ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2015
ÎNSCRIS: 12.08.13
JUN-2015

Excelent

Buna ziua, prieteni,

Am ales acest hotel din Istanbul ca fiind al doilea "stop" al concediului nostru după 5 nopți în Thasos.

Pentru a ajunge la Istanbul am urmat traseul autostrăzii spre Alexandroupoli - Kipoi - Ipsala, Tekirdag, urmând malul mării, fiind un traseu foarte frumos și rapid, de altfel.

Am ajuns cu bine la destinatie (Aslanyatağı Sok. No: 17, Beyoglu, 34433 Istanbul), cu o mică ezitare din partea gps-ului chiar la final când un sens de mers era schimbat, chiar la 1 km de destinatie, în piața Taxim.

Ajunsi la recepție unde am rămas impresionați de serviabilitatea celor de la hotel. Ne-a preluat de la receptie un om care ne-a arătat liftul, ne-a cărat bagajele, ne-a explicat totul în cameră, lucru neobișnuit la un hotel catalog la doar 3 stele, deși toate dotările sunt la superlativ, impecabile în acest hotel.

Lift ultra modern, climă în cameră, încastrată în tavan și controlatî digital, sistem electronic de "comunicare" do not disturb - clean my room, sonerie la usă, posibilitatea de a alege între 4 tipuri de perne pentru a te simți confortabil, baie fără cusur cu toate dotările necesare, fără urme de uzură sau scurgeri, balcon cu vedere la Bosfor ce îți taie respirația.

Micul dejun în regim bufet suedez bogat și îndestulător cu personal foarte amabil, din nou.

Hotelul este situat în zonă centrală, cu 5 etaje dar micuț, cu loc de parcare gratuit, la 300m de PTT pentru cei ce vor vigneta HGS si 700-800m de renumita și frumoasa Piață Taxim.

Din Taxim se poate lua BIG BUS-ul pentru un tur de 24-48 ore (unul de 24 ore costă 35 euro, achiziționat de la BUS), funicularul pentru a ajunge la tramvaiul ce duce la Marele Bazar sau alte destinații.

Am rămas foarte de încântați de ce am găsit la hotel, de cum am fost tratați, de oportunitățile din Piața Taxim și nu numai, de cele văzute cu turul BIG BUS.

SIngura problemă a turcilor e circulația. Se circulă fără reguli, mereu ai impresia când ești la volan că te va atinge cineva. Nu se dă prioritate pietonilor, pietonii traversează și ei pe unde pot, scuterele circulă chiar cum vor, pe orice sens, chiar și poliția îți dă cu greu prioritate pe trecerea de pietoni. Asta e însă mai puțin important.

Frumusețea, calitatea și animația din zonă ne-au făcut să ne dorim să ne întoarcem la anul în același loc, în aceleași condiții.

Un loc frumos Istanbulul, un hotel excelent, spre perfecțiune, Cihangir Hotel.

Trimis de adrian_28_1977 in 30.06.15 17:57:11
Validat / Publicat: 30.06.15 18:39:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1852 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian_28_1977); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Dimineața, trezirea
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 46.55 EUR pe cameră

[30.06.15 18:39:38]

@adrian_28_1977 - O recomandare foarte bună (părerea mea).

adrian_28_1977AUTOR REVIEW
    [30.06.15 19:25:32]

@webmaster70 - Este ok, mai exact ar fi chiar la colțul străzii Aslanyatağı, marcată cu gri, adică 41.0334653,28.9852753. Dar ajuns la acea străduță nu ai cum să îl ratezi.

[30.06.15 19:28:47]

@adrian_28_1977 - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

Aurici
    [01.07.15 14:54:01]

@adrian_28_1977 -

mereu ai impresia când ești la volan că te va atinge cineva

Ai impresia, intr-adevar. Contrar debandadei care pare, turcii sunt soferi buni si atenti. N-ai sa auzi de prea multe accidente la ei, avand in vedere traficul acela infernal.

Altfel, buna recomandare. Si eu am notat-o.

adrian_28_1977AUTOR REVIEW
    [01.07.15 15:02:44]

@Aurici - Era doar o recomandare pentru soferi, avand in vedere ca majoritatea taxiurilor sunt lovite. Asta a fost si primul fapt care te face sa te gandesti ca in Istanbul orice e posibil, mai ales ca nici politia nu da prioritate decat foarte greu... E doar o sugestie pentru cei ce folosesc masina de a folosi si alte mijloace de transport.

mihai.neagu*
    [16.07.15 16:37:32]

Legat de acordarea prioritatii pietonilor la traversare, un bun prieten, turc, mi-a explicat "marea filosofie" a soferului si a pietonului: o masina asa de mare si grea nu poate fi oprita in siguranta pentru a traversa o persoana, de aceea pietonii respecta "regula" de a se asigura si a se reasigura ca pot traversa in siguranta. M-am amuzat de multe ori, cand politia ne-a ignorat pe trecerea de pietoni, trecand val-vartej, sau cand, neinvatat cu cele locale, am invitat pietoni sa traverseze iar acestia m-au privit cu teama apoi au zambit smechereste si au dat curs invitatiei mele. Una peste alta, cred ca in Turcia se circula mult mai bine indiferent daca esti pieton sau sofer.

adrian_28_1977, Aurici, mihai.neagu*