ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2010
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 04.02.09
DEC-2004

In varful muntilor

Desi eram la un inceput de decembrie, o toamna lunga si destul de calda ne-a facut sa iesim la sfarsit de saptamana la o plimbare spre Campulung-Arges. Nimic din pregatirile de plecare nu ne ducea cu gandul ca vom ajunge pana la poarta tunelului ce duce la Lacul Balea, care era inchisa (recunosc ca nu m-am informat inainte ca drumul se va inchide la un anumit moment al iernii). Dar nu ne-a parut rau.

Drumul se prezenta in conditii relativ bune, asa ca am urcat, cum am facut-o de mai multe ori, pe la Voinesti, Gemenea, Malu cu Flori, zona pomicola, dar foarte placuta, trecand prin Cetateni, cu vestigii ale unei cetati dacice (sec. I i. Ch. ), atribuita de legenda lui Negru-Voda, cu ruinele onor biserici din sec XIII-XIV, dar si ale unei biserici rupestre.

Am cotit spre Campulung, oras deosebit de interesant si pitoresc (atestat de prin 1300), situat la poalele muntelui Iezer-Papusa, cu monumente interesante. A fost, temporar, si capitala Tarii Romanesti, dupa care resedinta domneasca a fost mutata la Curtea de Arges. A fost un important centru comercial si mestesugaresc, dar si cultural, avand chiar si o tipografie. Are o biserica (Ansamblul Negru Voda), refacuta de Matei Basarab si D. Ghica, , cu o casa domneasca din piatra si caramida, cu etaj, cu camere boltite si foisoare cu arcade. Mai este acolo Biserica domneasca, de pe vremea doamnei Chiajna, si multe alte cladiri. De la Campulung se poate ajunge la Cabana Voina.

Am continuat drumul prin Berevoiesti, spre Curtea de Arges, despre care am mai vorbit. De la Curtea de Arges sunt cam 85 km pana la Balea Lac. Drumul este superb si merita sa il parcurgi. In acea perioada natura ne-a ajutat sa o cunoastem si sa ne bucuram. Am niste fotografii care prezinta culoarea toamnei tarzii. Desi drumul pare a fi periculos, merita incercat. Ceva mai multa adrenalina... Am facut popasul la casa Argeseana, dar si Valea cu Pesti, unde exista conditii de a manca bine, sau de a gasi o cazare foarte buna.

Undeva, la cca 6 km inainte de intrarea in tunelul de la Balea, este un popas, la Izvorul Argesului, unde poti sta (recomand acest lucru vara).

Trimis de mcosmin in 10.01.10 13:09:24

VIZUALIZĂRI: 1621 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mcosmin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Manastire in varful stancii langa Cetateni
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Transfăgărășan: