ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2015
JUN-2015
single

Maxim - Un hotel de 3 stele pline

Localizarea. Accesul.

Hotelul Maxim din Arad iti iese in cale cum intri in Arad venind dinspre Deva si Radna, pe partea stanga. Daca vii cu masina dinspre Deva, trebuie sa iesi din Calea Radnei la primul giratoriu, adica inainte de hotel, spre stanga si apoi pe niste stradute care te invart prin spatele hotelului sa ajungi in parcarea acestuia care area acces dintr-o strada laterala. Adresa este Calea Radnei 122.

Daca nu veniti pe aceasta varianta pe care de altfel o indica si un GPS si ramaneti de la intrare pe Calea Radnei, veti vedea pe mana stanga hotelul, dar nu veti putea intoarce prea curand pe celalalt sens de mers ca sa parcati in fata hotelului sau in parcarea acestuia pentru ca aveti o cale de tramvai ce nu poate fi traversata (a celebrului tramvai interurban din Arad) si mai mult soseaua continua cu un pasaj la prima intersectie si abia relativ departe aveti posibilitatea sa intoarceti pe sensul pe care se afla hotelul.

Este de concluzionat de aici, ca amplasarea sa nu este una centrala, abia daca poti spune ca esti in oras, in cel mai fericit caz putem spune ca suntem intr-un cartier marginas, dar si asa la periferia lui.

Parcarea.

Parcarea se face din strada Severin perpendicular pe calea Radnei, in dreptul hotelului. Este o parcare generoasa, care si daca ar fi hotelul full ar face fata cu brio numarului de masini.

Zgomotul.

Nu pot sari acest aspect. Cel putin daca aveti camera cu fereastra spre sosea si veti tine fereastra deschisa cum am facut eu din cauza caldurii, veti auzi traficul intens de pe arterea principala, dar mai deranjant va fi zgomotul tramvaiului, care in dreptul hotelului are un macaz, trcerea pe la acel nod de sine fiind zgomotoasa. A nu se intelege ca trebuei sa stati cu geamul deschis si sa cereti camera cu vedere la sosea! Cu siguranta exista o solutie de a reduce decibelii, daca va doriti.

Hotelul

Hotelul dispune conform site-ului de 32 de camera single, duble, triple la tarife de 149,169 si 200 ron. Toate au climatizare, TV LCD, acces internet gratuit si bai cu cabine de dus cu hidromasaj. Asta e pe site.

Eu am sa adaug insa ca internetul a fost jalnic in seara cand am fost cazat aici si am lucrat sa postez articole pe AFA din mini-vacanta de 1 Iunie de la Sarmizegetusa incercand sa urc poze pentru articolul meu de suflet despre Tara Hategului si cel despre Manastirea Prislop. Abia dupa ce am plecat din Arad, seara urmatoare la Timisoara, la hotelul Best Western Ambassador, un hotel – muzeu de mare clasa, am reusit sa rezolv postarile incepute la Arad.

Hotelul are doua cai de intrare, una principala la strada mare, pe care o veti vedea intr-o imagine, si alta dinspre parcare, sa ii spunem din spate. Ambele converg evident catre receptie.

Hotelul este o cladire cu doua etaje, fara lift; are clasificarea de trei stele, este un hotel care primeste o nota de eleganta si de apreciere datorita spatiilor foarte generoase si decorurilor. La parter se gaseste un spatiu larg si luminous cu multe sofa-uri si un laptop, un fel de sufragerie gigant. Tot aici intalnim si restaurantul cu o capacitate de 90 locuri unde se serveste si micul dejun.

Camera.

Camera mea (single) a fost situata la etajul al doilea. Accesul in camera se face pe baza de cartela magnetica. Camera a fost spatioasa. Avea doua paturi construite dintr-o tablie maron inchis spre negru pe care era asezata salteaua groasa, dar mult mai ingusta decat tablia, ceea ce facea posbil sa te lovesti cu piciorul / picioarele in tablia suport cand te asezai in pat, dar mai ales cand te ridicai din pat.

Pe jos era o mocheta maro destul de veche, dara bine intretinuta si curate. De altfel curatenia a fost ok.

Baia se dorea a fi mai bine utilata. Fasonul era dat de cabina de dus cu hidromasaj adica mai multe orificii de dus si tasnitori care te stropeau cu apa la diferite intensitati dupa propria doleanta. Personal as fi apreciat mai mult sa fie mai generosi in a adauga un sampon, un sapun mai acatarii etc. In baie, asta nu pot omite, se simtea miros de canalizare si apa avea miros de clor. Gasesti in baie uscator de par si prize.

Era sa uit de minibar. Clasic, ok, eu de obieci nu le folosesc.

Cina. Micul dejun.

Cina, care nu e inclusa in pret evident, am servit-o totusi in hotel. Asta in primul rand datorita faptului ca hotelul era departe de centrul orasului. Si daca la acest motiv adaugam oboseala unui drum de la Bucuresti la Arad, presarat cu doua vizite la clienti, dar mai ales faptul ca doream sa mai postez seara ceva pe AFA. Servirea a fost ireprosabila. Un chelner tanar, cu tinuta si personalitate, foarte bine scolit ne-a luat comanda, ne-a sfatuit unde am avut nevoie, a intrebat daca mancarea este gustoasa, si-a facut treaba ca la carte. La recomandarea acestuia am servit o ciorba bihoreana, care se dorea sa fie ceva intre ciorba de burta si ciorba de vacuta, dar nu era nici una, nici alta. Era o ciorba foarte gustoasa dreasa cu multa smantana, cu legume si bucatele de carne de vita si servita fiebinte, asa ca pe gustul meu. La felul principal m-am hotarit relative usor pentru cioaln cu fasole. A fost delicios, dar nu a fost acel ciolan cu forma de ciolan de pe care as fi vrut sa curat carnea afumata, ci carnea era taiata sub forma de felie, adica fara os.

Micul dejun se serveste incepand cu orele 7, erama chiar interesat sa se respecte ora pentru ca uram sa plec cat de devreme pot spre treaba mea din acea zi.

La micul dejun am fost intr-adevar primul client. Aranjarea era ceva gen semi-bufet suedez. Na, ca am inventat si eu ceva! Daca mezeluri, branzeturi, legume, iaurturi, cereale, fructe erau oferite spre alegere, erai insa intrebat extra doresti sa comanzi o omleta, oua in general sau altceva. Diversitatea nu era foarte mare, dar cu siguranta indestulator.

Serviciile

Atat cat am inteferat cu serviciile oferite de hotel, ma declar foarte multumit.

Receptia, restaurantul foarte ok, curatenia ok.

Recomandare

Dupa mine foarte ok, il recomand. V-am prezentat, consider, detaliile pentru a putea alege in cunostinta de cauza, daca veti avea nevoie de cazare in Arad. Daca doriti sau nu in centru, ieftin sau scump, daca vreti liniste mai multa, daca vreti servicii, si calitate, alegeti Dvs.

Post scriptum. sau Accentul.

Accentul cade pe prima silaba la Maxim, fapt atestat atat de receptionera cat si de pe inscriptiile denumirii de Maxim de pe usi, sigla, la receptie etc, scrise peste tot cu accent pe prima silaba.

Trimis de Dan&Ema in 20.06.15 18:32:31
Validat / Publicat: 20.06.15 19:09:23

VIZUALIZĂRI: 1302 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 parcarea foarte generoasa
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.00 EUR pe cameră

AleDia
    [21.06.15 22:40:02]

Foarte bine structurat acest review. Felicitari

Dan&EmaAUTOR REVIEW
    [22.06.15 06:34:49]

@AleDia:

Multumescde apreciere si de vizita

AleDia, Dan&Ema
    Alte impresii din această RUBRICĂMaxim Hotel: