ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2015
DIN: Ramnicu Valcea
ÎNSCRIS: 18.07.11
JUN-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 ani si 3 ani

Surmely Efes, prima experienta turceasca.

Pot spune, ca am plecat de 1 zi din resort, dar atmosfera de vacanta inca persista in mintea noastra.

Rezervarea am facut-o la acest hotel in Februarie, si am avut ceva emotii, nu stiam cum ne vom simti, si daca totul va fi in regula, daca tot ceea ce citisem despre hotel si ceea ce agentia ne-a mentionat va fi real sau nu.

Am mers pe mana agentiei, o agentie specializata pe Turcia, care ne-a confirmat ca au avut reprezentant care a fost in hotelul respectiv si poate sa ofera informatii reale.

Am ajuns pt check in spre seara, formalitatile de cazare au mers foarte repede, am fost intampinati cu un cocktail racoritor din partea ··casei··, au chemat valetul, care ne-a ajutat cu bagajele si dupa ce ne-am urcat intr-o masinuta electrica am fost dusi catre locul unde urma sa fim cazati.

Noi avand 2 copii, am avut camera in vilele de langa hotelul principal.

Stiam ca va fi astfel, de la agentie. Pot sa spun ca aceste camere, de fapt apartamente au fost extrem de spatioase, noi avand la dispozitie 2 camere, baie enorma, hol si balcon. In dormitorul principal este un pat matrimonial plus incaunul de o persoana, iar in living, ina un pat de o persoana plus o canapea si un fotoliu. Televizoare in ambele camere, nu au fost LCD-uri, ci clasice.

Pe fiecare televizor este un pliant unde sunt trecute canalele existente, sunt presetate, iar volumul de asemenea numerge mai sus de 20.

Curatenie s-a facut zilnic in camera, prosoapele la fel au fost schimbate doar cele folosite, iar intr-o ocazie am lasat la camerista 5 lire. Lenjeria a fost schimbata de 2 ori.

Masa extrem de diversificata, incepand de dimineata, dar seara a fost mereu cel mai bogata si mai gustoasa, de asemenea cele mai multe feluri de prajituri tot seara le gaseam.

Fructe la fiecare masa, in mod special la pranz si seara, iar ciresele, lubenita si pepenele au avut cea mai mare cautare.

Compoturi, iaurturi, cereale, lapte, ceai, suc proaspat de portocale (acesta contra cost 2 E paharul), salate, gemuri, diverite feluri de paiine si produse de panificatie, oricat de pretentios ai fi tot ai ce sa alegi.

DImineata puteai alege omlete preparate la gratas, oua ochiuri, clatite, sau covrigei turcesti, toate facute pe loc.

La pranz diverse gratare, seara la fel.

Despre mancare ar mai fi multe de spus, dar va las sa va convingeti.

Oricum gusturile difera, de ex. noi neumpleamfarfuriilecu fel de fel de tipuri de carne si de sosuri, si garnituri, iar nemtii erau cu salatele :)

Peste, incepand de la macrou, pastrav de cele mai multe ori, dorada, amavut chiat si miel la protap.

La pranz, in restaurantul de gustari de langa piscina, incepand cu 12,30 pana la 16,30 aveau gustari, cateva feluri de salate, fructe si lubenita, iaurturi, sosuri, supa, spaghete, pizza, (hamburgheri si hot dog la cerere.)

Racoritoarele la dispozitie, bauturile la fel, dar amestecate cu suc de celemai multe ori.

In privinta bauturilor nu pot sa ma pronunt pt ca nu consum.

Echipa de animatie extrem de prezenta si activa si potspune ca am fost la spectacole aproape in fiecare seara, si am ras cu lacrimi.

La un moment dat, sotia imi face observatie sa nu mai rad, ca cei din fata mea rad de rasul meu, si nu de spectacol.

Jamal, DJ-ul principal este un nebun si jumatate.

Activitati pentru copii mai mereu, seara de la 9,30 minidisco, loc de joaca pt copii, dar un minus un singur topogan de apa pt ei.

Piscinele sunt superbe, iar copii nu am reusit sa ii ducem si in mare decat foarte greu, au preferat sa stea la piscine.

Tot ca un minus, sistemul de inchidere la usi este pe baza de cartela magnetica si de multe ori facea figuri, daca este tinuta langa telefon se demagnetizeaza si nu mai functioneaza.

Marea a fost destul de agitata, plaja are un nisip extrem de fin, dar nu se compara cu cea din Grecia. Eu unul am gasit-o de fiecare data tulbure.

Tot dupa amiaza aveam posibilitatea sa consumam vestitele gozleme (placinte turcesti, facute pe loc, )

Personalul amabil, dar nu straluceste in privinta limbii engleze. De multe ori nu inteleg ce le ceri.

Turisti am intalnit multi rusi, englezi, turci, bulgari si din Iran. Romanii au fost minoritari.

Sper sa fie de folos acest review, si daca ar fi sa mai aleg acest hotel, nu as ezita.

Trimis de bullet123 in 27.06.15 09:08:52
Validat / Publicat: 27.06.15 10:48:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2692 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bullet123); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Apus de soare la Surmely.

[27.06.15 12:26:17]

@bullet123: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA/. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

bullet123AUTOR REVIEW
    [27.06.15 23:02:57]

@webmasterX - Da, coordonateledate sunt OK. Multumesc.

As mai avea o mentiune, aveam si optiunea de restaurant A la Carte, dar avand si un copil mic, am preferat sa sarim peste. Nu doream sa deranjam pe ceilalti turisti, cu toate ca am vazut foarte multe familii cu copii.

bullet123
    Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Ephesus Beach Resort (ex Surmeli) [Pamucak]: