ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2015
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 10.06.15
JUN-2015

Un oras plin de viata

Tocmai ce am revenit din Cluj, unde am petrecut 2 zile excelente. Scopul nostru a fost de data aceasta sa vizitam Gradina Botanica

Vremea a tinut cu noi (25°C-33°C), asa ca ne-am bucurat din plin de soare.

Am facut rezervare, printr-un site specializat, la Hotel Meteor 3* (46.769907,23.593725), care se afla chiar in inima orasului si de unde te poti deplasa pe jos la principalele obiective.

Hotelul ofera camere cu AC, TV, minibar (cu bauturi reci, binevenite dupa o calatorie lunga si o zi caniculara), baie proprie, mic dejun consistent, inclus in pretul camerei, toate la un pret rezonabil - 185 lei/DBL/noapte. Personalul este foarte amabil - nota 11. Curatenia hotelului este ok, se mai poate imbunatati, dar nimic de nesuportat. Patul, pernele si asternuturile sunt foarte bune.

Dupa-amiaza ne-am plimbat pana la un parc din apropiere, unde este si un lac cu hidrobiciclete si barcute si o multime de ratuste dornice de a fi hranite (46.768198,23.578694). Am inchiriat o ambarcatiune (12 lei/30 min/adult si 8 lei/30 min/copil) si ne-am plimbat printre ratuste si boboci. O zona superba, copii multi, tonete cu pop-corn si vata de zahar, umbra, fantani arteziene, hamacuri in tot parcul (puteau fi folosite la liber, daca gaseai vreunul gol). Intr-un cuvant: relaxare.

In drumul de intoarcere catre hotel, insetate fiind, ne-am oprit sa bem o limonada pe terasa Toulouse Cafe-Brasserie, chiar langa Piata Unirii. Aici am avut o experienta mai putin placuta, si cu siguranta nu vom reveni in local. A durat mai bine de 10 min sa ne aduca lista de menu si apoi am fost ignorate in mod constant de personalul unitatii, care se ocupa de clientii veniti dupa noi. A venit intr-un final cineva si ne-a luat comanda. A mai durat inca 17 minute (pe ceas) pentru a ne aduce 2 limonade, la una dintre ele comanda fiind gresita de barman/chelner (comandasem cu diverse arome si am primit altceva fata de ceea ce dorisem). Inca 15 min a durat efectuarea platii (nota si apoi restul). Pret pentru o limonada - 14 lei, servire - :(.

La restaurantul La Piazzetta in schimb, alta poveste, de data aceasta cu :). Mancare buna, menu diversificat atat la restaurant cat si la bar, servirea excelenta, muzica de calitate. Nu este prima oara cand mancam aici si, cu siguranta, vom reveni.

Gradina Botanica din Cluj este o feerie vizuala si olfactiva. Trandafirii erau in plina floare, fiecare incercand parca sa ne atraga atentia prin culoare, prin miros sau prin denumirile interesante. Teii erau si ei infloriti, iar in zona asiatica am putut admira cateva broscute testoase care se balaceau in voie. Lacul din aceasta zona mai trebuie putin curatat, niste "educati" aruncand in el pet-uri :(.

Serele, de asemenea, sunt un spectacol, in special palmierii uriasi.

Ce trebuie sa retina cei care doresc sa viziteze Gradina Botanica este ca nu exista nicaieri in gradina posibilitatea de a cumpara apa imbuteliata. Sunt amenajate din loc in loc (nu prea aproape una de cealalta) tasnitori cu apa potabila. Si mai exista, la intrare, un chiosc cu inghetata buna si ieftina (2 lei/cupa, arome diverse).

Cand am plecat, in Piata Unirii se amenaja o scena (probabil un festival), iar locul se animase de studenti, de parinti ai caror copii se zbenguiau cu voiosie in fantana arteziana existenta si de oameni care lucrau de zor pentru evenimentul ce urma sa aiba loc.

Un sejur frumos, vom reveni in Cluj cu mult drag.

Trimis de Ruxxy in 15.06.15 01:56:22
Validat / Publicat: 15.06.15 04:37:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 1632 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ruxxy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La Piazzetta - cocktailuri

webmasterX [15.06.15 02:35:58] »

@Ruxxy -

Am facut rezervare, printr-un site specializat, la Hotel Meteor 3*

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la acest hotel scrise ca articol (review) nou.

Daca doreşti, copiază textul referitor la acest hotel din review-ul de mai sus şi reîncarcă-l - cu ajustări / completări etc - folosind linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI".

Mulțumim!

andr2eea [24.08.15 16:05:02] »

Multumim pentru impresiile frumoase. In Cluj, poate cum sunt si in alte orase universitare, majoritatea locurilor in care sunt angajati studenti, nefiind statornici nu exista siguranta unui serviciu de calitate si corect de fiecare data cand revii intr-un anume loc si suferim putin incepand de la bucatarie pana la servire.

andr2eea
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Clujul şi împrejurimile: