ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2015
JUN-2015

Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit

Gafa!

Am ales sa plecam in concediu anul acesta mai devreme in Turcia. La noi fiind apa marii rece am sperat ca in Alanya va fi mai calda. Gresit-era la fel de rece ca la noi, putina lume intra in apa.

Prima mare gafa facuta de agentie (dar ei se acopera de cotract) a fost cu biletele de avion: initial am primit biletele cu ora de plecare din Bucuresti 8,00 iar dupa 2 zile ni s-a comunicat ca ora de plecare a avionului este 9,45 de pe Otopeni. Am trecut si peste asta. Avionul cuplase pasagerii din Cluj cu cei din Bucuresti. Am decolat, totul bine si frumos. Vine timpul servirii :o chifla mare cu ceva cascaval si sunca... un suc si gata. Am ajuns .

Pe aeroport in Antalia. am fost preluati foarte bine de ghizii de la agentie -cu un microbuz am fost dusi timp de vreo 3 ore si lasati la hoteluri pe traseul Antalia-Alanya. La hotelul Galaxy baech am ajus dupa ora 15. Masa de pranz o piedusem deja. Am putut bea doar un suc si gata.

Am primit o camera buna in corpul 2 de cladire, la etajul 4. Camera era curata, spatioasa chir, un balcon mare, deci bine pana aici.

Ne-am odihnit putin si am plecat sa vedem plaja. Piscina era ingramadita pe langa gardul hotelului, iar daca aveai un copil mai mic trebuia sa fii cu ochii cat sarmalele pe el pt. ca putea cadea in apa. Oare sunt eu prea Pretentioasa?

Plaja era frumoasa, cu sejlonguri cum scria pe net, dar saltelele nu mai erau gratis cum scria in descrirea de pe net. La barul depe plaja nu erau gratis decat sucul acela de chimicale si apa, in rest totul era contra cost.

Prima seara la masa a fost cea mai mare dezamagire pt. mine. Eram dupa o zi obositoare, si chiar ne era foame. La masa am fost intampinati de un bucatar care dezosa niste pulpe frumos prajite si le punea apoi intr-o tava din care ne punea el pe fafurie 2-3 fire de carne. A fost lucrul care m-a ingrozit pur si simplu.

Am fost in multe locatii de 3-4*, in Romania, Bulgaria, Corfu, Grecia, Spania, Italia siTurcia, dar nicaieri nu am vazut asa ceva. Sunt femeie, gatesc, si ti se pooate intampla sa trebuiasca sa limitezi o portie de carne-dar ace pulpa intreaga putea fi taiata cu cutitul in 2 sau 4 portii dincolo de ochii nostri.

Si mai este ceva care ne sfida:Statea un bucatar langa carne si iti punea el carnea, nu cumva sa-ti pui tu 2 bucati. A fost una din cele mai jignitoare seri, sincera sa fiu mi-a cam stat mancarea in gat si m-a marcat aceasta situatie.

La capitolul deserturi a fost infiorator-numai jeleuri si tot felul de budinci. Fructe nu erau decat portocale (slava domnului ca erau foarte bune) si... corcoduse mici, mici si verzi pe care nu le manca nimeni!

Hai sa trecem peste aceasta seara, imi era mie foame si sunt o mofturoasa, nu?

A doua zi dimineata ne alegem cate ceva de mancare, dar sotul meu zice ca ar vrea niste lapte cu cereale. Ma duc eu, ii pun cereale intr-un castronel si cum lapte nu mai era (la ora 8,00) il rog pe bucatarul Paznic la Mancare sa mai aduca niste lapte, Surpriza... il vad cum se duce catre o masa la care manca patronul hotelului si ii cere voie acestuia sa mai aduca lapte. Seful ii face un semn asa ca parca dadea nu pe banii nostri. Gretos.

Pana la urma, ca sa nu ne stricam concediul am incercat sa ne servim cu ce era si sa nu ne mai facem atatea probleme.

Era incredibil sa nu ai fructe la masa cand piata lor era plina de cirese, capsuni, caise, piersici, pepeni. Intr-o singurz zi am primit pepene. Masa era foarte saraca, nu prea aveai de unde sa alegi. Carnea era maruntita, sau ce era tosatura nu era mancabila si o evitam din start. Plin de salata de rosii cu castraveti. Noroc de vin ca era bunicel, la fel si berea.

O alta problema a fost cu prosoapele. Dupa trei zile in care cameristele nu au trecut prin camera las prosoapele jos in baie intentionat sa fie schimbate... si soc!... cand venim de la plaja le gasesc puse asa ude pe suporturi. M-am infuriat si am mers dupa camerista, i-am aratat prosoapele si chipurile ne-a adus altele curate. Timp de o saptamana nu a schimbat asternutul si nu a facut curat in camera, norocul nostru ca suntem niste oameni foarte ordonati.

Am afla abia catre sfarsitul sejurului ca pot sa-mi iau Cola sau Fanta de la barul hotelului. De inghetata nu s-a auzit la acest hotel.

Poate ca cele ce le-am scri eu vor fi fi folos celor care indiferent cat vor plati pe un bilet vor beneficia civilizat de serviciile pt. cere au platit.

Si inca ceva pt. domnii de la agentia [***], cea cu transferul si excursiile, nu le tot tineti partea lor, si ne socotiti noua cat e avionul si ce ramane pt. mancare si cazare, NOI AM PLATIT BILETUL ATAT CAT NI S_A CERUT, NU AM NEGOCIAT. Incercati sa ajutati romanii, duceti-i acolo unde sunt preturile mai bune, nu unde va luati dvs, comision si preturile sunt de 3-5 ori mai mari.

Domnilor viitori turisti, daca cititi cateva impresii mai neplacute nu procedati ca mine. Luatile in seama. E pacat sa va intre mancarea cu ghionturi, sa nu fii relaxat in concediu.

Am citit si eu inainte de a lua bilete ce scriau altii pe forumuri, si mi-am zis ca nu poate fi chiar asa. Nu se poate sa fie multumiti doar acei proaspat insuratei, in luna de miere, dar poate ei n-au iesit din camera...

Trebuie sa si glumesc, dar regret ca pe seama mea .Dragilor concedii placute si incercati sa evitati GALAXY BEACH ALANYA, chiar daca pretul vi se pare atragator.

Si inca ceva-in programul tv, unde era pe canalul 10 romania tv, era scos din grila.

Trimis de vioricavio in 17.06.15 09:09:01
Validat / Publicat: 17.06.15 09:46:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: KUSADASI hotel ASENA

VIZUALIZĂRI: 4471 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vioricavio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.06.15 09:46:57]

@vioricavio: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... ap.php?hid=3866.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • ===

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Galaxy Beach Hotel [ Mahmutlar]" (deja existentă pe sait)

sebigeanina
    [17.06.15 13:29:08]

@vioricavio - Salut dacă am înţeles bine ai plătit 705 euro avion transfer şi 7 nopţi cazare cu allinclusive două persoane şi aş avea o întrebare dacă ai idee cît costă 2 bilete avion şi cu transfer în Antalya şi din total scade această sumă şi vezi ce mai rămîne pentru cazare 7 nopţi allinclusive la 2 persoane

Corina70
    [17.06.15 14:26:37]

Nu agentia de turism este de vina pentru modificarea orarului de zbor la plecare, ci compania aeriana.

Din pacate, chiar daca ati citit impresiile proaste postate de alti turisti, ati decis sa nu le dati crezare pe deplin, probabil si pretul sejurului v-a atras atunci cand ati luat decizia de a merge la acest hotel.

Judecand la rece, facand abstractie de impresiile altora, cum ati putut crede ca veti avea parte de cazare, servicii bune, mancare si bautura decente, cu doar 15-20 euro/zi/persoana? Cam atat rezulta la un calcul sumar, scazand din pretul sejurului costul biletelor de avion, taxe de aeroport si transfer...

Pe litoralul romanesc nici cazare nu gasiti la 4 stele cu acesti bani...

Pacat de banii dvs., pacat de vacanta ratata, pacat ca nu ati dat crezare impresiilor postate de altii...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [17.06.15 19:16:18]

@vioricavio -

Chiar dacă ideea de apă caldă sau rece este extrem de relativă, fiecare percepând temperatura în felul lui, totuși nu pot să fiu de acord cu afirmaţia de mai sus. Temperatura apei mării în Alanya în perioada în care ai fost tu nu se poate compara cu cea a Mării Negre în aceeași perioadă. Marea a fost suficient de caldă pentru baie, cam cum este la noi la jumătatea lunii iulie.

Puțină lume intra în mare nu pentru că apa era rece, ci pentru că se temeau să nu-și rupă picioarele în bolovani sau pentru că intrarea în mare era abruptă.

Ai fost prea atrasă de prețul extrem de tentant pentru a mai lua în considerare impresiile negative sau a mai calcula că, în realitate, pentru cazare la un hotel de patru stele și regim de masă all inclusive rămâne o sumă atât de mică încât nu poți avea așteptări prea mari. Nu te-a deranjat nici faptul că hotelul este situat foarte departe de aeroport, dincolo de Alanya, însemnând un transfer lung și obositor, sau că hotelul nu este pe plajă, ci dincolo de drum.

NOI AM PLATIT BILETUL ATAT CAT NI S_A CERUT, NU AM NEGOCIAT.

Perfect adevărat, dar la fel de adevărat este și faptul că ai primit servicii de exact câți bani ai plătit.

Incercati sa ajutati romanii, duceti-i acolo unde sunt preturile mai bune, nu unde va luati dvs, comision si preturile sunt de 3-5 ori mai mari...

Agenția care ți-a vândut sejurul este vinovată doar dacă nu ți-a explicat că la prețul acesta vei găsi un hotel foarte slab și cu servicii foarte proaste.

Nu există ȘI ieftin ȘI bun, este o utopie să crezi asta. Agențiile își iau oricum comision, indiferent de hotelul vândut. Te-ai întrebat măcar acum de ce unele hoteluri costă de 3-5 ori mai mult și ce anume îți pot oferi acelea în plus față de acesta de diferența de bani?

Eu aș da un alt sfat și anume acela de a nu mai alerga după chilipiruri pentru că dezamăgirile pot fi foarte mari și de a înțelege că oriunde în lume luxul și confortul costă, și nu puțin.

vioricavioAUTOR REVIEW
    [18.06.15 21:58:13]

@vioricavio - Am scris aceste pareri nu pentru a mi se face morala ca nu am ales un hotel de 5* si a mi se face socoteala cat costa avionul sau mancarea (asa am fost judecata si de ghid), mi-am recunoscut de la inceput greseala si imi asum supararea, dar am vrut sa-i avertizez intr-un fel pe cei ce vor mai merge la acest hotel ca nu vor beneficia de niste servicii decente si de bun simt. Oare si asta costa multi bani... a respecta turistul tine de stele?

Eu am fost si prin alte locuri si nu am intalnit asa ceva.

In rest... concedii reusite.

SUFLETEL
    [18.06.15 22:38:45]

@viorica

Oriunde te-ai duce, cat dai atata face, la fel si la Galaxy. Daca nu ai vrut sa calculezi inainte, ajunsa acolo ai constatat ca ai luat o mare teapa.

Nimeni nu-ti face morala, poate incearca sa te ajute sa nu-ti ratezi in acelasi mod si vacantele viitoare.

[18.06.15 22:47:58]

@SUFLETEL -

Nimeni nu-ti face morala, poate incearca sa te ajute...

Suflețel... dacă vrei să ajuți?! o poți face- cu mai mult spor - scriind propriile impresii.

Poate îți faci curaj!

SUFLETEL
    [18.06.15 23:00:11]

@webmaster70

Sa fim seriosi. Tu chiar crezi ca ar ajuta-o cu ceva pe @viorica sa-i povestesc cum a fost la un hotel la care a costat camera 165 de euro pe noapte, cu early booking de 30% inclus, cand ea a platit 200 de euro pe toata saptamana? Nu vreau sa jignesc.

Inca incerc sa ma mai familiarizez cu site-ul si apoi poate imi voi face curaj sa scriu si eu despre experienta turceasca de anul acesta.

[18.06.15 23:10:01]

@SUFLETEL -

Nu vreau sa jignesc...

Tocmai asta e ideea...

Recomandat este să incepi cu

incerc sa ma mai familiarizez cu site-ul

Corina70
    [19.06.15 09:32:38]

Ce bine ar fi sa se intample asa si in viata reala... am ajunge cu totii sa ne dorim o astfel de "pacaleala".

(articolul de mai jos este un pamflet :-)))

timesnewroman.ro/monden/e ... -trimis-in-bali

vioricavioAUTOR REVIEW
    [19.06.15 09:41:11]

@vioricavio - Va multumesc celor care ati fost inteles ceva din articolul meu. Mi-a trebuit o saptamana sa ma hotarasc sa-mi fac publice impresiile. Nu e deloc usor sa te lupti cu tine. Dar pana la urma le-amscris asa cum le-am simtit eu - va spun sincer ca am fost in multe locatii, dar asa nu am intalnit nicaieri.

Am mai fost in cateva circuite: Italia - 15 zile, Spania - 14 zile, cu sejur, Benelux -16 zile, circuite grele si m-am simtit excelent, totul a fost super, Banuiesc ca va dati seama ca am fost cazati in hoteluri de 3*, dar era foarte bine, mancarea era bufet si foarte diversificata.

Oricum de acum voi fi mult mai atenta si voi merge doar prin agentia cu care m-am simtit cel mai bine.

Dragilor, multa atentie si concedii placute, Viorica

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [20.06.15 19:18:22]

@vioricavio -

Mie îmi pare rău de timpul pierdut și pentru că nu ai înțeles ce am vrut să spun. An de an citesc impresii de genul celor de mai sus, despre sejururi dezamăgitoare, toate cauzate de așteptări neîmplinite, dar și necorelate cu prețul plătit. Comparația cu hoteluri din alte țări nu este relevantă.

istratescu
    [21.10.15 16:46:18]

Te rog prin ms privat numele agentiei cu care ai plecat. Multumesc!

Corina70, istratescu, nicole33, sebigeanina, SUFLETEL, vioricavio
    Alte impresii din această RUBRICĂGalaxy Beach Hotel [Mahmutlar]: