ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2015
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUN-2015

Câteva gânduri după concertul lui Andre Rieu

Cu vreo zece ani în urmă eram într-o excursie la Viena unde tot oraşul era împânzit de afişe cu concertele pe care Andre Rieu le va susţine la Schonbrunn. Biletele care mai erau disponibile costau mult şi nu puteau intra în bugetul acelei excursii. Am plecat din Viena cu regretul că n-am fost la concert, neştiind că peste câţiva ani se va ivi o ocazie în Bucureşti.

Anul trecut în decembrie, Violeta Bălaşa a postat un anunţ cum că în iunie Andre Rieu va veni în Bucureşti şi biletele vor costa 150-200 lei. În prima dimineaţă în care s-au pus în vânzare, neavând încredere în achiziţia on-line (bătrânii sunt suspicioşi) ne-am înfiinţat la coadă la sediul Eventim şi în mai puţin de o oră am luat pentru noi şi copii bilete de 160 lei/ buc.

Zilele trecute, uitându-mă pe plan ca să văd unde avem locurile am observat că unele bilete costă 870 lei/buc (soţ+soţie sau prietenă, dintr-un glonţ 17 mil, cât o pensie bună de profesor universitar). Revin, dar încă nu la Andre Rieu. Nu sunt o mare amatoare de valsuri, în copilăria mea fiind considerat un gen de muzică uşoară de cântat la baluri. Sigur că am învăţat să valsez dar nu am mai avut ocazia să-l dansez, fiind înlocuit cu cazacioc.

Am mâncat muzică de operă pe pâine, tata ducându-ne la teatrul Regina Maria din piaţa Senatului, devenit mai târziu operetă pentru că Opera Natională a fost construită târziu în 1954. La şapte ani am văzut Aida şi apoi până pe la 10, ˝ în timpul nemţilor˝ toate spectacolelede Wagner montate în Bucureşti: Vasul Fantomă, Lohengrin, Tristan şi Isolda, Aurul Niebelungilor. Asta explică de ce am crezut că mergând la concerul lui Andre Rieu îmi va plăcea sau nu dar în orice caz nu mă va emoţiona.

Iniţial erau programate două spectacole pe 13-14 iunie dar în faţa cererii enorme s-au suplimentat la şapte, începând cu 5 iunie.

Andre Rieu are cea mai mare orhestră particulară din lume cu 60 de instrumentişti, cântăreţi, personal de recuzită, maşinişti, impresari. Anual dă peste 100 spectacole adunând peste 1 mil. de spectatori. Începând cu 2004 anual a intrat în Bilboard´s Top 10. A vândut până acum 40 mil DVD-uri. În România a fost prima suită de concerte şi după numărul de bilete vândute, peste 84000 şi entuziasmul publicului, a fost un mare succes.

Biletele noastre erau pentru sâmbătă 13 iunie, orele 20.30. Auzind că s-au vândut 5000 locuri pe iarbă în scop caritabil cu 45 lei, mi-a fost teamă că dacă nu vom merge la timp, vom găsi locurile ocupate aşa că am luat un taxi care, la 19.45 ne-a lăsat destul de aproape de intrarea dinspre Pţa Coşbuc (La Rond).

Venise deja multă lume, unii erau la coadă la tonetele la care se vindeau nişte găleţele cu pop-corn, bere, cola, şampanie. Am cam strâmbat din nas şi am râs singură de mine că am ajuns o babă snoabă dar mi-am adus aminte că aşa e în Occident, ori noi, cum să ne lăsăm mai prejos?

O echipă de controlori, supraveghetori, însoţitori au asigurat din prima să nu fie nicio buluceală la căutatul locurilor. Noi, luând biletele cu aproape jumătate de an mai devreme, am avut cele mai bune locuri din cele ieftine. Eram rândul 8 al sectorului D6, pe o platformă aşezată cu vreo 20 cm mai sus, ceeace mi-a permis până şi mie să privesc peste capete şi nu printre. Spectacolul a început fix la fix dar câţiva zeci din românaşii noştri, dornici să se afişeze şi să arate cât de ocupaţi sunt, îşi căutau locurile după ce a bătut gongul şi chiar mai târziu.

Scena era destul de departe, vedeam orhestra, corul şi pe Andre Rieu ca nişte omuleţi dar două ecrane mari aşezate lateral a făcut posibilă urmărirea până şi a ultimului detaliu. Sonorizarea şi luminile erau impecabile. Tehnicienii nu au lăsat nimic la voia întâmplării sau a celor care zic ˝ las´ că merge şi aşa! ˝. O dronă care probabil filma s-a plimbat tot timpul pe cer.

