ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2015
ÎNSCRIS: 17.05.13
JUN-2015

Lefkada? Bifata!

In sfarsit am ajuns si in Lefkada. Spun "in sfarsit" deoarece am mai plecat cu gandul spre insula ionica in urma cu 2 ani si m-am intors din drum pana sa ajung la Sofia. Probleme personale...

Nu pot veni cu prea multe completari fata de colegii ce au detaliat zona Nidri cu lux de amanunte, insa imi pot spune parerea legata de cascada Dimosari: Avem cel putin 100 de astfel de cascade la noi, pe taramuri mioritice.

Si acum motivul pentru care am tinut sa va scriu: Plaja Porto Katsiki. Merita vazuta cu prisosinta. Nu este nisipoasa, ci are un sol format din pietre foarte marunte. Un soi de masaj gratuit.

Intrarea in apa este abrupta, aproape zilnic veti intalni vase de croaziera ce trag in buza plajei si grupuri de turisti ce coboara pentru mai putin de o ora sa faca o baie, poze si sa admire. Pe cat de ingusta este plaja, pe atat de agitata in jurul orelor 12-13. Soarele se arata pe plaja dupa ora 11, fiind mascat de stanca ce tine loc de umbrele de soare.

Noutate: ori nu am citit eu cu atentie pe acest forum, ori e ceva nou, pe plaja exista un sistem de delivery (mancare si bautura) bine pus la punct. Preturile nu sar cu mai mult de 50 de centi in plus fata de tavernele de pe insula si nu mai este nevoie sa va carati cu voi lazile frigorifice pe cele 100 de trepte.

Noi ne-am cam luat-o. La coborare a fost cum a fost, insa aratam de parca ne pregateam sa cucerim plaja. Doar de nas nu aveam ceva agatat. Am avut sanvisuri, apa, bere, umbrele, saltele, echipament de snorkling, rucsacele din dotare.

Urcarea... Ei bine urcarea a fost un chin. erau 29 de grade, insa te pacalesc binisor gradele. Se simt de 37-38 in Bucuresti. Ne-au curs toate apele in conditiile in care toti eram sub 35 de ani si niciunul nu este strain de miscarea fizica facuta cu simt de raspundere.

Trimis de mandragosh in 22.06.15 01:18:44
Validat / Publicat: 22.06.15 01:49:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3161 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mandragosh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [22.06.15 01:42:45] »

@mandragosh: Ne bucurăm că ai decis să ieși din perioada de chibițat, așa că îți spunem: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro!

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [22.06.15 07:58:05] »

@mandragosh - Mai scrie, mai scrie! Ce altceva ai văzut în Lefkada? Pe unde ai mai umblat? N-ai făcut poze?

Cesere [22.06.15 20:36:52] »

Urcam cu in baietel de 3,6 ani treptele la sf. Treime meteora cu bagajele cu cele de trebuinta. in mijloc de iulie... copilul s-a comportat remarcabil insa eu am can afurisit calugarii ce s-au despartit de fratii de la Athos... nu ca la Athos at fi floare la ureche... insa efortul merita mai ales unde stii ca intalnesti fericirea. acum eu la mijloc de august sa ma las pagubas? Nici vorba... lefkada pazea can vin oltenii

codryna [31.08.15 08:18:22] »

Noi suntem in Lefkada - zona Vassiliki. Ieri am fost si noi la cascada Dimosari si trebuie sa fiu de acord cu tine... dezamagire totala

Revin cu un review cand ma intorc in tara.

dan sorin [29.05.16 12:29:44] »

@mandragosh - Buna... stiti cumva cum sunt plajele din Perigiali (hotel Nostos) si Ligia (Polixenis room) pt. ca acolo am facut rezervare si vreau sa ma hotarasc in functie de plaja la care ramin. ? De plaja din Ligia am auzit ca este cu pietre... cum este cea din Perigiali?

Multumesc si astept un raspuns. felicitari pt. articolul mai mult decat complet.

mandragosh [30.05.16 16:33:23] »

@dan sorin: salut. Imi pare rau, insa nu iti pot de folos cu vreun sfat. Drum bun si vacanta placuta!

Cesere [30.05.16 16:59:25] »

@dan sorin: ar fi pacat sa faceti rezervare si sa ramaneti in zona!?!? Cand Lefkada are numai frumuseti de oferit mai ales in sud si vest... agiofili, porto katsiki, kathisma, egremni, megali petra, milos, etc...

Fara suparare o fi partea estica mai primitoare cu turistii... dar o vizita la 40-50 de nuante de albastru in partea vestica este un must do... vacante placute si... nu stati locului, nu se merita

dan sorin [31.05.16 18:13:20] »

@Cesere - mersi de info...

Cesere, codryna, dan sorin, mandragosh
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Lefkada: