ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2015
ÎNSCRIS: 25.06.08
JUN-2015

O foarte buna alegere

In urma impresiilor adunate de pe acest site, am ales un sejur la acest hotel si, cum am procedat de fiecare data, revin cu impresii despre alegerea facuta (de data aceasta in timpul sejurului).

Doar o precizare scurta despre drum, care a durata 10 ore si 45 minute, cu cate 50 minute de stat in fiecare vama (Giurgiu, Makaza).

Locatia este exact cum a fost descrisa pe site, iar Aris managerul hotelului este deasemenea in ton cu descrierile de pana acum (primitor, binevoitor si te ajuta cu tot ce ai nevoie).

Rezervarea am facut-o direct la hotel, am platit un avans, iar diferenta la dupa sosire. Recomand aceasta varianta - e cea mai buna.

Piscina hotelului e buna, cu singura remarca asupra unei portiuni care depaseste inaltimea mea (1,72 m), mancarea foarte buna la micul dejun si cina. Nu sunt foarte multe sortimente, dar felurile de mancare sunt alese cu bun gust. Camera e ok, balcon foarte mare cu vedere la piscine si la mare, pat extra-large + pat pentru copil.

Hotelul Potos este la circa 200 m de plaja (dupa ce treci printre magazine si taverne) si exact de la acest hotel incepe centrul cu magazine, fast food-uri si taverne unde preturile sunt comparabile cu cele din Romania. Plaja e cu pietricele mici dar si nisip, intrarea in apa e un pic mai abrupta - apa pana la gat dupa 3 metri.

Nu cumparati incaltari pt apa cu 29,39 lei de la Decathlon sau alte supermarket-uri pentru ca vizavi de hotel sunt la 3 euro.

In concluzie, o alegere foarte buna acest hotel atat pt cei fara copii cat si pt familiile cu copii (are si un loc de joaca).

Trimis de flor1n76 in 23.06.15 22:58:43
Validat / Publicat: 24.06.15 07:20:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia si Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 2765 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (flor1n76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

xioana
    [12.07.15 13:12:50]

@cristianiana - buna, ai putea te rog sa detaliezi putin despre mancarea la hotel? eu vreau sa rezerv un sejur cu demipensiune, nu stiu daca se merita sau nu, multumesc fr!

flor1n76AUTOR REVIEW
    [12.07.15 14:16:08]

@xioana -

eu i-am ascultat pe colegii care au mai fost in Thassos care mi-au recomandat sa iau doar cu mic dejun si a fost o alegere buna, zic eu. Am luat o singura data cina la hotel si de doua ori am mers sa vad ce au la masa.

De fiecare data erau cateva feluri de carne pregatita (pui si porc, mai mult porc), supa, salate, garnituri din orez, cartofi, paste - din ce am ales eu si sotia ni s-au parut toate gustoase. Bauturi au apa, ceai si suc la dozator. Berea am platiit-o cu 2,5 euro sticla de 500 ml.

Dimineata aveau: oua fierte, omleta/ochiuri alternative, crenwursti (mi s-au parut buni), doua feluri de minipateuri (cu branza/ciuperci/spanac), castraveti, rosii, masline, branza feta, iaurt, cascaval, salam, sunca presata, prajiturele de casa, dulceata de vreo doua feluri, miere, fineti, lapte dulce, cafea, ceai.

Seara era 8 euro de persoana tariful pentru a lua masa tip buffet. Insa am ales sa mancam de cele mai multe ori la terasele din zona unde cel mai scump meniu era caracatita (10 euro). Multe terase au angajati ospatari romani (Irene, Casa di Pizza, Posseidon) si au macaruri bune. Mi s-au parut foarte buni calamarii la Casa di Pizza (6 euro), platou mix fish la Posseidon (9 euro), mix grill la tavern vizavi de Cassa di Pizza (8 euro) unde am mancat si de doua ori berbecut (8 euro) cu mult peste cea am mancat la vestitul Stelios de la Theologos pe care il recomanda toata lumea. Tot la aceasta taverna vizavi de Cassa di Pizza (nu mai retin numele) se poate manca mix fish si ii spui de la inceput cum sa combine felurile (creveti, calamari, hamsii, caracatita, dorada, alt peste).

Din acest motiv de diversitate si de pret echivalent am ales sa mancam pranz si seara la tavernele aflate la 100 m de Hotel Potos.

xioana
    [12.07.15 14:24:41]

@cristianiana - multumesc frumos, mi-ati fost de ajutor! si eu ma gandeam ca nu merita sa luam cu demipensiune, mai bine incercam tavernele din apropiere!

o intrebare as mai avea, daca se poate. Noi mergem cu masina, am inteles ca ar fi "criza"la benzina pe insula, nu se prea gaseste? stiti cumva? multumesc

flor1n76AUTOR REVIEW
    [12.07.15 14:32:48]

@xioana -

noi cand am fost nu am avut nici cea mmai mica problema cu alimentatul - si nu am alimentat din Bulgaria, de la vestitul OMV de la Kardjali, pt ca era o cooada care ne-ar fi intarziat vreo 30 minute, ci doar din Grecis de pe insula.

Atentie insa, benzina e mult mai scumpa in Grecia (1,8 euro cea cu Co 99) decat in Romania si Bulgaria (la mine la motorina nu s-a simtit la 1,3 euro cea aditivata).

Eu totusi acum as alimenta in Bulgaria si as tine rezervorul tot timpul plin "ca pe timp de iarna".

Ar fi pacat sa nu vedeti si plajele de pe Thassos (Skala Marion - la 10 km cu apa mica, Paradise Beach si multe altele) - in Potos mi s-a parut mai dificil cu apa (era la 3 metri de mal pana la gat).

flor1n76, xioana
    Alte impresii din această RUBRICĂPotos Hotel: