Sunmelia Beach Hotel Resort & Spa [Kizilagac]

JUN-2015
REGIM MASĂ ALL INCLUSIVE
1900 EURO

Dezamagitor

Am fost la hotel Sunmelia beach resort in Side in perioada 18.06. - 25.06.2015 impreuna cu sotia si fata noastra in varsta de 16 ani, entuziasmati ca si multi alti romani de faptul ca e un resort deschis de curand (aprilie 2015), ca vom gasi totul nou, ca vom beneficia de toata atentia si serviciile lor in ideea ca au nevoie de reclama buna pt. anii viitori. Gresit total! Pai in conditiile in care ei functioneaza 8 luni din an si cresc resorturile ca si ciupercile dupa ploaie nu-i intereseaza prea mult aspectul asta.

Vreau sa mentionez ca nu suntem la prima vacanta petrecuta in Turcia, ba chiar ne-am petrecut vacanta de vara in aceasta tara de vreo 8 ani si am fost in diferite locatii cum ar fi: zona Lara: Hotel Miracle, Hotel Royal Wings, Hotel Royal Holliday Palace; zona Belek: Hotel Alva Donna; zona Alanya: Hotel Mukarnass, Hotel Arycanda, etc.

Ce ar fi de spus despre acest hotel? Pai am gasit si minusuri dar si plusuri. Sa incercam sa le enumeram :

Plusuri : - cazare in maxim 10 minute (family room)

- camere frumoase, curate, balcon mare, aer conditionat, curatenie zilnic

- mobilier, lenjerii, prosoape schimbate zilnic, televizoare... toate noi

- fiind family room am beneficiat de 2 camere, 2 bai, 2 televizoare, 2 minibaruri

Minusuri : - la receptie, toata lumea vorbeste limba germana si turca bineinteles cu exceptia unui curier ce stia engleza

- acelasi lucru se intampla si la bar, restaurant desi in perioada mai sus amintita romanii erau in proportie de 70 %. Chiar glumeam intre noi sa ne simtim ca la Mamaia...

- programele tv erau de genul : lb.romana - TVR i, lb. germana - 12 (pro 7, rtl 1,2, zdf, sat 1... etc), lb. rusa - 8 - 10, lb. turca - n, bla bla bla.

- sucurile sunt numai la dozator cu exceptia fresh-urilor de portocale - 1 euro si a fresh-urilor din alte fructe - 2.50 euro.

- bauturile alcoolice de import lipsesc cu desavarsire. Se servesc numai bauturi locale f. slabe calitativ.

- la capitolul mancare stau destul de slab. La restaurantul de la plaja deschis numai pt. dejun) se serveste aceeasi mancare zilnic. In cele 8 zile petrecute nu s-au servit in nicio zi preparate din oaie sau miel. (cunoscatorii stiu... atipic pt. o tara ca Turcia...)

- baclavale si sarailii nu se servesc zilnic

- personal de servire de slaba calitate. Nu stiu engleza, sunt numai copii angajati pe post de debarasatori care scapa paharele si farfuriile pe jos...

- echipa de animatie slaba catre f. slaba. La spectacolele ce se tin in amfiteatru i-au salvat intr-o seara o trupa de acrobati, iar in seara turceasca un ansamblu de dansuri traditionale turcesti.

- seara, dupa cina, toata lumea e inghesuita la mesele din jurul barului de la piscina sau pe terasa de la lobby bar sa bea ceva dupa care cu mic cu mare fuguta la culcare pt. ca n-ai ce sa faci. Nu exista ca la alte locatii o formatie care sa cante live, sa se danseze... etc.

- entertainement 0

- la discoteca deschisa intre orele 00.00 - 02.00 absolut orice bautura e contra cost.

- plaja este groaznica. Plina de pietre si pietricele ce te deranjeaza la talpi in cazul in care nu ai papucei speciali, iar in 3 metri de la intrarea in apa ai trecut de 2 m adancime.

- la tobogane program de functionare : 10 - 12 si 14 - 16 dar atentie: nu exista decat 2 colace cu manere stanga - dreapta simple si 2 duble (in forma de 8) deci inchipuiti-va cam ce coada se forma acolo...

- distanta mare de la hotel pana la plaja

Pe de alta parte un lucru e clar si anume ca trebuie sa existe o diferenta intre conceptul all inclusive si ultra all inclusive.

Cam asta am gasit noi la acest resort. Ramane la latitudinea dvs. sa alegeti. Noi, cu siguranta ne vom orienta catre o alta locatie si obligatoriu concept ultra all inclusive.

Va dorim vacanta placuta!

Impresii încărcate de Cristi FR in 28.06.2015 13:50:48

Validat / Publicat: 28.06.15 15:09:39

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Hotel Alva Donna, Hotel Royal Wings, Hotel Royal Holliday Palace, Hotel Mukarnass, Hotel Arycanda, etc in zona LARA, BELEK, ALANYA, etc
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Olanda, Bulgaria, Ungaria, Germania, Austria... etc

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Cristi FR); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8550 PMA (din 13 voturi) nota2

[28.06.15 15:10:18]

@Cristi FR: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Vreau sa mentionez ca nu suntem la prima vacanta petrecuta in Turcia, ba chiar ne-am petrecut vacanta de vara in aceasta tara de vreo 8 ani si am fost in diferite locatii cum ar fi : zona Lara : Hotel Miracle, Hotel Royal Wings, Hotel Royal Holliday Palace; zona Belek : Hotel Alva Donna; zona Alanya : Hotel Mukarnass, Hotel Arycanda, etc.

ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo - evident cele recente max 2,3 ani - scrise ca articol (review) nou.

[În plus, dacă vreodată vei solicita informaţii aici, pe sait, cei care îţi vor răspunde o vor putea face cât mai adecvat "profilului" tău turistic (funcţie de locurile în care ai fost, unde ţi-a plăcut şi unde nu, din ce motive etc) ]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- adig
[29.06.15 08:38:14]

@Cristi FR - Te rog sa-mi spui daca este lunapark si ceva despre el (gratis sau cu plata). Din pacate am si eu o rezervare la inceput de septembrie. Multumesc anticipat!

- tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[29.06.15 08:45:12]

@Cristi FR

De curiozitate, care ar fi "clasamentul personal" din punct de vedere al satisfacţiei la hotelurile la care ai fost?

Publicitate    [19.07.19 07:38:07]