ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2015
ÎNSCRIS: 16.04.13
MAY-2015

Cateva activitati

Dupa 3 ture de tratament la Baile Govora despre care am scris aici (vezi impresii) si aici (vezi impresii) am inceput sa mai descoperim cate ceva prin zona.

Se ajunge usor in oras cu ratele dinspre Rm. Valcea. Firma matdan are curse regulate cam din ora in ora de dimineata pana noaptea si costa 6 ron biletul/ persoana. Sau legatura directa cu cele 2 sau 3 curse cu autocarul pe ruta Bucuresti-Pitesti-Valcea-Baile Govora.

Parcul Central a fost modernizat prin 2012, multa verdeata, alei la dunga, este bine intretinut, plin de adulti si de copii in zilele de vara, dar inca nu are nici un loc de joaca. Am inteles de cineva care lucreaza in primarie ca a inceput licitatia si in curand va exista si loc de joaca. Nu se stie data. Speram totusi ca pana la vizita viitoare sa gasim macar cateva leagane si 1 topogan.

Langa piata din oras, este o cladire ce pare darapanata. Pe partea cu soseaua, exista o mica fabricuta de produse de patiserie foarte bune. Mai tineti minte batoanele de 1 leu de dinnainte de revolutie? Puteti regasi gustul acelor batoane aici cu 50 bani bucata, si nu numai. Branzoaice, cornuri cu ciocolata, niste rulouri cu gem, polonezi cu miere si nuca, alune coapte cu sare sau seminte de dovleac si inca cateva sortimente toate foarte gustoase. Si ieftine.

Intr-una din zile am facut o excursie cu un microbuz la Salina Ocnele Mari.

Excursia a fost organizata de soferul microbuzului. Il gasiti in parcarea din fata hotelului Oltenia. Are diverse oferte, inclusiv Transaplina. Drumul catre Salina Ocnele Mari a fost destul de scurt iar peisajul foarte frumos. Am platit 15 ron/persoana iar la intoarcere ne-am oprit si la manastirea Govora (aici nu am stat prea mult dar din ce am apucat sa vedem este frumos).

Salina era foarte bine amenajata si intretinuta. Accesul se face cu un miniautocar de la suprafata spre interior. Mare, iti da senzatia de spatiu, cu multe locuri de petrecere a timpului liber. Cele mai multe cu plata dar nu prea scumpe. karting, mese de pinpong, leagane, locuri de joaca cu casute si trambuline, era chiar si un restaurant cu autoservire si o crama bine dotata dupa spusele celorlalti vizitatori si chiar si o biserica. La autoservirea din Salina am mancat o prajitura foarte buna. La suprafataa erau 28 30 de grade iar in salina era umezeaza si cam 15 grade si trebuia sa ai ceva gros pe tine. Am vazut vreo 2 3 persoane in tricouri si pantaloni scurti dar erau cam vinete la fata cu tot cu intunericul din salina.

Am cumparat si diverse produse specifice gen sare de baie colorata si cu diverse arome la preturi accesibile.

Daca ajungeti in zona, nu ratati sa petreceti cateva ore in Salina Ocnele Mari. Merita!

Trimis de julyalina in 02.06.15 12:24:41
Validat / Publicat: 02.06.15 16:34:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GOVORA.

VIZUALIZĂRI: 2920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (julyalina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 fantana arteziana din parcul central

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Govora şi împrejurimile: