ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.05.15
MAY-2015

Drumul spre Statuia Libertății. O variantă simplă

Scriu acest review în sprijinul celor care vor să urce pe Dealul Gellert până la Statuia Libertății.

Cea mai confortabilă cale este folosirea autobuzului turistic (roșu), Hop-On Hop-Off care are opriri la majoritatea obiectivelor turistice, inlusiv Citadela. In acest sens, recomand a se citit reviewul scris de Dananecula - vezi impresii.

Noi am fost de mai multe ori la Budapesta și am ajuns la majoritatea obiectivelor turistice, mai puțin Citadela care este pe Dealul Gellert unde este și Statuia Libertății. Știam de la alți turiști că mergând pe jos, după ieșirea de pe Podul Elisabeta este un drum care duce până acolo, dar mai spuneau că este obositor. Noi de fiecare dată ne-am cazat la Gold Hotel Wine & Dine (vezi impresii) și la întoarcere spre acest hotel călătoream 2 stații cu autobuzul 8 sau 112. Stația de urcare era Ferenciek ter.

Drumul autobuzului până la prima stație era traversarea Dunării pe Podul Elisabeta. Următorul segment de drum era în urcare (cca. 400-500 metri) și coborârea era la a 2-a stație. Vis-a-vis la începutul unei străzi era montată o tablă indicatoare pe care era o săgeată și scria CITADELA. Strada se nemește Szirtes ut.

Anul acesta în perioada 27-30 mai am fost din nou la Budapesta și ne-am propus să ajungem și la Statuia Libertății. Știam de autobuzul Hop-On Hop -Off dar să cumperi un bilet de cca. 18-20 euro numai ca să ajungi acolo, ni se părea prea mult. Amintindu-ne de semnul cu săgeata spre Citadela din stația de autobuz, am verificat pe internet (rute auto europene) și am constatat că de la începutul străzii Szirtes ut. până la Citadela Stny sunt 1,2 km. cu autoturismul sunt necesare 2-3 minute și în regim pietonal între 18 și 23 minute.

In dimineața zilei de 29 mai 2015, era o zi senină, am plecat pe acest traseu. Drumul a fost în pantă, relativ ușoară. Am mers încet, ne-am mai oprit pentru imagini cu camera video și am făcut cca. 25 minute... Drumul este asfaltat, cu trotuare, cu case ori vile frumoase, cu grădini și mai frumoase. Ne-a atras atenția că la stradă toate gardurile erau la fel. Cred că era o inițiativă a Primăriei.

Drumul la întoarcere a fost și mai ușor. In concluzie, cine dorește să ajungă acolo în acest mod, poate proceda astfel. Din orice punct al Budapestei vine cu metroul ori autobuzul și coboară la stația Ferenciek ter care este pe strada Kossuth Lajos.

Cu autobuzul 8 sau 112 (sens de mers spre Podul Elisabeta, circulă 2 stații apoi la coborâre, unde este un semafor electric, traversează și intră pe str. Szirtes ut. care duce până la Statuia Libertății.

Drum bun celor care aleg această variantă.

Trimis de Mihai18 in 21.06.15 22:41:28
Validat / Publicat: 22.06.15 00:54:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2746 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Fără bonus.

vega06
[25.06.15 22:37:19]

Un ghid care se poate dovedi util pentru cei interesati de vizitarea aceastei zone.

Dar stii ce lipseste review-ului tau? Cateva poze care cu siguranta ar fi ridicat valoarea materialului.

Ai vazut ca pe undeva prin regulamentul de functionare AFA spune ca "o poza face cat o mie de cuvinte"

L.E. - Vreau sa spun ca nici acum nu este tarziu sa postezi cateva fotografii ale respectivului loc si va fi OK.

[29.06.15 19:03:15]

@vega06 - Când am parcurs acest traseu scurt spre Statuia Liberății, nu bănuiam că voi scrie un review, că dacă știam, începeam cu pozele de la începutul drumului și până la capăt, din 100 în 100 de metri. In schimb, am imagini video de pe traseu deoarece zona și casele de pe ambele părți, chiar erau frumoase, cred că traversam un cartier rezidențial. Însă imaginile video nu se pretează la review. Fotografii am din zona Statuii Libertății, dar sunt fotografii de familie și iarăși nu se poate. Nu de mult webmaster a atras atenția userului Liviu 49 că acesta este un sit turistic și nu ”album de familie” Pe mine nu m-a deranjat deloc prezența nepotului în majoritatea fotografiilor, având pe fundalul fotografiei multe imagini bune. Să mai spunem că @ Liviu 49 își iubește mult nepotul și nu este nimic rău în aceasta. Dar, primează Regulamentul AFA. Acum, pentru că tot sunt admonestat pentru lipsa fotografiilor din review-uri, și aveți dreptate, să vă spun cauza. Pentru mine primeză imaginile în mișcare și mai mult decât atât, imaginile mele nu sunt ca un film fără sonor, totdeauna concomitent cu înregistrarea video, eu spun unde sunt în acel moment și fac un scurt comentariu, ori aduc explicații despre obiectivul turistic din imagini. Dar să știți că nu este chiar ușor, trebuie să-mi fac bine lecțiile de acasă, mai trebuie flux în vorbire, dicție și o exprimare corectă în spiritul limbii române dulce și frumoasă. Încă ceva, sonorul este „la prima mână” și orice bâlbă sau gafă, fie de conținut, fie de exprimare, așa rămîne. Deci multă atenție. Succesiv, fac și fotografii. De aici, mai iese altceva. Eu mereu rămân în urmă ori mă depart puțin ca să am un „unghi bun de poză” și începe soția să-mi zică „mai lasă odată pozele alea, că nu ai venit aici să faci reportaje” Doamne, câte ași mai avea de spus dar ies din limitele unui ecou. Fie, să ne mai citim.

[29.06.15 22:39:06]

Post scriptum la ecoul de mai sus, către Vega06. Așa este. Webmaster a spus în Regulamntul AFA că o fotografie face mai mult de cât o mie de cuvinte. Acestă ideie își are sorgintea în învățăturile filozofului Confucius care a trăit înaintea erei noaste și care era formulată astel „O imagine face mai mult de cât o mie de cuvinte”

vega06
[01.07.15 18:42:43]

@Mihai18 -

Cand am spus ca pozele ridica valoarea materialului, nu m-am referit doar in particular la acest material, ci la modul general, pentru ca din cele 6 review-uri ale tale, 5 sufera de "boala" asta - Lipsa pozelor.

Am inteles si motivele, dar sa stii ca se pot pune si cateva fotografii in care apare familia, langa vreun obiectiv turistic, abia ca faci dovada ca intradevar ai fost acolo

[01.07.15 22:40:57]

@vega06 - Mă tem să nu mi se întâmple ca lui @ Liviu 49. Pe de altă parte, mă gândesc că aceleași imagini le-au postat alți useri înaintea mea și în consecință, ale mele nu prea mai prezintă interes. De pe traseu nu am fotografii, dar am fotografii când eram deja ajuns acolo, însă noi „nu lipsim” din cadru, socotindu-le fotografii de familie. Nu îmi este jenă să apar în fotografie, chiar dacă sunt peste 60 ani (ce să facem, timpul nu poate fi oprit în loc, toți ajungem la această cifră, sau marea majoritate, alții chiar o depășesc, ca mine). Remarca dv. chiar este bine-venită și zău că mă ambiționați să selectez câteva. Mulțumesc.

[13.07.15 15:11:11]

@vega06 - După îndelungate căutări în arhiva cu fotografii, am selectat câteva potrivite acestui review. In concluzie, m-am conformat recomandării tale. Cu bine.

nicole33
[17.07.15 06:34:00]

@Mihai18 -

Ai văzut că se poate? Și nici nu este chiar așa de greu. Mă bucur că ai înțeles că recomandarea primită de a posta și poze duce la creșterea valorii impresiilor postate.

Un review însoțit de fotografii va fi întotdeauna mai bine primit și mai convingător decât unul fără.

O zi frumoasă!

Mihai18, nicole33