ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2015
ÎNSCRIS: 23.07.12
JUN-2015

Orice regina se lasa asteptata- Restaurant 'Regina Noptii'

Sa pleci de acasa cu destinatia Mogosoaia si sa ajungi mai departe de Ploiesti e ca si cum ai pleca la paine si te ai intoarce cu o crema de ras. Si intre astea doua sa ti propui sa mergi la Snagov. Cam asta a fost planul nostru de bataie in week-endul acesta.

Am plecat de acasa fluierand si cu mainile in buzunar ca sa descoperim mult laudatul palat de la Mogosoaia. Ajunsi acolo, o puzderie de oameni se bateau pe vata de zahar, chinuiau iarba si imitau in cele mai fidele conditii un furnicar. Vazandu i pe toti echipati cum se cuvine de acasa cu paturi, sezlonguri, palete de tenis, mancare, bautura, catel si soacra am zis ca pe la terase sufla vantul. Asa ca minunandu ne de istetimea noastra am navalit spre terasele de pe malul lacului. Norocul nostru a fost ca la benzinaria de langa mai aveau ceva chestii reci prin frigidere ca altfel muream de sete la ce isteti am fost. Sau cu alte cuvinte, fusesera altii mai isteti inaintea noastra si ocupasera mesele.

Dar nu am renuntat ca doar suntem obisnuiti sa ne facem loc prin trafic si am purces spre Snagov. Si daca tot am iesit pe DN1 nu mergem noi pana la Paulesti? Mergem, cum sa nu mergem.

Cum treci de Ploiesti spre statiuni, prima iesire de pe DN1 iti arata ca poti ajunge la Paulesti pe drumeagul ce se pierde in zare. Tusti si noi, iar dupa 2 paduri, o balta de peste si inca 2 domnisoare ce sprijineau pomul din dotare am ajuns la Regina. Prima impresia a fost: "Ia uite ma ca au ajuns istetii aia de se bat pe mese si aici. "Parcarea era plina dar asta nu ne a oprit mai ales ca deja se cam instaurase o forma de conducere pe care multi istorici o numeau despotism, iar eu, ca sa nu i contrazic, as mai adauga doar "al foamei". Intraram in gradina abundenta in verde si chiar ne am dat seama ca nici aici nu am fost isteti din timp. Am dat 2 tururi de gradina, am faultat vreo 2 chelneri pana am gasit izbavitoarea masa. Vazandu ne asa obositi de cautarea mesei chelnerii au zis sa ne lase sa ne tragem sufletul. Si ne au lasat cam 45 de minute pana sa vina sa ne ia comanda. Norocul nostru a fost sa ne am descurcat (ca doar suntem romani) de meniuri. Ca daca urmaream varianta clasica in care chelnerul ti aduce meniul, te lasa sa te hotarasti si pe urma vine si iti ia comanda cred ca inchidea la non-stop pana mancam noi. Eh, iata ca dupa cele 45 minute regulamentare am dat si comanda de mancare si ni s a transmis ca dureaza 45 minute pregatirea bucatelor. Deja speriati ca orice ai cere aici se masoara in 45 minute, cand a venit mancarica am cerut si nota de plata. Asa, ca sa fim noi siguri ca nu intarziem la munca a doua zi.

Despre mancare numai cuvinte de lauda (chiar daca prietenii mei ce au insistat sa venim aici au coborat in clasament ciorba de cocos de la Number One la Buna). Gustoasa, portii mari, plating bun dupa cunostintele de mele de Chef intr ale cartofilor prajiti si omlete. Insa si omletarul din mine imi spune ca atunci cand pui un ardei gras ca decor ii scoti cotorul inainte.

Restaurantul este Pet Friendly, marturie stand cei 2-3 catei ce se tot invarteau printre mese. Acum, nu stiu daca accepta si animalele de companie ale clientilor. :)

In concluzie as recomanda acest restaurant, numai ca trebuie sa plecati catre el imediat ce ati mancat acasa ca pana va vine mancarea la masa o sa treaca in jur de 3-4 ore, exact cat a recomanda doctorul intre mese.

Sa auzim de bine!

Trimis de gotty in 02.06.15 13:04:09
Validat / Publicat: 02.06.15 16:40:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PLOIEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2521 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gotty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Era la fel de gustoasa pe cat de bine arata.

[02.06.15 16:39:47]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante în zona Ploiești" (deja existentă pe sait)

Eugenia55* †
[02.06.15 18:46:21]

Plating la... ciorba, m-am amuzat

Pe urma am vazut in poza ca ati mancat si ceva mai... scazut

Zoazore
[02.06.15 19:30:27]

@gotty - Nu mă miră! Și eu am plecat la pâine și-am venit acasă c-o fustă! Nu glumesc!

Dar de ce au coborât ratingul de la Number one la Bună la ciorba de cocoș?

Că mie mi-a placut cum arată la tine-n poză!

Și, dacă m-am abonat la scrierile tale, îți dai seama ce parere am despre ele, da? Că te simt istețel, așa!

gottyAUTOR REVIEW
[03.06.15 10:37:07]

@Zoazore -

Apai eu nu's ciorbar de felul meu asa ca n am gustat zeama aia, care fiind vorba intre noi, arata mai bine in realitate ca in poza dar ei au plecat acolo mai hotarati ca Arsenistii, cu amintirea unei ciorbe de mare angajament. Gasira o ciorba buna dar nu de povestit.

Va multumesc pentru compliment! Promit ca data viitoare imi pun istetimea la contributie ca sa nu mai strabat jumatate de Prahova pentru un suc.

Eugenia55*, gotty, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Ploiești și împrejurimi: