ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

5 stele dar bulgaresti

Am petrecut 5 zile la Melia (iunie-iulie). Este a doua ora cand petrecem o mica vacanta la acest hotel. Din pacate nu e ce ar trebui sa fie un hotel de 5 stele din majoritatea punctelor de vedere. Anul trecut dupa parerea mea lucrurile erau mai bune si din acest motiv am ales sa mai mergem inca o data la Melia.

Am incercat optiunea level luand in considerare recomandarile. Pretul la level e cu aproximativ 50 euro pe zi mai mare ca cel standard dar nu prea a meritat. Avantajele nu justifica diferenta de pret.

Camerele sunt ok chiar frumoase si curate si pt level si pt standard si dupa parerea mea e singura parte a hotelului care poate avea cele 5 stele.

Piscina exterioara cam mica pentru numarul de turisti iar in jurul piscinei curatenia lasa de dorit. Pentru turistii cu level ai sezlonguri rezervate dar care sunt insuficiente uneori. Piscina interioara este incalzita dar neincapatoare in zilele ploioase. Problema este ca in zona hotelului adiacenta piscinei mirosul este neplacut presupun ca aerisirea nu este chiar buna. Se incearca acoperirea mirosului cu betisoare parfumate dar mirosul e putin mai puternic. Partea buna este ca nu exista camere in zona respectiva.

Restaurantul level e curat si linistit. Mancare cat de cat ok comestibila dar nimic extraordinar (am vazut mancare la 5 stele in Bulgaria mult mai rea). (de evitat nuggets care nu am resusit sa ii gasesc prajiti in nici una din zile - din pacate carnea era cruda). De doua sau 3 ori pe saptamana poti sa te programezi la restaurantul separat care contine 3 zille mancare italieneasca si 3 zile gratar peste/porc. Am rezervat pentru o singura seara in seara italieneasca, seara in care spre surpriderea mea nu existau nici un fel de paste.(e a a la carte)

Restaurantul de la piscina deschis pe parcursul zilei contine ceva mancare dar lasa mult de dorit, inclusiv curatenia. (acest restaurant era chiar ok anul trecut).

Barurile sunt deschise maxim pana la ora 23 dar dupa ora 22.30 bauturile sunt contra cost. Bauturile sunt doar cele locale, cocktail-urile preparate deja sunt servite de la dozator si fara nici un gust (la barul exterior unde sunt cateva mese doar. Cafeaua destul de proasta si nu ti se poate oferi nici macar un pahar de lapte-lapte pentru copil ci lapte de la aparatul de cafea care e mai mult apa. Partea buna a fost ca restaurantul level putea oferi la masa cafea ceva mai buna.

Exista pentru turistii level un bar la etajul 8 deschis 14.30-20.00 dar unde poti bea altceva de cat cafea doar pana la ora 17.00 dupa ora 17.00 pana la 20.00 poti avea numai cafea si ceai.

Sezlongurile pe plaja se platesc hotelul nu are plaja proprie. Problema este ca nu gasesti nici un loc linistit afara unde sa poti bea o ceva intr-o atmosfera placuta. Toate terasele sunt la limita in ce priveste curatenia. Comparativ cu Sol Nessebar Palace (care este din acelasi lant dar vandut ca un hotel de o calitate inferioara comparativ cu Melia) mancare e ceva mai buna dar restul este sub Sol Nessebar Palace 5*.

Singurul avantaj al acestui hotel (Melia) e ca e usor accesibil din Romania , camerele frumoase si curate dar in rest totul lasa de dorit - curatenie, mancare, bauturi etc. Nu recomand acest hotel, raportul calitate/pret nu se justifica.

Trimis de ari04 in 03.07.15 00:13:55
Validat / Publicat: 08.07.15 15:29:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sol Nessebar Palace, Duni Marina

VIZUALIZĂRI: 4232 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ari04); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [03.07.15 01:45:13] »

@ari04: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

--==--
    Impresiile scrise "live" din sejur sunt de multe ori binevenite - cei interesați în acea destinație pot discuta "în direct" cu cineva de la fața locului, pot pune întrebări, solicita detalii etc.

Totuși, în unele cazuri e recomandat să fie lăsat un "timp de decantare" a impresiilor...

Te rugăm să completezi textul de mai sus cu impresii scrise la finalul sejurului - optim: la întoarcerea acasă.

Poţi folosi linkul EDIT IMPRESII pentru a aduce oricând completări, corecturi, adăugiri tetxului iniţial. De asemenea, ar fi corect să completezi și notele pentru capitolele „Mâncare” și „Relaxare”.

Opţional: un set reprezentativ de fotografii ar fi deasemenea binevenit pentru ilustrarea articolului şi a sejurului în sine.

Până atunci, articolul este păstrat în STAND-BY

--==--

IMPORTANT: Rog anunță-ne când ai terminat (scriind un ecou, aici) - pentru a şti c-a sosit timpul să publicăm impresiile.

Cu mulţumiri pentru înţelegere...

webmasterX [07.07.15 11:26:23] »

@ari04 - Gata vacanța?

webmaster [08.07.15 15:27:43] »

Din câte-mi dau seama, ai editat/completat azi, 08.07, când ai încărcat şi un alt review din continuarea sejurului // din altă destinaţie, desigur.

Considerăm review-ul defintivat, îl vom publica în minutele imediat următoare

Eventual alte completări/corecturi pot fi făcute fie prin "ecouri", fie prin funcţia "Sesizează" (link afiat imediat sub text)

• Alte impresii din această RUBRICĂMelia Grand Hermitage Hotel:

• pagină generată în 0.046703100204468 sec