ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2015
ÎNSCRIS: 23.08.11
JUN-2015

Minunat!

La inceputul anului, mi-am achizitionat un dublu sejur, in Laganas, Zakynthos, la hotel Andreolas (vezi impresii). Am facut o greseala, la inceput credeam ca e o greseala ca merg in Zakynthos (nu stiu de ce) dar nu, greseala a fost ca mi-am achizitionat sejurul in ianuarie, sperand ca o sa fie mai ieftin, dar, nu, daca il luam in aprilie, era cu vreo 250 de euro mai ieftin, daaaar, ajunsi in Zakynthos, ne-am dat seama, ca acest loc face toti banii, pana la ultimul eurocent.

Sa va povestesc, noi suntem o famile cu o fetita de 13 ani, care mergem in insule, fara sa dispunem de carnet auto, asa ca suntem oarecum dependenti de transportul lor in comun pe minunatele insule si contrar celor ce spun ca nu prea ai ce sa faci fara masina in Zakynthos, am reusit ca in cele 14 zile, sa nu reusim sa ne plictisim, chiar sa ne mai dorim sa mai venim aici, unde fara gluma, ne-am simtit ca si acasa, minunat! Oamenii in Zakynthos, ne-au parut mai prietenosi, decat in Thassos si Lefkada, unde noi am mai fost, iar peisajele atat vazute dupa mare, cat si dupa uscat, iti taie respiratia!

Transportul in comun este asigurat de autobuze moderne, cu aer conditionat, nu foarte aglomerat, programul de schimba din doua in doua saptamani, urmand ca in sezon, autobuzele sa fie suplimentate. Chiar daca circula cu o oarecare intarziere, cauzata de traficul stramt din insula, autobuzele locale sunt o varianta viabila pentru cei ce nu posed carnet de conducere!

Noi am ajuns cu aceste autobuze, pe plaja Banana de 2 ori, in oraselul Tsilivi cu plaja aferenta si in capitala Zante.

Vremea a fost minunata in aceasta perioada, cu maximum 29 de grade, apa calda, doar vantul sufland mai tare in unele zile, dar nu in asa hal sa ne deranjeze.

Am luat un tur de insula, platind 60 de euro, pentru 3 persoane, cu vasul Delfini si spre norocul nostru, in acea duminica, vasul nu mers, fiind preluati de Corabia Piratilor... fascinant!! in afara faptului ca echipajul este incredibil de prietenos, vasul foarte frumos, am avut norocul sa nu fim decat vreo 60 de persoane maxim pe vas, ceea ce a fost extraordinar. Am oprit la plaja Xigia, la plaja Navagio si la Keri Caves pentru baie si plaja si pentru foto in mai multe locatii. Piratii ne-au dansat, i-am ajutat sa ridice vestitul steag pe catarg, o minunatie de croaziera. Am mai luat excursia de 3 ore pentru Keri caves, Marathonisi si broscute, fantastica si aceasta calatorie, cu o barcuta cu maxim 15 calatori si cu un capitan fantastic, pe nume Denis, care ne-a dus in cele mai frumoase locuri. Costul 15 euro de persoana.

Am mai reusit sa ajungem de doua ori si la plaja St. Nikholas, cea de dupa Banana Beach, cu ajutorul autobuzelor gratuite, care pleaca la 10 din Laganas si la ora 17, ora de intoarcere din St. Nikholas, o plaja minunata!

Am avut marele noroc sa gasim la liber, fara ajutor o testoasa Caretta-Caretta, in apropiere hotelului unde am fost cazati, sentimentul este fantastic, sa inoti si sa te scufunzi cu o asemenea vietate, broscutele vazute dupa aceea cu barcuta lui Denis, parca nu au mai avut aceeasi stralucire.

Am fost si pe Cameo, o insulita micuta, cu o plaja cocheta cu ape limpezi, unde se plateste intrarea, 4 euro de persoana, in schimbul acestei sume, primind cate o bautura de la bar.

Plaja din Laganas, a fost pe gustul nostru, nu foarte aglomerata, iar daca vroiam sa fim doar noi, megeam inspre Kalamaki, maxim 10 minute si aveam plaja doar pentru noi.

Tinerii englezi, care deja incepusera sa fie din ce in ce mai multi, sunt ce e adevarat buni consumatori, daaaaaar nu deranjeaza pe nimeni, isi vad de distractia lor, fara scandaluri, fara ifose, chiar m-au impresionat placut [***]!

Au fost doua saptamani entuziasmante, minunate, va spun sincer, plecasem cu o strangere de inima (nu stu de ce), dar ne-am simtit intr-adevar turisti si importanti, prin felul in care localnicii stiu sa se poarte cu strainii!

Mergeti in Zakynthos, Laganas fara niciun fel de retinere, noi o sa revenim curand!

Trimis de mircea rpd in 01.07.15 14:29:02
Validat / Publicat: 01.07.15 15:38:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5764 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mircea rpd); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Navagio

fra
[01.07.15 16:34:41]

Heeei... tocmai ce am citit review-ul dvs in alta parte. Acum ma bucur ca l-am gasit si aici ca sa-l votez si sa cer detalii suplimentare

danamandache
[01.07.15 16:58:31]

Felicitări pentru vacanta si pentru entuziasmul cu care ati scris!

[01.07.15 18:28:55]

@fra - oricand cu placere! si pe mine, m-au ajutat comentariile multora de aici!

[01.07.15 22:50:01]

@danamandache - multumesc mult

[02.07.15 09:30:49]

Buna ziua. Foarte bun review-ul scris de dumneavoastra. O sa plec si eu duminica in Laganas la acelasi hotel si am cateva intrebari daca nu va deranjeaza.

-de unde luati autobuzele gratuite pentru plaja St. Nikholas?

-ati cumparat excursia de la ghid sau de la agentiile locale?

-v-ati intors din Zante tot cu autobuzul? sau cu taxiul?

-care sunt preturile la sezlonguri si daca exista sezlonguri gratuite in baza consumatiei pe langa hotel?

-recomandati o anumita taverna sau restaurant pentru mancare?

va multumesc si la cat mai multe vacante reusite!

[02.07.15 11:06:15]

@princesela - autobuzele pt St Nikolas, pleaca din centrul statiunii la ora 10, dar tu poti iesi direct la hotel Laganas, pe strada cu albia raului, tot asa sa fii acolo in jurul orei 10, intoarcerea la ora 17.

-excursiile sa le luati de la greci direct (parerea mea)

-in Zante cu autobuzul local, in 15 min esti acolo, o sa iei orarul autobuzelor de la sofer, se schimba din 2 in 2 saptamani.

-sezlongurile sunt in jur de 3.5 euro, gratis aproape de hotel nu prea sunt;

-despre taverne, m-am documentat inante sa plec, si da nu am dat gres, asa ca-ti recomand:Taso's Place (iesi din hotelul nostru, faci dreapta, mergi pe plaja si faci prima la dreapta pe langa hotel Anastasia, in 5 min esti acolo, noi o foloseam la pranz), si tavernele Panos si Jimmy's Place, care sunt pe strada Laganas-Kalamaki, paralela cu hotelul!

Vacanta placuta si daca aveti nelamuriri, sunt aici!

danamandache
[02.07.15 11:07:55]

@princesela: Iti pot recomanda eu, daca imi permiti, taverna Tasos Greek din Laganas. Aici am mancat cel mai bun lamb kleftiko. Portiile sunt generoase, mancarea delicioasa iar patronii foarte primitori.

Vacanta frumoasa sa ai!

[02.07.15 12:32:15]

@mircea rpd - Multumesc mult pentru raspunsuri. Sper sa fie totul bine si pe drum. Noi plecam cu autocarul, sper sa nu prindem vreo greva pe la ferybot.

[02.07.15 12:33:47]

@princesela - si noi tot cu autocarul am fost, o sa fie pe viteza, la ora 8 trebuie sa fie pe Fery!

[02.07.15 12:34:30]

@danamandache - Multumesc mult pentru recomandare. Mi-am notat-o!

[31.01.16 11:39:46]

@princesela - salut... eu as vrea sa ajung la zante, sus... care sunt reperele sa ajung acolo... care sunt coordonatele pe gps? la fel si in cameo as vrea... multumesc anticipat

[31.01.16 14:48:10]

@habib - buna, eu nu am ajuns sus la Zante, am fost doar in oras de cateva ori. Am luat autobuzul din Laganas eu acolo am fost cazata.

Dar daca ajungi in Zante poti cere informatii in oras si locuitorii te indruma cum sa ajungi sus.

Pe Cameo iti recomand sa mergi e foarte frumos, dimineata nu e nimeni pe acolo dupa 12 incepe sa se aglomereze. Pe Cameo am fost pe jos din Laganas.

Nu stiu unde ai tu cazare.

Daca mai ai si alte intrebari iti raspund cu drag. Eu sincer nu m-am saturat de insula, sigur voi mai merge si alta data.

[31.01.16 14:51:51]

@princesela

Am luat autobuzul din Laganas eu acolo am fost cazata.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

fra
[01.02.16 10:31:32]

@habib: eu am avut o harta cu orasul nu mai stiu de unde si am urmat strazile de pe acolo. Oricum harta mea nu era completa si la un moment dat nu stiam daca suntem pe drumul bun. Am urmat faleza pana s-a terminat apoi am luat-o pe ce strazi ni se pareau mai aglomerate si mai abrupte (ca sa duca sus). Ca indicatoare, am mers spre castelul venetian. Si de acolo era privelistea peste oras. S-ar putea ca mai este o zona mai inalta, cu un punct de belvedere mai cuprinzator, dar efortul a fost destul de mare pana la castel, asa ne-am multumit cu privelistea aceea. Parca am poza pusa de acolo la review-ul meu.

[01.02.16 11:44:17]

@princesela - salut... ms pentru timpul acordat... eu voi merge in laganas... dar asa de pe filmulete nu mi. am dat seama de cum se ajunge la cameo, zante etc... eu cel mai mult am ales destinatia asta pentru privelistea de sus de la zante ,,la cameo ca sa ajungi ai intrebat pe acolo sau existau indicatoare?

[01.02.16 12:32:09]

@habib - la cameo se ajunge foarte usor. se vede insula de pe plaja din laganas. este in partea dreapta mergi pe plaja pana se termina si dai de insula. costa 4 euro de persoana intrarea din care faci consumatie.

[03.02.16 19:58:06]

@princesela - mersi frumos pentru raspuns... as mai avea o intrebare... excursiile le. ai luat de la o agentie anume? am vazut ca corabia piratilor este mai ok ca si comoditate... eu as vrea sa intru in grota cave, nu doar sa trec pe langa ea... mersi

[03.02.16 21:17:10]

@habib - eu am facut o excurise la navagio si am luat-o de la o agentie de pe strada principala. am ales excursia de o jumatate de zi cu un yaht vip. Am preferat asta pentru ca am vrut doar sa ajung la navagio.

Vaporul piratilor e foarte mare si aglomerat si din cate stiu intra in grota, poti intreba cand cumperi excursia, care costa 25 de euro din cate imi aduc aminte.

Din Laganas iti recomand sa iei si o excursie catre insula testoaselor. Sunt pe plaja persoane cu barci care te duc acolo pt 10-15 euro. e foarte frumos si te baga si prin grote si vezi si broastele cartetta caretta.

danamandache, fra, habib, mircea rpd, princesela
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zakynthos: