ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2015
ÎNSCRIS: 23.11.11
JUN-2015

Un concediu minunat

Buna dragilor,

Vreau sa incep prin a va spune cat am platit pe vacanta pentru a va face o idee clara despre ce vorbesc. 1150 euro din care 500 euro este avionul pentru 7 nopti cazare 2 adulti, un pret ok zic eu. Am avut asteptari conform pretului platit si am primit mai mult decat speram.

RECEPTIA:

Am ajuns la hotel in jur de ora 17 iar cazarea s-a facut imediat. Ne-au cerut pasapoartele, ne-au dat camera cu vedere la mare desi am platit vedere la parc si ne-au facut o mica prezentare a hotelului, unde sunt restaurantele, de unde luam prosoape pentru plaja, etc. Ne-au pus imediat bratarile iar bellboy-ul deja ne-a luat bagajele sa ni le duca in camera.

CAMERA:

Camera mare, spatioasa, cu balcon, televizor, mini bar in care aveam apa, suc, limonada, si care se alimenta de cate ori era nevoie, seif (contra cost dar nu am plecat la mare cu diamantele in geanta deci nu am nevoie de el), baia echipata cu uscator de par, prosoape schimbate zilnic, sampon, balsam, sapun, dischete demachiante, etc lucruri pe care nu le folosesc niciodata de la hotel ci vin cu ele de acasa deci nu va pot spune daca le inlocuiesc cameristele sau nu. Am avut vedere spre mare, implicit spre strada si va pot spune ca geamul izoleaza foarte bine fonic. Impresia mea despre camera a fost una foarte buna.

PISCINA:

Hotelul dispune de o piscina foarte mare, una pentru copii si relax pool care este undeva in spate si e indicata pentru cei ce vor sa citeasca sau sa se relaxeze fara a fi deranjati. Piscinele curate, cu apa destul de calda, am gasit loc la piscina la orice ora ne-am dus iar eu sincer va spun in 8 zile nu am vazut broaste sau alte animalute.

PLAJA:

Trecerea de la hotel la plaja se face prin tunel care este foarte bine mascat de vegetatie si dureaza cam 3 minute. Plaja mare, cu nisip si pietricele care erau un pic deranjante la intrarea in mare dar daca ai incaltaminte speciala pentru apa nu mai este o problema. La fel ca si la piscina locuri gasesti la orice ora. Exista bar pe plaja unde se poate servi si masa de pranz daca nu ai chef sa mai mergi pana la restaurant. Cand comanzi ce vrei sa bei te intreaba barmanul daca servesti bautura la plaja si iti pune in pahar de plastic iar daca servesti bautura la masa iti pune in pahar de sticla ceea ce mie mi se pare perfect. Imaginati-va cum ar fi sa se sparga pahare la plaja si cum ar fi sa gasesti cioburi prin nisip. Eu zic ca e o practica ok si am intalnit-o cam peste tot pe unde am fost. Plaja detine Blue Flag ceea ce inseamna ca indeplineste anumite conditii.

ANIMATIA:

Au program de luni pana sambata dar sunt foarte slabi. Nu simti ca exista, nu comunica cu tine, nu fac jocuri. Seara au in amfiteatru spectacole, unele bunicele iar altele mai putin. Am vazut ca pe parcursul zile au si pentru copii jocuri, ii picteaza pe fata, pare a fi ok. Seara dupa ora 23 era discoteca la barul de pe plaja.

MANCARE:

Masa este una variata, pentru toate gusturile, nu cred ca te poti plange din acest punct de vedere. Noi am avut baclava, cataif, rahat turcesc, alune, prajituri de toate felurile, fructe, gratar, salate, ton, scoici, paste, legume la gratar, lasagna, etc. Bautura era servita la masa de catre ospatari si era la sticla nu de la dozator. Apa plata este la sticle de 0,33 ml si o gasesti peste tot in frigidere.

Hotelul are o gradina imensa foarte bine ingrijita, teren de tenis (gratis ziua), teren de baschet, fotbal, mini gradina zoo, tenis de masa unde ti se cere garantie pentru palete dar se restituie la predarea lor deci este tot gratis, spa contra cost.

In concluzie eu va recomand acest hotel, m-as intoarce acolo isi merita din plin banii dati. Nu sunt la primul concediu in Turcia deci am cu ce sa compar si va spun ca daca aveti asteptari conform pretului platit nu o sa va para rau ca ati ales AMELIA.

Trimis de DannYella in 24.06.15 16:17:55
Validat / Publicat: 24.06.15 16:53:08

VIZUALIZĂRI: 2544 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DannYella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.06.15 16:35:30]

@DannYella: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Aurici
[24.06.15 17:16:30]

@DannYella - Eiiii, eu nu stiu ce sa mai cred, sunt intr-o ceata totala. De dimineata am citit un review despre acelasi hotel care era la polul opus. Ambele fara poze. Pentru aproximativ acelasi pret tu ai primit mai mult decat sperai, iar colega @elidavidel a fost la extrema cealalta. Da' stiu ca avem diversitate, aici, pe AFA.

Bine ai venit si din partea mea si te mai asteptam si cu alte relatari.

tata123 🔱
[25.06.15 09:02:51]

@DannYella - Bine ai venit și curaj în continuare. Ai spart gheața după atâția ani de la înscriere.

Un superbonus pentru un articol succinct și bine structurat. Dacă vei avea bunăvoința să alegi câteva fotografii din sutele făcute în concediu, ar fi minunat. Ilustrarea articolelor ne oferă posibilitatea de a înțelege mai bine anumite aspect prezentate...ori pur și simplu de a ne bucura de priveliști minunate.

Elidavidel*
[25.06.15 23:04:54]

Ma bucur ca v-ați simțit bine la acest resort cred ca am fost in aceeași perioada, din păcate avem păreri diferite eu am plătit mai mult si am avut pretenții mai mari. De aici si dezamăgirea mea... si eu am mai fost in Turcia si am avut cu ce sa fac comparație, eu asa zic ca acest hotel se încadrează la 4 stele iar ca idee eu am dat pe cazare aproximativ 1000 EUR... Iar la Granada acum 2 ani am dat 765 EUR si am avut condiții multttt mai bune nici nu se compara!!!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[25.06.15 23:37:49]

@Elidavidel -

... din păcate avem păreri diferite eu am plătit mai mult si am avut pretenții mai mari.

Comparația făcută sub aspectul prețului nu este corectă și nu are nicio relevanță cu pretențiile avute.

Ai avut o cameră family, fiind cu doi copii, evident mai scumpă, în timp ce autorul a plătit mai puțin, dar a beneficiat doar de o cameră dublă.

La fel, comparația cu sejurul la Granada nu este tocmai ok, acesta având loc în urmă cu doi ani și este binecunoscut faptul că în Turcia prețurile cresc an de an. La fel, foarte probabil, la Granada ai mers doar cu un copil, nu cu doi, și ai avut o dublă nu o cameră family.

Comparând strict cele două hoteluri, într-adevăr, Granada este spectaculos, arată mult mai bine și acolo dacă plătești vedere la mare, chiar merită, nu ca la Amelia unde în prețul vederii la mare intră și monitorizarea traficului de pe D-400.

Îți doresc alegeri mai inspirate, dar și mai documentate pe viitor.

Elidavidel*
[25.06.15 23:42:44]

@nicole33: Da asa este la Granda am fost cu un singur copil si am avut camera cu vedere la mare. A fost spectaculos si focul de artificii si prezentarea personalului la sfârșitul sejurului eu am crezut ca asa este peste tot...

Multumesc de sesizări pe viitor voi fi mai inspirata!!

Aurici, Elidavidel*, nicole33, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂAmelia Beach & Spa Hotel [Kizilot]: