ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2015
ÎNSCRIS: 15.06.15
SEP-2014
- AD. + - COPII -- v: -

O vacanta de neuitat!

Impreuna cu sotul meu si inca doua cupluri de preteni apropiati, am plecat pentru prima data in Grecia, anul trecut, in septembrie. Dupa o calatorie in noapte prin Bulgaria, in care am prins o ploaie ce semana mai mult a potop, am intrat spre dimineata, in frumoasa Grecie, unde vremea s-a schimbat radical, soarele rasfatandu-ne pe toata durata calatoriei pana in Halkidiki. Am ajuns in Sithonia (bratul din mijloc al peninsulei Halkidiki), in jurul orelor 11:30-12:00. Am gasit cu usurinta hotelul Philoxenia Bungalows, intrucat la marginea drumului principal era pus un banner destul de mare care ne indica exact unde se afla hotelul. Din pacate, la receptie ne-am "lovit" de refuzul receptionerelor de a ne caza mai devreme de ora 14:00. Nu a fost insa o problema si nu ne-am suparat, pentru ca cele doua ore libere pana la check-in, pe care le-am avut, le-am folosit pentru o scurta plimbare pe plaja si in statiune, ca sa ne familiarizam cu locul. Plaja se afla la 150 m, de hotel, si ca sa ajungem direct de la hotel acolo, am trecut printr-o padurice racoroasa de pini, pe o carare facuta probabil tot de turisti.

Apa era foarte limpede, pe alocuri cu pietre mai maricele, iar nisipul nu era extraordinar de fin si de curat, lasandu-ne impresia ca plaja ar fi putut merita mai multa atentie din partea administratorilor sai. Statiunea nu este foarte mare, o poti parcurge in maxim o jumatate de ora de la un capat la celalalt. Nu exista cluburi, ci magazine de suveniruri, taverne nenumarate, unde poti manca bine, la preturi accesibile si niste baruri dragute, unde poti savura un cocktail si asculta muzica. In capatul statiunii se afla un market, iar un pic mai departe, spre orasul Nikitti, se afla si un magazin LIDL, cu preturi asemanatoare cu ale noastre. Noi am fost in vacanta cu masina personala asa ca ne-a fost foarte simplu sa mergem acolo pentru cumparaturi.

Revenind la hotel, am fost cazati in cele din urma, si pot spune ca intamplarea de la receptie a fost singurul inconvenient intalnit pe toata durata sejurului. Am fost cazati in corpul E, chiar la parter si am avut deschidere spre padurea de pini, unde auzeam din zori pana in seara ciripitul pasarilor. Nu am fost deloc deranjati de insecte sau mici reptile (asa cum citeam prin alte review-uri), nici macar nu le-am vazut pe durata sederii aici. Camerele erau destul de spatioase, cu mobilier usor invechit, insa foarte intretinut si incapator. Curatenia era facuta in fiecare zi, iar prosoapele si lenjeria schimbate odata la 2-3 zile, din cate imi amintesc.

Tv-ul nu prindea decat TVR International si in rest doar programe grecesti, insa nici nu am avut timp sa il deschidem prea des, de obositi ce eram dupa fiecare zi plina!

Am avut sejur cu demipensiune, asa ca mic-dejunul si cina le serveam la hotel. Macarea era foarte buna, fiecare masa fiind sub forma de bufet suedez, cu multe feluri din care puteai alege atat dimineata cat si seara (nu am avut timp sa gust din fiecare fel de mancare niciodata :)). Dimineata pe langa mancare, ne erau puse la dispozitie si sucuri, apa si cafea. Seara insa, absolut tot ce insemna bautura (fie apa/suc/alcool) era contracost.

Piscina era foarte curata, incapatoare, cu sezlonguri suficiente, langa care era un barulet foarte cochet, unde am savurat cea mai buna cafea greceasca! Curtea hotelului este plina de flori (aloe, leandri de diferite culori, cactusi), maslini si palmieri.

Dupa cum spuneam mai sus, plaja din apropierea hotelului nu ne-a incantat prea tare, asa ca am profitat de faptul ca venisem in concediu cu masinile noastre si in fiecare zi ne-am plimbat in imprejurimi pentru a descoperi locuri noi si plaje frumoase.

Am descoperit asadar frumosul orasel Neos Marmaras, un orasel aflat la vreo 35 km distanta de hotelul nostru, care ne-a lasat o impresie minunata. Cu deschidere la mare, Neos Marmaras e un vechi orasel pescaresc (dovada fiind zecile de barci pescaresti ancorate in micutul port de aici), asezat in amfiteatru pe o colina, plin cu terase si boutique-uri pline cu suveniruri atragatoare.

De asemenea, orasul Sarti, aflat ceva mai departe de hotelul nostru, la aproximativ 60 km, un alt oras frumos, care de asemenea are deschidere la mare si o plaja minunata, cu nisip fin si apa limpede. De aici, stand pe plaja, am putut vedea in zare maretul Munte Athos, aflat pe cel de-al treilea brat al peninsulei.

Am inchiriat intr-o zi, din localitatea Vourvorou (30 km de hotel) o barca cu motor cu care am facut inconjurul unor mici insulite aflate aici, poposind pe diferite plaje virgine, cu nisip extraordinar de fin si apa azurie.

Ultima plaja vizitata si cea care ne-a facut sa revenim de mai multe ori la ea pe durata sejurului, a fost plaja de la Sani, aflata pe primul brat al peninsulei, Kassandra, la circa 40 km de hotel. Aici se afla un hotel de lux, (Sani Beach Resort), cu un mic portulet unde sunt ancorate iahturi luxoase, insa plaja este accesibila tuturor turistilor. Nu pot descrie in cuvinte cat de frumoasa este aceasta plaja, care te trimite cu gandul mai degraba la vestitele Tenerife, Maldive, sau Caraibe... Nisip fin si curat, aproape alb, apa incredibil de limpede, albastra si putin adanca... sezlonguri arhisuficiente si accesibile (era suficient sa iti comanzi de la bar ceva de baut si sezlongul era gratis toata ziua).

As mai avea multe de povestit, insa prefer sa-i las si pe altii sa descopere frumoasa peninsula Halkidiki si minunata Grecie, cu peisaje incantatoare si ape albastre care se contopesc cu infinitul cerului.

Nu pot spune decat ca a meritat pe deplin sa calatorim 11 ore, neintrerupt, pentru o saptamana de vis!!!

Trimis de Andreea L. in 23.06.15 11:14:37
Validat / Publicat: 23.06.15 12:46:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andreea L.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Plaja Sani, impreuna cu imprejurimile sale cu vegetatie luxurianta

webmasterX [23.06.15 12:09:24] »

@Andreea L.: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [23.06.15 12:55:17] »

@Andreea L. - Un prim vot pentru un articol frumos şi mai ales pentru poza din Neos Marmaras, foarte asemănătoare ca unghi cu cea postată de mine în reviewul consacrat aceste staţiuni în care am stat de multe ori.

Andreea L. [23.06.15 13:21:49] »

@webmasterX - Multumesc! Voi reveni cu drag, ori de cate ori voi avea ocazia!

Aurici [23.06.15 14:52:37] »

@Andreea L. - Bun venit si din partea mea si la cat mai multe calatorii despre care sa ne povestesti la fel de frumos.

Andreea L. [23.06.15 15:22:35] »

@Aurici - Multumesc pentru aprecieri si imi pare bine ca review-ul meu a fost asa de bine primit! Voi reveni cu impresii ori de cate ori voi avea ocazia sa calatoresc si in alte locuri!

Andreea L. [23.06.15 15:25:47] »

@Carmen Ion - Multumesc!! Neos Marmaras e un oras minunat, ce merita atentia fiecarui turist ajuns in Grecia!

calatorul [23.06.15 15:48:17] »

Felicitari pentru vacanta reusita si multumim pentru relatarea cuprinzatoare. Adaug si eu un vot pentru impresiile si fotografiile postate, ca si pentru opiniile formulate. Si eu am facut prima vacanta din Grecia tot in Halkidiki, de unde am ramas cu amintiri foarte placute. Toata peninsula Sithonia mi s. a parut frumoasa, de la un capat la altul, cu relieful ei muntos si plin de verdeata si vaile marginite de albastrul marii. Am constatat intre timp ca peisajele sunt la fel de frumoase ca unele din insule indepartate, si ca Sithonia e insuficient pretuita probabil din lipsa cluburilor si a fitelor. Inca nu am revenit acolo pentru ca am mers in fiecare an altundeva si am reusit de fiecare data vacante frumoase, despre care am scris pe AFA. Succes si vacante frumoase in continuare.

Andreea L. [23.06.15 18:39:52] »

@calatorul50 - Va multumesc! Eu anul acesta voi reveni in Grecia, tot in Halkidiki, tocmai pentru ca vreau sa cunosc regiunea pe deplin! Voi reveni cu review-uri si fotografii de indata ce ma voi intoarce din vacanta!

fra [20.04.16 09:47:41] »

Anul acesta mergem in sarti in vacanta si intentia noastra este sa vizitam tot bratul, asemenea voua. Ma bucur ca ati punctat obiectivele cele mai importante si ma bucur ca ati raspuns la CMR-ul cu kriopigi de am gasit si eu acest review. Si aveti si poze tare faine.

Andreea L., Aurici, calatorul, fra
    Alte impresii din această RUBRICĂPhiloxenia Hotel: