Sunmelia Beach Hotel Resort & Spa [Kizilagac]

DIN Braşov
înscris/ă în 02.07.15
JUN-2015
+ COPII: 1 -- varsta: 2 ani

Sub asteptari si cu impresia ca au deschis inainte de a finaliza resortul

Mentionez ca pentru familia noastra a fost prima experienta in Turcia. Cu toate acestea aveam impresii ale prietenilor nostri din anii trecuti.

Intr-adevar procedurile de cazare au fost foarte bune, cazare in aproximativ 5 minute. Personalul de la receptie a comunicat destul de bine cu noi si in engleza. Pana in momentul in care sotul meu a completat fisa de intrare cu nume si prenume si durata sejurului, atat eu cat si copilul aveam deja bratarile aferente si hamalul avea deja pregatite bagajele. Am fost condusi in camera si in alte 5 minute ne-au fost aduse si bagajele.

Camera avea un pat dublu si un pat simplu si suplimentar am gasit in camera patut pentru copil, curat si cu lenjerie cu animalute, potrivita pentru varsta lui. Camera spatioasa si bine dotata.

E drept ca la televizor majoritatea progamelor erau in limba turca sau germana, inclusiv programele de desene animate pentru copii. Va dati seama ca la varsta la care un copil abia invata limba materna ar fi fost mai potrivit ca programul de desene animate sa fie in engleza.

Un lucru care m-a surprins neplacut a fost programul de facut curatenie in camera, deoarece la ora pranzului copilul doarme si exact cand copilul se punea sa doarma camerista batea la usa ca sa vina sa faca curat. Am inteles ca s-a intamplat in prima zi. Dar in ziua urmatoare vine din nou la aceeasi ora sa faca curat si cand i-am spun ca doarme copilul s-a uitat la mine contrariata.

Mancarea proaspata si gustoasa, dar zilnic aceleasi feluri. E drept ca datorita diversitatii puteai face in asa fel incat sa nu mananci aceeasi mancare in fiecare zi.

Dulciurile in aparenta foarte diversificate, dar in realitate acelasi blat de pandispan cu diverse budinci deasupra si un fruct. Pe parcursul intregului sejur nu am avut nici baclava, nici saraiglii, nici macar in Seara Turceasca.

Marele minus pe care il dau eu mancarii este faptul ca nu a existat un stand cu mancare pentru copii, adica sa fie macar mai putin condimentata, si ciorbele sau supele au lipsit cu desavarsire. Singura ciorba a fost cea de legume cu linte, intre supa crema si ciorba clasica si foarte condimentata. Am incercat sa-i dau copilulu sa manance si nu a putut manca decat 3-4 gurite. Debarasatorii de la mese au spart farfurii si pahare in saptamana in care am stat noi acolo cat se sparge intr-un sezon. Erau tare neindemanatici.

Sezlonguri la piscina suficiente si prosoape de la ei. Piscina frumoasa, curata, cu o insula cu bar si terasa. Nu foarte multa animatie, dar pentru mine nici nu era nevoie. Jocuri de polo, de indemanare si cam atat la piscina.

Piscina pentru copii foarte frumos amenajata doar ca apa era mai rece decat in piscina mare si era amplasata intr-o zona in care era curent si nesupravegheata.

Plaja cu sezlonguri suficiente, cu umbra si cu soare, cu un baiat care venea imediat si stergea atat sezlongurile cat si masutele unde te asezai, dar nu era nisip ci pietris, cu precadere la malul apei. Ca sa te deplasezi descult era o adevarata provocare. Din aceasta cauza plaja are un minus enorm.

Un alt minus care pe mine m-a surprins absolut neplacut a fost faptul ca in afara piscinei amenajate pentru copii, si a unui foarte mic parculet de distractii pentru copii (trenulet, carusel, barcuta, saltea pentru sarit, masinute electrice) nu a fost amenajat niciun loc de joaca pentru copii cu nisip, leagane, topogane, balansoare, invartitori. Daca la plaja copiii nu s-au putut juca in nisip trebuia amenajat si un loc de joaca pentru copii cu nisip adus. Asa cum au putut aduce nisip pentru terenul de volei, puteau face asta si pentru copii.

Daca pentru copiii de peste 4 ani mai existau niste casute cu activitati pentru cei mici nu exista decat piscina. Nu vreau sa spun ca era de asteptat sa fie amenajat un loc de joaca pentru copii si in interior sau exterior, tot cu saltelute de sarit, piscinute cu mingi colorate, topogane mici, caluti de cauciuc, leagane, etc. Nu intru in amanunte. Parintii stiu la ce ma refer. La capitolul leagane pentru copii vreau sa va spun ca era un singur leagan de 2 locuri in marginea plajei.

Si pana la plaja aveam de mers suficient de mult.

Toaleta de langa piscina era una singura si trebuia sa ocolesti toata piscina ca sa ajungi la ea si la doamne nu erau decat 2 locuri. Acelasi lucru si la toaleta pentru copii.

Toaleta de la plaja cu acelasi numar limitat pentru doamne si pentru copii deloc.

Programul de divertisment pentru copii se desfasura pe parcursul unei ore cu exact aceeasi rutina in fiecare seara. Se puneau aceleasi melodii in exact aceesi ordine seara de seara.

Receptia foarte frumos amenajata si foarte curata.

Safe in camera contra cost, wi-fi contra cost.

Una peste alta noi ne-am simtit bine, dar daca am fi intrebati daca vom mai reveni in aceeasi locatie cu siguranta raspunsul meu ar fi nu.

Va dorim vacanta placuta!

Impresii încărcate de Mihaela HRZ in 02.07.2015 15:05:08

Validat / Publicat: 02.07.15 16:25:46

• A fost prima sa vizită/vacanţă în TURCIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: SPANIA, BULGARIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Mihaela HRZ); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9900 PMA (din 13 voturi) nota2

[02.07.15 15:12:41]

Bun review de debut.

@Mihaela HRZ: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

- Mihaela HRZ
[03.07.15 14:15:56]