ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2015
APR-2015
single

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 9 MIN

Cazare perfecta pe 'o strada colorata si infratirea intre popoare'

Hotel DE CURTIS PALACE 3*

Adresa: Via A. De Curtis, 30 - Catania

Tel. +390956141339,

Fax: +390958992056

mail: info@decurtishotelcatania.com si booking@decurtishotelcatania.com

Pachet city break achizitionat cu 3 luni inaintea plecarii cu orar de zbor perfect, decolare dimineata la ora 6 si retur seara la ora 19, compania albastra, in conditii civilizate.

Cazarea a costat 200 Eur fara mic dejun, iar la receptia hotelului am platit taxa de oras 3,5 eur pentru 5 nopti/6 zile.

CUM SE AJUNGE

Punctul de reper forte a fost Stazione Centrale/gara orasului Catania. De la aeroport pana la Stazione Centrale- Alibus – 4 eur/biletul achizitionat fie de la ghiseul peronului din afara aeroportului de la care pleaca autobuzele, fie direct de la sofer. Alibusul circula din 20 in 20 de minute, este comod, nu foarte aglomerat. Autobuzele nu sunt dintre cele mai moderne cu spatii de depozitare pentru bagaje insa sunt comode, curate si civilizate. Aeroportul deloc spectaculos nu este foarte departe de zona istorica a orasului si in cca 10-15 minute ajunge in zona Stazione Centrale dupa ce parcurge distanta de cca 6 km in zona portului de multe ori strecurandu-se printre containerele de marfuri si cladiri vechi asa incat am avut senzatia ca ma aflu in plina activitate comerciala portuara.

Atentie, in cazul in care va deplasati intr-o zi de “sarbatoare” nu va amagiti ca veti beneficia de acest mod de transport. Alibusul nu circula, precum nici marea majoritate a autobuzelor locale. Orasul este blocat practic si atunci devine raiul taximetristilor. Intoarcerea mea a fost in ziua de 1 Mai/sarbatoare si in Catania. Dupa ce am asteptat cca 30 de minute in statia din fata garii spre a lua Alibusul spre aeroport desi fusesem avertizata ca transportul in oras este inactiv am recurs la “oferta” generoasa a unui taximetrist care a efectuat cursa pentru 2 persoane contra sumei de 15 Eur. Nu mi-a parut rau pentru “oferta”, chiar a fost distractiv drumul parcurs spre aeroport, soferul, un adevarat sicilian vorbaret si “amabil” cu cele 2 turiste pe care le-a transportat ne-a vorbit tot drumul despre bucataria siciliana care este cea mai…... buna, gustoasa, frumoasa si renumita…..., ne-a vorbit despre soarele sicilian si frumuestea insulei dar si despre multimea de imigranti care au invadat tarmurile Siciliei.

De la Stazione Centrale se ajunge la hotel mergand pe una dintre strazile perpendiculare Martiri dei Liberta, pe piateta garii nu mai mult de 10 minute pe jos. Veti trece pe langa Piata Arhimede de unde pleaca autobuzele spre statiunile si orasele importante ale insulei, Palermo, Messina, Taormina, Siracuza etc. si la cateva zeci de metri veti ajunge in imediata apropiere a hotelului, un scuar cu pomi infloriti.

HOTELUL

Si acum ca am ajuns in fata hotelului, inchipuiti-va o cladire veche, istorica, deh … ”palazio”… cu 2 etaje, situtata pe coltul strazii, pe care nu aveti cum sa o identificati caci nu are nici un semn distinct de hotel…... Va uitati la numarul cladirii, vedeti ca are numarul 30, cel pe care il cautati si va ganditi cum sa procedati pentru a patrunde inauntru pe poarta mare si greoaie care vi se infatiseaza. Bineinteles ca veti impinge ca si mine in poarta, va veti enerva, insa veti descoperi imediat pe un mic panou soneria magica si gata…... ’bate si ti se va deschide”. In fata ochilor veti vedea un culoar, nu foarte curat cu o mica curte interioara si o scara laterala in stanga. Peretii sunt neingrijiti o stranie idée de vechi si deloc curat si sigur ca si mine veti avea pareri de rau pentru alegerea facuta. Veti urca etajul inalt cu scari largi, cu mana din fier forjat, lucratura de calitate, venita dintr-un timp trecut de mult si la etajul I veti intra in hotelul ciudat, aparent modest si inconfortabil la prima vedere. Dar nu va grabiti sa judecati la primul impact, caci afara e gardul dar inauntru este, nu, nu leopardul, ci un hotel super curat, foarte bine gospodarit si mai ales foarte generos in gazduirea oaspetilor.

Pentru a accede in cladire si in camera veti primi un rand de chei pe care il veti pastra pana la plecare. Asa dupa cum am povestit déjà, daca va aflati intr-una din zilele de sarbatoare (care sunt foarte numeroase in Sicilia) veti primi o cheie cu card pentru a patrunde/parasi cladirea si o veti lasa pe biroul de la receptie in momentul plecarii caci oamenii se respecta si nu veti avea de la cine sa va luati la revedere. Pentru ca am avut cursa de intoarcere seara, bineinteles ca dimineata am lasat bagajul la receptie fara nici o problema si spre seara m-am intors spre a-l recupera. Am lasat cheia la receptie si am parasit hotelul. Problema cheilor a fost distractiva, am avut 4 chei, una de intrare in cladire, o alta de intrare in receptie, una de intrare la etajul 2 unde am avut camera si una de intrare in camera. Bineinteles ca fiecare avea o alta forma dar sa nu credeti ca le-am nimerit intotdeauna imediat, drept pentru care mi s-a intamplat sa ma intersectez cu alti turisti si sa ne amuzam pe tema comuna, cine reuseste sa gaseasca mai repede cheia potrivita. Cel mai distractiv moment a fost cand intr-o seara tarzie doi tineri nordici cu chef de viata si deja obositi incercau sa deschida usa de la etajul 2 cu cheia de la camera si foarte afectati ca nu reuseau discutau in contradictoriu posibilitatea reintoarcerii in oras spre a continua petrecerea.

RECEPTIA nu este foarte mare. Camera este relativ simpla dar foarte bine organizata. Ofera foarte multe harti, pliante cu agentii de voiaj care organizeaza excursii precum cea cu jeep-ul pe Etna dar si in orasele de top ale Siciliei. Se poate plati la receptie atat cash /card atat cazarea cat si alte facilitati. Receptia poate organiza preluarea /intoarcerea la aeroport. Orice intrebare veti adresa veti fi sfatuiti cu multa amabilitate asupra transportului in oras, a programului de vizitare a obiectivelor turistice. Veti fi indrumati de Rita si Alexander cu amabilitate spre restaurante specific siciliene. Cei doi mi s-au parut extrem de prietenosi si bine intentionati, tratand clientii cu multa politete si amabilitate.

INTERNET exista atat in receptie cat si in camera.

PARCARE, personal nu am avut nevoie, insa am intrebat si mi s-a spus ca exista posibilitatea contra cost intr-o parcare interioara a unei cladiri de vis-à-vis.

CAMERA nr. 10, etajul 2 in care am fost cazata a fost pe placul meu. Vederea era intr-o zona interioara dintre niste imobile si undeva in departare se vedea marea. Am avut parte asadar de liniste deplina.

Camera mare avea un pat matrimonial foarte confortabil si mare. Noptiere, sifonier mare cu umerase, un birou cu scaun, oglinda, o canapéa mare cu … n… perne, loc de depozitat bagaje.

Multe corpuri de iluminat, perdele si draperii, frigider, LCD cu diagonala destul de mare, A/C functional, cutie de valori. Gresie frumoasa si décor modern pe pereti.

TERASA a fost unul dintre punctele forte, mare, cca 10 mp, cu masa, scaune, umbrella de soare.

BAIA cu faianta de culoare albastra si gresie s-a remarcat prin dusul cu hidromasaj, toaleta si bideu separate de ghiuveta. Spatii generoase cu ferestre de aerisire si luminate favorabil. Materiale consumabile de categorie medie insa indestulatoare.

Trebuie sa fac o mentiune speciala. Am avut ocazia sa patrund si in alta camera decat in aceea in care am stat si am avut posibilitatea se observ ca avea o alta decoratie interioara, de asemenea foarte frumoasa. Camera era de fapt pentru o familie cu copil sau pentru trei persoane, un pat matrimonial si un altul separate. Baia era la etaj, urcand pe scara interioara.

CURATENIA s-a facut zilnic iar lenjeria a fost schimbata de 2 ori in timpul sejurului meu.

IMPREJURIMI

Aici trebuie sa explic si titlul pe care l-am dat articolului. Am spus ca strada este colorata.

Da, pentru ca fiind luna aprilie pe strada exista multi pomi infloriti in culori prioritar roz, mov, indigo.

Si da, strada mai este “colorata” si pentru ca undeva, cam la 200 de m. departare de hotel pe stanga daca va veti indrepta spre zona istorica, veti face cunostinta cu cele cateva tinere si mai putin tinere femei care inveselesc strada practicand cea mai veche meserie din lume. Ce mi s-a parut mai ciudat a fost faptul ca le-am vazut nu numai la orele serii ci chiar si la diferite ore ale zilei asteptand clientii, stand de vorba, examinand cu atentie turistii care treceau pe langa ele. Intr-una din zile am mers pe trotuarul pe care stateau si ne-am salutat. Ma mai vazusera trecand cu rucsacelul in spate, eram déjà cunostinte vechi. Nu am indraznit sa fac o poza desi mi-as fi dorit. Nu erau ostentative, mi s-au parut modeste din toate punctele de vedere si usor "obosite"

Si da, strada mai este “colorata” pentru ca sunt multi imigranti, in special din nordul Africii. Chiar in imediata apropiere a hotelului se afla doua magazine in care acestia vand in general articole de voiaj dar si diverse alte nimicuri, imitatii din piele, genti, portmonee. Sunt in general senegalezi dar si alti africani, libieni, tunisieni, traiesc cu putin, au inchiriate camera modeste cate 5-6 persoane la un loc. Nu sunt agresivi, se straduiesc chiar sa fie politicosi si tanand cont ca sunt in apropierea hotelului cu turisti ii saluta pe acestia si ii invita in micul lor magazin. Mare parte dintre ei sunt déjà vorbitori de limba italiana.

Si da, strada mai este “colorata” caci in partea opusa, care duce spre Stazione Centrale se afla Consulatul Romaniei. Aici veti intalni la orele diminetii compatrioti veniti la munca in Sicilia, cu dosare cu acte, stand de vorba, asteptand sa intre in cladirea consulatului.

Tot in zona se afla si sediul Atlassib, iar autobuzele firmei pleaca de pe un peron al autogarii /Stazione Centrale. Dar ceea ce m-a frapat in mod deosebit este ca Vis-à-vis de hotel este o biserica preluata de Biserica Ortodoxa Romana, avand hramul Sf. Agata, patroana spirituala a Cataniei unde se intalnesc romanii la slujbele saptamanale si nu numai. In scuarul din fata bisericii am vazut numeroi romani stand de vorba, schimband impresii despre munca lor.

In apropierea hotelului se mai afla si cateva magazine mici pentru aprovizionarea zilnica a localnicilor cu strictul necesar. Preturile nu sunt mari si marfa este suficienta si variata. Sunt de asemenea cateva baruri unde dimineata poti lua micul dejun specific, un croissant si o cafea cu 1,5-2,5 eur depinde de locatie.

Sunt in vecinatatea hotelului si 2-3 restaurante, unul dintre ele are preturi rezonabile si am aflat ca la el lucreaza si dori romani. Restaurantul se numeste A casa d'amici, sugestiv nu?

Si acum se recapitulam motivul pentru care va recomand acest hotel. Se afla la nu mai mult de 10 minute de mers pe jos de Stazione Centrale, Plazza Archimede (de unde pleaca autobuzele spre orasele si statiunile Siciliei) de Catedrala orasului si Teatrul Bellini, la cateva minute Via Sicilia si Piazza Stesecoro, Teatrul Roman si Via Etnea. Confortul este sigur, curatenia si amabilitatea gazdelor sunt la cote maxime. Puteti avea experienta unei infratiri cu oameni de diferite nationalitati pe o “strada colorata” atat la propriu cat si la figurat. Siguranta maxima, ca intre prieteni fara mofturi pentru o zona a Italiei mai saraca dar foarte primitoare, cu peisaje superbe si oameni frumosi. Veti fi totodata in inima unui oras istoric cu nenumarate monumente si edificii, cu biserici si muzee situat spectaculos pe malul marii. Sunt deci conditii optime pentru un sejur placut in Catania ca punct de plecare pentru vizitarea Siciliei.

Va doresc tuturor vacante placute

Il rog pe web daca poate introduce de pe you tube: Cantu di Lu Carritteri. multumesc

Trimis de amero in 02.06.15 17:48:12
    Validat / Publicat: 02.06.15 19:13:06

VIZUALIZĂRI: 2529 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 scuarul din fata Bisericii romanesti se afla in imediata apropiere a hotelului, strada coboara spre Stazione Centrale
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

[02.06.15 18:03:14]

[02.06.15 18:28:26]

@webmaster21 - multumesc ptr. melodie si pozitionarea este corecta

puiutea
    [02.06.15 22:18:25]

Ca întotdeauna, o plăcere să citesc review-urile dvs! Felicitări și... mai așteptăm!

[02.06.15 22:42:42]

@puiutea - multumesc ptr. vizita

adri-nico
    [03.06.15 00:41:17]

Ca sa vezi ca am citit cu atentie si nu mi-a scapat nimic, la restaurantul ala cu romanii s-a strecurat o litera in plus, sint sigura ca din greseala.

Cind am vazut ca te-a intimpinat culuarul murdar, ma gindeam de unde titlul? Dar m-am lamurit pe parcurs.

[03.06.15 06:00:43]

@adri-nico - buna dimineata, ce surpriza!!! merci ptr. vizita si atentie.

adri-nico
    [03.06.15 08:57:39]

@amero - Nu e nici o surpriza ca eu nu sint abonata pe utilizatori ci pe destinatii. Si uite ca mi-a intrat in posta si reviewul acesta.

Te pup!

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [03.06.15 09:11:41]

@amero - Foarte utilă recomandarea ta pentru acest hotel ieftin şi bun; dacă aş fi ştiut de el poate că l-aş fi ales în locul cazării în Siracusa, Catania fiind mai bine poziţionată decât Siracusa pentru vizitarea Siciliei.

Drumul de la aeroport la gară am fost obligaţi să-l facem şi noi: în ultima zi a şederii în Sicilia am decis să vizităm Catania, aşa că am plecat dimineaţa din Siracusa cu Alibusul, care ne-a lăsat la aeroport. Cum la aeroportul din Catania nu au serviciu de lăsat bagajele, am luat un autobuz de oraş (nu Alibusul - biletul cred că a costat 1 euro) până la gară. Din păcate nu-mi amintesc numărul autobuzului dar ştiu că că am traversat mai întâi un deal şi o zonă verde şi pe urmă am ajuns, aşa cum ai spus şi tu, pe malul mării şi la gară. Acolo am lăsat bagajele şi am avut la dispoziţie vreo 6 ore pentru vizitarea Cataniei înainte de a ne întoarce ca să le recuperăm şi să luăm acelaşi autobuz spre aeroport. A fost cam peste mână, căci aeroportul se află la sud de Catania iar gara spre nord, dar n-am avut de ales. În plus, în Sicilia trebuie să-ţi rezervi timp pentru aşteptatul în staţii.

Catania merită într-adevăr vizitată şi-mi pare rău că nu i-am dedicat decât câteva ore.

[03.06.15 09:29:43]

@Carmen Ion - multumesc ptr. ecou. Eu m-am obisnuit sa iau cazare in orasele din care pot pleca spre destinatiile pe care imi doresc sa le vizitez pentru a ma deplasa mai usor si calatorind de cele mai multe ori solo evit statiunile cu program pentru familii si seniori. Si eu citisem ca biletul pentru Alibus costa 1 eur, din pacate lucrurile s-au schimbat mult in zona. Aeroportul este intradevar modest, deh oras sicilian, mediu, nu stiu cum este cel din Palermo... Si da, orasul merita a fi vizitat, este prietenos si are obiective spectaculoase. multumesc ptr. vizita

adri-nico, amero, Carmen Ion