ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2015
ÎNSCRIS: 23.06.11
JUN-2015

Statiunea Laganas din Zakynthos m-a cucerit de la prima intalnire

Am decis sa mergem in acest an intr-un loc in care nu am ajuns pana acum. Am ales Zakynthosul. Citisem cate ceva despre aceasta locatie, multe pareri pro dar si contra. De asta am pornit in "Aventura" cu inima putin indoita.

Am plecat din Bucuresti pe data de 21 iunie 2015 cu autocarul unei agentii cu renume | (ii pot spune numele in privat celor interesati). Am facut o multime de pause in Bulgaria apoi in Grecia. Am parcurs cei circa 1.234 km in circa 22 de ore cu tot cu opriri. A fost destul de obositor si incomod, mai ales din punct de vedere al spatiului mult prea mic dintre scaunele din autocar dar si din cauza intervalulul dintre doua pauze (cam 3 ore, mult prea mic) dar si ca durata a pauzelor. Locurile unde se fac popasuri, in general marketuri, cu toalete mici, insuficiente pentru cele circa 50-54 de persoane, asta in cazul cand este un singur autocar, altfel se creaza busculade, se isca discutii... clar, cele 15 minute sunt insuficiente pentru necesitati in cazul unui numar mare de turisti. Din acest punct de vedere recomand calatoria cu avionul, mult mai rapida, mai comoda desi este un pic mai scumpa.

In fine, am ajuns in statiunea Laganas in jur de ora 11 dimineata. Ne-am cazat la hotelul Blue Laganas, un hotel cu un design deosebit, placut ochiului, de un albastru (culoarea cernelei din copilarie). Ne-a impresionat amabilitatea excesiva a doamnei de la Receptie (am inteles ca o cheama Zoi), ruda cu patronul (un domn in varsta extrem de respectos!). Doamna ne-a explicat ca hotelul este o afacere de familie, si ne-a recomandat taverna Blue Waves (din imediata apropiere a hotelului care) cu iesire direct pe plaja

Camerele hotelului sunt dotate cu aragaz, frigider, aer conditionat, televizor, telefon, baie cu cada cu cabina, internet wifi cu plata 15 euro 7 zile sau 3 euro pe zi. Mobilierul este nou, asternuturile se schimba la 3 zile iar prosoapele la 2 zile. Este extrem de curat, mai ceva ca la farmacie. Aproape ca ti-e si jena sa calci de teama ca faci murdarie. Exista in dotare farfurii, tacamuri, vas pt gatit, absolut tot. Intr-una din zile sotul meu a avut pofta de supa. Asa ca am luat plicuri de supa instant si am pregatit rapid o supa ca la mama acasa! Dar stupoare, polonic nu era in dotare. Am rugat-o pe doamna care face curatenie (in limba engleza|). Mi-a spus ca polonic gasim la restaurant. Uuuuups, dezamagire totala! :( Cum romanul este inventiv, am folosit una din cestile de cafea pt a turna supa in farfurie. Nu au trecut nici 15 minute si doamna a batut la usa cu un super polonic! La asta chiar nu ma asteptam. :)

Am fost si la Blue Waves Taverna de cateva ori masa si am apreciat calitatea preparatelor si promptitudinea personalului. Pretul consumatiei ajungea insa la 25-30 de euro (souvlaki, stifado, lamb chop, chiken file, salata verde, paine, vin la carafa, bere, cola). Ulterior am descoperit si alte taverne mult mai ieftine ca pret si cu preparate la fel de gustoase (pret intre 20-22 euro pt 2 persoane. Astfel am descoperit Grek Taverna Giannis - Laganas beach, unde seara se canta live si era o atmisfera nemaipomenita. Am fost o seara, am facut poze cu personalul, am filmat si cantaretul. Deja in a doua seara eram de-ai casei si incepuse sa ne faca discount la consumatie. De fapt acest lucru este obisnuit la greci. Prin aceasta isi atrag clientii si ii fac sa revina! Am fost uimita cate de prietenosi sunt, in special cu romanii.

Excursiile optione pe care le recomanda ghizii de sejur sunt destul de scumpe | (32,37,60,70 euro). Va recomand sa luati excursii de acolo de la agentiile locale. Noi am platit croaziera spre Blue Cave, Navagio, Marathonisi 25 de euro de persoana (50 euro pt 2 persoane. Am pornit cu autocarul de la agentie in jur de ora 8,50 dimineata spre portul din Zakynthos.

Vasul de croaziera (2 etaje) cu piscina, restaurant ghid in romana. a plecat pe la 10 din portul Orasului Zakynthos si a inceput croaziera de-a lungul statiunilor Kryoneri, Tsilivi, Alykanas, Alykes si portul Sf. Nicolae. Prima oprire a fost la faimoasele „Pesteri Albastre” pentru a fotografia perfectiunea naturii si pentru a inota in apele limpezi de culoarea smaraldului. Apoi vaporasul a continuat drumul de-a lungul coastei, ajungand in renumitul „golf al contrabandistilor” in care se afla Epava – emblema insulei, unde s-a oprit pentru aproximativ o ora, timp in care s-a putut inota in apa cristalina si limpede a Marii Ionice, dar s-au facut si fotografii. Calatoria a continuat de-a lungul coastei insulei, iar ghidul de limba romana de la bord ne-a oferi informatii despre broastele testoase Carreta- Carreta, specie protejata. O alta oprire a fost la Pestera Keri pentru inot si in cele din urma la plaja Mavratzi, unde isi depun ouale testoasele

Dupa inot toata lumea era infometata si a inceput degustarea alimentelor de la pachet sau cumparate de la barul vasului.

Ne-am intors in Laganas la ora 17.30 toropiti de soarele arzator dar si entuziasmati de ceea ce am vazut. A fost minunata si de neuitat excursia. Daca mergi in Zakynthos nu trebuie sa ratezi aceasta croaziera.

Am fost foarte extrem de multumita de plaja, de nisip si de curatenia de pe plaja din Laganas. Plaja fiind private, sezlongurile se platesc 3 euro de persoana. Ai umbrela si o masuta si poti consuma ceea ce iti iei cu tine, nu te oblige sa faci consumatie, ceea ce este un lucru bun. Inca un lucru bun este ca poti lasa prosopul pe sezlong si pleca linistit la hotel sau la masa, il vei gasi tot acolo. Noi am uitat si tricoul la ora pranzului si l-am gasit in acelasi loc, neclintit, la ora 16 cand ne-am intors.

Ceea ce m-a deranjat, au fost chinezoaicele care trec din 2 in 2 minute si te intreba daca nu vrei masaj. Sunt extrem de strasante. Ca si vanzatorii care te intreaba : Fresh fruit salat? si care au o frecvanta la fel de deranjanta. Sunt si negrii care vand amulete, ceasuri, bijuterii si alte suveniruri.

Zilele trec extrem de repede si nici nu-ti dai seama ca a sosit ziua plecarii. Un lucru bun este ca la hotel nu te da nimeni afara. Te lasa pana la ora cand este stabilita plecarea de catre ghidul roman.

Am plecat din Laganas cu gandul sa ne intoarcem si anul viitor. Chiar mi-a placut si sejurul merita toti banii, exceptand micile neplaceri.

Trimis de Paloma in 02.07.15 16:04:07
Validat / Publicat: 02.07.15 19:53:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4276 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Paloma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Blue Cave -

webmasterX [02.07.15 16:23:46] »

@paloma, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Hotelul la care aţi stat nu cumva era Blue Wave Laganas?

În caz afirmativ, ai putea iniţia un review despre cazarea acolo (poţi eventual copia paragrafele referitoarela cazare din texul de mai sus) făcând click pe linkul următor amfostacolo.ro/rev_add.php?id=16963, contribuind astfel la o medie mai reprezetativă a acestuia...

tms [03.07.15 08:28:59] »

@paloma: salut... cu ce agentie ati calatorit?

Sindrom [03.07.15 10:47:46] »

P10, mi se pare foarte tare. Eu am cam ratam vederile de pe vapor ca eram printre primii in apa.

La P19, noi ne-am pacalit si am luat 2 bratari "jamaicane aducatoare de noroc"

webmasterX [03.07.15 12:51:53] »

@paloma - ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Ecoul a fost şters

alina1104 [26.02.16 12:20:45] »

Foarte frumoasa insula Zakynthos, una din cele mai bune insule ale Greciei. Imi pare rau ca ai fost deranjata de chinezoaicele care se ofereau sa faca masaj, deoarece trebuia sa incerci macar una, sa simti ce masaj ca la carte fac, respectand toate zonele corpului, pentru 5-10 euro. Iubesc masajul facut pe plaja, iubesc masajul in general, dar sincera sa fiu, abia astept sa ma intorc in Grecia, in special in Atena, e plina plaja de aceste femei, specialiste in relaxare.

Daca o sa mai ai ocazia vreodata si te vei mai intalni cu ele, recomandarea mea este sa accepti macar o data, pentru ca nu ai nimic de pierdut, decat 5 euro, care oricum ii vei cheltui pe altceva, dar probabil ca nu pe ceva atat de interesant.

alina1104, Paloma, Sindrom, tms
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Laganas și împrejurimile: