ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2015
DIN: Iași
ÎNSCRIS: 16.07.12
JUN-2015

Cel mai bun de pe Litoralul Romanesc, dar...

Am fost a 4-a oară la Phoenicia Holliday, dar în ultimii ani am încercat şi alte hoteluri cu pretenţii de pe litoralul nostru, aşa că pot să evaluez destul de precis: dacă aveţi copii dar vreţi să vă relaxaţi şi dvs în condiţii cât de cât ok atunci Phoenicia e cea mai bună alegere.

Nu repet ce am mai scris despre ei (au mai povestit şi alţii) aşa că precizez doar noutăţile: faţă de anii trecuţi (vezi impresii, vezi impresii) acum au mai construit o piscină pt kinderi, tot cu tobogane şi bărcuţe plutitoare, dar, din păcate nu e încălzită. La fel, neîncălzită, este şi prima piscină dedicată copiilor. De râuleţul curgător ori de prima piscină mărişoară (cea dintre blocuri) ştiam din anii trecuţi că sunt reci, deci nici măcar nu aveam aşteptări. Oricum e nasol, ai marfă ochioasă dar o vinzi în pânză de sac.

Am văzut progrese la mâncare, acoperă cam tot ce ai vrea să mănânci cu excepţia peştelui. În 7 zile am găsit doar de 2 ori o mâncare gătită de peşte - friptură de şalău, în rest macrou marinat sau afumat la cutie. Dacă însă nu ţii musai să papi peşte ai o sumedenie de variante apetisante, nu rămâne nimeni nemâncat. Anul ăsta am avut curaj să gust şi câteva prăjituri şi au fost foarte bune. D. p. d. v. culinar Phoenicia bate multe resorturi lăudate din Turcia iar asta spune multe.

De departe însă cel mai mare progres e la capitolul animaţie. La piscine, la plajă sau pe terasa orientală - tot timpul se organizează concursuri pt copii dar şi adulţi, iar când intervine ceva neaşteptat şi omoară programul (a turnat cu găleata într-o zile) au inventat rapid questii noi cu care să ia ochii turiştilor - am găsit două fete care cântau dumnezeieşte la vioară şi se plimbau printre blocuri spre încântarea tuturor. Excelentă ideea asta şi felicitări fetelor în cauză.

Nu am văzut nicăieri în România, cu excepția Phoenicia, atâta grijă de a umple timpul turiștilor. Copiii, cel puțin, erau hipnotizați, nu-i putea-i scoate din resort când era ora de concurs. Eu am ratat o excursie în deltă și un film la mall doar din cauza programului animatorilor de la Phoenicia.

Am şi o mare bilă neagră: de fiecare dată când am fost la Phoenicia a trebuit să intervină ceva care să ne strice confortul. În anii trecutţi ori era netul cu căruţa, ori sunau aiurea de la recepţie cerându-ne să eliberăm apartamentul deşi aveam cazare pe mai multe zile. Ei, anul ăsta au învăţat din asemenea greşeli şi ne-au lăsat în pace, însă ne-am trezit cu altă belea: canalizarea din blocul Topaz în care am stat acum era distrusă şi mirosea de trăsnea. Am vrut să plec acasă din prima zi dar copilul m-a convins să rămân. Am reclamat problema şi am primit doar ridicări din umeri plus o explicaţie incredibilă - "în tot blocul e aşa". Ca să supravieţuim am pus permanent prosoape umezite peste gura de vărsare şi am închis uşa la baie.

Dacă n-ar fi fost acest amănunt extrem de neplăcut aş fi admis fără ezitări că Phoenicia a făcut progrese mari şi că merită să vă duceţi acolo fără nici un fel de ezitare. De fapt chiar a făcut progrese, asta este de necontestat, dar uite că apare câte-o bombă de-asta și-ți fugărește prostește clienții.

O nuanţă importantă: ca şi în anii trecuţi l-am văzut acum iarăşi acolo pe proprietarul resortului. Prin 2012 chiar ne-a servit pizza la restaurantul italian, dar acum stătea şi superviza. Ba flecărea cu prieteni libanezi, ba cu directori de-ai săi, ba cu amica blondă, dar tot timpul cât îl vedeam scana ce se întâmplă în resort. Ştiu că Mohamad Murad are numeroase afaceri în mai multe domenii concentrate în Bucureşti dar şi prin ţară şi totuşi l-am văzut la Phoenicia de luni până sâmbătă. Faptul că personal verifică totul ar putea fi o explicaţie pentru succesul acestui business (dincolo de micile probleme reclamate de turişti Phoenicia este categoric un succes mare, dovadă fiind parcarea arhiplină şi resortul umplut până la refuz în ciuda preţurilor mari). Poate şi alţi patroni de hoteluri de pe litoral ar trebui să copie modelul Murad. Atunci litoralul românesc s/ar putea bate cu cel bulgăresc (nu visați încă la Grecia sau Turcia, deși exemplul Phooenicia arată că se poate și la acel nivel)

Trimis de aurel34 in 27.06.15 23:55:32
Validat / Publicat: 28.06.15 00:26:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: litoral

VIZUALIZĂRI: 1677 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurel34); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.08.19 01:01:21]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al cincilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B. 10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

aurel34
    Alte impresii din această RUBRICĂPhoenicia Holiday Resort [Mamaia Sat]: