ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2015
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
MAY-2015

La pas prin Budapesta - a doua zi

A doua zi, după o noapte odihnitoare și un mic dejun copios, ambele savurate la Hotelul Chesscom, am plecat spre stația de metrou Kobanya Kispest pentru a ne continua descoperirea Budapestei de unde am rămas cu o seară înainte. Am călătorit cu metroul tot până la stația Aranyi Janos și ieșind la suprafață, ne-am îndreptat spre următorul obiectiv de pe listă și anume Vaci Utca. Aceasta este o stradă pietonală unde majoritatea firmelor cunoscute sau nu și-au deschis un magazin, mai mic ori mai mare. Strada, trebuie să recunosc, își merită titlul de obiectiv turistic, pentru că aproape toate vitrinele magazinelor sunt aranjate cu mare gust și plimbarea ori cumpărăturile făcute aici sunt o recreere binemeritată pentru turistul care aleargă, la pas sau cu autobuzele turistice ori în alt mod, să descopere ce are de oferit Budapesta.

De aici ne-am îndreptat, plimbându-ne pe malul Dunării, spre Podul cu Lanțuri pentru a-l traversa și a ajunge în Buda unde ne așteptau pentru a ne încânta privirea, următoarele obiective de pe listă. În Buda ne-am propus să vedem Palatul Buda, Reședința Prezidențială, Bastionul Pescarilor, Biserica Matyas, Citadela și Băile Gellert. Din păcate pe ultimele două nu am reușit să le vedem decât de departe, dar asta nu ne-a mâhnit ci ne-a dat un motiv în plus să revenim la Budapesta. Trebuie să menționez că, la fel ca și cu Parlamentul, pentru a le vedea în toată splendoarea lor, toate acestea trebuie privite și din partea aceasta a Dunării.

Am traversat Podul cu Lanțuri și ne-am trezit la poalele dealului pe care se află majoritatea obiectivelor menționate mai sus. Pentru a ajunge la Palatul Buda există mai multe variante (cu un lift înclinat compus din trei cabine unite, pe scări sau pe niște alei care șerpuiesc pe deal) iar noi am ales-o pe cea cu alei din cauză că la lifturi era o coadă cam mare iar scările ne cam speriau.

Palatul Buda nu mai pare chiar așa de impunător când te afli lângă el, dar curtea din spate cu ansamblul de statui aflate acolo și panorama pe care o ai asupra Budapestei te fac să uiți acest lucru. Am plecat la o plimbare pe culmea dealului și am început să întâlnim celelalte obiective avute în vedere. Primul și cel mai apropiat de Palatul Buda fiind Reședința Președintelui Ungariei. Aceasta sunt sigur că ar trece neobservată dacă la porțile ei nu ar sta de strajă santinelele. Puțin mai încolo am descoperit superba Biserică Matyas, al cărei exterior ne-a obligat să ne întrebuințăm serios aparatul foto. Nu am reușit să o vizităm în interior deoarece cu timpul am stat cam prost, cred eu că și datorită numărului cam mare de obiective pe care ne-am propus să le vedem în doar două zile. Dar, cum spuneam mai devreme, un motiv în plus să revenim.

Alături de biserică se află și Bastionul Pescarilor, pe care se poate urca în două locuri, unul cu plată și celălalt fără. Am admirat și fotografiat Parlamentul, Insula Margareta, Dunărea și aproape toată Budapesta, care se vede superb de aici ziua și mai ales după ce se întunecă. Am coborât de pe deal, de data asta pe scări, și am trecut din nou Dunărea pentru a ne îndrepta spre Bulevardul Andrassy care ne-a condus la următorul obiectiv, care cel puțin pe mine m-a impresionat atunci când a apărut în capătul bulevardului, dar nu înainte de a vedea și clădirea Operei din Budapesta care se află pe acest bulevard. Piața Eroilor (Hosok Tere), căci de ea este vorba, este o piață deschisă foarte largă, mărginită de clădiri impunătoare cum ar fi Muzeul de Artă și în centrul căreia se află niște monumente superbe. Am străbătut piața și am ajuns în Parcul Central unde am vizitat Băile Szechenyi (despre care o să scriu în rubrica dedicată băilor termale ale Budapestei) și Castelul Vajdahunyad despre care se spune că este o replică al Castelului Huniazilor de la Hunedoara. L-am văzut și pe acesta din urmă și cred că comparația este cam exagerată, cel de la Hunedoara fiind mult mai impresionant.

Pentru că am realizat că mai mult de atât nu putem vedea din Budapesta în timpul scurt pe care i l-am alocat și pentru că un ultim lucru pe care ne doream să- l facem aici era să vedem centrul Budapestei noaptea, am renunțat la celelalte câteva obiective de pe listă și am pornit cu metroul (schimbând de pe linia M1 pe M3 și apoi pe M4 și ieșind la stația Gellert Furdo) spre dealul din Buda de unde să admirăm frumusețea Budapestei noaptea, iar după aceea ne-am retras la hotel hotărâți să revenim neapărat la Budapesta, convinși fiind că superba capitală europeană mai are multe de oferit.

Trimis de ungureanica in 09.06.15 19:35:14
Validat / Publicat: 09.06.15 22:18:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2847 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Oare de asta îi spune Vaci Utca (ha-ha-ha)

zlatna
[24.03.16 15:17:06]

Buna ziua, acum am descoperit acest articol care este unul foarte bun, ofera informatii utile. In acesta vara noi mergem la Praga dar am ales Budapesta pentru o oprire de o zi. Am o intrebare la cetatea Buda se plateste bilet de intrare, si daca da care este pretul acestuia? Si inca una cam cat a durat urcarea de la podul cu lanturi pana la castel?

Va multumesc anticipat.

ungureanicaAUTOR REVIEW
[25.03.16 21:27:01]

@zlatna - Pentru vizitarea interiorului Palatului Buda cred că se plătește, dar nu știu cât anume pentru că nu l-am vizitat în interior. Am vizitat doar curtea din fața și din spatele castelului unde accesul este gratuit. Pentru a urca la Palatul Buda sunt trei variante: cu liftul (pe care îl vedeți în poze), pe un drum care urcă ușor în zig zag și pe niște scări cam abrupte. Cel mai repede, cam în câteva secunde (dacă nu este coadă la bilete) se ajunge cu liftul. Noi am urcat pe drumul în zig. zag pentru că e mai ușor și pentru că era coadă mare la lift și am ajuns sus în apox. 10 - 15 minute cu pauză pentru fotografiat.

ungureanica, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: