ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2015
ÎNSCRIS: 20.06.15
JUN-2015

Pentru bunici cu nepoti

Am petrecut 7 zile in Calimanesti impreuna cu nepotul de 4 ani si a fost minunat. Am stat la hotel Teilor, un hotel foarte curat, linistit, raportul pret-calitate echitabil, cu personal f. amabil. Dimineata am mancat in camera (si din comoditate dar si pt. faptul ca bugetul nu a fost f. mare), nepotul cereale cu lapte, sau ou fiert (chiar si de prepelita), branzica cu rosie, castravete, fructe, etc... cumparate de la supermarket sau din piata, care sunt foarte bine aprovizionate si gasesti totul f. proaspat, pentru mine cafeaua fierbinte facuta cu fierbatorul.

Masa de pranz la hotel Central foarte aproape de noi cu mancare praspat facuta si f. diversificata. Ciorbica buna, felul 2 aveai ce alege, noi ne-am ales pilaful cu legume sau piureul de cartofi cu peste (pastrav, file de salau la gratar), am incercat si pui la gratar dar nu era bine facut, si salate, prajituri bine facute, la preturi rezonabile.

Am ales acest loc datorita strandului termal cu ape vindecatoare dar si pentru faptul ca aceasta parte a statiunii este mai putin aglomerata. Nepotul, fiind primul an la gradinita, a cam tras cu virusii mai tot timpul racit. Ne-a priit la amandoi, strandul peste drum de hotel, pe malul Oltului, cu 2 piscine cu apa termala calduta, foarte curate, schimbata in fiecare zi, efectele ei benefice nu le-am vazut deocamdata decat pe piele (nepotul mai tot timpul cu genunchii si coturile julite, in 3 zile nu s-a mai vazut mai nimic, si iritatia de pe abdomen, gat si brate, banuiesc, din cauza caldurii din Bucuresti, la fel. Cei cu care am mai vorbit la strand si care vin de ani de zile spun ca apele termale din strand ajuta si la bronsite, rinite etc... apa avand salinitate 12%.

Excursii se pot face foarte mult aici pt. iubitorii de natura si aer curat. Fiind cu nepotul de 4 ani, ne-am limitat la imprejurimi: drumul curei balneare, un drum superb de o ora prin padure, un drum pavat, cu bancute din loc in loc, cu foisoare, triluri de pasarele, se poate merge pe jos, am vazut si biciclisti si persoane care alergau, din Calimanesti« langa izvoarele 7 si 14 (recomandate in pb. digestive si pt. pietre la rinichi) drumul duce in spatele hotelului Traian din Caciulata: manastirea Cozia vesnic o minune a Calimanestilor si schitul Ostrov, manastire de calugarite cu multe flori, un colt de rai trebuie vizitate, putina istorie chiar si pt. un nepot de 4 ani. Seara, plimbari pe malul Oltului, foarte frumos si aici aerul minunat, pescari din loc in loc (nepotul a primit un pestisor fermecat pe il avem si acum, ne gandim in ce riu sa il punem), dus cu apa calda (avem tot timpul) spalat pe dinti, citit povestea preferata si somnul vine repede, repede, in aerul inmiresmat de flori de tei, camera noastra este cu geamurile spre padure si avem si plasa de tantari!!!

Un loc minunat pentru bunici cu nepoti sau parinti cu copii (tinerii nu prea au distractii pe aici din pacate).

Mai venim NEGRESIT!

Trimis de anabella1 in 20.06.15 19:25:24
Validat / Publicat: 20.06.15 20:08:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 2958 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anabella1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Strandul termal, intr-un cadru natural deosebit

[20.06.15 20:08:33]

@anabella1: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂCălimănești-Căciulata: trasee montane: