ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2015
ÎNSCRIS: 08.01.11
MAY-2015

Către satisfăcător

La Restaurantul Hotelului Cheia

Fiind cazati in Cheia, pentru cele 2 nopti, am zis ca intr-una din seri sa mancam la acest restaurant. De fapt plecasem cu intentia de a manca la hotel Zaganu, care are acelasi administrator/proprietar, dar acesta fiind inchis pentru renovare, ne-am re-orientat.

Mai mancasem micul dejun, acum vreo 3 ani la hotel Cheia, in trecere fiind nu mai stiu spre ce zari :). Tot ce-mi amintesc este ca modificari la interior sau pe terasa unde am mancat si de asta data, nu prea erau, sau cel putin nu erau in bine.

Data trecuta stiu ca am comandat ceva simplu: o omleta cu cava "maruntisuri" pe langa si niste oua ochiuri, la fel cu ceva "maruntisuri", iar ospatarul care a venit sa ne ia comanda, un tinerel, chiar daca noi am comandat ceva foarte simplu si nu mai era decat o masa ocupata, a venit de 3 (trei) ori sa ne intrebe ce am comandat. :) Pe noi ne-a distrat. :)

Acum, desi era cu un grad destul de mare de ocupare, judecand dupa numarul masinilor din parcare, nici o ora tarzie, era undeva in jurul orei 19,30, dupa cateva tentative nereusite sa comandam ceva din meniul pe care ni l-au prezentat, destul de stufos, raspunsul primit fiind de fiecare data “nu avem”, am intrebat: "Practic ce ne pot oferi de mancare? "

Doar cateva feluri: clasicele grill-uri si niste ficatei la tigaie.

Am comandat pana la urma ficatei cu garnitura de cartofi taranesti si salata de vara.

Ficateii nimic de zis, buni, dar portia exagerat de mica. Cartofii atat ca portie cat si ca gust acceptabili, rosiile din salata, in schimb, cunoscand parca si vremuri mai bune. Am comandat si o sticla de vin, pe care intr-o prima faza nu a reusit sa-i extraga dopul de pluta, rupandu-se, a plecat cu sticla, s-a intors cu ea “rezolvata” de asta data, dar dupa ce am baut din pahar, am observant atat in pahar cat si in sticla, bucatele din dopul de pluta faramitat, maltratat la extragerea neindemanatica.

Alt aspect negativ ar fi fata de masa pe care ospatarul, (ospatarita :)) a venit sa o aseze odata cu aducerea meniului. Era de preferat in a nu mai interpune intre farfurii si blatul mesei, acea fata de masa adusa, care era cu destule pete de mancare pe ea. :(

Am mancat, am platit, (preturile nu sunt foarte mari, sunt preturi"normale" pentru acest tip de locatie), ... si am plecat. :)

Cam atat despre acest restaurant!

Trimis de Testosu' in 04.07.15 09:54:50
Validat / Publicat: 04.07.15 10:33:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHEIA.

VIZUALIZĂRI: 2195 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)

[04.07.15 10:33:18]

@Testosu -

Fiind cazati in Cheia/...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Dan&Ema
[05.07.15 07:01:45]

Eu ammancat de multe ori la restaurantele hoelurilor cheia si zaganu si cand voi fi in zona probabil voi reveni oferta de restaurante din cheia fiind sub capacitatea de cazare a statiunii.

Pot spune ca preturile sunt rezon, servirea depinde ce noroc ai, uneori dureaza mult.

In schimb sus la cabana Muntele Rosu se mananca foarte bine si rezonabil, recomand vanat

Testosu'AUTOR REVIEW
[05.07.15 08:35:06]

@Dan&Ema: pai in afara de Restaurantul Cheia si de Nico's, eu chiar nu mai stiu unde se poate manca in Cheia.

Dan&Ema
[05.07.15 12:50:53]

Mai e un restaurant al unui hotel mai nou pe stanga cu vii dinspre bucuresti

Testosu'AUTOR REVIEW
[05.07.15 18:47:29]

@Dan&Ema - Multam de info. Am sa tin cont la o viitoare excursie in zona.

Dan&Ema, Testosu'
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Cheia?: