ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2015
single

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Catacombele Parisului și Disneyland

Tocmai am aterizat de la Paris si hop si eu cu ceva impresii. Desi imi planificasem o calatorie Cluj-Malmo-Goteborg-cascada Trollhatan- Copenhaga, locuri despre care am citit si m-am informat (mi-a placut ce s-a scris) aici pe site-ul AFA... pana la urma am ajuns la Paris. In 5 zile nu puteam acoperi traseul de mai sus, dar Parisul cat de cat da.

Am plecat cu Wizzair de la Cluj la Beauvais, biletul vreo 180 de euro.

E prima data cand zbor cu low-cost, aeronavele Wizzair sunt noi si echipajele excelente. Nu mi-a placut ca nu se lasa scaunele pe spate sa dormi.

Aeroportul Beauvais e minuscul si usor de folosit, are un mini snack bar cu preturi bune, 3-5 euro un sandwich imens si bun, cu jambon afumat, salata si branza cu mucegai, cafea... dar fetele care servesc sunt ametite rau. Au un duty free bunut, L'Occitane, Estee Lauder, Hugo etc De la Beauvais pleaca un shuttle (sunt o gramada defapt), 15,9 euro pana la Paris cu bilet luat in avans pe net (si scos la imprimanta evident). Cum iesiti din aeroport, in fata, sunt shuttle cate doriti. Faceti o ora buna sau si mai mult daca e aglomerat pana la Paris, unde coborati la Porte Maillot, langa Palatul Congreselor si pe langa Arcul de Triumf. De aici se ia metroul in orice directie, sau taxi. Inapoi la aeroport tot de aici se pleaca.

Eu mi-am petrecut a doua mea zi la Paris la Disneyland. Nu am detalii cu trenul, cum se ajunge, ca eu am fost cu masina pe autostrada, se poate parca la gara Disneyland, 8 ore parking costa vreo 15 euro. Parcarile sunt mici, stramte si inguste, dar nu se supara nimeni daca zgarii cu bara, bara altuia. In Romania este invers, dar la faza asta prefer Romania. Eu am luat bilete pe net, ambele parcuri intr-o zi, cred ca 60 de euro. Mi s-a parut cam kitch pana sa intru, dar m-am simtit chiar in USA, si asta la Paris! Mi-a placut la Disneyland, eu am fost ca adult fara copii, m-am dat in Tower of Terror Disney Studios sincer ma asteptam sa ne scoata si afara, asta chiar era tare, am luat si pozele, (magnet type), la sfarsit cu 15 euro, lucru pentru care cu bonul, se face reducere la poze magnetice urmatoare la 5 euro / 2 bucati. Doar ca eu am uitat de poze, am luat cu reducere poze magnetice la Indiana Jones ca acolo mi-am amintit. Pozele sunt facute de ei, in momentele de groaza (cand lumea tipa), iar cand va dati jos (din ce v-ati urcat) pe niste panouri la iesire urmariti nr pozei unde va vedeti si apoi mergeti la casa, la centru foto sau ce e in zona si cu nr pozei spuneti de doriti (magnet, poza tablou...).

Mie mi-a placut la Disneyland, admosfera americana, mancarea, incredibil la McDonalds am mancat angus real (cu salata, apa minerala sau plata, salata de fructe) -15 euro - COZI IMENSE PESTE TOT - m-am dat cu carapacea de broasca testoasa in Angel's Cove, este o chestie... dura, mai ales ca se petrece in intuneric si la un moment dat se intoarce carapacea, e foarte tare senzatia si viteza e foarte mare. Cui ii e frica de masina, de avion, are probleme de respiratie, de panica, cu inima, sa nu se suie in asa ceva. In schimb, cine crede ca viata e grea, ca lumea e rea, trece printr-un divort, este hartuit, cine se crede nedreptatit, cine crede ca are probleme reale sau nu, cine nu stie incotro sa se indrepte, cine traieste o viata plictisitoare, cine are intrebari, dupa ce trece pe aici cu siguranta vede lumea altfel cand coboara. Eu am crezut ca Disneyland este siropos, cu papusi si pentru copii. Este o combinatie intre teroare si papusi. Este un loc perfect, minunat. Este copilul din tine si spaimele copilului din tine (devenit adult) Daca i-as acorda un parfum ar fi Hugo Boss clasic, amar si dulce la un loc.

Mi-a placut trenul Indiana Jones, locul... superb, viteza grozava. Sper sa nu ma insel dar Big Thunder este cel care te da cu capul in jos, viteza este asa mare, ca nu simti ca esti cu capul in jos. Eu n-am scos un sunet, mi s-a parut incredibil ca exista asa ceva. Am uitat sa tip, sa ridic mainile... sincera sa fiu am ras cu gura pana la urechi, mi-a placut tare mult. Este o bucata de viata care merita traita.

* * *

A doua zi, dupa Disneyland, cu bilete rezervate si cumparate pe net, 10 euro (scoase la imprimanta pe hartie), la ora 15 am intrat in Les Catacombes des Paris. Coada, imensa. Pe net insa, cu rezervare de ora intri in fata turistilor care stau la coada. Eu am venit pe jos de la statia de tren/metro St Michel de Notre Dame, este si un parculet nearby unde sunt banci la umbra.

Catacombele au peste 200 de mile, dar se viziteaza doar 2 km. 12 milioane de parizieni stau si isi petrec viata pe oasele a peste alti 6 milioane de parizieni. Parerea mea este ca sunt mult mai multi in osuar. Catacombele Parisului sunt un must see and feel in a lifetime. Linistea din catacombe este o experienta unica. Totul este liniste si, cu adevarat tacere. Fiecare entitate decedata si depozitata acolo in anonimat si-a gasit de mult linistea. Este o experienta unica, de bucurie intre cei vii care vin si isi arata respectul fata de cei care au fost vii. Niste sentimente fata de lume se reconfigureaza aici, in tuneluri stramte langa milioane de oase umane. Viata arata altfel. Nici un om viu care intra aici nu se grabeste sa iasa, toti oamenii vii se simt bine, in mod ciudat... locul e frumos. Plin de pace. Sacru.

Catacombele osuare sunt localizate in foste mine de calcar poros, limestone, calcar exploatat pentru constructii in perioada Lutetiana, calcar format de catre o mare tropicala 45 mil de ani in urma. Lutetia este vechiul nume al Parisului. Din aceste galerii miniere s-a construit Luvru, Notre Dame. Aici este Lavoisier (1743 - 1794), Madame Elisabeth (1764 - 1794), Camille and Lucile Desmoulins (1760 - 1794 and 1771 - 1794), Danton (1759 - 1794) si Robespierre (1758 - 1794). Aici sunt rezervele de apa.

De aici sar la plimbatul in Paris pe jos (alegerea mea), next day, fara a intra nicaieri (am incalcat asta). As vrea sa scriu, pe scurt, pe lung, pe cum imi iese felul in care am simtit eu acest oras mergand pe jos, ceea ce nu prea fac, dar mi-am dorit asta, am citit Misterele Parisului cand eram copil. Acel Paris nu exista. Am fost la Notre Dame, Luvru, Opera, Arc de Triumf, St Madeleine Church, Champs Elysee, Effel Tower, American Church, St Severin Church, St Germain... Din punctul meu de vedere, care am calatorit lumea istorica, civilizata sau necivilizata...

Parisul este frumos si minunat dar si-a pierdut inima care a batut candva. Nu exista o inima uniforma. Si nu din cauza cetatenilor etnici (pe care nu i-am vazut), ci din cauza faptului ca istoria (intr-un spatiu mic) este reprezentata diferit si nu pare sa aiba legatura ceva cu altceva. Am vazut politist care a oprit circulatia in Place Concorde ieri la ora asta, si la claxoanele masinilor, a devenit dirijor de opera pe claxoane. Asta in timp ce la 40 de metri mai incolo un alt politist se certa cu o tanti ca a oprit-o, trecea CD in zona. Am intrebat un cuplu ce se intampla, cuplu de francezi. El mi-a zis: police ok, others nada! Oh, nada - rien, am spus eu.

Dupa ce am facut un traseu greu pe jos, in praf, am baut apa din rucsac - nu cumparati apa de la cetateni pe strada ca e din Sena, atentie toalete nema, Champs Elysee mergeti pe pietre si nisip (Champ Elysee e doar pietricele) am vazut o comoara intacta: St Germain l'Auxerrois, in fata la intrarea Luvre. E o tanti acolo care m-a-ntrebat de unde sunt... I said Romania... s-a strambat si a intepenit. Langa ea un nene... he said: Pensylvania? ... and I said "don't judge people after their country of origin". Am cumparat o carte de la tanti care a ramas uimita ca cineva din Romania da 5 euro in speranta ca gaseste in carte o sculptura care nu poate fi fotografiata (era dupa un geam). Este prima oara in viata mea cand sunt privita ca "rom"-roman, tanti era depasita saraca, nu stia... sa cheme politia sau sa-mi vanda cartea. Ce penibil. Am auzit un fel de romana vorbita la Paris, in tren si avion dar nu era limba romana, era un fel de ceva, cred ca ruso-moldoveneasca arhaica, ca eu n-am inteles mare lucru.

Recomand Parisul ca destinatie, dar in anumite conditii;

- cei care cautati urme ale Frantei si Parisului istoric le gasiti, dar disparate;

- cei care vreti sa vedeti Parisul de azi ve-ti fi fericiti pentru ca este cu adevarat minunat;

- cei care pot alege altceva, sa aleaga;

- cine vrea sa vada Luvru sa-si ia 5 zile;

- friptura de vita in sange cu salata de telina este minunata;

- nu mancati in cartierul latin;

- cel mai mare melting-pot pe care l-am vazut vreodata, incredibil, trebuie vazut asa cum e azi.

Servicii restaurante: poor. Amuzant la servicii restaurant, francezii sunt nepasatori la servire. Am mancat mici minunati, voi reveni cu sursa, mici de luat si facut acasa. Mici adevarati (nu ma asteptam).

Am mancat scoici bune paella, melci minunati, am baut cidru maturat excelent.

Trimis de drumet in 05.06.15 17:32:08
Validat / Publicat: 05.06.15 22:41:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 4109 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (drumet); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.06.15 18:20:34]

Pentru că review-ul de față este unul de călătorie, vă rog să acordați note și la rubricile CADRU NATURAL, DISTRACȚIE/RELAXARE.

[05.06.15 22:40:37]

Un fel de "2 în 1" - oricunde l-am publica, cineva este nedreptăţit. Într-un final, a ieşit "nedreptăţire" pentru cei care caută info utile despre Disneyland (mai ales din perspectiva "adult only"! rare asemenea "priviri"...) - o vor găsi cu (foarte) greu, aici, la rubrica "Catacombele Parisului"...

Pe viitor încearcă să împarţi astfel de impresii (multi-point-of-interest, aş zice, în ton cu romgleza din articol ) în articole distincte, grupate pe subiecte distincte (şi încărcate evident fiecare în rubrica sa). Ok?

drumetAUTOR REVIEW
[06.06.15 18:46:14]

@webmaster - OK, SIR. Iar am calcat pe bec. Asta sunt, cu impresiile mele, sar din disneyland in catacombe, ce sa ma fac cu mine? Mai greu sa ma impart ulterior. Mi-a placut faza cu "romgleza". Eu ii spuneam megleno-romana, dar ramane romgleza/Iddea e ca n-am terminat articolul.

drumetAUTOR REVIEW
[06.06.15 23:58:51]

@webmaster - sa fie sters, articolul si pozele. Multumesc.

Si contul. Apreciez. Si totul ce am scris. Numai bine.

[07.06.15 21:00:08]

@drumet - Cf Termenilor și condițiilor de folosire AmFostAcolo — cu care ai fost de acord la înscriere — un cont, articolele sau fotografiile trimise nu se pot șterge.

drumet
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: