ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 12-16

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Ideala pozitionare pentru o vacanta in Alpii Dolomiti

Sudtirolul o zona de care nu te mai saturi, odata descoperita te face sa revii si cu fiecare incursiune iti ofera ceva inedit, Dolomitii au ceva aparte, nu degeaba sunt considerati printre cei mai frumosi munti din lume iar includerea lor inedita in patrimoniul UNESCO este inca o confirmare a popularitatii si valorii de care se bucura.

Precum un preambul la clasica vacanta de vara, am pregatit o iesire de patru zile in Sudtirol iar pentru juniori o zii bonus la parcul Gardaland, asta doar pentru nevoia de adrenalina care dupa zilele petrecute la munte cerea a fii marita :).

Zonele pe care m-am focalizat erau Val Gardena respectiv Val di Fassa, fiind cele mai centrale in loja marelui teatru al Dolomitilor si fiindca sunt cele mai reprezentative bastioane ale Ladinilor, marea mea pasiune cand vine vorba de cultura si traditii in zona.

Pentru cazare ne-am orientat cautare spre o varietate mare de locatii de la pensiuni pana la hoteluri cu o clasificare intre 3-4*, obligatoriu cu mic dejun si mai bine daca aveam si masa de seara inclusa.

"M-am plimbat" virtual prin multe localitati si zeci de locatii, oferte destul de tentante, pana intr-o zi cand primesc un newsleter de la un portal de turism si acolo zaresc un hotel interesant in Campitello di Fassa localitate aflata in partea superioara a vaii cu acelasi nume la o altitudine de 1500 metrii

Gran Chalet Soreghes propunea in afara de o pozitie geografica perfecta, muntii Sassolungo, Marmolada, Latemar si renumitele pasuri, Pordoi sau Sella la sub 15 km distanta, un hotel clasic montan si un pret care era mult sub ce dadeau clasicele portaluri de rezervari.

Pentru o mai buna transparenta atasez acest link .

Pentru patru zile urma sa platim un total de 298€/4 persoane cu demipensiune plus, bauturi incluse la cina, defalcat voucherul arata astfel:persoana adulta 119€, tanar pana in 18 ani-60€ iar al doilea copil gratis deci undeva sub 20€/zi!!

Inclus in pachet, mai multe vouchere cu reduceri la atractiile din zona, precum si asistenta rutiera pe timpul sejurului, din pacate acest ultim bonus era valabil doar pentru autoturisme inmatriculate in Austria si Germania, cum aveam sa aflu mai tarziu cand un amic din tara a rezervat aceeasi locatie.

Campitello sau Ciampedel in Ladina este un sat aflat efectiv in creierul muntilor, caile de acces sunt mai multe dar toate implica trecerea unuia sau a mai multor pasuri celebre de mare altitudine de peste 2000 metrii.

Venind dinspre est sau nord, pasurile Giau 2244m. si Fedaia, venind dinspre nord vest (autostrada Bolzano) prin Val Gardena pasul Sella, inconjurand grupul stancos Sella (Sella Ronda) sau prin Corvara si Arraba peste pasul Pordoi (2347m) aceasta fiind si varianta aleasa de noi cu o pauza la mirificul Lago di Braies.

Geografic vorbind hotelul este amplasat ideal in fata panorama muntilor Sassolungo (3,181 m), in dreapta cel mai inalt masiv al Dolomitilor, Marmolata (3344m) iar in stanga varfurile zigurate ale gradinii de trandafiri, Catinaccio d'Antermoia (3002 m.

Langa hotel se afla parcul de aventuri, Fassapark foarte antrenant prin multitudinea de atractii si statia de urcare spre Col Rodella la doar doi km. se afla Canazei (Canacei :) in Ladina) cu statia Belvedere aceasta fiind si ceea mai mare localitate din zona cu multiple posibilitati de agrement. In partea sudica Pozza di Fassa (5km) ne propune telescaunul care urca spre "Gradina trandafirilor"a regelui Laurin (vezi legenda in review-ul precedent din zona)

Gran Chalet Soreghes cu o arhitectura tipic ladina ne impresioneaza cu multe detalii comune unor constructii si de la noi balcoane tip cerdac cu dantelarii din lemn, peretii sunt zugraviti in culori vii cu imortalizari ale unor secvente din viata cotidiana ale oamenilor locului, asemanator am mai vazut in Maramures.

Check in foarte rapid am primit un apartament la etajul trei cu scara interioara dormitorul de la etaj practic fiind amenajat precum mansarda cu un geam pe tavanul inclinat prin care se vedeau splenid muntii.

Camera principala spatioasa mobilierul fiind practic si simplu ,,un pat de dimensiuni considerabile cu saltele foarte tari, un sifonier pentru haine si pantofi un tv, minifrigider incorporat in mobilier si un safe cu cod. Balconul micut pentr a fost desfatarea noastra in fiecare dimineata panorama directa spre Sassolungo fiind desavarsita, mai ales ca am avut parte de timp frumos doar in doua zile spre asfintit am avut parte de averse rapide de vara. Ambele camere aveau bai separate utilate cu toate cele necesare si foarte curate. Camera de sus ceva mai mica era dotata doar cu un tv. sport clasic si nu avea dulap doar un pat dublu incapator. Curatenia se facea in mod constincios zilnic cand se schimbau si prosoapele si se igieniza baia.

Wellnes&Spa hotelul dispune de un interesant centru de relaxare aflat la subsol dotat cu doua bazine de dimensiuni mici, sauna finlandeza si baie cu aburi precum si un bazin cu apa rece pentru fortificare. Mai multe saloane pentru masaj si cosmetica se mai afla la acelasi nivel.

Masa se servea in cele doua saloane ale restaurantului incapatoare si decorate rustic, cadru ambiental placut. Micul dejun destul de slabut pentru un hotel de acesta clasificare, dar in Italia se stie"cina este regina"un obicei nemaivazut in alte restaurante, ouale fierte le fierbea fiecare oaspete personal intr-un vas special erau scufundate de acesta cu un polonic special avand pe fiecare un numar intre 5-7 minute dupa bunul plac si consistenta :) Lipsa ceaiului precum si cafeaua de la empirice automate de cafea nu cred ca fac cinste unui hotel care altfel este chiar bun.

Cina se compunea din aperitiv si doua feluri de mancare care se puteau alege de pe o lista pe care se bifa dorinta culinara la masa de dimineata. Preparatele erau de regula tipic italiene team-ul de la bucatarie provenea din Roma totul gustos o remarca modul de preparare a retetelor cu carne in special porc foarte cruda ceea ce poate creea neplaceri in special copiilor. La masa de seara se mai aducea o carafa de vin foarte bun si una de apa precum si sucuri pentru copii totul incluse in pret.

Desertul foarte gustos si variat de la produse de patiserie pana la fructe era la discretie.

Personalul foarte profesionist si numeros acest fapt se datora si faptului ca alte hoteluri din localitate apartinand aceluiasi lant: www.unionhotelscanazei. it. erau inchise pana spre sfarsitul lunii iunie asa ca o parte din personal era pusa la dispozitia hotelului principal care are sezon non stop si era in perioada sejurului nostru ocupat 100%.

Un minus este si conexiune wi-fi care cum am observat si in alte zone este parolat nu am avut free wi-fi doar in centrul localitatilor in rest terase, spatii publice un" dolce niente"

Acesta se putea accesa contra cost:1€-1 ora sau 3€pentru 6 ore un obicei cel putin ciudat si in neconcordanta cu cele patru stele ale locatiei.

Barul din lobby unde se afla si receptia afisa preturi acceptabile cafea cred ca peste 10 feluri, doar suntem in Italia :) intre 1,20€pana la 2,70€, berea mare 2,50€ etc.

Cred ca s-ar impunea cateva cuvinte si despre localitate care in afara de culisele de film de care beneficiaza, are si un centru vechi foarte cochet stradute foarte inguste cu ferestrele impodobite cu perdele cu dantele parca am fii in satele noastre de la munte, oameni simplii cu fete aspre si privire agera, vatra satului nu este mai mare de cateva sute de metrii unde marea majoritate a locuitorilor sunt ladinii la varsta doua, dupa care urmeaza pana sus pe munte pensiuni, si hoteluri asezate in cele mai frumoase puncte de belvedere.

Pe o casuta simpla de munte se afla desenata o secventa infatisand un taran arand pamantul alaturi muntii si un izvor iar deasupra se afla inscris "Daciasa"si numele proprietarului. Dupa cum intuiti acest cuvant fara o traducere greoaie s-ar numii :Casa mea! Interesant, nu.

Activitati multiple de la simple drumetii, parc de distractii, terase, restaurante, magazine de inchiriat echipament sportiv, precum si mici magazine de artizanat.

As zice ca Campitello are doua varste una foarte originala parca desprinsa din lumea straveche iar a doua a zilelor noastre o localitate cu un turism modern care asigura viata amandoura., fotografiile sper sa fie elocvente.

Pentru turistii ajunsi inopinant aici si care cauta o cazare un ultramodern infopoint se afla langa "Ciasa de Majon" (primarie) aici pe un panou digital ne arata toate locatiile turistice cele care au un led rosu aprins (nu sunt ceea ce credeti :) sunt momentan nedisponibile cele care au led verde in dreptul lor aprins sunt si se pot apela direct de la videotelefonul (conexiune online) aflat alaturat...

Revenind la hotelul nostru si in general o rezervare ad hoc nu cred ca este oportuna doar in caz de necesitate deoarece preturile pentru o noapte incep de la 70€/persoana iar daca stii unde sa cauti poti ajunge chiar la sub 20€/noapte cu demipensiune, zona este scumpa dar ocazii se gasesc intotdeauna.

Si pentru ca sezonul vacantelor abia incepe va doresc o vara cum n-a fost vreodata.

Trimis de claudiu 71 in 14.06.15 16:12:51
    Validat / Publicat: 14.06.15 20:36:18

VIZUALIZĂRI: 4293 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Iesirea din Campitello spre Passo Sella
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 139.54 EUR pe cameră

[14.06.15 16:45:18]

[14.06.15 18:03:26]

@webmasterX - Da strada este ok un pic mai jos si mai la stanga.

Multumesc

[14.06.15 20:58:52]

@claudiu 71: Frumos articol despre o zona pe care o voi vizita la vara. Am dat un search acum din curiozitate si vad ca hotelul tau nu are nimic disponibil pentru perioada care m-ar interesa pe mine.

Noi am planuit cateva zile in care sa vedem Bolzano, Cortina, sa facem Stelvio si eventual sa vizitam Insbruck -ul daca tot suntem prin zona. In rest, plimbare libera prin preajma.

Ca si cazare am ales o localitate pe nume Cortaccia, in primul rand datorita pretului bun si apoi pentru ca e la distanta rezonabila de obiectivele pe care ni le-am propus. Nu stiu cat de "in creierii muntilor" este, dar pare o zona frumoasa si abia astept sa vad Dolomitii.

Pana atunci citesc articole pe AFA, iar ale tale sunt de referinta

[14.06.15 22:55:54]

@Camelia19 -

Faina alegere ati facut cu vacanta in Sudtirol, localitatea Cortaccia este situata pe Valea Vinului este inconjurata de munti dar se afla la o altitudine joasa. Vizitati daca aveti timp castelele din zona, Sudtirolul are din belsug si sunt foarte frumoase si bine intretinute. Din punct de vedere geografic va incadrati bine intre vest si estul muntilor prin prisma obiectivelor avute in vizor. Pasul Stelvio sau regina pasurilor este cel mai greu pas (48 tornante), si al doilea cel mai inalt din Europa, partea frumoasa este insa inspre Bormio si nu spre Bolzano, mai usor ajungi la Innsbruck, decat pe Stelvio (am scris un review) cu toate ca distanta este mult mai mare.

Partea inalta a Dolomitilor cu Val Gardena si Val di Fassa este ceea mai interesanta iar lacul Carezza (Curcubeului) la 30 km de Bolzano este un must seen. Sa nu mai vorbesc de zona pasurilor Pordoi, Sella, Costalunga si de peisajele nepamantene de aici.

Am de gand sa continui cu o recenzie despre zona (pasuri, lacuri) dar nu o sa am timp pana prin august septembrie, vara este scurta si trebuie exploatata la maxim .

Hotelul mai are ceva liber doar din 23 iulie pana pe 31 dar mai sunt destule oferte, am vazut ceva interesant in Val Gardena, Ortisei dar sunt sigur ca alegerea ta este la inaltime.

Un concediu super va doresc si clar, asteptam impresii.

Eine wunderschöne Sommer.

[14.06.15 23:34:55]

@claudiu 71 - Iti multumesc pentru recomandari si am in vedere toate articolele tale din zona. Urmaresc si Val Gardena si Ortisei, momentan preturile nu sunt prea bune insa mai verific, poate se iveste ceva pe parcurs. De vizitat, vom vizita cat de mult vom putea cu siguranta. Carezza se incadreaza perfect, ma gandesc sa ajungem intr-o zi si pana la Lacul Misurina si Tre Cime. 150 de km nu sunt chiar mult, dar variante ar fi 2, una pe autostrada prin Bolzano (2 ore) si cealalta pe SS48 prin Cortina (3 ore si ceva). Ultima imi surade mai mult avand in vedere ca ne vom plimba si vom admira mai mult peisajele, fara a lua in calcul si taxele de pe autostrada. Stelvio il vom face pe ruta Brescia - Bormio - Merano, daca am inteles bine e si cea recomandata de tine.

traian.leuca †
    [15.06.15 11:01:15]

@claudiu 71 - Interesant articol! P01 este extraordinar de frumoasă! Abia aștept să vizitez și eu în iulie o parte din Dolomiți.

Dan&Ema
    [15.06.15 13:26:01]

Chiar daca se repeta afirmatia: P01 este speciala!

[15.06.15 13:36:48]

@Camelia19:

Exact aceasta este ruta perfecta, Merano la sfarsit, traseul este de o zii plina,

Spre Cortina la fel dar daca vreti sa ajungeti la Carezza mergeti pana la Bolzano Nord la iesire un sens giratoriu directia Carezza ,,Val di Fassa, lacul se afla la 25 minute pe pasul Costalunga, 1759m. privelste superba ai muntii Latemar, si Catenaccio chiar langa lac, de aici cobori spre Vigo di Fassa in stanga prin Pozza, Campitello, Canazei (SS 241) Alternativa prin Val Gardena si Passo Sella dar atunci nu mai vezi Carezza.

Din Canazei poti peste passo Pordoi si Arraba, Corvara eu prefer din Canazei spre SP 641 passo Fedaia si lacul cu acelasi nume 2070m este chiar trecerea pe langa Marmolata, strada mai lata si foarte buna decat peste Pordoi, eventual aic i poti face o giro care sa includa si Val Gardena de la Cippola ai de ales doua super pasuriasso di Giau sau Falzzarego, nu ma pot decide care sa-ti recomand ambele sunt de vis si ambele sunt la cca. 20 min de Cortina d Ampezzo. Eu acum cateva zile am venit peste Giau altadata peste Falzzarego nu pot sa ma decid care este mai incantator. Distanta de la Canazei pana la Cortina de 55km, timo necesar 3 ore cu doua pauze de jumatate de ora.

De la Cortina drum drept 20 km pana la Missurina treci Tre Croci1750mt. dar asta este liliputan fata de cele expuse.

Mi -ai facut pofta, ma luati cu voi?

[15.06.15 13:46:38]

@traian. leuca:

Dan&Emma

Acum nu vreau sa par lipsit de modestie dar aceea este mediocra fata de cele de sus de pe munte.

Astept cumparatori National Geographic, etc... ma auziti

Cred ca zona este perfecta pentr poze, that s the reason

Apropo Dan, inainte de a gasi hotelul eram gata sa rezerv la Villa Emma in Alba de Canazei, nu se stie daca ajungeti pe acolo... ar fii o "sorpresa bella"

[15.06.15 17:02:40]

@claudiu 71 - Multumesc pentru informatiile pretioase. Sunt acum pe google maps si identific pasurile alea . Arata super traseul pana la Misurina, ramane intr-adevar sa vedem pe care din cele 2 pasuri il alegem. Numai vreme buna sa fie ca nu-i problema de kilometri sau durata, daca ne incadram sa plecam dimineata de la cazare si sa ne intoarcem seara cat sa nu ne lase aia pe dinafara noaptea, e perfect.

Sa stii ca de luat te-am lua, n-am mai avea nevoie nici de harta nici de gps ca tu esti ca o enciclopedie . Mai greu numa cu spatiul, ca vom fi pe 2 roti, dar gasim noi un atas ceva .

[15.06.15 22:04:46]

@Camelia19 - No asa da, tare fain!!!

Cred ca Dumnezeu cand a facut Dolomitii, s-a gandit in primul rand la bikeri .

Cred ca aveti o Action cam cu voi daca nu ar trebui neaparat sa va luati.

Pe Stelvio sus la Tibet nu ratati burgeri la grill, baieti aia si varza o prajesc Am cred o poza de acolo la review-ul meu despre zona. Sunt cele mai tari curbe, rar scapa unul fara scrijelituri, ac de par in panta 25%sau chiar mai mult.

Passo di Giau este atunci a doua specialitate a motoarelor dupa Stelvio.

Din proprie experienta prognoza meteo acolo este destul de exacta, vara ploi scurte de vara sunt tot timpul posibile dar locuri de popas gasesti pentru scurte pauze peste tot.

Si eu am avut un "mariaj"cu Suzy dar nu am avut atas

Sper cat de curand sa o recuceresc imi este tare dor.

[15.06.15 23:03:36]

@claudiu 71: Stiu ca Stelvio este un rai al motociclistilor si ca au fost la un moment dat proteste impotriva introducerii unei taxe, care pana la urma am inteles ca s-a amanat. Am vazut poza de la Tibet, da bine mai arata carnatoii aia , sper sa-i gasim tot acolo. Passo di Giau va fi in traseu, probabil si Falzzarego, vedem noi cum le imbinam. La Insbruck cred ca vom renunta, mai degraba "aprofundam" Dolomitii ca tot e destul de lunga lista de oniective si trasee. Poate in schimb vizitam ceva castele sau localitati mai pitoresti prin zona. Si noi tot cu Suzy avem un mariaj, pana acum fericit, ca tot veni vorba . Sa vedem cum se comporta la vara, ca in Santorini tare i-a mai placut

mirmicu
    [16.06.15 10:21:59]

Am petrecut câteva zile de vacanță în Dolomiti, acum vreo șase ani, și am rămas fermecați de frumusețea zonei. Noi am străbătut o mică zonă de la Ampezzo, apoi micuța stațiune Sappada și până la Cortina d'Ampezzo. Am admirat de pe baraj lacul Sauris a cărui apă are o culoare ireală, am prins și "festa del prosciutto" in Sauris, apoi am urcat cu telefericul la 3198m la Cortina unde am avut parte de o panoramă superbă. Dincolo de Cortina, mai spre vest, nu am ajuns dar văd că zonă este cel puțin la fel de frumoasă.

Mulțumim pentru review!

dorgo
    [16.06.15 14:52:44]

@all... "Tirolul cu Dolomotii lui, este, pentru iubitorii muntilor, cam ceea ce sunt insulele grecesti, pentru iubitorii marilor"...

tache
    [16.06.15 15:01:48]

@claudiu 71 - Nu stiu de ce, dar am impresia ca povestea asta frumoasa despre Dolomiti am mai auzit-o odata. Ba chiar si numele povestitorului imi pare cunoscut.

De un lucru sunt sigur :voi verifica totul la fata locului!

PS Superbe fotografii!

[16.06.15 17:20:18]

@mirmicu -

Chiar pe 11-12 iulie se tine "fiesta suncii" in Sauris, este un adevarat pelerinaj la micul sat Friulian. Asemenea manifestari sunt pe timpul verii si pana la inceput de septembrie o practica des intalnita in mai toate satele de munte din Austria si Italia, sub diferite forme.

Aici marea majoritate a sarbatorilor fac parte din traditie si nu sunt importate, cele mai renumite atrag turisti de la sute de km.

De la Cortina practic incepe spre sud vest aceasta lume a Monti Pallidi cum le spun oamenii locului inca sau Bleiche Berge in germana iar ceea mai frumoasa zona este ceea a pasurilor montane de langa grupul Sella cu vaile ce incep de aici.

Cortina este socotita" capitala neoficiala" a acestei zone fiind ceea mai mare localitate-statiune.

Multumesc pentru apreciere, cred ca articolul acesta care se nastea precum o recomandare a unei locatii de cazare, a trecut la sectiunea recenzii de calatorie si observ un interes crescut pentru aceasta zona turistica

[16.06.15 17:36:29]

@dorgo -

Nu mi-a trecut prin cap o asemenea paralela dar permite sa te felicit sincer pentru"gaselnita"daca este "marca originala Dorgo"ar trebui patentata

[16.06.15 17:48:43]

@tache -

Abia astept si eu vad un turist .

Ma bucur pentru voi si va doresc doar sa aveti acelasi feeling pe care il am eu pentru aceasta zona.

Ai facut o alegere minunata cu locatia, la masa de seara nu rata vinul din partea casei, este excelent. La Viena bem bere sau melange

calatorul
    [11.08.16 14:44:07]

@claudiu 71 - Si cand ma gandesc cum am traversat eu acum 1o ani Alpii noaptea ca metroul, grabit sa ajung de la Pisa la Graz in Austria, ca aveam rezervare la hotel, si fara sa vad nimica... Deh, omul cat traieste invata, uite si de pe aici mai afla pe AFA ceva cu interes, bucuros sa adaug votul 5o si urarea de calatorii placute si vacante frumoase.

calatorul, Camelia19, claudiu 71, Dan&Ema, dorgo, mirmicu, tache
    Alte impresii din această RUBRICĂGran Chalet Soreghes Hotel [Val di Fassa]: