ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2010
DIN: TARGU MURES
ÎNSCRIS: 21.03.09
JAN-2010

O experienta inedita

Am hotarat impreuna cu sotul sa decoperim Marocul, pentru ca eram curosi sa vedem cu proprii ochi ce am vazut la tv sau ce am citit in diferite publicatii.

Asadar am cuparat excursia si iata-ne gata de drum. Numele excursiei a fost "Revelion Maroc" (dar numai revelion nu se poate numi ce am avut noi parte)

In prima zi am decolat din Baneasa, am ajuns la Malaga (Spania), unde ne-am cazat pentru o noapte, la hotelul HOLYDAY INN EXPRESS MALAGA un hotel modern, foarte curat si bine intretinut.

Dimineata dupa micul dejun ne-am imbarcat in autocar si am pornit catre CORDOBA, aici am vizitat moscheea-catedrala MEZQUITA. A fost frumos sa patruzi intr-o lume necunoscuta. Spre ghinionul nostru ne-a prins o ploaie nu-i pot spune torentiala pentru ca sa tinut de noi de noi aproape pe tot parcursul traseului. Din pacate am avut parte de un ghid care nu atinut seama de acest lucru si ne-a tarat dupa el, vrand nevrand spunand ca cine nu doreste sa viziteze obiectivele poate sa ramana in autocar. Dupa Cordoba, am ajuns la Sevilia.

Sevilia - un oras superb cu o istorie interesanta. Am vizitat Catedrala, mormantul lui CRISTOFOR COLUMB, GIRALDA SI PIATA SPANIEI. Voi atasa fotografii pentru ca eu nu sunt o buna naratoare.

Seara ne-am cazat la Sevilia in HOTELUL CATALONIA EMPERADOR TRAJANO, un hotel superb cu camere foarte mari si spatioase cu servicii impecabile.

Dimineata am plecat spre Stramtoarea Gibraltar. Am facut un popas la Linea unde am vazut stramtoarea si Stanca Gibraltar dupa care ne-am indreptat catre portul TARIFA unde am trecul cu feribotul in Maroc.

--- adauga ulterior, ca review separat si unit de webmaster ---

Iata-ne debarcati in Maroc potul TAIFA.

Aici adica in Tarifa ne-am imbarcat intr-un autocar marocan, am facut cunostinta cu ghidul marocan (care am impresia si nu numai eu era un fel de securist).

Am calatorit pana la Fes unde ne-am cazat seara destul de tarziu la Hotelul ZAHRAT ALJABAL. Ne-au servit masa care a fost sub orice critica, la fel ca si hotelul dealtfel, care avea camere extrem de mici, la fel si baia. In sfarsit important era ca era curat si aveam un acoperis deasupra capului.

Dimineata dupa micul dejun (foarte saracacios) am inceput vizitarea orasului Fes. Acest oras este fosta capitala a Marocului si actula capitala culturala. Are trei parti. Orasul nou. Oraul vechi si Orasul foarte vechi.

Am inceput cu vizitarea Palatului Regal din exterior, ce sa va spun a fost un impact teribil vazand opulenta acestuia fata de ce am vazut cu o zi inainte pe drumul de la Tanger la Fes. Voi atasa multe fotografii in care ve-ti vedea acest lucru. Dupa vizitarea exterioara a palatului regal, ne-au dus undeva sus sa vedem o imagine panoramica a orasului. Apoi ne-am dus sa vizitam oasul foarte vechi, aici a trebuit sa mergem in sir indian atat de sramte sant strazile. Oameni de aici locuiesc si muncesc in conditii (nu-mi gasesc cuvintele) mizerabile sub orice critica. Am vizitat cooperative de ceramica, cooperativa de tabacit si prelucrat piei... dar voi lasa imaginile sa vorbeasca. Dupa aceea am vizitat din autocar si restul orasului Fes. Orasul nou este foarte modern cu strazi largi, cu magazine de lux foarte bine aprovizionate. Tot timpul am avut impresia ca sant doua lumi diferite in Maroc. Seara ne-am intors la acelasi hotel de unde am plecat a doua zi catre Menkes. Inchei aici deocamdata. Voi atasa fotografi si voi cantinua mai tarziu cu excursia.

-- scris ulterior si adaugat aici -----

Acum dupa ce am descarcat fotografiile did Fes orasul foarte vechi, mi-am reamintit impresiile din acesta vizita.

La cooperativa de ceramica, argila de framanta cu picioarele pentru eliminarea aerului din continut, dupa care se prelucreaza tot manual. Produsele sant arse in cuptoare incalzite cu ulei de masline la temperatura de 1200 grade, zic ei cu mare mandrie, pentru protejarea mediului. Am ramas cu un gust amar vazandu-i pe acei oameni in ce conditii grele lucrau si culmea la intrarea noastra in atelierele lor incepeau sa cante!

La tabacarie, ne-au dat niste ramuri de menta sa le tinem la nas, dar va spun ca mirosul era insuportabil, nu stiam cum sa iesim cat mai repede de acolo. De conditii ca sa va mai zic, vedeti din imagini. Cam atat. Voi reveni cu continuarea.

--- al 4-lea "review nou" scris de autoare, in ciudat indicatiilor repetate de a continua aici. Mutat ulterior de noi in cadrul primului set de impresii -----

Revin, desi cam tarziu cu, continuarea excursiei in Maroc.

Ziua 4. Am vizitat Orasul MEKNES, Ban Mansour una din cele mai celebre porti din Africa de Nord, Piata El Hedime, Habarele regale si Fortificatiile orasului vechi, voi atasa fotografii ca eu nu prea am darul de a povesti. Toate aceste au fost viziztate in mod foarte rapid cam 2-3 ore, din pacate am avut parte de un ghid, care nu ne-a dat voie sa vizitam ce am fi vrut noi cu adevarat. Eu personal a-si fi dorit sa intru in piata din El Hedime, sa vad cam ce se vinde intr-o piata locala, dar din pacate nu am avut timp decat 5 minute. Am apucat sa fac cateva fotografii. Pe la ora 14 ne-au dus intr-n restaurant foarte bun, unde am servit masa de pranz in specificul lor tajin. Mancarea foarte buna si exotica pentru noi. Eu am servit miel cu prune-va spun a fost excelent!

Dupa servirea mesei, iar in autocar si drumul inapoi spre Fez unde am inoptat din nou.

--- din ciclul deja consacrat, o alta completare postata initial ca reveiw nou (!??) si mutat ulterior de noi aici ---

MAROC-ZIUA 5-6

Dupa micul dejun care a fost din nou foarte sarac am plecat in directia MARAKKESH.

A fost o zi foarte grea, mai ales ca era 31 decembrie si ne pregateam de revelion. In ziua aceea am parcurs 500 km!

Am vizitat VOLUBILIS - un ansamblu de riune romane, dupa, care ne-am deplasat prin Muntii Atlas. Am trecut prin Statiunea IFRANE si orasul berberAZROUR. Am facut un popas la BENI-MELLAL unde am vizitat izvorul Ain Asserdoun.

Am ajuns la Hotelul din Marrakesh la 19, 45 si va dati seama ca masa de revelion era la ora 20. Ne-am schimbat de hainele de drum cu ceva de gala aproxmiativ, mai ales ca nu am avut timp nici de un dus scurt si ne-am imbarcat iar in autocar spre locul unde urme marea petrecere, care sa dovedit un maraton

Am platit 75 euro de persoana pentru o masa care a durat 2 ore!

Voi atasa poze.

--scris ulterior si adaugat--

Deci, iata-ne ajunsi in locul unde avea loc masa de revelion. Am fost plimbati pri tot comlexul FANTASIA (sincer numai de asta nu ne ardea) si intr-un sfarsit ne-am asezat la mese. Mesele erau mari si rotunde pentru 6 persoane. Meniul a fost destul de bun. Dar sa vi-l descriu:

La felul intai (aperitive) salate de tot felul, foarte frumos prezentate. La felul principal ni s-a servit pe fiecare masa cate o jumatate de miel copt in test, foarte gustos cu mai multe feluri de garnituri. Dupa aceea ni sa adus un tajin urias cu porumbei cu masline. Imediat dupa porumbei s-au adus dulciurile. Dupa dulciuri au urmat fructele. Si toate astea in doua ore!!! Sa nu va zic ca nu am simtit atmosfera de sarbatoare! Am fost mai multe nationalitati in acel cort climatizat si fiecare a cantat LA MULTI ANI la ora si in limba lui.

Totusi a fost ceva deosebit cum zicea ghidul nostru, un revelion pe care nu-l vom uita curand. La un moment dat sa organizat si un foc de artificii superb!

Dupa miezul noptii, noastre ne-am intors la hotelul unde eram cazati, eram rupti de oboseala, dupa un drum de 700 km si un revelion nereusit partial.

