ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2015
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUN-2015

Doișpe într-una

După un sfârșit de an greu și încă 5 luni de limitare a bugetului familiei, sosise luna lui Cireșar, luna vacanței.

Nu aveam în gând decăt Marea Mediterana. Turcia, Grecia sau Cipru? Exclus Marea Neagră din cauza vremii.

Într-un final, după lungi dezbateri, am ales Cipru datorita copilului (25ani) care dorea distracție, având acolo un prieten.

Pe 4 iunie, fără bani de vacanță, doar cu un card de cumpărături, am achitat 5500 de lei pentru 9 nopți cazare si 3 bilete de avion, cu destinatia Cipru, Protaras, urmând să plătesc ulterior 12 rate.

Pe 16 iunie dimineață savuram cafeaua (cu hell) acasă, pe balcon, iar la ora 17 eram cazată la Vangelis.

Apart-Hotelul l-am ales pentru că este poziționat central, cu vedere la mare.

De la aeroport puteam sa luăm autobuzul, dar fițoșii n-au dorit, astfel încât am luat un taxi (merțan-ce credeti) care a costat 55 euroi.

După 50 km am ajuns intr-un loc minunat, aglomerat si plin cu tineri.

Clădirile hotelului (4 la număr) sunt construite pe un deal, fiecare cladire are lift și intrare separată de receptie. În mijlocul acestora se gaseste o piscină (si cu secțiune pentru copii), recepția, restaurantul, barul și terasa.

Toate sunt bine întreținute, mai puțin șezlongurile, care sunt cam uzate și decolorate.

În clădiri sunt camere duble și apartamente, cu sau fără vedere la mare.

Eu am dorit un apatament cu vedere la Mediterană, dar pentru asta am renunțat la un bagaj de cală, deoarece nu-mi ajungeau banii de pe card.

Normal că mi-am luat-o de la fițoși, dar totul a iesit bine, așa cum am calculat eu.

În blocurile A și B, camerele cu vedere ”marină” sunt de la etajul 1 în sus pentru că la parter, în fața hotelului se află terase și magazine, astfel că vederea e obstrucționată de acele construcții.

Apartamentul este foarte spațios, intrarea se face direct într-o camera de zi (care are și balcon), accesul in dormitor și la baie făcându-se dintr-un mic hol.

Pardoseala este cu gresie.

Camera de zi este dotată cu mobilier de bucătărie, curat și ingrijit, o canapea extensibilă, un pat single, 2 fotolii și două măsuțe, un tv (cu tub) așezat pe o comodă, A. C. și telefon, frigider.

Pereții camerelor sunt zugrăviți in culori calde, plăcute ochiului.

În dulapurile din bucătărie am găsit tot ceea ce e necesar pentru a ne (mă) gospodări: tigaie, cratiță, farfurii, pahare, cești, tacâmuri, prăjitor de pâine, cană electrică, cuptor cu microunde și o plită electrică cu 2 ochiuri, prevăzută si cu un cuptor. Toate erau foarte curate, păreau a fi noi.

La priză m-am conectat cu ajutorul adaptorului personal, la care am adăugat un prelungitor de 5 m, luat de acasă.

Balconul este micuț, cu două scaune și o masă din plastic, fără uscător pentru prosoape. Priveliștea pe care o aveam zilnic în fața ochilor era mai valoroasă decât bagajul de cală, la care am renunțat.

Dormitorul, foarte spațios, era dotat cu două paturi single, un șifonier cu trei uși, două noptiere, un A. C. Mobila, din lem masiv, bine întreținută, dar plină cu praf, menajera a uitat să-l șteargă. În șifonier am gasit un seif (gol-din păcate), putea fi folosit contra-cost, plata făcându-se la recepție. Pentru haine aveam multe umerașe dar și patru rafturi, țoale să fi avut, că aveam unde să le așez lejer.

Baia modestă, dar curată, cu cadă și perdea, fără uscător de păr, doar trei săpunuri si hârtie igienica.

Curățenia se face zilnic la orele prânzului (mai puțin duminica), prosoapele se schimbă zilnic, lenjeria la trei zile.

Receptia este spatioasă, strălucește de curățenie, terasa și restaurantul sunt drăguțe, există posibilitatea de a plăti 15 euro/zi/persoana pentru cele trei mese. Din ce am observat, arăta foarte bine mâncarea, dar și tăvile în care erau ținute produsele alimentare.

Barul de la piscină are o terasă frumoasă, cu o masă de biliard și cu câteva jocuri pentru cei mici.

Piscina era curată, nu duhnea a clor, nu vă pot spune dacă era sau nu apa caldă pentru că nu ne-am balăcit acolo.

Ca și poziționare, apart-hotelul este ideal amplasat, în mijlocul distracției, în spatele acestuia se află o mare parcare, dar și magazinul Lidl.

Ca sa ajung la plajă, trebuia să cobor o pantă abruptă, vis-a-vis de bloc, dar in trei minute eram pe nisipul fierbinte.

Se pot închiria biciclete de la recepție, iar lângă hotel am găsit și un centru de închiriat mașini, preturile variază în funcție de model, capacitate cilindrică, dar si de perioada pentru care doream mașina.

Atenție insă, amplasarea centrală are și dezavantaje! Fiind o stațiune pentru tineri, este si mare gălăgie. In fața hotelului este un PUB cu muzică bună, live, muzică ce nouă ne-a incântat simțurile, aducându-ne aminte de tinerețe.

Lângă PUB, există și un loc de joacă (pentru cei mici) dotat cu diverse aparate, zgomotoase și ele.

Cei sensibili, veniți la odihnă, trebuie să renunțe la vederea către mare, datorită gălăgiei. Recomand cazare in corpurile C și D, cu vedere la piscină sau spre Lidl.

Eu caut distrcție când merg la mare, a fost perfect, copilul a fost mulțumit, eu am fost fericită.

Contra-cost se poate plăti la recepție wi-fi, dar m-am descurcat, deoarece plăteam la plajă 2,5 euro/șezlong/zi și aveam 24 ore net, în toată stațiunea, dar și în cameră.

Hotelul nu merită chiar 3 stele, nu este o luxos, dar este curat. Îl recomand cu drag, poziția centrală iți oferă posibilitatea distracției maxime.

Am avut o vacanță minunată, mă va ustura plata acesteia în fiecare lună, cu fiecare rată plătită, dar mă voi pansa cu un gând frumos și cu o poză pe masură.

Trimis de krisstinna in 03.07.15 11:31:15
Validat / Publicat: 03.07.15 12:53:51

VIZUALIZĂRI: 3668 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Balconul, vedere către Mediterană

[03.07.15 11:34:00]

@krisstinna - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[03.07.15 12:51:12]

Fain vacanţă, fain review, bine te-ai întors. Cu bronzul cum staţi?

[03.07.15 13:16:14]

@webmasterX: E ok, multumesc wb

[03.07.15 13:18:28]

@webmasterX: Multumesc, a fost minunat, sunt tare frumusica bronzata!

[03.07.15 13:25:39]

Cipru este o alternativa a Greciei, un frate mai mic, avand in vedere situatia actuala din Grecia, recomand din suflet. M-a intristam, nu vedeam romani turisti, erau mai mult nordici si rusi, pusi pe distractie non-stop. Poate am sa scriu si despre statiune, pentru a incuraja colegii sa mearga acolo si nu numai, in vacanta.

Aurici
[03.07.15 13:40:27]

@krisstinna - Pai la cum pui tu problema, pare o bagatela sa pleci in vacanta. Cardul de cumparaturi sa traiasca cu toata usturimea pe care o provoaca!

Avem si noi Cipru pe lista dar nu mai stiu cand va fi, l-am tot amanat. Vrem sa profitam insa pentru ca vom face asta cu un prieten care a lucrat vreo 7 ani acolo si care ne tot bate la cap de cand s-a intors sa mergem sa ne arate. Acuma, daca si tu zici ca-i asa fain...

Rate usoare iti doresc si cat mai multe vacante!

[03.07.15 19:19:55]

@Aurici - Draga mea, unii cumpara tv sau multe alte chestii, chiar mancare, cu acel card. Eu m-am gandit: de unde sa fac rost de bani pentru a rezerva o vacanta?

Bani de cheltuiala aveam ceva, dar nu-mi ajungeau sa platesc si cazarea si transpotul. M-am descurcat bine pentru ca cea mai importanta perioada din an este vacanta.

In Cipru am mai fost, stiam cu se ce mananca, iti recomand sa mergi macar o data in viata.

Daca nu iti place galagia si agitatia, atunci mergi mai la sud, in Limassol, iar daca vrei liniste deplina mergi in Argaka, langa Polis.

Dar daca vrei doar sa vizitezi, alege Larnaca pentru ca e foarte bun ca punct de plecare.

Am intalnit multi romani care lucreaza in Cipru, marea majoritate nu conosteau toate obiectivele interesante pentru ca nu au avut timp de plimbare.

Iti doresc vacante reusite!

nicole33
[04.07.15 07:54:43]

@krisstinna -

Felicitări pentru vacanţa minunată! O meritați din plin.

Din text am dedus că vacanța a fost organizată pe cont propriu. Am folosit și eu, nu doar o dată, variante asemănătoare, am plătit mai mult apelând la serviciile unei agenții, dar am beneficiat de facilitatea de „rate fără dobândă” oferită prin parteneriate utilizatorilor de carduri de credit și/sau de cumpărături, rambursarea ratelor fiind mai ușoară.

Pe 16 iunie dimineață savuram cafeaua (cu hell) acasă, pe balcon, ...

Mă interesează și pe mine unde găsești de cumpărat hel sau cafea cu hel, că nu am mai băut de câțiva ani buni.

[04.07.15 08:01:27]

@nicole33 - Bună dimineața și poftă bună la cafea!

Cardamonul l-am cumpărat de la p-ța Obor, in hala noua, la etaj, de la mirodenii.

Da, așa este, vacanța am organizat-o singura, de capul meu, iar ratele sunt fără dobândă.

Multumesc pentru vizită!

nicole33
[04.07.15 08:05:56]

Mulțumesc frumos

Aurici
[06.07.15 09:57:21]

@krisstinna - Apropo de card, pai nu stiu eu asta? Mie imi spui? Tocmai ca inteleg foarte bine si mi se pare extraordinar sa facem mai mult pentru noi decat pentru lucruri, indiferent cum. Asta este si filozofia noastra. Toate pot sa astepte sau chiar sa fie taiate dupa lista. De aceea am si intervenit, pentru ca mi-a placut felul in care ne-ai spus asta.

Imi place galagia si agitatia si in concediu vreau sa fiu in centrul actiunii. Nu-mi iese totdeauna, dar nu ma deranjeaza niciodata atmosfera de vacanta.

Amicul care a lucrat in Cipru a plecat de la muncitor la partener. Inca mai are contacte acolo, mai trimite oameni, tine legatura. Tocmai ca el s-a si plimbat foarte mult acolo as vrea sa profit de oferta lui de a ne duce impreuna, dar eu stiu cand o fi?

CarmenTina
[20.08.15 19:42:16]

@krisstinna -

Am fost si eu acolo, tot Protaras, tot la Vangelis, dar in luna aprilie 2011, nu sejur, nu concediu, a fost cu un alt scop, insa pot spune ca m-am simtit ca in vancanta. Admirand pozele, m-a trecut asa un fior, apartamentul seamana izbitor de mult cu cel in care am stat, pacat ca nu-mi mai aduc aminte numarul camerei. Eh, varsta maica

Frumoase amintiri de acolo... hotelul, personalul, mancarea, resortul, marea extrem de limpede, plaja cu nisip fin, desi la plaja am stat prea putin, plimbarile nocturne, tavernele, excursia de o zi la Ayia Napa...

Cipru este o destinatie ok, dar parca tot mai frumoasa este Grecia

[23.08.15 19:31:06]

@CarmenTina - Da, ai dreptate, Cipru e superb, iar Grecia e divină.

Mulțumesc de vizită!

Anacezara
[13.08.18 14:50:15]

Buna ziua!

Suntem 2 familii, cu 2 copii de 4 ani, respectiv 13 ani, care dorim sa mergem in Cipru, in statiunea Protaras, la sfarsitul lunii septembrie 2018 la Vangelis Hotel & Suites. Din cate am citit acest hotel a fost complet renovat anul acesta si a primit 4 stele. A fost careva acolo de cand a fost renovat? Merita intr-adevar banii pentru 4 stele? Ca si recomandare la cazare ar fi de ajuns camera dubla superioara Deluxe sau am avea nevoie de suita cu 1 dormitor sau apartament cu 1 dormitor?

[13.08.18 16:14:37]

@Anacezara: După cum vezi, eu am fost acum 3 ani și am fost multumită, pe atunci nu existau suite și alte minunății, erau doar camere normale și apartamente.

Sa citești cu atenție articolul meu, sa privești și pozele.

Renovat sau nu, ține cont ca locul in care e amplasat e același. Dacă vrei vedere spre mare o sa ai gălăgie, dacă vrei liniște trebuie sa soliciți vedere spre piscină.

Îți poți spune doar că este poziționat perfect, in mijlocul stațiunii, iar ca sa ajungi la mare nu ai mult de mers dar e panta mare, e cam incomod la urcat.

Lidl e foarte aproape, 5-6 min de mers pe jos, prin parcarea din spatele hotelului, e de urcat un pic

Nu știu cât costă acum dar știu că era scump și in 2016 și am ales Georgia, tot apartamente, tot bine pozitionate dar fără piscină și tot cu gălăgia pe care eu o ador in vacante.

Mmm, te invidiez un pic, și eu am concediu in septembrie dar nu merg in Cipru iar tu mergi in locul care este perfect pentru mine, nu am găsit altul asemanator până acum, nimic nu se compara cu Protaras din punctul meu de vedere.

Vacanță minunată vă doresc!

[13.08.18 16:59:19]

@Anacezara: Uita-te un pic la Mandali Hotel, e mai ieftin un pic decât Vangelis și e foarte aproape de plajă, are un supermarket la parter, nu aveți de urcat și de coborât până la plajă, are și piscină.

Mă gândesc că aveți copiii mici și v-ar prinde bine ceva mai aproape de plajă.

Dacă vrei ceva mai ieftin dar și mai aproape de plajă, fără piscină, vezi Flisvos Beach Apartments.

Anacezara
[14.08.18 12:14:43]

@krisstinna:

Noi am vrea sa facem rezervarile pe [...] si nu gasesc acolo Hotelul Mandali... ei au oferta de zboe+cazare, dar numai ce exista pe site-ul lor. Plus ca acum este si o oferta de transfer + bagaj de cala gratuit.

Multumesc frumos pentru recomandare... ma mai uit sa vad ce as putea gasi la plaja si cu recomandari bune!

[14.08.18 13:24:33]

@Anacezara: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Anacezara, Aurici, CarmenTina, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂVangelis Hotel & Suites [Protaras]: