ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2015
DIN: Otopeni
ÎNSCRIS: 11.03.13
JUN-2015

Un paradis ascuns - Stomio

Am rezervat si platit 120 euro pe noapte pentru all inclusive Deluxe Junior Suites. Am primit un apartament cu un dormitor si un living cu o canapea de piele bej, in care a dormit in primele 2 nopti fetita mea. Apoi, gazdele au insistat, iar fata a acceptat imediat, sa instaleze un pat suplimentar pentru ea, desi, dupa parerea mea, nu era necesar. Ea s-a simtit bine, avand astfel la dispozitie si canapeaua de piele si patul. Avantajul apartamentului este dotarea cu doua bai si, bineinteles, designul de foarte bun gust, cumva in stil baroc, cred.

Pe booking.com hotelul are doua stele si nota 9, iar pe tripadviser.com, din comentariile vizitatorilor, are 5 stele si este cotat drept cel mai bun hotel din prefectura Larissa pe anul 2014. Eu cred ca are intre 3 si 4 stele.

Privelistea este superba, face toti banii, iar linistea aminteste de ceea ce era odata Vama Veche…

In ceea ce priveste mancarea, aceasta este preparata proaspat inaintea fiecarei mese. Gazdele ne-au delectat cu specialitati grecesti, intre care tin sa remarc in mod special musacaua, facuta cu cartofi si vinete in acelasi timp – o minunatie. Ne intrebau in fiecare zi ce anume sa ne mai pregateasca, mai cu seama ca au observat ca fetita noastra mananca cu preponderenta anumite feluri si nu se atinge de altele. Intrucat am preferat specialitatile grecesti, ne-au dat multe din felurile lor specifice de mancare, intre care supa de pui este cea care nu ne-a placut: continea foarte mult orez, astfel ca o pot asemui cu pilaful nostru. In rest, fripturi de tot felul, salate felurite, chiftele, suvlaki, paste, garnituri... Prea mult insa, fiind trei mese pe zi. Micul dejun, foarte variat, cu clatite atunci facute si gogosi cu scortisoara si miere, cu gem de capsune facut proaspat (era sezonul si Heleni gatea frecvent astfel de gem, inclusiv pentru iarna), cu tot felul de sandvisuri calde ori reci, cu salam, sunca, carnati, cascaval, oua cum voiam... Dar sa nu fi avut mancarea asigurata ar fi fost cam dificil, intrucat in localitate existau numai vreo 3 taverne care ofereau mancare, care nu aveau o oferta foarte bogata, iar despre self catering nu poate fi vorba in cazul nostru. Cu toate acestea, in suita cu 3 dormitoare si kitchineta a hotelului erau cazate 4 femei – 2 bunici si doua foarte tinere (poate 16 si 22 ani), cu un bebelus de 4 luni si jumatate, al celei din urma, si cu doi copii de 5 si 6 ani, care aveau asigurat numai micul dejun, in rest gospodarindu-se singure. Erau din Kazahstan si stateau 26 de zile la acest hotel, apoi mergeau pentru o luna in Spania. Probabil acasa la ele razuiau pe torturi foite de aur si aveau in curte fatnana arteziana cu petrol, ca-n reclamele la DIGI.

Bauturile servite sunt bere Amstel sau Alfa, vinuri albe si rosii, sucuri de portocale si mere si, evident, apa si cafea.

Pestele nu este inclus in conceptul ALL INCLUSIVE, sens in care ne-am lasat convinsi sa comandam intr-o seara peste proaspat cumparat de ei din port. Sea bass – biban sau lup de mare. Intr-adevar au fost 2 pesti maricei, din care am mancat pe saturate toti trei si chiar a mai ramas, insa la momentul la care am platit, am avut un soc – 70 euro. Nu uitati ca tot ce am mancat in rest era inclus si nu a fost socotit. Un pic cam dezamagitor… Ne-a fost invatatura de minte, ne-am limitat la produsele incluse in tariful deja platit, adica 120 euro pe noapte, iar daca am vrut altceva, am cumparat de la alte taverne.

Iorgu are 40 de ani si este un grec din zona granitei cu Albania, o zona de vinuri spunea el, iar Heleni... este o nemtoaica de 32 ani din Munchen, sedusa de la 18 ani de grecoteiul talentat si care a fost efectiv adoptata de aceasta tara minunata... Fetitele lor, Chrisa si Panagiota, de 8 si 5 ani, sunt doua blonde grecoaice care s-au imprietenit foarte tare cu fetita mea, cu care s-au inteles intr-o limba noua – greco-romano-engleza.

Curatenia este punctul forte al hotelului stil boutique. Lenjeria ne-a fost schimbata la fiecare doua zile, iar prosoapele zilnic. In camere sclipea totul ori de cate ori ne intorceam de la plaja.

Hotelul este amenajat exclusiv de catre Iorgu, care, asa cum se observa in fotografiile de pe site-uri, are inclinatie catre astfel de lucruri – mobila si multe din lucrurile de amenajare interioara au fost reconditionate de el insusi. Hotelul are propria parcare, ceea ce este uimitor in zona de munte in care este amplasat, insa asta a fost posibil exclusiv prin terasarea dealului si construirea unei zone dedicate.

Dupa 6 nopti pe care le-am petrecut in Delux Junior Suites, Iorgu si Heleni au finalizat reconditionarea Suitei Penthouse cu vedere panoramica 360 grade la mare. Pentru ca salutasem ideea inca de cand eram in tara si comunicam cu gazdele pe net, au decis sa ne faca un cadou si sa ne ofere ultimele 4 nopti ale vacantei noastre in Stomio in acest apartament care, desi numai cu 1 baie, are o terasa proprie de 120 mp si o vedere innebunitoare. In fata si laterale marea si delta Prinou, in spate muntele Ossa (2000 m si o flora extrem de variata, renumita printre cunoscatori), la orizont Olimpul si bratul Kassandra din Halkidiki. Terasa este echipata cu un hamac, un balansoar si doua canapele pozitionate sub o cortina stil cort. Tot mai greu ne-a venit, fiind cazati aici si avand terasa, sa parasim hotelul.

Stomio este un sat de pescari in care se gasesc multe case de vacanta ale celor din Larissa in special, dar si din Salonic.

Plaja este numai cu nisip dintr-acela in strat foarte gros, cum gaseam la noi numai pe la Neptun, la Steaguri. Intrarea in apa, foarte lina, pe o distanta mare, de vreo 50 maxim pana la brau si inca vreo 50 m pana la piept.

Sezlongurile incluse in pretul unei minime comenzi de la terasa de care apartineau. Noi preferam frappe – 2.5 euro si/sau inghetata – 1 euro.

In localitate mai existau cateva hoteluri, care, dupa cum aratau pe net, aveau conditiile clasice minimale din Grecia – paturile acelea de lemn si atat. Cu toate astea, chiar pe plaja era in faza finala un mini-hotel... desi e mult spus, de fapt camere de inchiriat, foarte moderne, care acum se dadeau in folosinta.

La sapte-opt km de Stomio, am descoperit o plaja dementiala – Platia Ammos, cu pietre si intrare abrupta in mare, foarte potrivita pentru scuba-diving, la care am nimerit niste valuri uriase si putin infricosatoare, in care am inotat cu totii cu mare placere. Spre uimirea noastra, cu o terasa foarte aprovizionata, cu WI-FI (parola platiaammos.gr), cu sezlonguri incluse, cu 3 euro un frappe si cu o oferta foarte variata de fructe de mare la preturi rezonabile. De altfel, chiar in fata noastra, cu un harpon, un impatimit prinsese cateva caracatite si le strivea de pietre probabil pentru a face tentaculele mai fragede.

Se pare ca o data pe an, aici apare un fenomen interesant – se creaza un perete de apa care matura tot malul, astfel ca nu mai exista coasta, pentru ca, in scurt timp, sa revina totul la forma initiala.

De la gazdele noastre am inteles ca in ultima perioada aceasta plaja a devenit foarte populara printre vedetele din Grecia. Cu toate acestea, in apropiere nu erau locuri de cazare, ci numai niste vile in plantatiile de maslini catarate pe munte. Cea mai apropiata localitate este Kokkino Nero (Apa Rosie), renumita pentru apele termale terapeutice, care era destul de populata, care avea cateva hoteluri mici si cochete si multi polonezi.

Pe drumul de intoarcere am luat-o prin Karitza, un sat in munte care ne-a oferit o priveliste a marii uimitoare, la o terasa suspendata unde am savurat bere si ceai de tei (4 euro). Evident, din partea casei apa si cipsuri.

Tot in zona, cocotata pe un munte, am descoperit o varianta de cazare foarte faina, izolata, dar cu tot ce ti-ai putea dori, inclusiv o piscina a infinitului – Dohos Hotel Experience.

In rest, am vizitat Volosul si muntele Pelion, plaja din Kala Nera si asta a fost minunata vacanta...

Trimis de cartaovitu in 12.06.15 23:25:46
Validat / Publicat: 13.06.15 00:52:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Stavros, Hanioti, Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 5370 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cartaovitu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Musaca si salata de sfecla rosie

[13.06.15 00:52:33]

[13.06.15 01:04:51]

@cartaovitu - Bine ai revenit. Un set de impresii foarte bun. Te așteptăm și cu altele, cel puțin la fel de bune.

***

@cartaovitu, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

calatorul
    [13.06.15 22:08:29]

INteresanta locatie, multumim pentru relatare, am retinut pentru viitoarele drumuri prin zona. POate pretul putin cam maricel pentru Grecia in luna iunie, chiar si la apartamente, unde noi ne cazam de vreo cinci ani.

cartaovituAUTOR REVIEW
    [13.06.15 22:32:52]

@calatorul50 - Fiind AI am fost multumiti si de pret. La aceiasi bani si cu recomandari bune mai gasisem numai in Thasos la Royale Paradise Resort and Spa, 5 stele, dar numai pensiune completa (fara bauturi) si asta intr-o super oferta a unei firme de la noi. In rest, numai in locuri care nu aveau review-uri foarte bune. Si am cautat din noiembrie 2014.

cartaovituAUTOR REVIEW
    [20.06.15 19:16:50]

Hotelul in cauza, PANORAMA ROOMS AND SUITES STOMIO, tocmai a primit un premiu important, fiind nominalizat intre hotelurile care ofera cel mai bun mic dejun din Grecia: greekbreakfast.gr/en/hote ... ma-stomio-hotel.

[20.06.15 19:58:11]

@cartaovitu

Te rog nu mai "împrumuta" foto de pe net! Am şters tot ce ai luat de prin alte părţi şi primeşti un avertisment pentru asta!

calatorul, cartaovitu