ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2015
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
MAY-2015

Lac de Verde - Restaurant

Dacă v-am povestit despre Lac de Verde - Golf & Leisure Resort şi despre Casa Grădinarului locaţia în care am fost cazaţi la Breaza, se cuvine să spun câte ceva şi despre restaurantul care ne-a asigurat hrana cea de toate zilele în weekend-ul petrecut acolo.

Mai întâi trebuie să specific faptul că restaurantul aparţinând de Lac de Verde - Golf & Leisure Resort se află aproape de intrarea din strada Caraiman şi că are şi o terasă exterioară, acoperită, ornamentată cu multe flori, foarte potrivită pentru sezonul cald. La ultimele renovări şi amenajări, vechiul restaurant - de dimensiuni mai mici - a fost lărgit, adăugându-i-se şi terasa exterioară.

Sala de servire este luminoasă şi are mai multe intrări. Dacă intri pe lângă recepţie, vei fi întâmpinat de frumoase decoruri, toate amintind de jocul de golf, iar dacă intri pe una din uşile dinspre terasă ai în faţă barul şi bucătăria. Pentru a fotografia fără a deranja pe ceilalţi oaspeţi, am căutat momente ale zilei în care sala de servire era mai liberă. În imaginile ataşate se pot observa plantele înalte de lângă ferestre, aranjamentele florale în coşuleţe care împodobesc mesele, mesele gata să primească grupuri mai mari sau mai mici, scaunele confortabile, viu colorate, precum şi multitudinea de corpuri de iluminat montate în tavan.

La Lac de Verde - Restaurant se servesc preparate din bucătăria tradiţională, românească, precum şi preparate din bucătăria internaţională.

Serviciile la masă au fost asigurate de doi ospătari, ambii amabili şi foarte operativi, cu logo-ul resortului brodat pe buzunarul de la piept.

Muzica în surdină, adesea acoperită de glasurile vesele ale vizitatorilor veniţi în grup, precum şi televizorul montat pe perete, lângă uşa de la bucătărie, asigurau un ambient sonor agreabil.

Cu menţiunea că plata consumaţiei se poate face şi cu cardul, ataşez câteva imagini din meniu pentru a vă face o impresie personală în legătură cu preţurile. Părerea noastră - a mea şi a soţului meu - este că preţurile şi serviciile la Lac de Verde - Restaurant au fost bune.

La micul dejun, inclus în preţul cazării, eu am optat pentru o consistentă omletă ţărănească cu pâine prăjită, iar soţul meu pentru ouă ochiuri. KIMBO espresso italiano, cu lapte şi zahăr alături, a completat fericit micul dejun mai ales pentru fumători. La micul dejun în stil bufet, pe lângă ceai şi cafea, se puteau servi cereale şi lapte, clătite, unt, miere, gem (de căpşuni sau de caise), caşcaval, mezeluri, legume feliate (roşii şi castraveţi) şi fructe.

Servirea à la carte a celorlalte mese din timpul zilei, se făcea conform ofertei înscrisă în două meniuri separate, unul pentru băuturi şi celălalt pentru mâncare.

Piept de pui la grătar, cu cartofi prăjiţi, este o specialitate pe care noi o agreăm întotdeauna, aşa încât n-am stat prea mult în cumpănă pentru alegere. Vinul casei care ne-a fost servit în prima seară - roze, demidulce şi foarte aromat, de la Cramele Recaş - ne-a plăcut, în consecinţă am făcut aceeaşi alegere şi în următoarea zi, atâta doar că nu l-am mai comandat la pahar, ci la carafă.

Clătitele cu dulceaţă sunt preferatele mele, dar de ceva vreme le prepar şi le servesc numai acasă. O experienţă mai puţin plăcută, altundeva, când clătitele erau umplute cu gemuri de proastă calitate, m-a făcut să nu mai comand aşa ceva niciodată la restaurant. Întrebând, am fost asigurată că dulceaţa de vişine (de casă) este foarte bună. Nu regret alegerea făcută. Despre modul de prezentare, ce să mai spun? Priviţi fotografia şi exprimaţi-vă propria părere! Bravo băieţi, bravo celui care le-a preparat şi le-a decorat exigent şi inspirat, ca la MasterChef!

Sâmbătă seara am vrut să experimentăm bucătăria chenezească. "Furnici în copac cu pui" părea foarte interesant, dar…, nu, mai bine "Pui cu ciuperci urechi de lemn". Din păcate, aceste ciuperci nu existau, deci am fost nevoiţi să ne orientăm spre altceva. Preparatele tradiţionale, româneşti, atât de cunoscute şi atât de apreciate, au fost şi de astă dată o bună alegere.

Bulzul "Lac de Verde", bogat în brânză de burduf şi bacon stropite cu unt, a fost alegerea mea, soţul optând pentru Tochitura casei. Porţiile au fost atât de mari încât nici unul dintre noi nu a terminat ceea ce i-a fost adus pe farfurie.

Desertul. Pentru mine a fost simplu. Clătitele din ajun m-au convins, astfel încât am ales tot clătite, de astă dată umplute cu nucă şi miere. Este o specialitate foarte bună, dar… un mare pericol pentru siluetă.

Cu desertul soţului meu a fost mai problematic. Deşi nu este un mare amator de dulciuri, i-a atras atenţia îngheţata prăjită, acest desert cu nume neobişnuit, prezent în meniul mai tuturor restaurantelor chinezeşti. Din păcate, nici această specialitate, de altfel destul de pretenţios de preparat, nu a putut fi oferită. Consolarea a venit odată cu o porţie de Tiramisu.

Aş vrea să mai amintesc faptul că sâmbătă, la cină, grupul de prieteni pasionaţi de golf care veniseră la Lac de Verde - Golf & Leisure Resort special pentru pasiunea lor şi care luaseră parte la o întrecere de profil, şi-a serbat învingătorii. A fost premiată - atât la categoria "Doamne", cât şi la categoria "Domni" - cea mai lungă lovitură, premiile constând în minisejururi la elegantul Club House. Am fost şi noi părtaşi la sărbătoarea lor bucurându-ne alături de ei şi aplaudându-i pe câştigători.

Pe scurt, acestea sunt impresiile noastre despre Lac de Verde - Restaurant din Breaza. Împreună cu imaginile pe care le voi ataşa, cred că vă voi convinge că merită să-i treceţi pragul atunci când vă veţi afla în zonă. Pentru că la Lac de Verde - Golf & Leisure Resort din Breaza este atât de frumos, atât de frumos…

Trimis de iulianic in 08.06.15 08:50:34
Validat / Publicat: 08.06.15 10:29:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BREAZA.

VIZUALIZĂRI: 5056 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Breaza - Restaurant Lac de Verde, clătite cu dulceaţă.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Breaza?: