ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2015
ÎNSCRIS: 07.04.10
AUG-2012

Plaja automobilistilor

O plaja la moda inainte de '89, cunoscuta de toti calarasenii cu masini este acum o plaja uitata- romanii au plecat la bulgari.

Daca aveti drum prin zona si slipul la dvs, nu uitati sa treceti pe aici sa faceti o baie.

Daca veniti dinspre mare si nu va grabiti prea tare sa ajungeti la Bucuresti si sa goniti pe autostrada, faceti un mic ocol si treceti prin minunatele dealuri ale Dobrogei si la Ostrov treceti cu bacul spre Chiciu. Inainte sa ajungeti la maretul pod peste canalul de langa oras, virati la dreapta prin padure si o sa ajungeti la o plaja superba.

Nisipul este mai fin ca la Costinesti iar intrarea in apa este foarte lina. Daca la mare apa a fost calda, aici apa o sa fie "fiarta", chiar si pe seara.

Puteti sa va asezati pe plaja doar cu un cerarceaf, dar va garantez ca nu o sa stati mult acolo pentru ca o sa va balaciti la greu in apa.

Puteti sa mancati la restaurantul de langa plaja sau puteti sa faceti un gratar ceva mai in colo, e loc destul. Aici va veti bucura de liniste si relaxare. Parcare e gratuita pentru toata lumea.

Si daca v-am facut curiosi, o poza cat o mie de cuvinte... deci pun 2 poze

Trimis de mugur007 in 17.06.15 11:16:30
Validat / Publicat: 17.06.15 15:55:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLĂRAŞI.

VIZUALIZĂRI: 5313 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mugur007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja la Borcea

Sindrom
[17.06.15 16:46:42]

Niste coordonate ar prinde bine.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[17.06.15 17:41:46]

E mișto plaja, m-am bălăcit și eu o dată pe undeva pe acolo, tot cînd veneam de la mare.

[17.06.15 21:23:17]

@mugur007 - Hmm, sa le luam pe rand...

Plaja aia inainte de '89 nu era la moda, era doar o plaja aproape pustie, unde din cand in cand era deschisa o ghereta cu bere Azuga si Cico. Plaja era pustie pentru ca: este la 4 km de oras si se putea ajunge doar cu masina (de aici si vechiul nume) si cine avea masina/benzina in anii aia? ... sau weekendurile "cu sot/fara sot", faceau plaja aproape inaccesibila muritorilor de rand.

Pentru ca impresiile sunt vechi, tin sa mentionez ca plaja este extrem de frecventata acum, fiind plina in fiecare weekend.

Nisipul este ok pe plaja, dar despre cat de lina este intrarea in apa sau cat de calda este, depinde foarte mult de debitul Dunarii si de perioada in care mergi. Pentru ca nu s-a mentionat in articol, plaja se afla pe bratul Borcea, la doar 500 de metri de locul de unde acesta se desparte din Dunare.

Restauranrul de langa plaja este de fapt o cladire de 3 etaje, cu motel cu tot, cunoscut pentru "fetitele" ce sunt aduse si tinute p'acolo, intru distractia (contra cost, clar!) vizitatorilor. Dar ziua nu le vezi, sunt pasari mai de noapte, asa...

Pentru cine e curios, se ajunge foarte usor acolo: din Calarasi mergi spre bac/vama si dupa ce treci podul ala mare construit special peste canalul ala construit special pentru a avea acces vapoarele la ceea ce a fost odata Combinatul Siderurgic Calarasi, in fo' 50 de metri faci stanga - se vede magaoaia de cladire, nu ai cum sa o ratezi. Daca vii dinspre Chiciu (locul unde te lasa bacul dupa traversarea Dunarii dinspre Dobrogea), mergi pana cand vezi podul ala mare si faci dreapta Daca tot nu il nimeresti, toata lumea stie unde e plaja sau carciuma sau locul de pierzanie (a timpului?) "Podul 4".

In plus, in zilele noastre: in dreapta plajei se afla un fel de Marina, locul unde mai-avutii orasului isi acosteaza barcile si yachturile, deloc ieftine - undeva la 30-40 de ambarcatiuni, aflate in asteptare.

Hai ca am scris un ecou mai lung decat impresiile.

Aaaa, toate cele de mai sus vi le-a scris unul care a trait 18 ani in Calarasi si care in urma cu 2 saptamani a facut o plimbare pe Borcea si a petrecut o zi pe Dunare, trecand si dimineata si seara pe langa aceasta plaja.

[17.06.15 21:45:50]

@papone: ma bucur ca mai sunt si calaraseni pe aici... nu am stat decar vreo 25 ani prin Calarasi... si da, veneam destul de des la plaja automobilistilor, imi aduc aminte si de podul vechi, foarte mic, pe acolo treceam pana sa fie gata " mareata ctitorie". Am mai fost si anul trecut la aceasta plaja. Pentru mine a ramas neschimbata, la fel ca si Borcea care curge la vale... parca a fost ieri

Zoazore
[18.06.15 08:46:00]

@mugur si @papone - Mi-e dor de Dunare! Si la Braila e o plaja, peste fluviu, pe balta. Se trece cu vaporase sau cu bacul. N-am mai fost de cel putin 6 ani, dar nici n-am timp s-ajung, oricat mi-as dori! Noi trecem cu bacul la Silistra, asa ca stiu si unde e plaja de care ziceti voi! Va multumesc, baieti!

[18.06.15 10:22:27]

@Sindrom - Plaja Automobilistilor

44.158079, 27.319206 daca te referi strict la coordonate GPS, 850 m de la rondul de la podul mare (inspre bac), sau 4,5 km de la bac (Chiciu spre oras).

Sindrom
[18.06.15 13:25:09]

@mugur007: multam

[18.06.15 19:55:40]

Care dadusi mah minus la ecoul meu ala lung? Macar spune de ce!

[20.06.15 12:43:54]

@papone - O sa iti raspund de ce ai primit minus (nu de la mine, in orice caz) in cateva cuvinte:

- in primul rand ai inceput cu o negatie: NU era la moda...

nu poti sa stii daca o plaja e la moda sau nu... depinde de gusturi

- ecoul tau e mai lung ca review-ul meu - puteai sa incepi sa scrii unul nou- nu se supara nimeni

- folosesti "de fapt" - ca si cum ai contrazice ceva...

- "Pentru cine e curios" - lumea nu merge la plaja din curiozitate...

- "Aaaa, toate cele de mai sus vi le-a scris unul care a trait 18 ani " - eu am trait mai mult ca tine acolo...

Cam astea doream sa iti explic... sunt convins ca ai inteles si singur... Asta e punctul meu de vedere...

Si multumesc pentru completari: nu mai stiam cum ii zice la restaurantul ala, nu am vrut sa scriu prostii. In rest, sanatate si spor la scris!

[20.06.15 12:49:16]

@Zoazore - Ca sa nu mai zic ca se pot vizita (la alegere, sau ambele, pe drumul de intoarcere de la mare) Pestera Sf. Andrei si Manastirea Dervent (chiar langa sosea). Peisajul este superb, au stiut ei de ce au pus Manastirea aici...

[24.06.15 00:24:28]

@mugur007 - M-am gandit ceva daca sa iti raspund sau nu... Asa cum vezi, a castigat dracusorul rosu de pe umarul stang

-Negatia mea este corecta, nefiind deloc o plaja la moda - doar inaccesibila locuitorilor.

-Ecoul meu este mai lung si mai complex decat impresiile postate de tine, pentru ca am avut mai multe de spus. Le poti reciti pe amandoua, sa vezi care e mai complex. Daca voiam sa scriu impresii noi, o faceam - doar ca nu scriu despre orice piatra imi rasare in drum si nu fac un obiectiv (pseudo) turistic din orice loc vizitat de mine.

-Chiar contrazic pe cineva!

-Corect! Dar mai corect e ca lumea sa stie pe ce plaja merge si la ce sa se astepte.

-Esti mai mic decat mine ca varsta, ai trait mai mult in Calarasi si nu stii cum se cheama carciuma??? Pe bune???

-Cu placere!

PS: Nu vreau polemici si nu ma intereseaza! Asa-s eu, mai carcotas!

Peace!

[24.06.15 14:13:19]

Pace tie!

@papone - Nu-mi mai aminteam cum se cheama carciuma... nu am mancat decat niste mici acolo. Au fost ok.

Eu am 39- merg pe 40. Cine-i mai batran?

Si eu am stat sa ma gandesc daca sa iti raspund sau nu. Am vazut ca nu iti raspundea nimeni si...

Esti in sesiune? Bafta!

Nu mai esti? Esti la mare? Vacanta placuta! Mi-a placut articolul tau despre masochism. Si eu merg la mare la noi .

Numai bine!

Scuze de offtopic

[24.06.15 15:48:35]

@mugur007 - "Mosule"!!! Esti mai mare cu "5 minute", io fac 38 anul asta.

Vacanta placuta la noi la mare! Eu am fost weekendul trecut in Jupiter si vineri plec iar, in Eforie. Asta, masochism!!!

Toate cele bune!

mugur007, Sindrom, Zoazore