ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 28.06.11
MAY-2015

Aegina

Un sejur pe insula Aegina, insula fisticului, a fost un vis mai vechi care a devenit anul acesta realitate. Primul pas a fost sa cumpar bilete de avion, am gasit la Aegean cu 100 si ceva de euro dus-intors pe persoana, cumparate din decembrie. Am aterizat la Atena pe aeroport si pana in insula Aegina mai aveam ceva de mers. M-am documentat anterior, asa ca stiam ca trebuie sa iau un autobuz X 96 pana la Pireu si apoi feribot-ul pana in Aegina.

Am iesit din aeroport pe poarta 3 si am mai mers spre dreapta pana cand am vazut un panou pe care scria X96. Am cumparat bilete de la toneta (pot fi cumparate si de la sofer), 5 euro adultul si 2.50 euro copilul de 6 ani. La intoarcerea din Pireu spre aeroport pentru copil nu mi s-a mai luat bani, mi s-a spus ca nu plateste. OK, ne-am urcat in autobuzul X96 (citisem pe net ca face 1 ora pana in Pireu) cu care am facut 1 ora jumatate pana in Pireu, nu se mai termina drumul, am crezut la un moment dat ca gresisem noi ceva.

Intr-un final am coborat in Portul Pireu, am traversat strada si ne-am dus la dana/gate 8 de unde am luat feribotul pentru Aegina. Biletul a costat 8.50 pentru adult si 4.80 euro pentru copil si intr-o ora am ajuns pe insula. Drumul cu feribotul elegant, frumos, au bar de unde iti poti cumpara mancare sau bautura, au toalete foarte curate.

Nu ne-am dus in alte orase de pe insula asa incat nu stiu sa va spun despre ele. In Aegina am luat masa la Restaurant Plaza, peste drum de Hotelul Plaza (vezi impresii), la Yacht Club Panagakis si la Restaurantul Aiakleion. In afara de Plaza, la celelate doua primeam apa gratuit inca de la inceput. La Panagakis am mancat bine, portiile intre 7-9 euro si desert bun vafe mari cat o farfurie de desert cu inghetata si finetti, la Aiakleion am mancat prajituri 4.5 euro una. Cafeaua depinde de unde cumperi, am dat pe ea intre 1.8 euro si 3 euro. Apa de baut, in schimb mai ieftina ca la noi, un bax de 6 sticle de 1.5 litri in jur de 2 euro.

Au diverse supermarketuri, eu recomand Kritikos pe care il gasiti dupa Hotelul Miranda care este situat peste drum de terenul de sport din Aegina.

Plajele in Aegina nu sunt sclipitoare, sunt 2, in stanga si si dreapta portului, in luna mai erau cu alge uscate, fara sezlonguri, neingrijite.

La Manastirea Sfantul Nectarie am ajuns cu autobuzul care merge spre Agia Marina, biletul costa 1.60 euro, se ia din statia de autobuze care este aproape de taxiurile din Aegina. In 10 minute se ajunge la manastire. Prima este o manastire mare, unde in sarcofag, cred ca de argint, este numai bratul Sfantului Nectarie. Dupa aceasta, in dreapta, sunt niste scari, pe care dupa ce le urcati, ajungeti la o manastire mai mica unde este mormantul Sfantului Nectarie, capul Sfantului Nectarie si chilia acestuia. Daca vreti ulei sfintit, la magazinul de suveniruri de aici vi se da gratis.

Fisticul de pe insula este foarte bun si gustos, natur, cu sare, cu caramel, trebuie sa incercati, la pretul de 10 euro kilogramul.

Sper ca impresiile mele vor fi de folos si altora.

Trimis de papalito in 02.06.15 00:46:42
Validat / Publicat: 02.06.15 06:41:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4912 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papalito); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 scarile pe care trebuie sa le urci pentru a junge la Manastirea mica

Ioan Raita [02.06.15 07:56:43] »

Este bine venit acest review. Suntem și noi interesați de Aegina. Am fost odată pe insulă dar nu am reușit să vedem mare lucru pentru că a fost doar o escală scurtă. În ce perioadă a-ți fost acolo. Cum este vremea primăvara?

iulianic [02.06.15 10:17:27] »

@papalito - Am fost în Aegina scurt de tot, într-o mică excursie organizată de pe vasul cu care făceam croaziera insulelor Poros, Hydra şi Aegina. Îmi amintesc faptul că am fost singura din grupul de români care a optat pentru deplasarea prin Aegina, printre plantaţiile de fistic - pistachio (ghida pronunţa pistaş) - până sus la Templul Aphaia. La impunătoarea biserică a Sf. Nectarie am rămas puţin, dar suficient pentru a vedea esenţialul. A fost frumos şi am încă amintiri frumoase de acolo.

papalito [02.06.15 11:39:30] »

@Ioan Raita - am fost saptamana trecuta in Aegina, perioada 25 mai-31 mai. Vremea a fost destul de schimbatoare, cu zile foarte calduroase care au alternat cu vant si ploaie. Marea rece, dar totusi am reusit sa facem o baie in ea.

papalito [02.06.15 18:24:07] »

@iulianic - Noi am stat 6 zile pe insula, afost ca un vis. Sper, in viitor, sa mai ajungem acolo.

mihacluj [25.08.16 11:44:13] »

@papalito: plecare cu avionul din Bucuresti?

papalito [25.08.16 21:04:03] »

@mihacluj: Da, am avut bilete avion Bucuresti - Atena cu Aegean.

Ioan Raita, iulianic, mihacluj, papalito
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Aegina (Eghina):