ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2015
3 AD. + 3 COPII -- v: 3-5 ani

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Apartament Felix - Pomul laudat

A treia serie de tratament pentru afectiunile respiratorii ale copiilor din famile s-a lasat cu inchirierea Apartamentului Felix din statiunea Baile Govora.

Apartamentul este cotat la 2* pe diferite site-uri. Nu stiu cum le-au obtinut dar personal nu i-as acorda atat.

Apartamentul are 3 camere, 1 bucatarie, 1 baie cu cada si un wc de serviciu.

Eu personal nu as sta acolo daca ar fi inchiriat catre mai multe familii fara legatura intre ele. Noi am avut 2 camere, cele mai mari, cea de-a treia fiind incuiata de catre proprietara pe durata sederii noastre acolo.

Puncte +

1. Proprietara este o doamna destul de draguta si amabila si cam vorbareata, dar asta este caracteristica zonei si nu poate fi privit ca ceva negativ. Ne-a dat cate 3 perne la fiecare dormitor la solicitarea noastra.

2. Pozitia centrala foarte buna. Zona frumoasa, linistita.

3. Multe magazinase fata in fata cu blocul.

4. In 5/ 7 minute de mers pe jos al copiilor mici se ajunge la Hotel Oltenia sau la Hotel Parc. In 10-12 minute se ajunge in parcul central al statiunii.

5. Blocul linistit. Noi faceam putina galagie urcand si coborand cu cei 3 copii in sensul ca acestia vorbeau mai tare sau mai alergau pe hol, in rest nu am auzit decat intr-o singura dupaamiaza pe cineva din bloc bocanind. Se aud zgomotele din strada, si de afara dar nu este deranjant. Seara aveam concert de greieri si de broaste dar sincer mie imi placea si m-au relaxat. iti dadea senzatia ca nu esti intr-un oras.

6. Apartamentul are centrala proprie pentru apa calda si caldura.

7. Bucataria este dotata minim. Combina frigorifica, cafetiera (nu am folosit-o pentru ca arata jalnic), cateva vase de gatit, vesela de prin anii ’80, cateva linguri/furculite/cutite, multe pahare si cani. Iti poti face treaba daca gateste doar 1 persoana/familie. Daca sunt 2, sau 3 deja sunt insufiente.

8. Lenjeria de pat era curata dar veche. Intr-una din camere, pe post de cearceaf era o fata de plapuma din aceea cu nasturi pe toate partile. Cei care au mai mult de 30 de ani stiu despre care este vorba.

9. Saltelele ok, jumatate dintre perne in schimb erau pline de cocoloase si nu se putea dormi pe ele.

10. Camere maricele. Cel putin cea mare care cred ca a fost sufrageria era foarte spatioasa. Cate 1 tv micut in camera. Geamurile erau spalate. Camerele cu parchet. In cea mare/sufrageria arata bine. In celelalte nu prea. Era f vechi si scartia imediat ce puneai piciorul jos (faceam un zgomot maxim pana ieseam din camera) si in plus cu multe goluri printre fasiutele de parchet, loc unde se aduna praf si mizerie.

11. 1 singur balcon avea 2 sfori pentru rufe dar fara nici un carlig. Am cumparat carlige.

Puncte -

1. Curatenia lasa mult de dorit. Era facuta de mantuiala. Peste tot. Bai, bucatarie, hol. Un adult a scos copii afara si ceilalti 2 au frecat si curatat baile, wc-urile, au spalat pe jos cu domestos pentru ca in unele locuri ti se lipea talpa. curatat coltarul si scaunele de bucatarie pentru ca erau pline de pete si framituri, etc. Pe jos in hol era 1 covor. Spun era pentru ca nu dadea vreun semn ca a fost vreodata batut, aspirat sau spalat. L-am strans si l-am pus pe unul dintre balcoane. In camere existau niste covorase din acelea impletite dar cu inconvenientul ca alunecau pe parchet asa ca le-am scos si pe ele. Prin sertare am gasit diverse chestii inutile reviste vechi, spray-uri, etc si nu inteleg de ce erau pastrate. Le-am lasat unde le-am gasit.

