Pensiunea Cocoșul Roșu

AUG-2008
EUR
+ COPII: 2

Liniste si odihna

In sibiu am mai fost, dar niciodata cazat in ultimii 25 de ani. am ales sibiul ca escala in drum spre casa. am ajuns pe inserate, iar adresa am gasit-o cu usurinta cu ajutorul gps-ului.

Din afara, pensiunea arata ca una din numeroasele vile ale sibiului. poarta mare, masiva, in spatele careia vedeai o casa ingrijita, cu multe flori. asa iti dai seama de cat de gospodari sunt oamenii din casa.

Poarta masiva s-a deschis singura dupa ce-am sunat. fara mecanismul automat, ar fi fost necesar un luptator de sumo sa deschida poarta.

Eram asteptati. noroc ca am confirmat cu cateva zile inainte si in ziua respectiva sosirea noastra, pentru ca erau foarte cautate locurile de cazare.

Curtea nu este prea mare, dar aranjamentele interioare si camerele sunt dragute. poti lua micul dejun acolo. ti se aduce ceai/cafea, branza/cascaval, mezeluri, oua. depinde ce doresti. nu este un mic dejun ca la hotel de 4 stele, dar mancarea este de calitate. exista un bar de unde poti consuma diferite bauturi (cu/fara alcool), contra cost.

Camerele curate, lenjeria curata, baia la fel.

Noi am avut camera la etaj spatioasa, baia mare, un pat dublu (foarte mare) si pat suplimentar.

Daca vrei sa te culci mai devreme, dezavantajul ar fi daca ai ferestre spre curte si sunt persoane care mai stau afara la discutii. se aude zgomot. dar poti inchide geamurile si se face liniste.

Loc de joaca nu exista, asa ca pentru copii trebuie sa iesi in oras.

Gazdele sunt amabile si te asteapta cu zambetul pe buze.

Pretul nu este mare, locatia nu este ultra centrala, dar pana in centru faci cam 8 minute pe jos, mers lejer.

In concluzie, merita daca nu esti pretentios la masa sa-ti doresti caviar dimineata.

Impresii încărcate de cosminp in 12.01.2010 13:53:55

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  800 PMA (din 4 voturi) nota2

• Cazare ok (Sep.2015) - punctaj satisfactie: 9.62 (scris in 04.09.15 de brenciua din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Curat si frumos (Sep.2012) - punctaj satisfactie: 9.83 (scris in 02.10.12 de aasskkyy din BUCURESTI) - RECOMANDĂ