ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2015
JUN-2015
2 AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Eu zic ca nu este de 5 stele

La baie se umplea pe jos de apa - baia nu era etansata pe margini iar cabina de dus la fel. Nu i-am anuntat decat la sfarsit pt ca despachetasem tot ce aveam (catel, purcel, copil, jucarii, haine). La 5 stele nu astepti sa-ti spuna clientul ca este un lac in mijlocul baii - erau probleme atat la cada cat si la cabina de dus. Nu cred ca era singura camera cu bube, acest gen de probleme apare din cauza slabei intretineri - din economie.

In WC-ul de serviciu mirosea uneori usor a mancare, mai ales dimineata de la pateurile cu vanilie. Venea miros serios de mancare pe hota de la plita de la turistii de 5 stele din hotel care isi faceau oua prajite in camera, "ca sa iasa mai ieftin".

La restaurant apareau tot felul de turisti de 5 stele imbracati asa cum erau pe plaja sau la piscina - era un deliciu sa vezi masculi burtosi si parosi in maiouri, pantaloni scurti si stramti insotiti de femelel lor imbracate ca fetele de pe centura. Copii lor erau un fel de accesoriu neimportant, umblau cu mainile prin mancare de capul lor si mai spargeau farfurii/pahare ca sunt copii doar. Nu stiai ai cui sunt copii pt ca nu-i revendica nimeni - parintii erau ocupati sa infulece si sa faca paguba cat mai mare la bufetul suedez. Nota 10 pt ospatari.

La piscina nu puteai sa treci de sezlongurile intinse peste tot unul in celalalt. Spatiul de la piscine este pt un sfert din numarul de turisti din hotel. Acestia trebuie sa ii tina in brate pe ceilalti, ce sa mai o atmosfera cu adevarat intima - mie mi-a placut dar sotiei mele nu asa ca m-am mutat pe plaja. Nu m-a mai lasat la piscina singur. Sa nu uit de disperatii care se duceau sa-si arunce buzduganul pe un sezlong la piscina si sa-l revendice mai tarziu dupa ce termina de scurmat la troaca...

Plaja este de nota 10. Era loc berechet pt ca turistii de 5 stele erau la piscina.

La masa era diversitate dar fata de anul trecut in aprilie de Paste mancarea nu mai era la fel de gustoasa. In plus am gasit de mai multe ori Pangasius in meniu. Eu nu sunt nobil dar Pangasius nu cred ca este pt 5 stele, Eu nu cumpar asa ceva pt ca stiu cum si unde este crescut, iau crap. Daca vroiau sa aiba in meniu peste alb puteau sa dea salau sau macar cod care nu este rau, dar Pangasius merge la turistii de 5 stele care umblau semidezbracati printre mese sau se bulceau ca oile la piscine.

Faptul ca ai camere mari nu cred ca poate sa justifice 5 stele si poate sa-i impresioneze pe cei mai tineri care sunt la inceput si stau in garsoniere sau in confort doi (aproape toti trecem prin aceste etape). Eu preferam o camera mai mica si fara lac in mijlocul baii. Daca vroiam lac ma duceam in Norvegia sau Finlanda nu la Flamingo Grand - camera superior din Albena.

La intrarea in hotel erau parcate in usa hotelului din cand in cand masinile unor toape foarte ingrijorate sa nu le fie furate pretioasele gramezi de fiare ruginite cu 4 roti - numere de Bulgaria si Romania.

La intrarea in restaurant nici macar nu era pus vreun semn care sa atraga atentia toapelor ca la masa nu se vine imbracat in chiloti.

Aceste lucruri sunt fara importanta pt unii dar mie mi-a aratat ca hotelul este orientat catre o anumita categorie de clienti pt care eu am dat bani tocmai ca sa nu ii vad sau sa-i simt (uneori miroseau masculii si femelele venite de la plaja direct la masa).

Nu sunt nobil si nici pretentios dar eu cred ca acest hotel nu are 5 stele, iar anumite aspecte negative (dupa parerea mea) nu le-am intalnit nici la 2 stele.

Per total eu cred ca este undeva intre 3 si 3,5 stele. Eu nu voi mai merge aici dar il recomand altora pentru un pret mai mic - nu merita mai mult de 500-600 EUR.

Trimis de Gigi Bigi in 29.06.15 23:35:03
Validat / Publicat: 30.06.15 00:12:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipuri, Albena

VIZUALIZĂRI: 2796 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gigi Bigi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [30.06.15 00:11:10] »

Delicios scris...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [30.06.15 06:40:52] »

@Gigi Bigi -

Ești prea optimist dacă îți imaginezi că prezența unui afiș cu text și poze explicative, gen așa DA și așa NU, i-ar fi determinat pe respectivii să adopte o ținută de bun simț în restaurant. Puțin probabil.

fanespoitorul [30.06.15 12:45:55] »

@Gigi Bigi - Nu exista padure fara uscaciuni. Nu cred ca daca mergi la 5* nu gasesti ciudatenii. Am fost in Duni si erau vreo 20 cefe groase cu cesoaie de haoleola mana pe bune. Se uitau toti din statiune si se minunau. Daca ai fi fost acolo credema ca ai fi vorbit in orice limba sti numai sa nu fi asimilat cu ei.

dan81 [30.06.15 14:02:18] »

@Gigi Bigi - M-a mahnit putin aceasta postare avand in vedere ca la jumatatea lunii iulie imi voi petrece si eu concediul aici, m-au convins sa merg aici toate review-urile bune de pe acest site plus faptul ca pe tripadvisor si holidaycheck hotelul Flamingo Grand a iesit anul trecut pe locul 1 in Albena.

Sper totusi sa ma conving la fata locului ca nu este chiar asa de rau precum l-ati descris.

Din pacate acele persoane fara educatie prezentate de d-voastra nu mai au limita de bani, le intalnim aproape peste tot indiferent ca este un hotel de 1 stea sau de 7 stele si da, ne pot strica concediul...

fanespoitorul [30.06.15 14:12:07] »

@dan81 - Si in opinia mea este pe locul 1 in Albena. Concediu placut

ct64cas [03.07.15 23:34:37] »

@Gigi Bigi asadar, am fost inspirata sa nu aleg Flamingo grand pt o minivacanta de 2 zile din care doar ce m-am intors! si nla fel de inspirata am fost sa aleg International Casino and towers din Nisipuri, cu adevarat de 5 stele, despre care voi scrie un review zilele astea si unde nu am intalnit astfel de specimene! si unul dintre motive a fost si pretul mai mic decat la flamingo, am gasit o oferta online -si pt o camera I-club (daca intrati pe siteul hotelului veti vedea ce inseamna). La flamingo ultima data am fost acu vreo 2 ani si atunci cam tot asa era, doar ca am stat la executive si nu am avut nici o problema cu camera. In rest aceeasi aglomeratie la piscina, personalul cam acru si la restaurant cam aceeasi atmosfera ca cea descrisa...

Asa ca cine vrea cu adevarat 5 stele, il indrum spre International Casino, eu am fost impresionata. stiind comportamentul bulgarilor fata de romani!

Larissa [03.07.15 23:54:18] »

Crezi că la turci la 5 megastele e altfel? Mie nu îmi plac deloc etichetele pe care le-ai pus, cu o astfel de imagine ar trebui să mă mut din România, o țară de 5 stele locuită, de altfel...

Eu am fost la Flamingo și mi-a plăcut mult apartamentul corner. Desigur, dacă vreau o companie selectă nu mă duc la bulgari și nici la turci...

myk007 [29.01.16 10:19:10] »

Din cate am citit pana acum, in Albena exista (unul langa altul) 2 hoteluri : Hotel Flamingo 4* si Hotel Flamingo Grand 5*. Poate ca dvs ati stat in cel de 4*... ??

Referitor la pestele Pangasius : aveti perfecta dreptate. Totusi, sa stiti ca si crapul provine (in marea lui majoritate) din crescatorii (acvacultura). Norocul face ca aceste crescatorii de crap sa fie majoritatea lor in Europa (chiar in Romania) si respecta niste norme... pe care crescatoriile de Pangasius din Vietnam nu le respecta.

Sanatate maxima!

ct64cas, dan81, fanespoitorul, myk007, nicole33