ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2015
ÎNSCRIS: 26.07.12
JUN-2015

încărcat de pe telefon!

Distractie la Duni

Am scris anul trecut ca Duni creaza dependenta si anul acesta am fost din nou, plecand cu gandul sa revenim la anul. Noutatea anul acesta la Duni este ca se construieste Aqua Park, in zona vis-a-vis de discoteca. In fiecare zi vedeam cum se monteaza toboganele, insa nu stim cand va fi gata, poate intr-o luna.

Ca distractie, in afara de jocurile la piscina, gimnastica, dans, un joc cu bile pe nisip, volei pe plaja, ping pong, tras cu arcul gratuit, minigolf contra cost, tenis contra cost si sporturi acvatice contra cost, sunt spectacole in fiecare seara la teatru, in afara de joi cand e petrecere pe plaja, cu dans, cu bauturi pentru adulti si pokemoni, adica pentru copii, (era desenat un pokemon galben la bauturile pentru copii), jocuri de focuri, barcute cu lumanari inauntru facute de copii si puse in piscina (obicei bulgaresc numit caloian), artificii, lampioane.

Duminica nu e niciun fel de animatie, nici macar muzica la piscina, pentru ca toti cei de la animatie au zi libera, bine ca nu au si bucatarii o zi libera toti odata. De aceea e o liniste si o plictiseala duminica, dar poate se schimba unele serii de turisti si atunci pentru cei care pleaca sau vin nu conteaza ca nu e animatie.

Dintre spectacolele la teatru, vineri seara programul consta in a gasi niste fraieri de turisti care sa urce pe scena si sa formeze o echipa care sa concureze cu echipa de animatie in niste concursuri stupide, de care sa rada publicul. Deci nu va lasati atrasi in cursa. Se pare ca si-au dat si ei seama ca nu mai merge acest gen de specgacol, pentru ca anuntau ca se va inlocui acest spectacol cu altul in care sa evolueze copiii turistilor, care au fost antrenati sa cante si sa danseze la cluburile pentru copii.

Se mai organizeaza de la debarcader excursii cu yahtul: 1. pana la Insula Serpilor, 2. la Sozopol, 3. la pescuit, 4. la picnic, 5. petrecerea piratilor, si excursii cu microbuzul si vaporasul in delta raului Ropotamo unde e rezervatie naturala.

Pentru copii sunt leagane pe plaja. La hotel Pelican e o mica sala cu aparate de gimnastica si o asa zisa jacuzzi, care nu are jeturi ci doar niste tasnitori fara presiune si nici apa nu e calda, si mai e o sala cu jocuri electronice si tir contra cost.

Distractie placuta.

Trimis de dianamea in 23.06.15 23:27:11
Validat / Publicat: 24.06.15 07:46:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianamea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 entertainment

ravenala22 [24.06.15 09:17:55] »

... a se vizita sozopolul... duminica!!!

Adina - addcont [24.06.15 09:23:21] »

@dianamea -

Noi am fost acolo acum vreo 6-7 ani, cand spectacolul de vineri era organizat cu copiii turistilor; ai nostri au fost incantati ca au putut participa efectiv la spectacol. Pastram cu drag filmarea cu evolutia lor pe scena, care a fost de bun augur. Chiar mi-a placut ideea, mai ales ca rezultatul a fost unul spectaculos, dupa numai o saptamana in care a fost pregatit. Pana si cei mai mici, de 4-5 ani au imbracat niste costume si au evoluat pe scena (aveau desenate x-uri cu creta pe scena, casa stie unde sa mearga)

In mod practic, inscrierile pentru spectacol s-au facut la inceputul saptamanii, iar ulterior aveau zilnic la orele pranzului "antrenamente".

Intersesant de vazut cand se va deschide aqua park, in conditiile acestea ma tenteaza sa revin.

ravenala22 [24.06.15 09:26:57] »

..... ce vremuri..... erau pregatiti de echipa lui Zoli..... acum este alta

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [24.06.15 21:51:53] »

@dianamea -

Am fost la Duni de cinci ori. Și eu am căpătat dependență . De fiecare dată am putut juca tenis absolut gratuit, cu mingile și rachetele proprii. Teoretic, se făcea o programare, dar practic am găsit mereu teren liber și erau vreo zece. Doar nocturna se plătea.

La hotel Pelican e o mica sala cu aparate de gimnastica si o asa zisa jacuzzi, care nu are jeturi ci doar niste tasnitori fara presiune si nici apa nu e calda, ...

Este clar că nu ai stat la Marina Royal Palace, ci la un alt hotel din resort și nu ai avut acces la facilitățile hotelului de cinci stele. Pentru o informare cât mai corectă a cititorilor, voi preciza faptul că există la MRP și sală de fitness și jacuzzi, ambele foarte OK, situate în apropierea piscinei interioare.

Dragoș_MD [24.06.15 22:08:27] »

AMR puțin...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [24.06.15 22:12:09] »

@Dragos -

Deja te invidiez.

Concediu plăcut!

Adina - addcont [24.06.15 22:31:58] »

@nicole33 -

Cand am fost noi mai exista o sala de fitness si undeva in zona terenurilor de tenis, in zona bungalow-rilor, care mie mi-a placut foarte mult pentru ca era la primul etaj, acoperit, insa fara ferestre; practic spatiul era deschis si puteai simti briza

dianamea [25.06.15 00:16:11] »

@nicole33: Am stat anul trecut la Pelican si anul acesta la Belleville. Turistii de la Marina Beach, Pelican, Belleville si Holiday Village, toate de 4 stele, nu au acces la facilitatile Royal Marina Palace de 5 stele, deci nu aveam cum sa stiu, de aceea este foarte bine venita precizarea dvs. pentru informarea completa a cititorilor. Multumesc.

De asemenea e foarte utila si informatia ca ati putut juca tenis fara a plati pentru ca aveati rachete si mingi proprii, doar cei care nu aveau plateau inchirierea acestora, si se mai platesc cursurile de tenis. Deci, aviz amatorilor sa isi ia in bagaje rachete si mingi de tenis si de pingpong, chiar si mingi de volei si football, pentru ca altfel se inchiriaza. Sporturile de apa care se practicau contra cost: ski pe apa, zbor deasupra apei cu jeturi de apa-flyboarding, trasul cu banana sau colacul, canoe, windsurfing, wakeboard, scuba diving, etc. Se mai organizeaza contra cost excursii colective cu biciclete tip mountainbike. Sunt 3 centre de fitness: la Pelican gratuit, cel in aer liber de la Holiday Village gratuit si la Royal Marina Palace-contra cost.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [25.06.15 06:36:14] »

@addcont -

Corect, de aceea uitasem. Totuși nu este cam departe de mare pentru a se simţi briza?

@dianamea -

Cei obișnuiți să joace tenis, sigur își pun în bagaje propriile rachete.

Pentru tenis de masă, volei, fotbal nu plătești, doar soliciți materialele respective, dar, evident, cele proprii pot fi de o calitate superioară.

Pentru cei cazați la Marina Royal Palace utilizarea sălii de fitness este gratuită, singura condiție fiind aceea de a intra în sală cu încălțăminte de sport adecvată.

adina2015 [09.07.15 08:01:53] »

Buna ziua,

La sf de iulie plec si eu la Duni, Marina Beach.

Va rog sa imi dati cateva sfaturi daca puteti

Se practica bacsisul? unde si cand

Excursiile in delta sunt afisate la receptie? aveti ideie de tarife? Bulvinieta de unde ati luat-o? Cum e mai bine sa ai la tine leva sau euro?

Multumesc

fanespoitorul [09.07.15 08:37:54] »

@adina2015 - Daca vrei sa dai bacsis e problema ta. Te vor servi fara repros si fara bacsis.

Vigneta este bine s-o iei de la benzinarii consacrate Shell, Lukoil, OMV si sa platesti cu cardul sau direct in leva daca ai schimbat acasa.

Nu exista bancomat in Duni iar cursul de schimb este de 1,80 leva pentru un euro in conditiile in care cursul oficial este in jur de 1,95 leva=1 euro.

Leva se pot schimba de la BCR cu precomanda (cred ca minim 100 leva).

Inainte de cazare se plateste parcarea 6 leva pe noaptea de cazare.

Excursie in delta puteti sa faceti si cu iahtul care se vede legat la ponton, dar nu stiu preturile.

Concediu placut

adina2015 [09.07.15 09:04:18] »

@fanespoitorul - Multumesc

Adina - addcont, adina2015, dianamea, fanespoitorul, nicole33, ravenala22