ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2015
ÎNSCRIS: 17.05.12
JUN-2015

De exceptie...

Salutare tuturor,

Tocmai ce ne-am reintors din Thassos, dupa 7 zile de vis as putea spune... Sarind peste ruta extrem de cunoscuta si unica a autocarelor, descrise in zecile review-uri prezente aici, am sa trec direct la subiectul actual, in speta Studioul Panorama din insula Thassos, mai exact din Skala Panagia.

Biletul a fost luat pe un "last minute" si pretul a fost pe masura. Nu fac nici o reclama dar cei de la (***), firma prin care am plecat, mi-au facut o oferta de nerefuzat, in ciuda timpului scurt de a pleca, cca 3-4 zile. Cum nu fac nici o rezervare fara sa verific locatia unde merg, totusi este vorba de concediu aici, am revazut ultimele impresii de la aceasta locatie care erau din 2013, dar totusi bune.

Am luat deciza de a mergem aici destul de repede, fiind convins ca este o decizie okay. Am platit si... am plecat. Dupa cele 12 ore (incluzand ferry) am ajuns la destinatie. Din port se face cca 10-20 min max, fiind la o distanta de cca 20 km zic eu, asta depinzand de traficul si aglomeratia din insula.

Ei bine, odata ajunsi la destinatie mi-am dat seama inca odata de alegerea inspirata pe care am luat-o. Stiu din experienta ca o poza face cat 1000 de cuvinte, asadar am zis ca voi venii in ajutorul celor interesati cu ceva mai mult decat impresii, deci si cu mai multe poze ce vor fi atasate acestui review.

Intrarea catre studio se face dintr-o strada principala, la cca 50 de metri ce intri pe straduta. Nu este o vila impunatoare la prima vedere, lucru care se schimba insa odata ce intri. Curatenia este primul lucru pe care il observi. Intreaga cladire este extrem de bine gandita, fapt ce reiese si din modul in care a fost impartita. Intreaga locatie este impartita in 2 corpuri de casa, denumita Corpul A si Corpul B. In Corpul B se afla doar 2 camere, plus inca una mai mica aferenta personalului. In aceasta sta o camerista, o bulgaroaica slabuta, dar tare harnica si iute. Isi face treaba intr-un mare fel... La felul in care arata curtea si camerele, merita FELICITARI !! Si eu rar spun asta...

Camerele sunt mari, si toate au intrari separate. Vazuta din fata, vila are un parter putin inalt, dar vazuta din spate acest parter devine si inalt. (vezi pozele). In fiecare camera gasesti tot ce doresti. Tv led sau plasma, chicineta, fridiger care chiar isi face treaba. Noi am stat in cam 6, cea dupa spate cu parter inalt. Mobilierul este de buna calitate, aproape nou. La fel si utensilele din chicineta. Aerul conditionat se utilizeaza contra-cost. La noi nu a fost cazul (iunie 2015). Mai mult chiar, in camera mai au si o oglinda cu o mica masuta si un feon atasat. Baia la fel de curata, fata mucegai pe la colturi si cu apa calda in permanenta, indiferent de ora sau zi. Un lucru interesant este la fereastra. Toate camerele au storuri!!! Deci daca vrei sa dormi mai mult le inchizi si te poti odihni linistit fara sa te orbeasca soarele zilelor de vara..

Fiecare camera are propia-i terasa, chiar si cele de la parter, indiferent ca sunt in corpul A sau B. Fiecare laterala a vilei este plina de verdeata si flori, asa ca nu prea conteaza camera unde stai. In ciuda ocuparii integrale a vilei, a fost totusi linistit; au fost acolo romani, bulgari si sarbi, dar toti cu mult bun simt si prietenosi.

Cu toate ca am 7 zile acolo, tot nu am inteles cine este propietarul vilei.. Si nici nu a fost nevoie.. Camerele firmei de turism cu care am mers, au un mic antet postat pe tocul usilor. In curte se mai gaseste deasemenea un gratar si loc de servit masa daca sunteti acolo in grup sau in numar mai mare.

Despre Studioul Panorama, ca si o concluzie va pot spune ca este alegerea perfecta. Este greu sa nu iti placa. S-a facut curatenie de 2 ori, odata au schimbat asternuturile etc, etc.

Despre zona, este foarte linistita. Nu are cluburi sau discoteci prin zona, si aici nu ma refer la vila, ci la intreaga zona Skala Panaghia. Dar are insa o multime de terase si taverne, la malul marii la propiu. Este o terasa in apropiere, FINIKAS, unde se mananca extrem de bine si cam orice doresti. Si mai este inca una langa plaja PEFKA, care deasemeni este super ok, mai ales la pranz.

Despre preturi cateva cuvinte... O masa ptr 2 pers cu friptura de orice fel si salata plus 2-3 beri (Mythos sau Heineken) 20-25 euro... Pe plaja, 2 sezlonguri si o umbrela 5 euro/zi. Masina de inchiriat 30-35 euro pe zi cu casco inclus. Noi am luat un Hyundai I30 ptr o zi si ne-a costat 35 de euro si de 15 euro benz ptr turul insulei...

La micile supermarket-uri din zona... Painea 0,80 euro, berea Mythos 0,50 euro si mergea pana pe la 1 euro cele mai cele... Un bax de 6 litri de apa plata la 1,5 litri era 1,40 euro... Skyjet 30 euro/10 min...

Ei cam atat dragii mei. Plaja este la cca 150 de metri de Panorama, si este cu nisip super fin... la fel si in apa care este extrem de calda...

Va las aici cu gandul la urmatoarea vacanta din Kavala, din septembrie, si pe voi va las sa studiati pozele...

Bye...

Trimis de Coniss in 21.06.15 22:20:44
Validat / Publicat: 22.06.15 01:16:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7275 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Coniss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Parterul din fata si porta de acces.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 24 voturi)

[22.06.15 01:15:31]

calatorul
[22.06.15 17:24:13]

Felicitari pentru vacanta reusita din Thassos, unde amfost si eu acum cateva veri si am scris despre asta pe AFA. Multumim pentru relatare si fotografiile sugestive si adaug un vot pentru superbonus.

ConissAUTOR REVIEW
[22.06.15 20:16:30]

@webmasterX - Da, aceea este locatia unde am stat, Studio Panorama.

simona2015
[12.10.16 12:32:44]

@coniss: Buna ziua,

Ne puteti spune care este agentia prin care ati facut rezervarea?

[28.11.21 18:42:11]

@coniss: Buna! Am citit cu mare interes impresiile dvs. cu referire la Studio Panorama, deorece, daca Dumnezeu ma ajuta, pentru inceputul lui iunie 2022 am contractat un sejur de 14 zile aici, corpul B. De apreciat si explicatiile despre punctele de interes ' organizatoric' din statiune Superbe sunt pozele explicative! Cu respect, Petrus- Deva

ConissPHONEAUTOR REVIEW
[28.11.21 19:13:03]

@petrus66: Va salut. Nu veti regreta... este o locație super ok, plaja cu nisip fin... si nu la fel ca in alte locații din Thassos.

Dacă veți merge ptr relaxare și plajă ca fi perfect... serile insa destul liniștite fara prea multa agitație...

In rest... vacanță placuta!

[30.11.21 23:49:20]

@coniss: Va multumesc pentru raspuns.

[17.07.23 22:40:35]

Buna ziua! Anul acesta am fost pentru al doilea an consecutiv la Panorama Studios pentru 14 zile. Toate aspectele pozitive enumerate se pastreaza... Din pacate a aparut si un aspect destul de negativ pe care l-am suferit din greu:a fost dat in folosinta hotelul modern cu piscina si bar aferent acesteia din proxima vecinatate-doar un zid desparte pensiunea de zona de sezlonguri a hotelului. Aceasta vecinatate este supra deranjanta din cauza zgomotului si galagiei permanente intre orele 10-24:muzica din difuzoare, tipete de copii si parinti, sarituri in piscina zgomotoase, etc. Nu te poti odihni nici la amiaza, nici seara mai devreme de ora 24! Simplul zid ce desparte proprietatile nu asigura nici a protectie fonica...

[17.07.23 22:54:28]

@petrus66: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

calatorul, Coniss, petrus66, simona2015
Alte impresii din această RUBRICĂPanorama Studios: