ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.05.15
SEP-2012

Eurostar Embassy — un hotel foarte bun dar cu parcarea subterană dificilă la intrare-ieșire

Scriu acest review în sprijinul turiștilor care călătoresc cu autoturismul, ca să știe de acasă dacă aleg acest hotel cu parcare la proprietate. De la agenția de turism unde fac rezervarea cât și de pe internet nu am cum să cunosc unele amănunte. Numai după ce am ajuns și am stat acolo, am avut și unele neplăceri. Prefer acest hotel, este foarte bun dar am o umbră de regret că scriu și ce nu este bine la el.

Și acum să răspund la cele 4 puncte impuse de Regulamentul AFA.

A) Condiții de cazare

Este un hotel elegant, amplasat relativ central, la 4 stații de metrou de Stephan Dom. Stația de metrou se numește Rochusgasse și este la cca. 400 metrii distanță de hotel. Are 6 etaje și 67 de camere.

M-am cazat de mai multe ori la acest hotel dar în camere diferite și spun cu convingere că toate sunt bune. Prețul pentru o noapte era de 118 euro. Are parcare subterană pentru 8 autoturisme, tariful fiind de 18 euro/zi. Intrarea în parcare se face cu cartela magnetică primită de la recepție. Camera este spațioasă. Culoarul dintre paturi si perete ori paturi-ferestre este suficient cât să treacă lejer 2 persoane. Cearceafurile de pe paturi sunt din poplin și este foarte plăcut să dormi pe ele. Are dulap de haine din 2 compartimente, unul fiind cu rafturi și celălalt cu umerașe.

De-a-lungul unui perete este un fel de masă foarte lungă și 2 scaune. Televizor LCD fixat pe perete în fața paturilor. La fiecare pat este o noptieră, cu lampă în perete și un telefon fix. Din tavan vine o lumină ascunsă, nu se văd corpurile de iluminat. Are un fel de bancă sau stativ pentru bagaje. Mai are un corp de mobilă, jumătatea de jos este cu frigider pentru minibar iar jumătatea de sus este o vitrină.

Parchetul este acoperit cu o mochetă în stare bună. Aer condiționat. Majoritatea camerelor nu au balcoane. Baia are duș, oglindă mare la lavoar, uscător de păr, oglindă-lupă, cosmetice chiar de calitate, totul curat. Zilnic se face curat si se schimbă prosoapele folosite. Gradul de satisfacție este de 100%

B) Serviciile generale ale unității

Ca și la alte hoteluri de 4 stele, recepționerele erau amabile si vorbeau zâmbind. Ne-am bucurat că vorbeau și limba franceză. Promptitudine la cererile clienților. Odată am primit cameră fără mochetă (numai cu parchet). Am crezut că suntem nedreptățiți. Am mers la recepție și am cerut schimbarea camerei. Atunci am aflat că ne-au dat o cameră antialergică și am primit altă cameră cu mochetă. Când am mers prima dată si am cerut parcarea masinii la hotel, recepționera ne-a însoțit și ne-a spus să fim foarte atenți că este îngust culoarul de intrare în parcarea subterană. Gradul de satisfacție este de 100%.

C) Bucătăria și condițiile de servit masa

Micul dejun se servește la parter unde este deschis și un bar pe timpul zilei. Pe mese erau fețe de mese și tacâmuri de calitate. Mai era câte o vază cu flori pe fiecare masă. Mâncarea era suficientă și de multe feluri. Erau 2 persoane (fată-băiat) din Africa, simpatici, îmbrăcați frumos și curat, atenți tot timpul la clienți, anticipând când o persoană ar vrea ceva și veneau să o ajute. Intre ei vorbeau limba franceză. Totul era curat, frumos și îți era drag să servești micul dejun. Peretele de la stradă era cu vedere panoramică. Gradul de satisfacție a fost de 100%.

D) Cadrul natural

Hotelul este pe o stradă principală din Viena si poartă numele Landstrasse Hauptstrasse, având nr. 120. Destule clădiri mari, frumoase și bine întrețiunute, așa cum știu austriecii să o facă. In apropiere este cofetăria Aida și în diagonală, peste drum, este Complexul Comercial Mercur, cu alimente de tot felul, inclusiv mâncăruri calde care se vând la cașeterole.

Cine vine la acest hotel nu are unde să staționeze și nici măcar să oprească pentru că în fața hotelului este o stație de autobuze. Dar nu vă faceți probleme și vă explic eu. Când stai cu fața la hotel, în stâna și de-a-lungul străzii este o parcare lungă de cca. 100 m. unde pot staționa gratuit autoturismele dar numai între orele 6-23. In timpul nopții nu este perimisă parcarea și cine nu respectă regula poate să nu găsească mașina a 2-a zi. Bănuiți ce se întâmpla (ridicarea mașinii, o zi pierdută pentru recuperarea ei plus cheltuielile de rigoare).

Din ce am scris până acum ași putea spune cam așa „am ajuns, am văzut și am plecat”. Dacă reviewul l-ași lăsa în această formă, ar fi arid și nu ași explica dece în titlu am scris „parcare subterană dificilă la intrare-ieșire."

Mai întâi să vă spun cum este și apoi ce mi s-a întâmplat și mie. Intrarea în parcarea subterană se face din partea lateral-dreapta a hotelului. Culoarul de coborâre este mai îngust și pe la jumătatea sa urmează o curbă strânsă-stânga. Când se începe coborîrea, cine nu alege de la început traiectoria optimă, când ajunde în viraj, ori lovește peretele cu colțul din față-dreapta al mașinii ori se freacă de peretele stang cu partea laterală - stânga a masinii, cam între uși. Pe ambii pereți în acea zonă este un ”curcubeu” de culori de vopsele de la mașini și pe jos cioburi mărunte de geam. Sumbră imagine și plăteam 18 euro pentru fiecare zi. Recunosc că sunt fan Viena și am fost la acest hotel de 4 ori, plus încă odată când mă întorceam din Franța.

Si acum să vă spun ce mi s-a întâmplat mie. Am intrat-ieșit de 4 ori și nu s-a întâmplat nimic. Dar a venit și ziua de 16 sept. 2012 când am mers la Viena pentru 2 zile. Înainte de a ieși de pe autostradă pentru a intra în Viena, ne-am adus aminte de parcarea „problemă” și cineva mi-a amintit proverbul „Ulciorul nu merge de multe ori la apă” Mi-a venit în gând alt proverb „ Unde-s doi, puterea crește ” și am acceptat să fiu dirijat dar în coborâre am hârjiit peretele cu colțul față-dreapta al barei din față. Avaria era minoră, două linii lungi și paralele, de cca. 6 cm. I-am reproșat că nu m-a dirijat bine iar persoana mi-a dat un răspuns corect și a spus, eu te-am dirijat, dar volanul era în mâna ta. De atunci am tras concluzia că la volan să te bazezi numai pe tine. Și ca să închei această urâtă amintire, mai spun că după 2 zile, la plecarea din parcare am cerut să fiu așteptat în stradă și am ieșit singur și cu bine.

Pentru această intrare în parcare, apreciez gradul de statisfacție de numai 70%. In concluzie, cine alege acest hotel și vine cu autoturismul, îi recomand mai întâi să se gândească de 2 ori.

Trimis de Mihai18 in 22.06.15 23:18:17
Validat / Publicat: 23.06.15 01:07:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Germania, Belgia, Olanda, Franța

VIZUALIZĂRI: 1802 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Imagine de la fereastra hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 57.60 EUR pe cameră

webmasterX [23.06.15 00:45:38] »

@Mihai18 - Mutat, la reorganizare, în rubrica "Eurostars Embassy Hotel" (deja existentă pe sait)

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA/. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Mihai18 [23.06.15 06:47:38] »

@webmasterX - Corect.

Mihai18