ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 03.07.15
JUN-2015

Concediu placut - Hotel YANNIS, Ypsos, Corfu

Concediul in Grecia a inceput pe 15 iunie, cand am plecat din Ploiesti pe la ora 14, luati de un microbuz si dusi in Bucuresti la autocarul care avea sa ne duca pana acolo. Am fost 3 cupluri fara copii. la ora 16 am plecat din Bucuresti, zona Timpuri Noi spre Vama Giurgiu, drumul fiind ok fara incidente. Am avut 2 conducatori auto foarte experimentati, desi la prima vedere pareau "2 tinerei mistocari"+ghidul, o doamna foarte bine informata care ne-a vorbit tot drumul despre traseu, popasuri si a incercat sa ne induca in sentimentul de vacanta (a si reusit). Tin sa le multumesc si sa ii recomand pe cei de la [...]

Dupa ce am strabatut plictisitoarea Bulgarie, pe la ora 4 dimineata am trecut vama la greci si aici pe o autostrada suuuper am motait pana la 8 cand am ajuns la fery boat. Am urcat pe el si am plutit (cu putina teama, eu) pana la minunata Insula Corfu, cam in 1h 45 min. De acolo noi 6 ne-am luat bagajelele si ne-am dus intr-o statie de autobuz, deoarece agentia de la care luasem biletele "a omis" sa ne spuna ca nu avem transportul asigurat pana in fata hotelului...

Descurcareti cum suntem ne-am luat bilete la Green Bus (nr. 7) cu 1,6euro de persoana si in aproximativ 40 de min am ajuns in statiunea Ypsos, o superba statiune cu multe magazine si taverne pe o parte a soselei si cu minunata faleza si mare pe cealalta parte.

Hotelul Yannis de 3* este amplasat cam la 200-300 metrii de plaja, pana la el urcand o panta nu tocmai usoara, dar buna pt dat jos cateva calorii. La ora 12 am fost in hotel, ei facand check-in-ul la ora 14. Fara nici o problema am stat la receptie inca 2 ore care au trecut relativ greu noi fiind obositi de pe lungul drum de 22 de ore.

O parte neplacuta a fost ca, cu 2 zile inainte de plecare ne-a anuntat de la agentie ca s-a facut un overbooking (suprarezervare) si 4 dintre noi va trebuii sa stea timp de 2 nopti intr-o anexa a hotelului, adica o cladire cu 2 apartamente destul de ok, dar situate la 300 de metrii de hotel.

Apartamentul in care am stat are 2 camere identice, baie si livind cu tv, frigider, masa cu scaune si o canapea.

Cum am spus totul ok pana aici, am acceptat fara nazuri, insa partea proasta urma sa o aflam seara cand am vrut sa revenim aici, drumul de la hotel pana la anexe fiind neiluminat si printre niste trestii, copaci si boscheti destul de infricosatori. Noroc cu telefoanele cu lanterne si ca am indurat doar o seara acest lucru, pentru ca a doua seara ne-a adus un prieten cu masina care au sosit cu o zi dupa noi.

Mentionez ca au vrut sa ne dea, ca si recompensa ca am acceptat sa stam acolo, o masina foarte draguta si noua sa ne plimbam timp de 2 zile (dar totusi cred ca ideea era sa ne deplasam pana acolo la anexe cu ele pentru ca ei stiau, bineinteles de drumul neiluminat). Nu am acceptat aceasta varianta, deoarece ne cereau o garantie de 500 de euro in cazul in care loveam, zgariam sau patea orice altceva masina.

Trecand peste asta, restul zilelor acolo au fost super.

Ca si tip de masa noi am ales demipensiune cu mic dejun si cina (asa ofereau, nu era la alegere) care per ansamblu era ok, adica aveai ce manca daca nu erai pretentios:unt cu gem, omleta, oua fierte, placinta de branza sau spanac, lapte cu cereale, sunca presata, cascaval, sucuri, cafea, etc si seara erau paste cu sos rosu sau sos carbonara, salate greceasca, bulgareasca, salata cu ton, peste, calamari chiar... singurul dezavantaj care mie mi s-a parut destul de mare este ca nu ofereau apa plata la cina, adica era cu bani orice bautura. In schimb, se putea manca si pe la taverne senvisul lor traditional, un fel de shaorma de porc sau de pui la 2,5-3,5 euro cea mica la 5-7 euro cea mare. Bineinteles erau fel si fel de tipuri de mancare insa m-am referit aici la cea mai ieftina.

Despre bauturi pot spune ca la fel erau accesibile la marketuri apa la 1 litru era 0,5 euro, bere 1 euro, suc 1,5 euro. si la magazine normale putin mai scumpe.

Pentru a ne face sederea mai placuta si pentru un pic de adrenalina noi am inchiriat si ATV-uri cu 35 euro toata ziua + benzina de 15 euro si am facut turul insulei pe partea de nord care este absolut superba!

Am fost pana in Paleokastritsa, o foarte frumoasa statiune pe partea de vest a insulei insa apa acolo era foooarte rece datorita faptului ca era Marea Mediterana, fata de apa de pe partea estica a insulei unde noi eram cazati unde era acceptabila, chiar foarte buna de balaceala.

Pentru vizitat si shopping recomand Corfu Town, centrul vechi sa spun asa al statiunii unde sunt de vizitat diverse biserici, cetatea si magazine cu diverse cat cuprinde-o adevarata placere!

In mare, cam atat am avut de spus pt ca "in mic" daca m-as apuca ar fii foarte multe de povestit.

Recomand cu drag aceasta insula pentru o altfel de vacanta nu in genul celor din Bulgaria sau Turcia care, intradevar hotelurile ofera un altfel de lux insa de vazut nu prea ai ce vedea sau vizita.

Trimis de CatalinaS in 03.07.15 15:44:26
Validat / Publicat: 03.07.15 16:40:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2448 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CatalinaS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[03.07.15 16:39:30]

Bun review de debut

@CatalinaS: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Yannis Hotel [Ypsos], CORFU" (nou-creată pe sait)

[03.07.15 16:44:08]

viopol
    [27.07.15 23:23:17]

@CatalinaS - Bună!!! Am tot căutat informații referitoare la acest hotel și spre bucuria mea a apărut review-ul tău.

Ce-mi poți spune, te rog, despre camerele hotelului, am înțeles că voi ați stat inițial într-o anexă a hotelului și nu în hotel.

Încercam să-mi dau seama, din fotografia postată de tine, dacă e necesar să solicităm un pat suplimentar pt. copil. Rezervarea a fost făcută pt. doi adulți și un copil de 10 ani.

MULȚUMESC.

CatalinaSAUTOR REVIEW
    [28.07.15 15:19:23]

@viopol: Patul este format de fapt din 2 paturi de 1 persoana, adica intre voi nu poate dormi copilul, pt ca este incomod. Noi am pus o patura pt a unii cele 2 paturi, insa nu am dormit acolo.

viopol
    [30.07.15 20:41:24]

@CatalinaS - Bună!!! Mulțumesc mult pentru răspuns. Vom solicita un pat suplimentar pt. copil. Sper să se poată acest lucru și mai ales să fie spațiul necesar. În solicitarea de cazare am specificat clar numărul de persoane și vârsta copilului. Speram să fie paturile un pic mai mari. Ne vom orienta la fața locului. Mulțumesc încă o dată!!!

gabili
    [17.02.17 08:45:53]

Puteti sa-mi spuneti si mie daca cladirea anexa cu apartamente este cladirea separata de celelalte prin spatiul verde. Este cea situata in partea cea mai de jos a hotelului, in colt se pare opus cu hotelul. Am studiat pe google maps varianta sattelite. Urmeaza sa achizitionez un sejur la acest hotel in apartament, cladirea anexa si nu stiu decat ca este la 400 m de hotel. Am 2 copii si vreau sa stiu sigur unde merg. Multumesc.

CatalinaS, gabili
    Alte impresii din această RUBRICĂYannis Hotel: