Grand Liza Hotel

înscris/ă în 11.05.15
MEMBRU: SENATOR
MAR-2014

Grand Liza, un hotel din Istanbul la care nu am mai merge a 2-a oară

Ne-am cazat la acest hotel pentru 3 nopți la sfârșitul lunii martie 2014. L-am ales pentru că prețul era convenabil (53 euro/zi). Adresa este Istanbul, str. Tiyatro Caddesi nr. 114 Kumkapi Beyazit, Fatih. Am mai ales acest hotel, pentru că pe internet la acea dată se menționa că se asigură parcare la proprietate.

Am ajuns acolo seara, aproximativ ora 21, unde am constatat că hotelul nu avea parcare la proprietate. Strada fiind cu sens unic și cu o singură bandă de circulație, nu era posbil nici măcar să staționăm pentru a face check-in.

Norocul nostru a fost că știam zona și că la Hotelul Prezident de pe aceeași stradă era o parcare subterană la care aveau acces și autoturismele celor care se cazau la alte hoteluri. Dar noi trecusem de acea parcare și din cauză că strada era cu sens unic de circulație, am fost nevoiți să facem un ocol destul de mare într-un oraș cu trafic foarte aglomerat.

In sfârșit, după ce parcăm mașina, mergem pe jos cca. 300 metri până la Hotelul Grand Liza unde check-in s-a făcut fără probleme.

Recepționerul vorbea binișor romănește, fiind căsătorit de 21 ani cu o româncă. Fiind întrebat unde este parcarea la proprietate, așa cum scria pe internet, mi-a spus că nu au așa ceva și mi-a recomandat o parcare undeva prin zonă, nicidecum cea de la Hotelul Prezident. I-am spus că dece nu au modificat pe internet și mi-a recomandat să discut cu patronul, care oricum nu era acolo la acea oră. Am oprit discuția aici. Astăzi am verificat pe internet și am constatat că au schimbat din parcare la proprietate cu parcare în apropiere.

La acest hotel ne-a supărat cel mai mult faptul că cearceafurile de culoare alb-gris nu erau schimbate. Am cerut la recepție înlocuirea lor și ne-au fost aduse alte cearceafuri, la fel ca cele de pe paturi, numai că erau împăturite dar tot șifonate ca orice cearcerceaf deja folosit. Era clar că nu trecuseră pe la vreo spălătorie. Le-am refuzat. La cererea soției, am mers la masină (cca. 300 m. în pantă) și alți 300 m. retur, de unde am adus o pătură și un pled care făceau parte din inventarul mașinii. Soția a pus pe pernă un prosop adus de acasă, a întins pledul pe pat și cu pătura s-a învelit.

Ne-a mai deranjat praful de pe mobilă, evident neșters de mai mult timp și un miros de cameră nehigenizată.

Despre baie nu avem reproșuri.

Camera nu avea balcon.

Au trecut greu cele 3 nopți.

Dar să dăm Cezarului ce-i al Cezarului. La ultimul etaj era sala pentru micul dejun, cu vedere panoramică, frumos aranjată și curată. Mai puține feluri de mâncare dar suficiente pentru un mic dejun. Acolo am mâncat cea mai gustoasă pâine întâlnită de noi în Istanbul.

La plecare am tras concluzia că puțin am plătit și tot atît am primit. Dacă mai ajungem la Istanbul, acest hotel nu-l mai alegem.

Impresii încărcate de Mihai18 in 27.06.2015 19:34:31

Validat / Publicat: 27.06.15 20:14:35

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: In Turcia la Edirne, în Grecia la Thessaloniki, Belgrad, Budapesta și lista este mai lungă
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Istanbul, Edirne, Belgrad, Viena, Berlin, Koln, si altele

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  12800 PMA (din 15 voturi) nota2

[27.06.15 19:53:01]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Grand Liza Hotel" (deja existentă pe sait)

- Mihai18
[28.06.15 08:31:53]