ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2015
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
MAY-2015

Cazare de excepție în drumul spre Grecia

Pentru cei care merg în această vară în Grecia și caută o cazare de tranzit pe teritoriul Serbiei propun o pensiune deosebit de frumoasă, cu un raport calitate –preț excelent, în orașul Niș.

Se numește The Only One Suites și este situată în orașul vechi, pe strada 7 iulie nr. 5 a, foarte aproape de principalele obiective turistice. Astfel, Cetatea Niș (Fortărețea Turcească) și Kralija Milana (Piața Regeluli Milan) se află la aproximativ 200 de metri, iar la 50 de metri râul Nisava.

Pensiunea

The Only One Suites se află amenajat într-o clădire veche de la sfârșitul secolului XIX și are apartamente cu unu, două sau trei dormitoare, toate dotate cu aer condiționat, tv cu ecran plat, Wi-Fi gratuit și baie proprie. În curtea pensiunii se află o parcare păzită și gratuită. Deasemenea pensiunea mai are o clădire anexă de apartamente situată pe strada Svetosavskala numărul 7.

Cum coordonatele GPS erau date pe Booking.com la această adresă, inițial am ajuns aici și după ce ne-am dat seama că ceva nu este în regulă (poarta era închisă și pe peretele clădirii erau scrise cu caractere îngroșate două numere de telefon), am căutat strada 7 iulie și aici am găsit clădirea unde se află recepția. Atât intrarea în clădire cât și intrarea în parcare se face direct din stradă.

Camera

Intrare în camere se face dintr-un hol lung, foarte curat, pe pereții căruia sunt numerose tablouri cu peisaje specifice zonei. Camera care ni s-a repartizat la The Only One Suites a fost una foarte elegantă, aranjată cu gust și foarte curată. Pentru că am fost trei adulți și un copil am avut în cameră un pat dublu și unul single. Paturile, destul de mari, aveau saltele confortabile și erau acoperite cu cuverturi de mătase.

Pernele erau îmbrăcate cu același material de mătase, iar draperiile erau și ele confecționate dintr-un material mătăsos. Camera nu a avut balcon, ci doar un grilaj din fier forjat deasupra căruia erau așezate ghivece cu mușcate. Dealtfel,toate camerele de la parter nu au un balcon propriu.

Pereții camerei erau acoperiți cu diferite decorațiuni, o oglindă mare cu sculpturi aurite pe margini, iar podeaua din lemn acoperită cu mici covorașe persane. Camera are aer condiționat, frigider, tv cu ecran plat și transmisiune prin cablu. La marginile patului două frumoase noptiere cu câte o veioză artizanală deasupra.

Deasemenea, camera are un dulap de haine din lemn, frumos lustruit și o măsuță cu două scaune tapițate alături. Pe frigider am găsit un fierbător electric, căni pentru ceai, plicuri de cafea și ceai oferite de către gazde gratuit. Hi-Fi-ul free a funcționat ireproșabil, router-ul fiind plasat chiar lângă ușa noastră, pe holul de intrare în camere.

Baia

Baia, potrivit de mare și impecabil de curată, cu capacul WC-ului înfășurat cu o panglică de hârtie pe care scria”sanitized”și cu aerisire dirijată prin ventilație comandată electric. Cabina de duș, montată pe un perete cu faianță roșie, chiuveta, boiler-ul și celelalte instalații sanitare curate și în stare perfectă de funcționare.

Deasemenea, baia e dotată cu uscător de păr, prosoape curate de mai multe mărimi, articole de toaletă și papuci de casă. În cazul în care temperatura nu este potrivită pentru duș, radiatorul pus la dispoziție poate rezolva problema.

Parcarea

Este un alt punct forte al acestei unități de cazare. Ea este amenajată în curtea interioară a pensiunii, este acoperită și păzită non stop. Odată intrați în parcare poarta se închide și nu poate fi deschisă decât din interior.

Recepția

Recepția este situată la parter și deși nu este prea mare, este amenajată cu gust. Pereții sunt ornați cu diferite tablouri, oglinzi cu rame aurite, măști sau alte obiecte de artizanat. Din 2013 recepția este deschisă non stop, așa că poți întârzia cât vrei în zona turistică din Piața Regelui unde se află o puzderie de terase baruri sau restaurante.

Amabilitatea personalului

Nu știu dacă într-adevăr The Only One Suites merită cele cinci stele, pe care le-a primit de curând, dar politețea și ospitalitatea personalului le merită cu prisosință. Toți trei recepționerii cu care ne-am întâlnit în cele trei schimburi, un băiat și două fete, cunosc limba engleză și sunt din cale afară de amabili.

Ne-au stabilit locurile de vizitare a orașului, am vorbit despre Bookin.com, despre AFA și chiar despre colegele noastre @ sunflower și @ dana1974 care au scris precedentele review-uri despre această locație. Imediat ce ne-am cazat, recepționera, o fată tare drăguță, văzând că suntem cu un copil ne-a adus imediat un pătuț mic în cameră, deși noi nu cerusem asta.

La plecare (orele 5 dimineața) o altă fată, la fel de drăguță ca și colega ei, ne-a condus la poartă, ne-a urat vacanță plăcută la Ohrid, iar noi i-am mulțumit și i-am promis că vom scrie un reportaj despre The Only One Suites.

Concluzie

Recomand cu căldură această unitate de cazare pentru cei care merg în Grecia și vor o cazare de tranzit în Serbia. Și nu este doar recomandarea mea și a colegelor amintite mai sus, ci și a scorului afișat pe Booking.com (9,2).

Vacanțe cât mai frumoase!

Trimis de traian.leuca † in 23.06.15 18:15:50
Validat / Publicat: 23.06.15 19:05:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA. A mai fost în/la: Pozarevac, Vranjska Banja

VIZUALIZĂRI: 3148 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pensiunea The Only One Suites din orașul Niș, Serbia.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 17.00 EUR pe cameră

[23.06.15 19:05:50]

[23.06.15 19:16:15]

@webmasterX - Perfect!

AleDia
    [24.06.15 08:06:07]

Foarte frumos review-ul! Daca ajung vreodata prin Serbia o sa tin cont de recomandarea ta! Mi-a placut cum ai povestit de atentia celor de la receptie. Intr-adevar micile detalii sunt cele care fac diferenta. Aici ma refer la faptul ca v-au adus patut in camera. Super.

Aurici
    [24.06.15 10:42:11]

@traian. leuca - Buna recomandare dar m-ati pierdut putin cu pretul. 28 de EUR/noapte pentru 3 adulti? Unitate de 5*?

[24.06.15 10:54:22]

@Aurici - Mulțumesc pentru vizită!

Da, acesta a fost prețul în luna mai... 28 euro pentru trei adulți. Am făcut acum o simulare pentru același tip de cameră pe lunile iulie, august și am găsit prețul de 38 euro (oricum tot ieftin).

Aurici
    [24.06.15 10:56:12]

@traian. leuca - Super ieftin! De retinut. Multumesc pentru lamurire.

calatorul
    [30.06.15 15:43:00]

INteresanta solutia, am retinut ideea, multumim, si inca un vot pana la zuperbonus.

[01.07.15 17:23:50]

@calatorul50 - Și eu mulțumesc pentru vizită și vot!

[01.07.15 17:31:14]

@AleDia - Mulțumesc frumos pentru aprecieri!

Pentru mine, și probabil pentru mulți dintre noi, contează mult modul cum ești primit ca oaspete.

Dacă sunt primit cu brațele deschise, aproape că uit unele mici ”neajunsuri” ale locului unde am fost cazat.

AleDia, Aurici, calatorul
    Alte impresii din această RUBRICĂThe Only One Apartments & Suites: