ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2015
DIN: Piatra-Neamţ
ÎNSCRIS: 17.06.10
JUN-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 si 10 ani

Nu tocmai cum ma asteptam

Dupa cum am spus intr-un post anterior, dupa 5 ani de Bulgaria m-am hotarat sa merg si pe meleagurile natale. Principala dezamagire la bulgari a fost mancarea din aceasta cauza, un atu in alegerea hotelului Savoy a fost si aceasta dezamagire avuta, ma rog.

Deci, recomandarile despre Savoy, le-am avut atat de pe AFA cat si de la niste colegi de serviciu care au fost la hotel, dar si din prezentarea acestuia de pe website-ul oficial.

Cazarea incepe la ora 18, eu am ajuns la ora 13:00 -13:30, am fost luat in primire de persoana de la parcare, care mi-a gasit un loc de parcare chiar linga hotel, intrucat pleca chiar atunci o masina. Nu era obligatoriu (in sensul ca nu mi-a dat niciun indiciu ca ar astepta ceva) dar l-am rasplatit cu 10 lei, care pina la urma s-au dovedit a fi utili, deoarece ne-a dat o multime de informatii despre microbuze, taxiuri, cum sa ajungem in anumite zone etc.

Hotelul pe exterior nu arata cine stie ce, e varuit dar nu e renovat.

La receptie, am primit camera imediat, am primit bratarile, cu toate ca check in era la ora 18:00. Un plus pentru acest aspect.

Hotelul pe interior aranjat frumos, placut si in general curat.

Am avut rezervata o camera standard + un pat suplimentar pt copil. Camera nu foarte mare, dar pentru mine consider, suficient spatiul ramas liber, curata, TV LED, seif, frigider. Lenjeriile de pat impecabile, curate, cred ca erau noi! Baia curata cu spatiu suficient, prosoape curate, albe impecabile. Curatenia se facea in fiecare zi si la 3 zile s-au schimbat asternuturile. In general foarte curat. Un plus!

O remarca sa zic negativa ar fi cuierul, care era prea mic, cu toate ca aveau spatiu suficient sa monteze unul mai mare, de care chiar as fi avut nevoie. Dar ne-am descurcat si asa.

Balconul, avea o masuta si doua scaune de plastic, un bec (plafoniera) care nu mergea si din pacate nu avea un uscator de haine (de fapt nu am vazut in niciun balcon). Unii aveau niste sfoara legata pentru a intinde hainele la uscat. Eu unul am uitat sa-mi iau de acasa sfoara de rigoare... Baconul era varuit si el dar se observa ca era varuit doar ca sa "ia ochii"...

Privelistea era spre piscina, mai bine zis spre terasa de linga piscina, iar marea se vedea doar din lateral, oricum asa apare descrisa si camera pe site.

Piscinile- una pentru copii, una pentru adulti. Apa din piscina pentru adulti mie nu mi s-a parut a fi incalzita cu toate ca oficialii au anuntat ca din iunie apa va fi. Am facut baie in piscina, apa nu a fost nici foarte rece si nici calda, cu exceptia uneia din zile cand a fost mai innorat si intr-adevar apa era rece tare. Din pacate, in apa erau insecte cazute iar din cauza vantului erau picate foarte multe "chestii" din copacii din jur, chiar nu stiu cum sa le denumesc (frunzulite, ca niste boabe de mac daca nu gresesc). Curatenie am vazut sa se faca o data sau de doua ori, dar nu am urmarit in fiecare zi. Ideea e ca nu aveau cum sa faca fata la ce aducea vantul in piscina. Din acest motiv am preferat marea.

Linaga piscina, este un bar cu terasa cu bauturi si inghetata. Baietii foarte serviabili. Tot de aici se luau si se predau prosoapele in baza cardurilor specifice iar baietii aduceau si saltele pentru sezlonguri la piscina. Din pacate, terasa cu scaune si mese a lasat de dorit, mesele nu erau fixate, se miscau, asta si din cauza placilor de pavaj care se miscau sau nu erau aliniate, iar multe scaune (cel putin asta am vazut eu) erau murdare de gainat de la pescarusi (e normal, se intampla, ca sunt pasari in zona, dar cand gainatul are si timp sa se usuce pe scaun sau masa, nu mai e ok, si nici sa stai pe terasa sa beau o cafea sau un suc nu iti mai vine). Aici alt punct negativ.

Plaja, ca la Mamaia, lata, intrarea in apa lina, marea a fost super calda, nisipul plin de scoici sfaramate, cam greu de mers pe el descult (nu e atributul hotelului, in schimb, in descrieri, cel putin pe facebook, acestia spuneau ca nisipul e ok, fin, ma rog)

Pe plaja, linga restaurant este amenajat un loc de joaca pentru copii, care e ingradit, foarte util pt familiile cu copii. Pe plaja un alt bar, cu baieti prompti si serviabili, iti alegeai sezlongurile, cate 1 pt fiecare persoana de peste 7 ani si primeai si saltelele aferente. Nu au fost probleme sa nu gasesti sezlong liber.

Masa- mancarea buna, gustoasa, facuta in stil romanesc-pt asta un plus. In ceea ce priveste diversitatea -un minus. doar cateva feluri.

Un alt minus - ospatarii erau niste copii/elevi (probabil in practica) care erau cam plictisiti. Mesele se curatau cam greu, nu de multe ori am avut ocazia sa gasim mese libere dar, fie pline de tacamuri si farfurii fie cu firmituri. Exista 3 locuri de unde puteai sa iti iei tacamuri, dar cand se termina cutitele, linguritele etc, foarte greu aduceau altele. La fel si cu painea, in special niste chifle (care de altfel erau foarte gustoase) se aduceau foarte greu, uneori chiar terminam de mancat si ei tot nu aduceau.

Restaurantul era impartit in doua- o zona de nefumatori si o terasa (in continuarea acesteia) unde se putea si fuma. Tot aici era si locul unde se faceau cartofi prajiti si gratarul de pui sau de porc, foarte gustos de altfel. Terasa avea niste folii in loc de geamuri pe care le tineau coborate, cred ca era mai indicat ridicarea lor datorita fumului si caldurii de pe terasa.

In fiecare dimineata felurile de mancare se repetau. La prinz - doua tipuri de supe/ciorbe, gratar si alte citeva feluri de mancare, dupa cum am spus, nu prea diversificat. Seara- era parca obligatoriu- fructe de mare si gratar. Ca sa va faceti o ideea zona in care era amplasata mancarea (mai putin zona de paine, fructe si prajituri) era in forma de L cu latura mare de aprx. 5 m iar cea mica de aprx. 2 m. De multe ori tavile cu mancare de pe latura mica, cand se terminau nu mai erau inlocuite cu altele...

Fructele erau asezate in doua fructiere gen con/cos - mere, caise piersici, nectarine. Din punctul meu de vedere foarte putine si foarte greu aduse altele cand se terminau. Prajiturile erau puse intrun singur frigider, foarte bune si gustoase dar la fel ca si la fructe, putine si greu aduse altele.

Bauturile- suc prigat, gama pepsi, vin alb, rosu, rose, bere, gin, vodka, whisky, cafea, etc. O problema aparea in special dimineata cand nu mai erau cani de cafea si trebuia sa rogi un ospatar sa mai aduca... daca nu te descurcai cu un pahar de suc….

La masa de seara- la ora 19:30 aparea si clovnul Sica, care era febletea copiilor si care facea figurine din baloane. Un plus pt el.

Daca am vorbit de copii, trebuie sa mentionez si de locul de joaca din hotel, bine dotat si cu personal foarte de treaba. Un alt plus si aici.

O chestie care nu mi-a placut, asa cum am mai spus mai sus, referitor la descrierea oficiala a hotelului, eram la masa intr-o dimineata iar pe facebook apare o postare din partea hotelului cu fructele "cu care iti incepi dimineata la hotel Savoy" in care aratau cateva platouri frumos aranjate cu pepene si o multime de alte fructe imbietoare si am vrut sa fac o poza la cele doua "fructiere amarate" cu mere si caise din fata mea si sa o postez ca raspuns, dar am lasat-o doar pt mine.

La receptie -un alt bar- nu prea frecventat, de asta de multe ori cand vroiai ceva trebuia sa rogi la receptie sa vina cineva sa te serveasca.

Ca o concluzie, din punctul meu de vedere, hotelul are si parti bune si parti rele, dar nu cred ca pretul platit, justifica serviciile oferite (eu am avut o reducere de 33%, platind integral in octombrie 2014)

Sincer parca bulgarii erau un pic mai grijulii cu clientii, aici m-am simtit exact "ca in Romania". Si nu consider o justificare in faptul ca am fost in extrasezon (si la bulgari tot in aceeasi perioada am fost), un hotel de 4 stele e "peste tot" si “oricand“ de 4 stele nu numai in anumite zone sau perioade. Pentru la anul cred ca o sa ma reorientez spre alta zona din bulgaria sau daca o sa am posibilitatea chiar in turcia.

Nu uitati, este doar punctul meu de vedere pe care fiecare sa il ia ca atare! Cu stima!

PS- daca am omis ceva va rog sa imi spuneti. Astept intrebari!

Trimis de dumping in 30.06.15 18:00:39
Validat / Publicat: 30.06.15 20:26:01

VIZUALIZĂRI: 2367 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dumping); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.06.15 22:55:45]

@dumping - am uitat sa mentionez un alt aspect. Vreo 2-3 zile s-au facut niste lucrari la niste camere din hotel. S-a dat cu var, s-au dat gauri prin pereti etc. Nu am inteles logica realizarii lor intr-un hotel aproape plin cu turisti, majoritatea familii cu copii de toate varstele si mai ales de ce nu se faceau cand eram la masa sau la plaja... exact cand trebuia sa culcam copiii baietii lucrau de zor... si apoi chin pe capul nostru cu astia mici care nu puteau sa se odihneasca... cine are copii mici stie despre ce vorbesc. Nici telefoanele la receptie nu au rezolvat situatia. Poate am avut eu ghinionul sa am camera in zona lor. Dar oricum nu mi se pare o chestie normala la un hotel de 4 stele.

[06.07.15 11:44:29]

Buna ziua. Va multumesc pt review.

Avand in vedere ca anul asta mergem din nou acolo la insistenta unor prieteni cu care am fost si anul trecut tot la Savoy, imi pare rau sa constat ca nu s-a schimbat nimic. Mancarea a lasat de dorit si anul trecut si se pare ca anul asta e cel putin la fel de rau. O sa scriu si eu impresia dupa ce vin din concediu.

Pacat de amplasament si de celelalte facilitati, daca la capitolul mancare stau atat de prost. Cu siguranta, daca se confirma cele relatate, la anul nu ma mai convinge nimeni sa merg la Savoy.

[06.07.15 11:47:41]

Cat despre reparatiile facute in timpul orelor de odihna, ca sa nu mai zic dupa debutul sezonului, ce sa mai comentam? E inadmisibil asa ceva, mai ales la 4 stele, au avut un an intreg la dispozitie sa faca cate reparatii doreau... Am si eu copil mic si e jale la ora somnului daca nu e cat de cat liniste. Va urez si imi urez concedii inspirate pe viitor!

[06.07.15 13:38:04]

@raluca1983 - Va multumesc pentru urari, de asemenea si dumneavoastra!

Referitor la mancare, aceasta era gustoasa, dar nu asa diversificata pt un hotel de 4 stele.

Parerea mea este ca e prea scump pentru serviciile oferite. Si ma refer la faptul ca, dupa cum spuneam in review, eu am platit cu reducere de 33% adica 3.900 lei, 2 adulti 100% si un copil 50%, acum m-ar fi ajuns in jur de 6.500-7.000 lei pentru aceeasi camesa dubla standard. Prea mult pentru ce ofera!

Va urez un concediu placut, poate in iulie-august e mai bine! Cu stima!

[06.07.15 14:05:33]

@dumping -

Ma indoiesc ca va fi mai bine.

La capitolul mancare se pare ca merg pe acelasi tipar, prajeli, sosuri, tocanite, iar eu nu mananc asa ceva. Sotul meu anul trecut, tot sejurul a mancat ciorba la pranz si seara gratar cu cartofi prajiti, ca altceva nu l-a atras. Copilul era mic si abia manca borcanele.

Ar fi totul bine si frumos daca ar schimba bucatarul sau modalitatea de a gati.

Si noi am platit din febr, dar dam 4550. De banii astia la anul ma duc ori la bulgari/greci, ori la Phoenicia, macar acolo am de unde alege la capitolul mancare.

sebisb
[10.07.15 15:53:41]

Puncte negative la 2h de la cazare

1. in camera se aude basul de la o discoteca din zona si o sa tina toata ziua si noaptea conform receptionerei, a promis ca face rost de dopuri pentru urechi, sunt cu doi copii

2. barul din camera este plin cu racoritoare, dar sunt contra cost, am observat doar dupa ce am consumat si am citit cartea de prezentare, ne este scris cu bold, e hotie pe fata, ma gandesc daca este pe bani si sa merg la wc, poate scrie in carte si nu am vazut, trebuie sa mai citesc si sa fac si un rezumat.

3. dusul e defect

revin si cu cele bune

[10.07.15 16:27:44]

@sebisb - mi-ai adus aminte... si eu am patit... pt ca prima masa era cea de seara, cand am ajuns copiilor le era foame, si au desfacut o punga cu alune si una cu sticksuri. am crezut ca sunt din partea hotelului de "bun sosit"... nu era asa, conform cartei de prezentare, pe care am citit-o dupa, erau contra cost..., a doua zi le-au inlocuit...

La plecare, le-am declarat si platit la receptie, unde am fost intrebat si de o sticla de whisky si una de vodka, care se pare ca lipseau din frigider... Sincer nu am verificat frigiderul, pt ca nu am umblat in el, mai ales ca am vazut ce preturi erau, dar la receptie apaream cu cele 2 sticle consumate. Dupa 2 -3 replici in contradictoriu, mai ales ca imi spuneau ca le-as fi consumat in ziua plecarii (eu fiind soferul) si un telefon la femeia de serviciu, care a confirmat ca nu ar fi lipsa, mi-au spus ca o sa o rezolve problema ele... cum? nu am mai aflat.

Eu nu am avut parte de kudos. am avut camera spre piscina. Din cate m-am interesat si eu inainte de a veni la hotel se pare ca muzica ar fi non-stop doar in weekend.

Sper sa ai un sejur frumos si astept pareri sa vedem cum sunt serviciile si in sezon la acest hotel.

[16.07.18 15:30:34]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B.10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

dumping, raluca1983, savoy2012, sebisb
Alte impresii din această RUBRICĂSavoy Hotel: