ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2015

Foarte nemulțumit
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Servicii de toata jena!

Am plecat pe 15 iunie dimineata din Otopeni, plini de speranta si voie buna pentru un concediu mult asteptat. Era primul concediu alaturi de junioara noastra de 1 an si o luna, si primul ei zbor cu avionul. Totul bine si frumos, pustoaica mea a fost cumintica pe tot parcursul zborului.

Am aterizat, ne-am luat caruciorul si bagajele, am urcat in autocar si... directia Euphoria Palm Beach Hotel. Dupa circa o ora si jumatate, am ajuns in receptie, 2 familii de romani. Si de aici incepe distractia.

Am fost intampinati in rusa, abia am gasit pe cineva care balmajea engleza. In jurul nostru, poporul sovietic misuna in voia, facea galagie, copii mari si mici nesupravegheati urlau si alergau. Buuun!

Complexul este foarte frumos, multa verdeata, 2 piscine pentru adulti din care una cu topogane, 2 piscine pentru copii, una cu un parasolar, loc de joaca, plaja mare, etc.

Camerele relativ ok, baile decente. La prima vedere curatenie. In voucher scria clar ca se face curat zilnic, se schimba prosoapele zilnic si lenjeria de pat o data la 2 zile. PREA FRUMOS CA SA FIE ADEVARAT!

Curatenie s-a facut in ziua a 3-a, si atunci dupa o reclamatie la receptie! Am primit papucii de camera in ultima zi...

Staff-ul vorbeste RUSA si turca, in engleza nu stiu decat "hello" si "ok, no problem"! Animatia in limba rusa! Activitatile, pentru poporul sovietic, pentru ceilalti... zero barat! Am avut noroc cu o seara turceasca si cu un spectacol cu acrobati, altfel... dezastru!

Cum poporul sovietic este mare, nu stie daca va avea chef de plaja si mare sau de piscina, deci ocupa sezlonguri in ambele parti. Si, cum acelasi popor sovietic are in trasaturile genetice sa mearga in concediu cu tancul T 34, daca vor ei sa iti dea la o parte prosopul si sa iti ocupe sezlongul, nu-i bai, ei au drepturi, si asa se comporta! Dupa o discutie "academica" in care am folosit cuvinte "ortodoxe" legate de origine si stramosi disparuti, [***] si-a luat [****] si a binevoit sa paraseasca sezlongul ocupat abuziv!!! Am avut marele noroc ca la receptie era angajata in tura de dupa amiaza o DOAMNA din Transnistria, care vorbea romaneste, si care ne-a ajutat cat a putut, altfel era dezastru!

Mancarea... aceeasi in fiecare zi, doar felul principal se schimba. Buna, gustoasa, proaspata, dar aceeasi! De cateva ori au gresit si pestele era crud, sau puiul doar parlit putin pe gratar! Fructe in fiecare zi, variate, insa in afara de pepene si cirese, celelalte nu aveau nici un gust-pere cu gust de iarba, mere superbe dar cu un gust... verde, caise la fel!

Bautura... bere la draft, Efes, insa cred ca nu te puteai imbata nici dupa un butoi, atat era de slaba. Vodka la greu, whiskey cu gust de vodka, gin cu gust de vodka, rom cu acelasi gust! Sucuri la dozator... Am baut intr-o zi 6 cocktail-uri diferite, care aveau toate acelasi gust, singura diferenta era facuta de culoare

La masa, aveai serioase probleme in a gasi scaun pentru copii. Poporul sovietic tine 2 ore un scaun pentru copii, chiar daca micul Stalin pleaca la joaca si revine, nu conteaza-au prins scaunul, e al lor! Vrei o lingurita pentru copii? Grav! A trebuit sa imi iau copilul in brate si o lingura, sa fac gimnastica pentru a explica ce vreau! Noroc cu o ospatarita turcoaica, ea a inteles si m-a ajutat! Poporul sovietic fuma la masa langa copii, pe terasa, fara nici o jena! Ok, nu imi pasa ce faci acasa, cum iti cresti copilul, dar eu NU o expun pe fiica-mea la asa ceva, desi sunt fumator!!! Bun simt-lipsa!

A trebuit saies intr-o dupa amiaza si sa merg la receptie, deoarece fiica-mea dormea, si afara, pe hol, o [***] din astia sovietici se jucau de-a indienii si faceau ca toate animalele!

Piscinele si plaja in schimb, foarte curate. Se curatau in fiecare noapte, insa atentie la piscinele pentru copii, deoarece apa este curatata cu clor! Sunt pestet tot panouri cu interzis sarituri in piscine, dar poporul sovietic nu asculta decat de bici! Iar cand salvamarul ii atentiona, mai ales pe cei intre 5 si 14 ani, sa vedeti ce scandal faceau [***], plus ca veneau cu taticul sau mamica de manuta!!!

Deranjant este un lucru-tot ce inseamna patiserie ne-turceasca dispare in 20 de minute, si nu se mai completeaza. Iar poporul sovietic pune cate 2 -3 farfurii de individ, ca nu se stie daca vine vreo foamete, si pleaca in camera cu mancarea, ca asa e in stepa calmuca, facem provizii!

Cafeaua are un gust oribil, asa ca recomand ness din Romania!

In rest, ce sa spun? Locatie de 3 stele, servicii de 2 stele maxim, si musai, dar musai, invatati limba rusa! NU recomand!

Bomboana de pe coliva? Am decolat cu o ora si jumatate intarziere, iar insotitoarele de zbor de la Air Bucharest au barfit tot drumul cu o pasagera, au ignorat total ceilalti pasageri, dezastru!

Si ei m-au pierdut de client.

Trimis de JohnDoe in 23.06.15 11:30:11
Validat / Publicat: 23.06.15 12:03:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul

VIZUALIZĂRI: 2851 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (JohnDoe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [23.06.15 12:04:15] »

@JohnDoe: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

JohnDoe [23.06.15 12:07:23] »

@webmasterX - Buna ziua. Da, este ok pozitionarea pe GPS.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [23.06.15 21:14:16] »

@JohnDoe -

Având o asemenea aversiune față de „poporul sovietic”, se pare că alegerea Antalyei ca destinație de vacanță și a acestui hotel în care predominau turiștii ruși nu a fost cea mai inspirată.

JohnDoe [23.06.15 22:37:06] »

@nicole33: Buna seara. Din pacate, va inselati. Aveam o impresie foarte buna despre ei pana la acest concediu. Poate e greu de crezut, dar unul din amicii mei apropiati e ucrainian. El m-a avertizat ca e un hotel pentru rusi, dar nu l-am ascultat. Review-urile erau foarte bune pentru acest hotel...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [23.06.15 23:46:11] »

@JohnDoe -

Din pacate, va inselati.

Este posibil. Am fost indusă în eroare de multele pasaje cenzurate de către moderatori din cuprinsul articolului.

El m-a avertizat ca e un hotel pentru rusi, dar nu l-am ascultat...

Am fost de două ori la un hotel la care peste 90% din turiști erau vorbitori de limbă rusă și, cu toate acestea, nu am avut ce să le reproșez. Erau absolut civilizați și nu m-au deranjat cu nimic, dar și hotelul respectiv nu era unul foarte ieftin. Contrar așteptărilor și legendelor, toată ziua beau șampanie, nu votcă și abia după cină treceau pe tărie.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [24.06.15 16:50:44] »

Hey... sunt... ruşi şi... ruşi (ca şi români şi...români, dealtfel, lol)

La hotelurile mai scumpe NU vei întâlni un asemenea comportament. În orice caz, NU în asemenea procent.

Sunt acum la un hotel în care peste 50% din clienţi sunt vorbitori de rusă. Şi pot să spun că e cea mai decentă şi (deloc în ultimul rând) cea mai *selectă* "clientelă" întâlnită de mine în 7-8 ani de Antalya!!

Mă uimeşte şi pe mine să spun asta, - am fost (sau am încercat să merg), până acum, la hoteluri la care predominau nemţii sau în general vesticii TOCMAI din acelaşi motiv!

Preţul e însă mult mai mare...

JohnDoe [24.06.15 17:32:13] »

@tm67bru - Buna ziua. Am luat prin early booking, altfel pretul era mult mai mare. Din cate am aflat la fata locului, un hotel bun si fara probleme inseamna 1000 euro minim de persoana per sejur, si atunci... se justifica. Daca stiam inainte, nu era o problema, insa la fata locului era deja tardiv. Sunt constient ca sunt oameni si oameni, indiferent de nationalitate, insa de data aceasta am avut ghinion. Oricum, pentru urmatorii 5 ani ma gandesc serios la concedii in Grecia.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [25.06.15 08:28:33] »

@JohnDoe - eu cred că ajunge, ca şi criteriu, un preţ de 200 euro / cameră / noapte (pt 2 adulţi)

Cu ale cuvinte, găseşti hoteluri bune şi foarte bune începând de la 1600-1700 euro / cuplu, cu avion. Cu Early Booking, desigur. Nu în zone mai "selecte" precum BELEK, e drept - dar in Side, Alanya găseşti alternative chiar fain - vezi de exemplu ofertele din prima pagină AFA (coloana din stânga)

bobyrodin [26.06.15 08:32:59] »

Am inteles ca rusii sunt o problema in resort dar as dori sa faci abstractie de ei si sa ne descrii putin mai mult facilitatile resortului, cu bune si rele bineinteles, si urca cateva fotografii te rog.

PS In august ajung si eu aici de aceea doresc mai multe informatii.

JohnDoe [26.06.15 15:33:10] »

@bobyrodin - Locatia este una frumoasa, cu putina munca ar fi de vis. Complexul este compus din vile P+1, cu 18 camere fiecare vila (sper ca am retinut exact acest detaliu).

In vilele de langa receptie sunt apartamente, dar acolo nu am intrat. Noi am stat la parter, avand un avantaj si pentru ca junioara noastra inca nu a trecut la "mersul biped"

Fiecare camera are baie cu cada, din nou un avantaj pentru familiile cu copii. La fel, fiecare camera are balcon, deci daca sunt fumatori in familie, acolo se poate fuma, sunt 2 scaune, o masuta si o scrumiera (scaune din plastic, gen terasa in parc, dar sunt ok).

Restaurantul mare, in care se servesc toate mesele, este bine pozitionat, insa lipsa de personal se vede de la o posta. Mesele nu sunt curatate dupa ce pleaca primii turisti, astepti peste 15 minute sa ti se aduca tacamuri sau apa; noi ni le-am luat singuri. Mancarea este ok, proaspata, nu am vazut sa se refoloseasca mancarea pentru alte mese. Curatenie se face in restaurant dimineata pana la ora 7, apoi dupa ora 10, dupa ora 14, de la ora 22.

In voucher scria de mese tarzii, dar nu au existat.

Nu poti ramane flamand, deoarece la beach bar si la restaurantul pish mish, aflat langa locul de joaca, se prepara intre mese preparate turcesti, gen patiserie/lipie cu cartofi, branza sau carne. Porumbul - 2 euro coceanul. Inghetata, de la ora 10 se deschide toneta pana pe la ora 18. Dar nu e coada mai mare de 10 persoane, insa in fiecare zi sunt aceleasi sortimente - vanilie si cacao.

Piscinele sunt foarte curate, atat cele pentru adulti, cat si cele pentru copii.

Distanta de la vila pana la mare/plaja a fost, pentru noi, de aproximativ 500 metri sau chiar mai bine, dar se parcurge de placere, prin zone verzi, amenajate, chiar nu iti dai seama ca mergi ceva pe jos.

Plaja curata, nisip amestecat cu pietricele, sezlonguri multe, dar trebuie sa te trezesti la 7 dimineata ca sa ocupi unul. La fel si la piscina-sezlongurile de sub copertina se ocupa primele, iar la pranz, cand e foarte cald, nu e prea placut sa stai la soare. Beach bar-ul se deschide la ora 10, la fel si pool barurile.

Curatenia in camere si bai lasa de dorit, se face superficial. Trebuie sa suni la receptie sa le spui sa trimita personalul sa faca si curatenie in camera. Cere papuci de camera, altfel nu iti vor da in veci. Verifica schimbarea prosoapelor zilnic, si a asternuturilor la 2 zile, si daca nu se schimba (la noi s-au schimbat dupa 3 zile si atunci cu reclamatie la receptie) mergi in receptie si cere sa discuti cu un manager. Sa vezi cat de repede se rezolva totul. La receptie este o doamna din Transnistria, de obicei dupa ora 16:00, care vorbeste romaneste si care ne-a ajutat mult. Este o doamna micuta, saten-roscat, tunsa mai scurt, care se numeste Olga sau Nadia, daca am retinut bine .

Sper sa iti fie de ajutor recomandarile mele, si sa ai un concediu placut.

bobyrodin [26.06.15 22:49:34] »

@JohnDoe: multumesc pentru completari. Astept si fotografiile.

bobyrodin, JohnDoe, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂEuphoria Palm Beach Hotel (ex Majesty Club):