Hotelul RYAD MOGADOR KASBAH e unul de 4 stele foarte mare, mai bine zis un complex hotelier, camere spatioase, foarte curate, baia bine dotata si curata. Are piscina interioara cat si exterioara. Bucataria foarte buna in masura in care i-ti place. Toate mesele se serveau in stil bufet suedez.

Dimineata dupa servirea mesei, s-a organizat o vizita intr-un sat berber, la o casa de berberi. Ce sa va zic, traiesc in conditii foarte saracacioase si rudimentare. Am postat fotografi. Nu am cuvinte.

La intoarcere am vizitat celebra piata din Mararakes, care este uriasa, putin spus, unde gasesti tot ce vrei si mai ales ce nu vrei.

Dimineata dupa sevirea micului dejun, am plecat din nou la drum. De data asta a fost un drum ceva mai scurt, cam 100 km intr-un sat berber, sa vizitam o locuinta berbera. Mai bine nu ma duceam. Oameii acesia traiaesc in conditii foarte saracacioase si rudimentare. Dar e totusi buna o astfel de experienta ca sa ne dam sema cat de privilegiati santem noi. La intoarcre am vizitat celebra piata din Marrakesh, unde gasesti tot ce vrei si mai ales ce nu vrei.

Dimineata, iar imbarcarea si un drum de 7-800 de km spre Agadir, un loc unde aveam mari sperante de odihna si relaxare. Sperantele nu au fost desarte, dupa cina ghidul ne-a anuntat ca a doua zi santem liberi sa facem ce vrem noi. Am fost cazati intr-un complex hotelier superb din toate punctele de vedere.

Dimineata dupa micul dejun, am facut plaja si baie in piscina hotelului. Dupa masa ne-am plimbat si am facut cumparaturi prin statiune. Uitasem cum e sa nu ai program. Statiunea Agadir este relativ noua, e un oras superb, fara acele adapostiri vechi care te deprima. E un loc unde ma-si intoarce intr-un sejur de cel putin 7 zile. Dar tot binele are si un sfarsit. A doua zi dimineata... imbarcarea si iar 5-6oo km la Casablanca. Nu am reusit sa primim un raspuns de la ghizii nostrii -desi sant autostrazi ei au preferat sa mearga pe niste drumuri inguste si destul de nesigure. In sfarsit ne-am deplasat de-a lungul Oceanului Atlantic. Peisajul a fost superb si deprimant in acelasi timp. Am facut o escala in orasul ESSAQUIRA, unde am servit masa de pranz si am vizitat portul si orasul vechi.

Seara tarziu am ajuns la Casablanca. Am fost cazati la Hotelul ANFA PORT, un hotel fara pretentii, dar curat si decent. Masa satisfactoare. Dimineata, am facut turul orasului, foarte rapid, pentru ca primisem vesti ca portul din Tanger e inchis din cauza furtunilor. Nici nu mai stiu prea bine ce am vazut daca nu ar fi fotografiile, atat de stresati am fost. Dupa o noapte agitata am plecat spre Rabat, capitala Marocului.

Ajunsi la Rabat am facut un tur al orasului rapid,si am vizitat orasul vechi.Seara abia am putut manca din cauza vestilor proaste ce veneau dispre Tanger locul unde trebuia sa luam feribotul spre Europa.Dimineata dupa o noapte agitata am plecat spre Tanger unde spre norocul nostru se oprise furtuna si feribotul rapid circula in conditii normale.Doamne cat de fericiti am fost cand am pus piciorul pe pamant Europen,parca eram deja acasa.

Desi a fost interesanta aceasta excursie si am vazut multe ,a doua oara nu a-si mai fece-o.E foarte obositor si stresant ca in fiecare seara sa-ti schimbi locul de dormit iar dimineata sa o ieie de la inceput.

Am atasat multe fotografii.

Trimis de stefania in 11.01.10 06:44:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAROC

VIZUALIZĂRI: 4583 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stefania); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 CORDOBA. VECHIUL POD

webmaster77 [11.01.10 13:35:16] »

review mutat la sectiunea "Descopera Marocul" alaturi de celelalte review-uri deja existente (si alaturi de cele care speram sa mai urmeze)

Admin [11.03.10 09:39:07] »

A 4-a incalcare a cerintelor exprese de a NU crea o rubrica noua (un review nou) pentru fiecare zi a excursiei tale in Maroc!!

stefania: astept explicatii din partea ta referitoare la motivul pentru care nu te conformezi cerintelor. Daca acestea intarzie sau vor lipsi, vom fi nevoiti sa luam masurile administrative care se impun.

Textul de mai sus va fi mutat ca a 4-a continuare a impresiilor initiale, iar prezentul "review" va fi sters.

stefania [11.03.10 16:46:50] »

Si atunci cum sa continui?

Voi incarca numai poze, oricum nu sant o buna naratoare!

webmasterXY* [11.03.10 18:42:28] »

stefania, poti continua expunerea ta scriind un ecou la review-ul deja existent, urmand ca acesta sa fie atasat de catre noi ca o continuare a impresiilor initiale. Cand nu ai timp sa scrii o impresie despre un anumit obiectiv decat pe bucati, dupa ce scrii prima parte sub forma unui review nou, continuarea sau continuarile le vei scrie dedesubt, prin intermediul ecourilor.

ceea ce tu povestesti este util, insa trebuie sa te conformezi cerintelor. Este normal sa existe un singur review care sa descrie excursia ta, si nu mai multe, pentru fiecare zi in parte.

te rog sa-mi spui daca ai inteles.

stefania [11.03.10 19:33:11] »

Da, multumesc, am inteles!

Admin [11.03.10 19:38:37] »

stefania: acest site este creat pentru oameni obisnuiti ca mine si ca tine; desigur nu putem decat sa ne bucuram ca avem printre noi si oameni mai aparte - nu vreau sa dau exemple ca sa nu nedreptatesc pe cineva - inzestrati cu harul si darul scrisului, dar acestia sunt exceptii si nu regula!

In opinia mea, impresiile tale sunt departe de a fi neinteresante ori neinspirat scrise -- sunt niste randuri perfect normale, care se incadreaza in medie.

Mai important decat stilul este insa RESPECTAREA REGULILOR -- in aceasta privinta (si nu in cealalta! ) poti progresa mult, in primul rand prin citirea cu atentie si fara graba a indicatiilor de pe site.

E important sa intelegi cand e bine sa initiezi un set nou de impresii ("ADAUGA REVIEW NOU") si cand sa aduci doar completari la unul existent ("SCRIE ECOU").

Sunt sigur insa ca te vei descurca SINGURA, daca citesti, cum am spus, cu atentie, indicatiile.

stefania [11.03.10 19:44:44] »

Deci, iata-ne ajunsi in locul unde... [acest ecou a fost adaugat impresiilor de mai sus]

Admin [11.03.10 19:50:25] »

ultimele 6 ecouri au fost mutate de mine de la rubrica unuia din seturile de impresii - dubluri in prezenta rubrica, care va ramane "cadrul" general de redare a impresiilor de vacanta a autoarei din acest sejur.

Celelalte rubrici (dubluri) vor fi sterse.

stefania [11.03.10 19:53:51] »

Dupa miezul noptii, noastre ne-am intors la hotelul unde... [acest ecou a fost adaugat impresiilor de mai sus]

stefania [11.03.10 19:56:52] »

cate ecouri pot trimite? Tocmai am scris unul si sa pierdut pe undeva

Admin [11.03.10 20:05:13] »

nu s-a pierdut: l-ai scris insa la un topic-dublura, exact in timp ce eu "faceam curatenie".

O sa-l mut imediat aici, in rubrica de fata...

Admin [11.03.10 20:06:33] »

gata, l-am "reinviat" -- vezi trei ecouri mai sus...

poti continua aici, stefania, vad ca deja te descurci destul de bine. Poti scrie cate astfel de "ecouri" doresti, nu exista o limita.

Incidente precum cel precedent NU or sa mai apara, pentru ca de-acum exista un singur loc unde sunt grupate toateimpresiile (si fotografiile) tale...

stefania [11.03.10 20:31:57] »

Dimineata dupa sevirea micului dejun, am plecat...[ecou adaugat impresiilor de mai sus]

stefania [11.03.10 20:38:58] »

Ajunsi la Rabat am facut un tur al orasului rapid...[ecou adaugat impresiilor de mai sus]

stefania [11.03.10 20:45:52] »

gata webmaster

am sa criu intr-o zi despre argan si uluiul de argan

Admin [11.03.10 20:53:33] »

okey, multumesc.

Acuma, ca te-ai familiarizat un pic cu "filozofia" site-ului (te-ai descurcat bine dup-amiaza asta!), ti-as propune sa te gandesti sa-ti organzezi impresiile NU PE ZILE, ci pe OBIECTIVE DISTINCTE.

Iar fiecarui astfel de obiectiv POTI sa-i dedici cate un set de impresii (un review distinct).

Asta asa, pe viitor; sau poate identifici un astfel de obiectiv si din vizita din Maroc - si poti atunci deschide un review nou ("ADAUGA IMPRESII NOI"), unde sa te concentrezi exclusiv pe acest subiect si sa-l prezinti detaliat, cu poze etc.

ancamariagadea* [11.03.10 21:08:09] »

Mamaaaaaaa, dar ai scris ceva! Sunt lucruri interesante, la fel si pozele. Ai un vot mare de la mine! Imi poti spune, te rog, pe scurt, unde si cate nopti ai fost cazata? Am citit dar m-am cam pierdut un pic... Multumesc anticipat.

stefania [11.03.10 21:51:44] »

Da, am scris, a fost o excursie de 12 zile, frumoasa dar foarte obositoare.

Dar sa-ti raspund la intrebare.

Pe data de 27.12-HOTEL HLIDAY INN EXPRES MALAGA - un hotel foarte bun.

Pe data de 28.12-HOTEL CATALONIA EMPERADOR TRAJANO- SEVILLA - tot un hotel foarte bun.

Pe data de 29, 30.12-HOTEL ZAHTAR ALJABAL-FES - un hotel destul de slab, camere mici, baia mica, bucataria slaba.

31.12, 01.01-HOTEL RYAD MOGADOR KASBAH-MARRAKES - un complex hotelier de 4* pe care le merita din toate punctele de vedere.

2, 3.01-HOTEL TIVOLI-AGADIR - tot un complex hotelier de 4* pe care le merita.

04.01-HOTEL ANFA PORT-CASABLANCA - un hotel ceva mai slabut dar cu baucataria buna.

05.01-HOTEL BOUREGRAGUE-RABAT - sincera sa fiu nu-mi mai amintesc din cauza stresului

06.01-Tot HOTEL HOLIDAY INN EXPRES MALAGA

Daca mai ai nelamuriri i-ti stau la dispozitie cu mare placere.

webmasterXY* [12.03.10 15:38:32] »

stefania, observ ca la 3 dintre hotelurile din Maroc ai stat cate 2 zile si ma gandesc ca ai avea ce spune despre ele. Daca ai timp si poti descrie aceste hoteluri (cum arata, cum sunt camerele, cum sunt serviciile, restaurantul, mancarea sau oricare alte detalii pe care le-ai retinut) ar fi foarte util pentru cei care doresc sa aleaga aceasta destinatie. In felul acesta ai putea acumula puncte PMA binemeritate.

pentru a-ti fi mai simplu poti da direct click, mai jos, pe numele hotelui si apoi sa adaugi impresiile.

Hotel Ryad Mogador Kasbah-Marrakech

Hotel Zahrat Al Jabal-Fes

Hotel Tivoli-Agadir

webmasterXY* [13.03.10 17:53:02] »

despre Zahrat Al Jabal ne poti spune cate ceva?

stefania [14.03.10 17:41:46] »

Buna!

Nu prea multe. Camere super mici, baia ultra mica. Bucataria sub orice critice si foarte saracacioasa si la bufetul suedez. Servire foarte inceata! Fotografii din acest hotel nu am, de aceea nu am scris nimic despre el.

webmaster13 [14.03.10 18:14:56] »

stefania am atasat aceasta melodie, daca vrei sa schimbam, lasa un semn aici !

zena* [12.10.10 09:47:28] »

Demult imi doresc sa petrec un Revelion intr-o tara cu traditii mult diferite de ale noastre. Marocul ar putea fi o astfel de destinatie.

stefania [12.10.10 10:19:17] »

Pt Zena

Daca vrei un revelion care sa nu semene cu ce ai trait pana acum, Marocul e ceva inedit. Eu personal nu-mi mai doresc unul la fel, m-am jurat ca de acum incolo voi face revelionul numai in tara. Avem obiceiuri si mancaruri asa de frumoase si bune ca nu merita sa le schimb pentru nimic. Am dat 75 de euro pt. masa de revelion care a durat cel mult 2 ore.

b97all* [25.07.11 17:15:43] »

cu ce agentie ai fost si daca ai fost multumita de agentia respectiva?

b97all*, stefania, zena*
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Maroc: