ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2015
ÎNSCRIS: 23.07.12
JUN-2015

Daca nu-i Grecia e Greaca!

Hai ca de data aceasta chiar am comis-o:am plecat dupa paine si m am intors cu ditamai frigiderul!

Sau in traducere:sambata dimineata, afara caldut, in pat bine, masina in fata blocului cu niscaiva lipsuri pe la motor, dar functionala. Aveam ceva piscina in planuri dar cei ce ma invitasera se tot gandeau si razgandeau: Ba La Plage, ba Playa Verd, ba nustiucare groapa cu apa de prin satul nostru. Si atunci mi am dat seama ca trebuie sa ma duc sa mi iau nustiuce piesa pentru masina de la nustiuce ce dezmembrari de pe langa Bucuresti. Mi am tras o pereche de bascheti asortati la tricoul ala de sarbatoare, mi am arucat un slip in papornita ca poate ajung totusi la piscina si am plecat. La vreo 2 kilometri ma gandesc sa i sun si pe amicii cu care am indurat cu stoicism trecerea timpului la Regina Noptii ca poate au chef de o plimbare pana in Comuna Berceni (loc de atractie turistica binecunoscut de altfel). Bineinteles ca nu au zis nu. Ca sa mai sarim niste etape as spune ca am iesit pe la Aparatorii Patriei, am tinut drumul pana la Varasti, am luat piesa vietii (mi am adunat maxilarul de prin colb, pe unde il pierdusem cand am vazut ca la un centru de dezmembrari-aflat in curtea din spate a omului-am primit bon fiscal) si zic sa ne intoarcem spre casa. Dar te lasa inima? Cand treci pe langa un indicator cu Greaca sa mergi spre casa? Vreo 30-40 kilometri mai tarziu am ajuns in Greaca, si dupa inca catvea sute metri, pe stanga, pe o straduta care a vazut asfalt acum 20-30 ani am intrat in ceea ce ai numesc Domeniul Greaca Resort.

Prima impresie: parcare full. Apare un pusti care imi spune sa cobor pe un drumeag ca ma asteapta colegul lui. Drumeagul acela era certat cu asfaltul si cu latimea, in general. Tinand cont ca mai erau si masini parcate iti cam restrangea optiunile de intrare la maxim o masina din clasa compacta. Daca riscai sa te aventurezi cu un suv sau ceva superior, faceati schimb de vopsea instant. Am ajuns mai jos si tusti mai apare un pusti pe care l intreb unde putem parca si mi arata un loc la umbra firelor de iarba. Las masina acolo si dau sa urc catre conac incercand sa calc mai ferit si nu direct in colbul Baraganului. Pe de o parte ii inteleg: daca as fi parcat in locul amenajat de ei nu m as mai fi prafuit. Dar cand stii ca parcarea este mult prea mica pentru afluenta de turisti (eram la inceputul lui Iunie totusi, nu in mijloc de August) de ce nu o largesti? Cand sa intram pe terasa ne intampina o domnisoara si ne intreaba de sanatate. Ii spunem ca am venit doar ca sa zicem ca amfostacolo si atat. Eu, daca as fi fost superiorul ei, i as fi scris in script sa ne invite la piscina sa vedem ce si cum iar ulterior sa ne invite pe terasa ca sa savuram niste lichide reci. Ea insa a simtit nevoia sa ne spuna ca nu putem sa bem nimic la piscina pana nu platim 5o lei. Acum, sa ne fie cu iertare, dar era clar ca nu faceam baie in tenesi si pantaloni scurti de blugi, nu? Desi, daca stau sa ma gandesc bine, parca am mai vazut specimene din acestea. :))

Ne am asezat pe terasa, am comandat una alta, am multumit divinitatii ca eram mancati, desi d abia luasem salariul si ne permitem cheltuiala respectiva. Serviciul a fost ok (ar fi fost culmea sa nu fie din moment ce erau 2 mese ocupate pe terasa). Disponibilitatea pentru informatii a fost buna, am intrebat de terenul de golf, chelnerul s a scuzat ca lucreaza doar de cateva zile dar a revenit cu informatia.

In mare, prima impresie a fost ok. Cred ca voi reveni si la o balaceala cat de curand.

Si ca sa intelegeti de unde m am intors cu frigideru': dupa ce am plecat de la Greaca ne am dus la Oltenita ca sa vedem portul si sa mancam. Asta dupa ce eu plecasem sa mi cumpar o amarata de teava pentru masina.

Trimis de gotty in 08.06.15 14:14:58
Validat / Publicat: 08.06.15 17:11:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GIURGIU.

VIZUALIZĂRI: 2736 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gotty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Atractia copiilor.

msnd
[10.06.15 14:53:59]

@gotty -

Îmi dau seama ce se va întâmpla când vei dori să schimbi mobila.

Până atunci, dau la schimb un SB pentru informațiile primite.

gottyAUTOR REVIEW
[10.06.15 15:02:55]

Vin cu vaporu'si l parchez in fata blocului!

Multumesc frumos!

gotty, msnd