La cei 65 de ani, carismatic, încă tânăr pentru cariera muzicală pe care o are, Andre Rieu e un fenomen: dirijor, violonist, actor, animator, mim, ca să nu vorbim de maşinăria de spectacol perfectă pe care o conduce sau de oamenii pe care i-a ales şi care au făcut să nu găseşti nici cea mai mică fisură. Este interesant că vorbind englezeşte, i-am înţeles până şi ultimul cuvânt, eu care n-am făcut o oră de engleză ci am prins ceva din ce am auzit prin filme sau citit pe internet. Era un vocabular simplu cu care putea fi înţeles de nevorbitorii de limbă engleză.

Sigur că baza spectacolului au fost valsurile de Strauss dar între ele au fost intercalate arii din opere în special de Puccini şi Verdi, duete din operete de Lehar, quartete. Vocile sopranelor, altistelor, tenorilor şi baritonilor au fost formidabile, la aceasta contribuind categoric tehnica de sonorizare şi amplificare.

Cu excepţia recitalului lui Gheorghe Zamfir, mult elogiat de Andre Rieu şi aplaudat de români, spectacolul a avut cred repertoriul internaţional obişnuit pentru că s-a cântat în italiană, engleză, franceză, germană şi bineînţeles în olandeză, limba natală a maestrului. O aluzie la regimul totalitarist german a fost dată de un grup de cântăreţi care au interpretat şlagăre nemţeşti din anii ´40 până ce a fost interzis pentru că doi dintre ei erau evrei. Au fost intercalate şi momente comice, tocmai ca spectatorii să aibă câteva clipe de destindere.

O doamnă îmbrăcată în roşu fugărită de un taur sau o coristă mai opulentă care fluera ca un jandarm au făcut deliciul publicului. Rochiile instrumentistelor şi coristelor în roz pal, bleu sau vernil şi fracurile domnilor cu coadă de rândunică sugerau atmosfera vieneză de acum o sută cincizeci de ani.

La jumătatea spectacolului s-a dat o pauză deşi cred că înafară de cei cu probleme urgente de rezolvat, oamenii ar fi vrut să asculte în continuare. După pauză au apărut din nou incidente cu întârziaţii care deşi filmaţi deci arătaţi cu degetul, erau fericiţi că sunt văzuţi şi întârziau să se aşeze la locuri.

Emoţia artistică m-a cuprins şi pe mine pentru că a fost dată graduală, nu pleosc! şi gata. Întâi timid, apoi mai insistent lumea s-a sculat în picioare, se balansau mâinile în aer, se bătea din palme ritmul, câteva perechi de tineri au început să danseze printre rânduri. Totuşi faţă de secvenţele din concertele pe care le-am văzut pe youtube, românii par mai sfioşi. Poate şi prin faptul că oamenii noştri au viaţa mai grea. Unii au făcut efort material să vină la spectacol iar alţii, cei cu bani mulţi poate sunt îngrijoraţi de cum să nu-i piardă sau să nu fie descoperiţi.

La sfârşitul spectacolului care a durat cam două ore jumătate au fost bisurile la care Rieu era pregătit. O dată, de două ori, de trei ori, a apărut din nou Zamfir, în fundal căluşarii, totul s-a treminat apoteotic cu focuri de artificii. Nu mi-a plăcut deloc tropăitul din picioare cu care lumea mai cerea spectacol. Era un zgomot înfricoşător. Şi cu asta i-am copiat pe occidentali. Nu era mai bine, să te ridici în picioare să baţi din palme şi să strigi bravo sau bis? Scuzaţi, sunt împăstată de prejudecăţi.

După spectacol marea de oameni s-a împrăştiat spre bulevarde. Închipuiţi-vă că în puhoiul ăla, m-a observat MCM. Are o fată frumoasă ca şi mama ei. Am ieşit la Rond şi de pe strada Gramont am chemat un taxi. Am adormit târziu pe ritmul valsurilor lui Strauss. Încerc să vă pun nişte poze care cu toate imperfecţiunile vă pot sugera atmosfera din timpul concertului. Amfostacolo!

WEB, dacă se poate înserează https://www.youtube.com/watch?v=vauo4o-ExoY vals de Şostakovici.

Trimis de Michi in 15.06.15 18:07:17
Validat / Publicat: 15.06.15 22:37:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2374 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Transfigurare prin artă
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2031 PMA (din 31 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[15.06.15 22:36:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri, expoziții, alte manifestări cu caracter temporar" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

Larissa
[15.06.15 22:59:36]

@Michi - Eu am fost joi, și, la fel ca dvs, m-am întâlnit cu dana necula, o fostă AFA de valoare.

Spectacolul a ținut 3 ore, foarte emoționant momentul cu Gheorghe Zamfir.

Spiciul lui Andre Rieu era tradus de o româncă, aproape simultan.

Trebuie să recunosc că după ce am văzut spectacolele lui de la Viena și Budapesta, aici nu am fost prea impresionată. până când a declarat oficial, după 2 ore, finalul. Ei bine, nu a fost, a mai durat încă o oră show-ul iar spectatorii au stat numai în picioare, cântând și gesticulând. Acest moment de grup a fost memorabil iar emoția pe care am simțit-o nu o să o uit prea curând!

Felicitări pentru articol și pentru energie!

[15.06.15 23:31:59]

Fost, văzut, nod în gât...

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[15.06.15 23:34:08]

Am fost şi noi la concert pe 6 iunie. Minunată muzică, artişti eleganţi, scenă frumoasă, artificii... Cum să nu te bucuri de un asemenea eveniment, mult aşteptat în România? Biletele le-am cumpărat on-line în ajun de Crăciun şi au fost cadoul meu de Moş Crăciun pentru fiul meu, tata şi soţul meu.

Şi totuşi...organizarea m-a dezamăgit, nu s-a ridicat, după părerea mea, la nivelul unei asemenea sărbători a muzicii... Poate am avut aşteptări prea mari...

Mi s-a părut un gest total lipsit de politeţe să cauţi în poşetele doamnelor eventalele sticle cu apă. La intrare erau saci întregi cu sticle de 0,5 l aruncate de bună voie de spectatori. Mă aşteptam să fie mai multe puncte de vânzare a apei în zona de organizare a evenimentului. Pe lângă faptul că o sticlă mică de apă costa 10 lei, am stat la o coadă interminabilă, pe o căldură sufocantă pentru patru sticle cu apă, la un loc cu cei care cumpărau bere, cartofi, crenvurşti...

Scaunele au fost foarte înghesuite, poate ar fi vrut spectatorii de la mijlocul rândurilor să fie mai vioi dar nu prea aveau loc!

La pauză au fost ironizaţi întârziaţii dar în cazul concertului din 6 iunie organizatorii nu au anunţat durata pauzei.

La sfârşitul concertului s-au stins toate luminile din faţa Palatului Parlamentului inclusiv faţada clădirii s-a întunecat brusc. După focul de artificii şi explozia de bucurie din finalul concertului am plecat orbecăind prin beznă...

Cel mai mult m-a impresionat Gheorghe Zamfir care a ridicat publicul în picioare. După momentul emoţionant al lui Gheorghe Zamfir s-a schimbat ritmul spectacolului, orchestra lui Andre Rieu a fost mult mai caldă, mai aproape de sufletul spectatorului român... Prezenţa lui Zamfir în concert a adus emoţia necesară într-un super-spectacol pus la punct până la cel mai mic detaliu.

Iar finalul cu Gheorghe Zamfir şi Andre Rieu cântând împreună Ciuleandra şi Mociriţă cu trifoi, cu tinerii noştri dansatori atât de frumoşi în costume populare româneşti în timp ce pe fundalul scenei erau proiectate imagini din Bucureşti m-a făcut să plâng... M-am gândit că aceste imagini vor ajunge în lumea întreagă şi vor vorbi despre România.

Trecând peste dezamăgirile legate de organizare m-am bucurat din tot sufletul că am fost acolo, alături de familia mea şi de atât de mulţi oameni care iubesc muzica.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
[15.06.15 23:44:49]

@Floria şi Larissa - Mulţumesc pentru completările care mie mi-au scăpat. Eu aveam o poşetă micuţă şi n-am observat faza cu căutatul în poşete. Mai mult nu mi-a plăcut să serveşti pop-corn în timpul unui spectacol, de a avea nesimţirea să întârzii, să tropăi ca într-o cireadă de bivoli şi să laşi copii de trei ani fără supraveghere pe interval. Acum, de! eu sunt cam demodată, aşa că nu trebuie luate ad-literam impresiile mele.

Au fost destui AF-işti.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
adri-nico
[15.06.15 23:56:19]

Hei, suratelor, eu de ce nu m-am intilnit cu nimeni?

Am asteptat 7 luni cu sufletul ticaind de nerabdare iar ultima saptamina ticaitul era chiar ca al unei bombe cu ceas.

Sa va spun ca eu am cumparat biletele on line, asa cum am cumparat la toate spectacolele de opereta din Bucuresti, in ultimii ani si nu am avut vreo problema. Asa ca, Mama Michi, data viitoare sa aveti incredere si sa nu mai stati la coada. Totul se rezolva cu un simplu click!

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[16.06.15 09:45:00]

Frumoasa olandeză din P18 e Mirusia Louwerse (de fapt e australiancă de etnie olandeză). Motivul pentru care am scris asta e de fapt să postez un cîntec parcă făcut anume pentru vocea ei, care sper să vă placă: youtube

[16.06.15 10:16:56]

@abancor - 1000 DE PUNCTE, 1000000 DE PUNCTE MERIŢI!. DUPĂ CE SE TERMINĂ CÂNTECUL LUI SOLVEIG, SE DĂ TOT SPECTACOLUL, ÎN CONTINUARE DUPĂ VREUN MINUT, VIDEO ŞI SONOR, 2.40 ORE. Deseară aşezaţi-vă comod în fotoliu şi vizionaţi la spectacolul on line.

Dacă ştiam câţi useri au fost la concert făceam cumva din timp să fi pus de o mini întâlnire AFA.

[16.06.15 10:30:46]

@abancor - Când am dat a doua oară click nu mi-a mai ieşit tot concertul ci bucată cu bucată cele mai bune melodii. Pentru tot concertul

youtube

Aurici
[16.06.15 10:45:25]

@Michi - Sunt si eu dintre cei care il vanam de mult pe Andre Rieu si in sfarsit am ajuns la un spectacol, acelasi cu dvs. Am vrut sa merg anii trecuti in afara tarii, dar mi s-a parut prea scump, iar toate locurile pe care le gaseam la vanzare erau dintre cele mai proaste. Dupa ce s-a anuntat spectacolul din 13 iunie, m-am sculat cu noaptea in cap si am stat pe calculator o gramada pentru ca se bloca la fiecare 5 minute. A fost nebunia aceea cand s-au vandut toate biletele in 3 ore. Eu am apucat 9 dintre ele, in sectorul B4, locuri foarte bune la un pret pe masura 550 lei/loc. I-am dat, am zis ca o data in viata o sa fac asta si apoi o sa ma incant cu DVD-urile lui pentru ca am achizitionat o gramada de-a lungul anilor si le tot punem in casa, mai ales cand avem musafiri.

Nici mie nu mi-a placut ca am fost cautata in poseta. Nesimtire crasa, ca sa cumperi apoi o amarata de apa la preturile acelea la fel de nesimtite.

In ceea ce priveste partea cu intarziatii eu zic ca face parte din spectacol. Am vazut ca peste tot la spectacolele lui se intampla la fel, iar mimica lui ne transmitea acest lucru.

Am avut o dezamagire si vis-à-vis de cum au ales oamenii sa se imbrace la acest concert. Din pacate foarte multi n-au facut diferenta intre festivalul berii si muzica lui Andre Rieu. A contat doar faptul ca era un spectacol in aer liber.

Dar una peste alta mie mi-a placut mult, mult. A fost un vis care mi s-a implinit si asta este tot ce conteaza.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[16.06.15 11:19:07]

@Michi -

Ei, da, ar fi fost minunat! În urmă cu vreo 2 ani (dacă îmi aduc bine aminte), s-a "pus de o mini întâlnire AFA" la un concert Andre Rieu, dar la Viena. Eram şi eu printre fericiţii înscrişi, doritori de un spectacol încă nemaivăzut în România, dar - din păcate, din anumite motive - deplasarea la Viena nu a mai avut loc.

Acum, la Bucureşti, n-am fost la spectacol pentru că soţul meu era plecat din oraş o bună perioadă. Dacă s-ar fi "pus de o mini întâlnire AFA", dacă n-ar fi trebuit să merg absolut singură, dacă...

balasa violeta
[29.06.15 23:32:29]

@iulianic - nu-mi vine sa cred! Pe facebook noi am facut un grup AFA, suntem multi si ne spunem destul de usor off-urile. Imi pare rau, daca stiam... nu-mi vine sa cred ca te-am lasat acasa!

@all- cu ani in urma am vazut concertul la Viena, la Bucuresti am avut altceva, am fost un pic dezamagita, sotul a primit un ghiont sa nu-si arate supararea si sa vada parintii si cumnata acest lucru cand ei erau entuziasmati. larissa2015 are dreptate... din pacate!

Mama Michi va imbratisez cu mult drag!

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[30.06.15 09:54:11]

@balasa violeta - Ştiu că ai fost la concertul de la Viena. Ţi-am citit atunci impresiile entuziaste şi bineînţeles că mi-am dorit să fiu părtaşă la un astfel de eveniment, dar dacă acum, la Bucureşti, n-am fost prezentă... Ăsta să fie tot răul vieţii mele!

Nu "le am" cu facebook-ul. Deşi mi-am făcut cont pentru că urmăream posibilitatea de a vizita Fortul 13 Jilava (altfel decât în grup nu se poate), nu sunt activă pe facebook. Ba mai mult decât atât, mă agasează mesajele primite de la necunoscuţi. Nu pricep cum stă treaba cu facebook-ul şi nici nu am timp acum să-l studiez. Mulţumesc pentru bunele intenţii!

adri-nico, Aurici, balasa violeta, Floria, iulianic, Michi
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, târguri, expoziții bucureștene: