ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2015
ÎNSCRIS: 04.09.11
JUN-2015

Minunata Madeira si ale sale Levadas

Oare ce se mai poate spune despre Madeira si nu s-a spus deja? Ca este o insula de vis, insula primaverii eterne, cu oameni binevoitori, prietenosi, cu mancare excelenta si vin care iti incanta simturile? Ei bine, probabil stiti toate aceste detalii... tocmai de aceea in randurile de mai jos m-am decis sa va dau cateva detalii practice legate de celebrele "Levada Walks".

Levadas sunt mici canale de irigatii specifice insulei Madeira, construite inca din secolul 16, pentru a aduce apa din zonele mai ploioase (vest, nord-vest), catre zonele mai secetoase (sud-est) si in prezent pentru a obtine si energie electrica. Pe langa aceste canale s-au format mici poteci pe care turistii antrenati sau neantrenati le pot strabate, bucurandu-se de peisaje absolut incantatoare si de aerul proaspat si curat al zonei.

In cazul in care va doriti o astfel de excursie, aveti optiunea de a merge fie pe cont propriu, fie cu un ghid acreditat. Parerea mea este ca merita sa alegeti un tur cu ghid deoarece acesta va va prezenta informatii legate de flora si fauna insulei.

Noi am optat pentru 2 plimbari pe langa aceste levadas: Ribacao/25 Fontes, respectiv Caldeirao Verde alaturi de un ghid simpatic si experimentat (vorbea 4 limbi), Emanuel (22 euro/pers/tur). Exista optiunea de a face aceste excursii si cu ghid roman, insa imi plac mai tare grupurile mixte, de diverse nationalitati. Trebuie sa stiti ca o astfel de plimbare dureaza aproximativ 5h. Un microbuz va ia de la hotel in jurul orei 9 dimineata si va aduce inapoi in jurul orei 16.00. Cam 2h se mai pierd pe drum de la hotel pana la punctul de plecare si de la punctul de sosire pana inapoi la hotel. Este bine sa aveti un rucsac cu apa+sandvis si echipament special (incaltaminte trekking), dar nu este neaparat necesar (am vazut persoane si in adidasi).

Drumul este de nivel mediu, cu unele zone destul de plate, dar si cu multe zone cu bolovani si in panta. Am avut in grup un tanar cuplu de belgieni impreuna cu al lor bebe de 6 luni, ceea ce mi s-a parut putin riscant. Cred ca genul acesta de plimbare este mai potrivita pentru un copil de la 10 ani in sus. Este foarte greu de descris in cuvinte cat de frumoasa este o astfel de "levada walk".

Pozele pe care le voi atasa acestui review cred ca vor vorbi de la sine. Pacat ca nu pot transmite prin poze si miresmele din aer (de la flori, de la dafini, de la padurile de eucalipt).

Nu va ganditi ca va veti plictisi de la prea mult mers. Ghidul are grija sa faca excursia interactiva, va va arata plante de care probabil ati citit doar in carti, va va raspunde la intrebari, va va arata cele mai bune unghiuri pentru poze, dar va va lasa sa va si odihniti o data ce ati ajuns la punctul de maxim interes la excursiei (pe care nu vi-l spun, nu vreau sa stric surpriza).

Pe langa cele 2 levada walks pe care le-am facut in acest sejur, mai sunt multe de facut si de vazut. O saptamana este mult prea putin in Madeira. Insula este o destinatie obligatorie macar o data in viata, dar la care revii cu placere si descoperi de fiecare data ceva nou.

Trimis de yarine in 25.06.15 22:42:06
Validat / Publicat: 25.06.15 23:51:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

VIZUALIZĂRI: 7037 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yarine); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Minunata Madeira

mprofeanu
[26.06.15 19:17:32]

Foarte interesant reviewul deoarece prezinta o zona mai putin cunoscuta si vizitata.

Excelente poze pe care le-am si votat! Mi-ar fi placut sa fie mai multe.

yarineAUTOR REVIEW
[26.06.15 21:42:01]

@mprofeanu - Multumesc pentru aprecieri. AM selectat cele mai reprezentative poze.

simon_niculae
[18.09.15 19:04:18]

Foarte frumoase ganduri, pozele si mai si, (cam putine! cum spunea si "mprofeanu"), am citit si review-ul despre hotel! Este obiectiv, deci automat si folositor! La anul ne-am hotarat sa calatorim tot cam prin partile astea : ori Madeira, ori Tenerife, mai citim, mai ne clatim ochii, si speram sa facem alegerea potrivita! Amandoua se potrivesc dorintelor noastre : natura, aer, si apa! Incaq o data felicitari pentru alegere, si pentru poze! Si nu-i asa, vacante placute oriunde veti ajunge in lumea asta minunata!

[04.05.18 14:09:18]

Buna,

Ma bucur tare mult ca am gasit review ul scris de tine. Mai avem 3 saptamani pana la plecarea in Madeira si nu am reusit sa luam o decizie referitoare la traseele ce se pot face aici. Noi vrem sa mergem pe cele doua levadas pe care ati fost si voi plus traseul dintre Pico do Areiro si Pico Ruivo respectiv traseul catre Balcoes. Nu stim daca este mai convenabil sa inchiriem o masina (aprox 150 eur) sau sa optam pt excursii cu ghid?

Iti mai aduci aminte pretul lor? in special cea dintre Pico Areiro si Ruivo

multumesc mult

yarineAUTOR REVIEW
[07.05.18 11:50:45]

@Marianatud: Buna! Ma bucur ca review-ul meu ti-a fost de ajutor. Și eu plec in 3 săptămâni in alta “perla” a Portugaliei, insulele Azore. Referitor la întrebarea ta, eu cred ca este mai frumos sa mergi in excursii cu un ghid. Ei știu foarte multe despre fauna, despre flora, plus ca se formează mini- grupuri cu oameni de diverse naționalități, astfel ca excursia devine foarte interactivă și sunt șanse sa legati prietenii de-o viața. Noi am mers cu walkingwithemanuel. Cred ca găsești pe facebook sau pe TripAdvisor (sediul firmei era undeva intr-un sens giratoriu, in Funchal, pe Estrada Monumental). Îți doresc o vacanța minunata și drum bun! ????

[07.05.18 12:14:05]

@Marianatud: Mă bucur pentru tine să aud că o să ajungi în Madeira!

Sfatul meu este să inchiriezi maşină şi îţi recomand din proprie experienţă. Sunt unele zone foarte frumoase în care nu ai cum ajunge cu mijloacele de transport în comun iar pentru o excursie nu prea aş da banii.

Am ajuns şi eu în ianuarie 2018 pe insulă şi am închiriat o maşină pe 3 zile la preţul de 8 euro/zi. Dacă doreşti mai multe detalii le pot oferi cu plăcere, atât referitoare la închiriere auto cât şi la posibilităţi de drumeţii.

... Sau să aştepţi până scriu un articol...

[07.05.18 18:05:06]

@Marius 72:

Marius, multumesc pentru raspuns

Mă ajută orice informatie, eu as vrea sa închiriem masina doar ca incercam sa pun in balanta avantaje inchiriat vs pret masina/ excursii organizate. Dacă mă poți ajuta cu mai multe info despre inchiriat, apreciez...deja suna f bine 8 eur. Teama mea este de pret caci am văzut că este minim 40 eur/ zi la agențiile cunoscute online si costul parcării noi avand cazare in centru in Funchal. Nestiind pretul la fata locului, am incercat aici, pe grup, sa aflu daca si acolo este tot asa scump. Încercăm să fim cât mai bine organizați pt a reusi sa mergem in mai multe locuri de-a lungul anului

Legat de drumeții, primul gând este traseul dintre Pico Areiro si Ruivo si o levada - ma gândeam la cele 2 mai populare, caldeira verde si 25 fontanes. Orice recomandare este binevenită doar ca avem doar 4 zile

[07.05.18 18:07:34]

@yarine:

Multumesc frumos pt raspuns

Azore este si pe bucket list ul meu... poate anul viitor

Distractie plăcută si sper sa aveti noroc si sa vedeti balenele

[08.05.18 22:07:34]

@Marius 72: Marius

Sa nu uiti ca astept cu nerabdare detalii ref la închiriat masina si preturi

[09.05.18 08:48:08]

@Marianatud: Buna dimineata!

Nu te-am uitat!

Noi am zburat cu easyJet de la Lisabona la Funchal iar dupa plata biletului am primit de la ei un link pentru rezervari auto. De pe acel link am fost trimis catre Europcar, reprezentanta Portugalia, si am beneficiat de 40% reducere la inchirierea unui Renault Clio fabricat in iunie 2016. Nu ma interesa masina mai mare, pentru 2 persoane era suficienta. Nu am achizitionat asigurarile suplimentare. Nu ai unde parcurge multi kilometri pe insula, ai multe parcari pe trasee iar prin satulete nu am platit, cred, nicaieri taxa de parcare. Cele aflate in zonele mai aglomerate au taxa, insa la o mica distanta sunt si gratuite. Insula este strabatuta in partea sudica de o autostrada cu 2 benzi pe sens, construita prin munte. Taxe de drum nu se platesc, iar benzina are pretul de 1,4 euro parca... Majoritatea drumurilor sunt in panta si nu prea late, iar cand te gandesti la acestea imagineaza-ti unele cu o inclinatie ametitoare! Reprezentanta Europcar se afla pe Estrada Monumental, la vreo 2,5 km de centru.

De curiozitate, m-am uitat in aceasta dimineata pe Europcar Portugalia si am vazut pretul de 21 euro/zi la Clio... Probabil ca acesta era pretul si atunci fara discountul de la easyJet.

[12.05.18 18:13:14]

@Marius 72: Marius, o ultima intrebare legata de ghidul din Lisabona, i ai scris inainte sau doar te-ai dus la punctul de intalnire gasit pe internet?

[13.05.18 19:18:33]

@Marianatud: Eu mai astept intrebari si m-as bucura sa iti pot raspunde.

Referitor la ghid, am mers pur si simplu acolo si ne-am alaturat celor din jurul ghidului. Restul il stii.

Cand pleci in Portugalia?

[13.05.18 21:12:00]

@Marius 72: Pe 28 Mai

[14.05.18 18:46:13]

@Marius 72: Marius tocmai ce voiam sa rezerv masina si mi-am dat seama ca nu te-am întrebat dacă ai optat pt asigurarea complexa/ premium?

Cea mai ieftina masina găsită este 20 eur/ zi la care secadsuga 20 eur asigurarea premium

Nu stiu daca merita cei 20 eur, dacă asigurarea de baza este suficientă sau nu. Voi cum ati analizat/facut?

[15.05.18 08:47:44]

@Marianatud: Am platit doar inchirierea fara niciun alt fel de asigurare suplimentara. Anul trecut in Scotia, prima oara cand am inchiriat un autoturism, am avut surpriza sa platim o suma imensa intrucat nu am fost pregatiti cu ce reprezinta toate asigurarile. Ne-au fost luati bani si pentru geamuri, oglinzi si cauciucuri (bineinteles dupa ce am fost intrebati). Ni s-a raspuns ca se vor restitui in cazul in care nu avem probleme, insa nu a fost asa. Ba mai mult, am preluat masina cu rezervorul aproape gol, am predat-o cu plinul facut si au refuzat sa ne restituie suma platita pentru benzina.

In concluzie, urmatoarele inchirieri - in Mallorca si Madeira - au fost fara alte asigurari.

Pe insula nu ai unde circula foarte mult cu masina, noi am facut aproape 300 kilometri in trei zile si am incercuit-o aproape toata.

Nu pot sa iti dau un sfat deoarece imi vei putea reprosa daca se intampla ceva neprevazut.

Ti-am prezentat doar situatia mea si cum am procedat ulterior.

Sunt sigur ca vei lua cea mai buna varianta pentru tine!

Si nu te impacienta cand urci pe pante al caror capat nu il vezi!!

Nu lua masina mica intrucat pe unele pante s-ar putea sa va dati jos unul dintre voi...

Fii atenta cand se face inspectia masinii inainte sa v-o predea. Daca nu trece toate micile zgarieturi, te poti trezi ca iti vor fi imputate la predare. Sunt latini, totusi...

Marianatud, Marius 72, mprofeanu, simon_niculae, yarine
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Madeira: