ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2015
MAY-2015

Mini-vacanta de Rusalii la poale de Fagaras

Black Violin - ''Black Violin'' , 2007 - ''Dirty Orchestra''

Pentru mini-vacanta de Rusalii am ales ca destinatie Sambata de Sus

Ca si ruta, am ales varianta Bucuresti-Paraul Rece – Rasnov – Zarnesti – Poiana Marului – Sambata de Sus.

Motivul pentru care am ales aceasta ruta a fost acela ca ni s-a parut cel mai scurt drum, dar si pentru ca doream sa vedem Poiana Narciselor si Moara cu Apa de la Ohaba

Dar sa va impartasesc ce am facut/vizitat in cele 4 zile; nu voi intra in foarte multe detalii, pentru ca fiecare obiectiv turistic are review-uri dedicate foarte ample si detaliate, aici pe AFA.

Review-ul se vrea a fi un mini-ghid pentru cei care vor sa petreaca, la fel ca si noi, 3-4 zile in zona.

1) Poiana Narciselor

Este situata in satul Vad, comuna Sercaia, jud Brasov

Este o rezervatie protejata, ce se intinde pe aproximativ 400 de hectare.

Din pacate, cand am ajuns noi, nu am gasit decat cateva narcise ofilite; deci perioada ideala de vizitare ar fi probabil in jurul datei de 20 mai.

Locul este insa mirific, de un pitoresc aparte, cu paduri de stejar, poienite luminoase si multe berze

2) Moara de Apa de la Ohaba

Din satul Ohaba sunt indicatoare pana la moara, este foarte usor de ajuns.

Am ramas foarte placut impresionata de ce am vazut acolo, cat si de povestile morarului/ghid

Este o moara de apa ce inca functioneaza cu piesele originale din anul 1870; am avut si marele noroc sa o prindem chiar in timp ce macina grau :)

Morarul (care este a patra generatie de morari) ne-a povestit mandru cum ca moara functioneaza inca cu pietrele originale, care zdrobesc boabele.

Aici ai marele avantaj ca-ti iei acasa chiar produsul rezultat din marfa ta, spre deosebire de morile moderne, unde marfa este amestecata de la toti cei care vin sa macine.

Morarul are in curte si o pensiune, “Moara cu Noroc” si asigura cazare+masa (nu am intrat, nu am vazut, nu stiu ce conditii ofera).

Tariful de intrare este de 5 lei pentru adulti si 3 lei pentru copii; in plus, mi-a placut atat de tare atat locul, cat si omul, incat am mai cumparat de la ei si o sticla de 0.5 litri de sirop concentrat de capsuni (10 lei) si un borcan cu o delicioasa dulceata de dovlecel + portocala + lamaie (10 lei borcanul de 400 gr); mai aveau la vanzare si miere parca, dar si cateva hainute de copii tricotate manual… de morarita probabil :)

3) Manastirea rupestra de la Sinca Veche

Sinca este situata la cca 45 de km de Brasov si la ca 20 de km de Fagaras

Locul este cunoscut si sub numele de Templul Ursitoarelor

Este un lacas de cult sapat in piatra, fara acoperis, se pare foarte cautat datorita puterilor sale energetice. Circula tot felul de legende cum ca ar fi o cale de comunicare cu lumea de dincolo sau relatari ale unor martori care au asistat la fenomene bizare (globuri luminoase ce apar in poze, voci barbatesti care canta etc).

In toate crapaturile acestui lacas de cult sunt sute de biletele de la vizitatori, probabil cu diverse dorinte.

Mai multe detalii, aici: sincaveche.ro/bisericile- ... ricile-rupestre

4) Manastirea Brancoveanu – Sambata de Sus

Aici nu voi detalia foarte mult

M-a impresionat curatenia si ingrijirea fara repros a domeniului: curatenie exemplara, iarba si tufele tunse impecabil, zugravit peste tot, fara urma de coscoveala, flori. Si, evident, peste tot, imaginea parintelui Arsenie Boca, care s-a transformat in ultima vreme, din pacate, intr-un produs agresiv de marketing.

5) Aventura Parc – Dragus

Este ideal pozitionat in imediata apropiere a statiunii Sambata de Sus, la circa 2 km.

Nu este foarte mare, insa suficient pentru a constitui un mod de agrement care creste potentialul turistic al zonei.

Evident, a constituit bucuria copiilor: 2 trasee pentru copii, o tiroliana destul de lunga peste un rau mititel, panou de catarare, paintball, tir cu arcul.

Tariful este de 35 lei/copil pana in 12 ani, cu acces 2 ore la cele 2 trasee, tiroliana peste rau si panoul de catarare. Paintball-ul si tirul cu arc se achita separat. La intrare gasesti un mic barulet aprovizionat cu strictul necesar: apa, sucuri, crantanele.

Mai multe detalii aici: aventura-dragus.ro

6) Traseul Sambata de Sus – cabana Sambata de Sus (altitudine 1400 m) – chilia parintelui Arsenie Boca

Din statiune traseul pana la cabana este de circa 2,5 ore, cf indicatoarelor; insa, cu putin curaj, se poate strabate cu masina o buna portiune de drum forestier, pana la inceputul potecii de urcus; din momentul in care incepi sa urci, ai cam 1-1.5 ore pana la cabana, apoi inca aprox 30 de minute de urcus pana la chilie.

Drumul este absolut incantator, mergi pe langa rau, treci pe langa caderi spectaculoase de apa, mergi prin padure, apoi prin pajistea alpina, printr-o bogata vegetatie.

Traseul a fost extrem de aglomerat, multa lume si pestrita, majoritatea neechipata de munte (papuci, sandale, fuste lungi etc); curios ar fi cum s-au descurcat pe traseu. :)

La cabana poti manca ce a pregatit cabanierul in ziua respectiva; meniul in ziua in care am fost noi era ciorba de fasole, mamaliga cu branza si smantana si friptura de porc cu piure. Au de baut cam de toate, alcoolice, racoritoare si cafea. De asemenea, au si ceva dulciuri: Snickers, napolitane etc

Locatia este modesta, are si cazare in conditii de cabana (camere cu multe paturi, priciuri, soba de teracota cu lemne, curent printr-un generator, toaleta in curte si apa la izvor).

Constituie punct de plecare catre traseele din muntii Fagaras, inclusiv catre Vf. Moldoveanu.

Amplasarea cabanei este superba, dar aglomeratia de acolo parca i-a rapit din farmec.

Au ramas de vizitat pentru data viitoare, sper cat de curand: herghelia din Sambata, cetatea Fagarasului, Castelul Brancoveanu

Concluzii:

- Amplasarea relativ apropiata fata de capitala (cca 4 ore de mers) face din Sambata de Sus o destinatie interesanta, mai ales ca alternativa la Valea Prahovei si Bran-Moeciu; insa, din pacate, accesul se face tot pe DN1, super aglomerat in weekend-uri si in mini-vacantele de sarbatori legale

- Zona mi se pare in continua dezvoltare: multe pensiuni/hoteluri, turisti destul de multi

- Aer foarte curat, padure aproape, poienite frumoase pe marginea raului unde poti face un gratar si poti petrece o zi in tihna.

Avand in vedere ca o parte din obiectivele enumerate apar si in sectiunea "Tara Fagarasului", si in cazul in care regulamentul permite, poate ar fi bine ca un WM sa insereze acest articol si in acea sectiune; evident, fara PMA

Trimis de Chloe in 07.06.15 11:10:33
Validat / Publicat: 07.06.15 12:47:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SÂMBĂTA de SUS [BV].

VIZUALIZĂRI: 3711 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P23 cabana Valea Sambetei

webmaster [07.06.15 12:56:59] »

Chloe [07.06.15 13:30:08] »

@webmaster - Multumesc!

webmaster13 [09.06.15 10:19:14] »

Chloe [09.06.15 11:51:22] »

@webmaster13 - Multumesc!

Chloe