ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

la PMM* = 43 USD

Hotelul Steigenberger Aqua Magic inseala turistii la numarul de stele

Imi doresc foarte mult ca nici un alt turist sa nu mai pateasca ce am patit noi cu cazarea la acest hotel.

In primul rand tin sa mentionez ca am petrecut foarte multe concedii in Egipt, deci consider ca asteptarile mele au fost realiste nu absurde. De asemenea, nu sunt genul de turist reclamagiu, care cauta nod in papura din orice fleac.

Am facut rezervare si am platit la agentie camera dubla superioara la hotel Steigenberger Aqua Magic 5 stele.

Ceea ca am primit a fost o camera jalnica, de trei stele, sau 4 cu foarte mare indulgenta.

In camerele superioare mobilierul este vechi, uzat, in una din camerele noastre (am fost trei familii) nu exista nici un fel de draperie la geam, in alta frigiderul nu functiona deloc.

Picatura care mi-a umplut paharul a fost primul dus facut la 6 dimineata, dupa ce ne-am cazat la miezul noptii. Absolut toata apa a ramas in cabina, scurgerea nu functiona deloc. Va imaginati ca teoretic baia a fost curatata inainte de intrarea noastra, ceea ce inseamna ca fie cameristul care a facut curat in baie nici nu a deschis dusul, fie el a raportat la receptie problema dar nimeni nu a reparat nimic.

In timpul sejurului, dusul s-a mai infundat de vreo trei ori la camerele noastre, deci e vorba de o problema sistematica, nu de un accident.

Am incercat sa schimbam camerele, dar am aflat ca tot restul hotelului erau doar camere deluxe, doar cladirea nr 7 in care eram noi cazati era cu camere asa zis superioare. De fapt, hotelul Aqua Magic construit nou in ianuarie 2014 a fost lipit de un hotel vechi, cladirea cu camere superioare fiind acest hotel vechi, in care nu s-a facut nici o imbunatatire, nici o renovare, ci doar au fost botezate 5 stele camere superioare.

Acum sa va dau si alte detalii despre hotel: receptia mare, langa receptie este barul principal, cu functionare 24 ore, barul are si terasa in aer liber.

Sub receptie este restaurantul principal, deschis pentru toate mesele. Mancarea la acest hotel a fost surpriza placuta, cea mai buna si mai bina gatita mancare comparativ cu alte hoteluri din Egipt. Am primit mai multe feluri de peste (inclusiv somon), crabi, rata, pulpa de miel, vaca si pui. Prajiturile de asemenea foarte bune, si diversificate. Inghetata la toate mesele.

La bautura, pot sa spun ca nu mi-a placut deloc vinul, avea gust de medicament, desi am incercat toate culorile.

Pe langa restaurantul principal mai exista trei restaurante a la carte, unul Italian, unul oriental si unul international, la toate trebuie rezervare pentru cina, o data pe sejur la fiecare restaurant.

Recomand cu placere restaurantul international, aflat pe acoperisul hotelului (Sky restaurant si sky bar). Aici toata mancarea este tip gourmet, foarte buna si frumos prezentata. Ospatarii foarte amabili, imi amintesc cu placere de Ahmed Khamal

Piscinele sunt multe, frumoase si curate, cu multe sezlonguri libere la orice ora. Exista si aqua parc, dar nu pot sa va spun prea multe, noi am stat tot timpul la plaja. O piscina de copii este chiar deosebita, nu are mai mult de 10 -15 cm adancime, si in mijloc este corabia piratilor, cu tot felul de tobogane pentru cei mici. Acolo era veselie mare toata ziua.

Acum plaja: este vizavi de hotel, se trece o strada ingusta de o singura banda si se intra pe teritoriul hotelului Al Dau, si se merge pe alee pe langa terenul de golf pana la plaja. Distanta nu e exagerata, poate 5- 8 minute de mers pe jos, dar vara pe caldura mare este foarte dificil, mai ales pentru familiile cu copii mici.

Hotelul pune la dispozitie doua masinute de golf pentru transportul turistilor de la poarta hotelului la plaja, dar in realitate circula doar o masinuta, si aceea mai ia pauza din cand in cand, exact cand este traficul de la plaja la hotel mai intens.

Dupa parerea mea, ar trebui marit numarul de masinute (vara cel putin) sau schimbate cu un fel de trenulet in care sa incapa mai multi turisti odata.

Plaja este frumoasa, intrarea in apa este lina si se poate intra fara papuci speciali de baie. La barul de pe plaja se serveste si pranzul in stil fast food, cartofi prajiti, peste prajit, calamari prajit, hamburger, inghetata, banana.

Exista program de animatie, de la gimnastica de dimineata, la dansuri din buric si latino, pana la gimnastica in apa.

Concluzia si sfatul meu, daca alegeti acest hotel acceptati cazarea doar in camere deluxe, ca sa nu va stricati concediul. O alta familie de romani care erau cazati la deluxe au spus ca sunt foarte multumiti, camera frumoasa, in baie pe langa dus aveau si cada cu Jacuzzi, dar nu am vazut camerele cu ochii mei. Noi am incercat sa schimbam tipul de camera contra cost, dar ne-au spus de la receptie ca tot hotelul este plin si nu exista camere deluxe libere.

P.S.: Mentiune speciala doar pentru webmaster: Hotelul Al Dau Club nu mai exista, a fost inlocuit cu hotelul Aqua Magic 5 stele.

Trimis de Lumi in 25.06.15 13:00:09
Validat / Publicat: 25.06.15 16:07:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 11776 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 plaja hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 43.46 USD pe cameră

webmaster33 [25.06.15 13:16:17] »

@Lumi Am actualizat în caseta tehnică atât denumirea cât şi clasificarea hotelului. Mulţumim mult pentru informare.

rentea [25.06.15 19:32:21] »

Pai pana la urma cred ca ai fost destul de multumita, nu?

Oricum fratele sau mai mare, Steigenberger al dau Beach, este foarte bun.

webmasterX [25.06.15 19:55:12] »

Lumi [25.06.15 21:38:11] »

@webmasterX - pozitionarea e ok

Lumi [25.06.15 21:45:42] »

@rentea - am fost si eu pana in receptia lui Al Dau, nu se compara, e cu totul alt nivel, dar si alt nivel de pret.

Ideea este ca as fi fost foarte multumita de Aqua Magic daca alegeam camera deluxe. Pretul nu era mai mare de 40 euro in plus /camera/saptamana, dar nu am stiut ca este o diferenta atat de mare de calitate a camerelor.

Tocmai din acest motiv am dorit sa avertizez toti turistii care vor merge in viitor la acest hotel.

emb84 [30.06.16 10:57:44] »

@Lumi: imi puteti spune si mie ce este inclus la all-inclusiv? Putem face excursii si croaziere in siguranta? Vrem sa ne petrecem luna de miere si nu stim daca se merita banii pe care ii cheltuim. nu vrem sa stam numai in hotel si la plaja.

va multumesc

Lumi [30.06.16 11:14:44] »

Cel mai important, sa luati camera DE LUXE, nu superioara, sau doamne fereste standard.

All inclusive include toate mesele si bauturile locale non stop (barul din receptie e non stop). Exista bar si la piscina, si la plaja. La plaja este si restaurant pentru masa de pranz, in caz ca nu vreti sa mancati la hotel.

Sezlogurile si umbrelele, precum si prosoapele de plaja sunt incluse atat la piscina cat si la plaja.

Deci din punct de vedere all inclusive nu e nimic de reprosat. Bauturile spirtoase locale nu sunt de baut nicaieri in Egipt, recomand sa cumparati o sticla de tarie din duty free din aeroport.

Pentru excursii si croaziere apelati cu incredere la ghidul agentiei cu care ajungeti la hotel.

As spune ca sunteti in siguranta si in excursii, Cairo, Piramide, Luxor.

Atentie la negocieri, orice se negociaza in Egipt. Adica cel putin de la 50% in jos.

Casa de piatra va doresc!

emb84 [30.06.16 11:27:52] »

Va multumesc!

nu mergem prin agentie pentru ca nu sunt oferte pentru Egipt in Romania. ne rezervam de pe Booking.

dumitriu77 [21.02.17 16:29:53] »

Buna ziua

Sunt interesat de acest hotel și as dori sa imi spuneți va rog daca mă cazez la acest hotel beneficiez de acces la facilitățile hotelului Steigenberger Beach care am înțeles că face parte din același resort?

Acum 2 ani am fost în Republica Dominicana si am stat intr-un resort format din 4 hoteluri având acces la toate facilitățile hotelurilor din resortul respectiv (restaurante, Spa, etc)

Lumi [21.02.17 21:49:16] »

@dumitriu77: nu, nu include accesul la nicio facilitate din hotelul Steinberger beach, sau cel putin asa era cand am fost noi.

Doar plaja este alaturata cu cea a hotelului si, din punctul meu de vedere intrarea in mare chiar mai lina decat cea a hotelului Beach.

Nu uitati sa cumparati camera de luxe, nu standard, nu superior.

dumitriu77 [21.02.17 22:37:40] »

@Lumi: Va mulțumesc mult pentru informație!

Loredana06 [23.03.19 12:24:47] »

@Lumi: bună ziua. as dori mai multe detalii despre camerele de tip duble standard room daca se poate. In iunie as dori sa plecam in egipt si sa ne cazăm la acest hotel (sunt renovate? In ce clădiri si la ce etaj sunt?). mulțumesc

dumitriu77, emb84, Loredana06, Lumi, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂSteigenberger Aqua Magic Hotel (ex Al Dau Club) :