2. Nu exista aspirator. Doar o matura foarte obosita si murdara pe care ar fi trebuit sa o folosim peste tot. baie, bucatarie, dormitoare, hol. 1 mop jegos si 1 galeata. Am cumparat 2 mopuri pentru a spala pe jos.

3. Nu exista masina de spalat rufe ceea ce pentru mine a reprezentat un inconvenient avand in vedere durata sederii si faptul ca trebuia sa ne gospodarim singuri. Asa ca, am avut inclusiv lenjerii de pat cu noi pentru ca mie personal nu-mi place sa dorm atatea zile fara sa schimb asternuturile sau fara sa am prosoape curate.

4. In bai am avut la dispozitie cate 1 sapun, 1 hartieigienica si 1 prosop de maini pe durata celor 2 saptamani. Nu le-am folosit. In ultima saptamana, scurgerea de la wc-ul de serviciu a refulat plina de gunoaie, fire de par si altele.

5. Nu vine nimeni sa schimbe/ completeze nimic sau sa ai la dispozitie mai multe prosoape, hartie igienica, lenjerii.

6. Bucataria. Aceeasi curatenie de mantuiala. Anumite chestii le-am rezolvat pentru a putea folosi linistiti locul. Am cumparat un ibric pentru a face cafeaua si pentru a incalzi laptele copiilor, razatoare, tel pentru facut piure.

Pentru nepretentiosi, in principiu este ok apartamentul dar necesita o curatenie generala (parerea mea), 2 maturi, 1 aspirator (mai vechi dar macar sa existe sa poti face curat daca stai mai mult timp). Alte persoane poate nu sunt deranjate de aceste aspecte sau poate nu le observa. Nu am pretentia sa fie totul nou sau de ultima generatie dar in privinta curateniei, eu personal nu pot face rabat. Toate puteau fi rezolvate cu un putina atentie, minim efort si cu cateva produse de curatenie bune. Imi pare rau ca nu am facut poze inainte sa ne apucam de curatenie dar abia asteptam sa terminam pentru ca eram obositi si copii nu prea dormisera.

Tratamentul l-am facut tot la Hotelul Parc. Aceeasi baza de tratament, aceeasi aglomeratie, lipsa de rabdare si de respect din partea unora dintre persoanele invarsta, nerabdare, certuri pentru nimic. Nimic modernizat, nimic nou. Asistentele dragute si amabile dar insuficiente ca personal. Erau depasite de afluxul mare de pacienti. Alt aspect negativ: una dintre cele 2 camere pentru pulverizatii nu era functionala ceea ce a generat o foarte mare imbulzeala si aglomeratie la aceasta procedura, mult mai mare ca de obicei, mai ales pentru ca cei de la Hotelul Belvedere veneau aici ca sa faca acesta procedura.

Parcul Central este neschimbat. Inca nu are nici un loc de joaca. Am inteles de cineva care lucreaza in primarie ca a inceput licitatia si in curand va exista si loc de joaca. Nu se stie data.

Langa piata din oras, este o cladire ce pare darapanata. Pe partea cu soseaua, exista o mica fabricuta de produse de patiserie foarte bune. Mai tineti minte batoanele de 1 leu de dinnainte de revolutie? Puteti regasi gustul acelor batoane aici, si nu numai. Branzoaice, cornuri cu ciocolata, niste rulouri cu gem, polonezi cu miere si nuca, alune coapte cu sare sau seminte de dovleac si inaca cateva sortimente toate foarte gustoase. Si ieftine.

Se ajunge usor in oras cu ratele dinspre Valcea. Firma matdan are curse regulate cam din ora in ora de dimineata pana noaptea si costa 6 ron biletul/ persoana. Sau legatura directa cu cele 2 sau 3 curse cu autocarul pe ruta Bucuresti - Pitesti - Valcea - Baile Govora.

Trimis de julyalina in 02.06.15 11:25:57
Validat / Publicat: 02.06.15 17:02:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GOVORA.

VIZUALIZĂRI: 2728 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (julyalina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere pe fereastra bucatariei. Primaria.

• SOCIALs