ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2015

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

Atentat la sanatate

Un lucru care parea bun la cazarea asta este plasarea in imediata vecinatate a pietonalei din centrul vechi al Brasovului. Pe motivul asta am si facut rezervarea aici, pentru doua nopti.

Pensiunea nu are parcare, si fiind plasata pe strada Politehnicii, locurile de parcare din zona sunt cu plata. Au fost draguti sa "blocheze" un loc ca sa am unde sa parchez. Parchez... si acum incepe distractia.

Ne astepta mama patroanei, care ne deschide, ne prezinta "casuta" si zice "va rog sa imi achitati cazarea"; intimplarea a facut sa nu am 200 ron cash la indemana, stimata doamna zice "mergeti la bancomat si scoateti". Ii raspund ca ma duc, dar ca atunci cind platesc vreau factura si chitanta. S-a blocat. "Stiti, ca vi le dam maine, ca asa facem noi, ca suntem oameni de cuvant, bla bla... ". Si eu sunt de acelasi cuvant, dar daca dau banii, vreau factura si chitanta. Vizibil afectata de ceea ce i se intimpla, doamna-mama o suna pe fiica, si in 20 min vine cu factura si chitanta scrise. OK, la revedere, sanantate, vorbim peste 2 zile cand plecam.

Acum, despre cazare: "casuta" e o constructie in forma de "L", lipita de peretele unei case vechi. Tavanul nu cred ca e la o inaltime mai mare de 2 metri. Are doar 2 geamuri (ceva gen 40 cm pe 60 cm) ambele plasate spre VEST, astfel ca e mereu semi-intuneric in camera. Suprafata totala (incluzand baia) nu cred ca depaseste 25 metri patrati.

In "casuta" un aer plin de umezeala, cu un miros "dulceag". Cearceafurile de pe pat erau umede, la fel ca si pernele si paturile. In "casuta" era un aparat de facut cafea la filtru: in el era deja MUCEGAI pe filtru (vezi in poze). OK, dormim acolo prima noapte. A doua zi, prietena mea imi atrage atentia ca pe pereti sunt urme de mucegai, iar aerul "dulceag" este de fapt "mucegait" imbinat cu o mirositiare d'aia gen Glade care da cu spray la fiecare 20 minute. Colac peste pupaza, usa de la baie (facuta dintr-un rumegus presat infect) se "desprinde" din balama... tot ca efect al umezelii masive din casa.

Asa ca fac o criza de nervi si plecam sa ne cazam in alta parte, la Hotel Astra, unde am mai stat la un Revelion cu 2 ani in urma. Cost 89 (sau 98... ??) ron pt camera tripla, curatenie luna.

Ziua urmatoare vorbim cu "sefa" sa ne vedem la ora 8.30 sa ii dam cheile de la "casuta". O sunam pe la 8.40 si zice "vine sotul meu in 10 minute", vad rosu in fata ochilor, si la sugestia ei lasam cheile in cutia de scrisori, vajnic strajuita de o panza de paianjen extraordinar de mare si frumoasa.

Asa ca... acum imi explic de ce principala lor grija era sa achitam cazarea in momentul in care am sosit.

Trimis de adispan in 26.06.15 07:03:58
Validat / Publicat: 26.06.15 11:30:12

VIZUALIZĂRI: 1203 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adispan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ce e "spuma" alba de pe usa, mucegai? Si observati "scotch-ul" folosit la fixarea balamalei in usa... care se umflase de la atita umezeala.

webmasterX [26.06.15 07:42:54] »

@adispan -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

webmasterX [26.06.15 16:25:22] »

adispan [27.06.15 19:25:04] »

@webmasterX - coordonate GPS perfecte... insa ideea e ca aceasta INA sa fie de negasit pe viitor

adispan