ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2015
    DIN: Oradea
    ÎNSCRIS: 13.05.14
    MAY-2015

Un complex superb

Am revenit si anul acesta la complexul Sunrise din Obzor. Abia am asteptat momentul sa revad fumusetea acestui complex si sa ma infrupt din bunatatile pregatite in restaurantul complexului.

Sosire la Sunrise la ora 12,15, cum am parcat masina s-a prezentat un baiat care ne-a condus la receptie. Receptia se afla in acelasi birou imens de anul trecut, primirea foarte calduroasa, si-au cerut scuze ca inca apartamentul nu este pregatit (desi prima zi de cazare incepe la ora 14,00-practic noi sosisem mai repede!), ne-au pus bratarile albastre cu emblema Sunrise si ne-au invitat la restaurant pentru a servi masa de la ora 12,30, iar ulterior sa revenim pentru a ne inmana cheia apartamentului.

Eram nerabdator sa revad complexul, asa ca in cele 15 minute pana la ora mesei am facut o incursiune prin complex, am revazut cele 6 piscine cu apa curata, albastra, care iti incantau privirea precum si piscina ecologica in care inflorisera nuferii de mai multe culori.

Dar cum mirosul de mancare din restaurant te atragea ca un magnet am lasat frumusetea nuferilor pe alta data, cu burta plina vor fi si mai frumosi, asa ca am mers sa “vizitam” si sa ne infruptam din bunatatile de la Sunrise. Si ce de bunatati sunt... Oricat de pretentios ati fi este imposibil sa nu gasesti ceva sa-ti placa. Ca bauturi racoritoare gasesti la dozator suc de grefuit, de mere, de visine, de portocale, coca-cola, sprite fanta, schweps, apa minerala, mai este cafea (foarte buna), cafea cu lapte, ciocolata calda, capucino, ceaiuri, iar ca bauturi alcoolice bere, vin rosu si alb foarte bune, vodka, tequila, brandy, gin, mastika (asemanator cu ouzo), rakia. Trebuie amintite si delicioasele prajituri, la micul dejun se gasesc si clatite foarte bune, precum si o varietate mare de fructe: pepene verde, ananas, banane, cirese, capsuni, grefuit, piersici, caise, mere etc. Un lucru bun fata de anul trecut este ca inghetata (10 sortimente) se serveste de catre personal al complexului langa piscina ecologica si nu mai este lasata pe mana turistilor care amestecau felurile de inghetate.

Dupa servirea mesei, in jurul orei 13,15 ne-am prezentat din nou la receptie si ni s-a inmanat cheia apartamentului. Cum am fost si anul trecut ne-au spus ca stim care sunt facilitatile complexului, daca dorim ni le reamintesc, dar nu era necesar asa ca am mers spre apartamentul repartizat in cladirea 4 in care se afla si receptia. Apartamentul era unul extraordinar, in jur de 100 mp, 2 dormitoare si un living, 2 bai, o baie cu vana si o baie de serviciu, 2 balcoane, unul cu vedere spre piscina si vedere laterala spre mare, in balcon se aflau scaune, o masuta si un uscator de rufe, iar celalalt balcon avea vedere spre piscina ecologica si lateral spre mare si parcare. Livingul este dotat cu o canapea extensibila, un fotoliu, masuta, o masa mare cu patru scaune, televizor, telefon, frigider, cuptor si plita electrica, hota, masina de spalat rufe. In fiecare dormitor si in living exista aparat de aer conditionat, baia mare foarte spatioasa cu uscator de par Philips, sampon, gel de dus, sapunuri, hartii igienice, prosoape. Curatenia in camere se face zilnic, prosoapele se schimba daca le lasi pe jos in baie, lenjeria de pat schimbata la cate 3 zile, chiar si cea care nu era folosita.

La intrarea in Complexul Sunrise alaturi de steagul Bulgariei si a Germaniei (majoritatea turistilor erau cetateni germani) de anul acesta flutura si Triicolorul. O alta imbunatatire fata de anul trecut venita in sprijinul cetatenilor romani este introducerea in grila de programe a postului ProTv International.

Atat la piscine cat si la mare existau sezlonguri suficiente, acestea sunt gratuite. Locuri de parcare sunt de asemenea suficiente, spatiul este unul generos, parcarea este gratuita, in complex existand posibilitatea si de parcarea subterana, liftul din fiecare cladire mergand pana la parcarea subterana.

In complex exista de asemenea casa de schimb valutar cu un curs foarte bun, 2,39 lei pentru 1 leva, de la BCR inainte de plecare cumparasem leva cu 2,37, in vama la Giurgiu era 2,50. Cele 2 supermarketuri din incinta complexului au de asemenea preturi foarte bune fiind mai ieftine decat cele din Obzor.

Ar mai fi multe de spus despre frumusetea locului, despre serviabilitatea oamenilor, oameni deschisi, sociabili, respectuosi, cel mai bine va puteti convinge fiecare mergand intr-un loc minunat cum este Complexul Sunrise din Obzor, care ofera niste conditii extraordinare la niste preturi modice.

Nu imi ramane decat sa va doresc concediu placut, celor de la Sunrise sa le dea Dumnezeu sanatate si sa le mearga afacerea foarte bine, chiar merita acest lucru, sa o tina tot asa, iar celor care am fost la Sunrise sa reusim sa revenim cat mai repede si cat mai des in acest loc minunat. Speram ca intr-o zi sa invatam si noi de la vecinii bulgari cum se trateaza turistii daca dorim sa revina, dar pana atunci multumim Bulgaria, multumim Sunrise pentru concediul de vis oferit!!!

Trimis de dumi74* in 12.06.15 01:14:32
    Validat / Publicat: 12.06.15 07:49:38
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Obzor, Albena, Nisipurile de Aur, Balcik

VIZUALIZĂRI: 2967 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dumi74*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P18 Schita Sunrise

• Alte impresii din această RUBRICĂSunrise All Suites Resort: