ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2015
ÎNSCRIS: 01.06.15
MAY-2015
single

Cernauti si imprejurimi

Incep prin a scrie acest review datorita faptului ca de multe ori inainte de a-mi programa o calatorie mai consult opiniile altora si aflu poate informatii utile, de aceea am decis sa impartasesc cu voi cateva impresii de calatorie din Ucraina, Chernivtsi oblast.

Asadar am decis aproape instantaneu o excursie de 1 zi in Cernauti si regiunea Herta, mai precis manastirea Banceni. Intrucat vremea mi-a permis am pornit cu motocicleta si cu fratele meu spre destinatie. Din punctul de vedere al vamii romanesti lucrurile sunt foarte simple, pasaport, certificat de inmatriculare, asigurare RCA, maxim 5 minute si o intrebare gen "Unde mergeti?! " si gata de plecare spre vama ucraineana. Aici lucrurile stau cu totul altfel, inca de la intrare o sa fii intampinat de soldati cu AK47, multa birocratie si timpi de asteptare. La controlul pasaportului si a documentelor vehiculului mi s-a spus "la Rusia motociclu problem" cu toate ca eu traiam cu impresia ca merg in Ucraina, se pare ca o parte din ei nu si-au uitat originile. Dupa cateva minute bune de asteptat se intoarce soldatul cu toate documentele si suntem gata de plecare.

Partea a doua interesanta sunt drumurile, din vama si pana la intrarea in Cernauti sunt extrem de proaste in comparatie cu Romania, in sensul ca s-au format pur si simplu transee in asfalt de la greutatea camioanelor, asadar pentru masini joase si motociclete e un drum foarte prost, apoi soseaua de centura este relativ noua si de o calitate foarte buna, la fel ca si drumul ce duce spre manastirea Banceni, foarte calitativ si desi trece prin cateva localitati se poate merge si cu viteza fara probleme.

Manastirea Banceni este cu siguranta un punct turistic al regiunii ce nu ar trebui ratat, atat intregul complex cat si biserica principala sunt de o frumusete rara si simti o liniste deosebita in locurile acestea, indiferent daca pleci cu scopuri religioase sau pur si simplu turistice. De asemenea, in limita locurilor disponibile sau eventual cu programare in prealabil se poate opta pentru a ramane la Hotelul Pelerinului unde vei fi cazat absolut gratuit la fel cu este si masa la trapeza. Important de notat ca toata lumea vorbeste romaneste aici si ca inclusiv slujba are parte in limba romana. De aici am plecat inapoi la Cernauti pentru a vizita din nou orasul, fiindca eu am mai fost de cateva ori aici si inainte.

In Cernauti cred ca cel mai important de vizitat este aleea pietonala din chiar centrul orasului, Olga Koblyanskaia street. Aici veti gasi terase, magazine, restaurante si cladiri cu arhitectura tipica perioadei de ocupatie austriaca. De asemenea de aici sunt apropiate si celelalte atractii ale orasului cum ar fi piata Operei, parcul central, universitatea etc. Pentru cei dependenti de retele sociale si internet vestea buna este ca veti gasi internet wi-fi gratuit in toate zonele turistice ale orasului. Cat despre intoarcerea in tara asteptati-va la cozi in vama romana datorate controalelor efectuate de vamesi. Fiindca eram cu motocicleta eu am trecut fara a mai astepta la coada insa depinzand de zi te poti astepta si la cozi in care poti petrece 4-5 ore pentru a trece vama spre casa, alteori se petrece totul in 10 minute, totul depinde de situatie.

Ca o concluzie, pretul combustibilului este un avantaj, 1 Euro per litru, in schimb alte produse sunt apropiate ca pret de cele de acasa, poate chiar mai mari ca la noi unele si, desigur zona are inca farmecul ei cu toate impedimentele ce tin de infrastructura mai mult, in oras veti gasi multe strazi cu piatra cubica inca, transportul in comun este foarte ieftin insa si foarte aglomerate autobuzele si troleibuzele lor. Cred ca un weekend este suficient pentru a vizita orasul.

Trimis de flavyou in 01.06.15 17:02:17
Validat / Publicat: 01.06.15 21:43:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UCRAINA.

VIZUALIZĂRI: 5688 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (flavyou); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.06.15 21:42:48]

@flavyou: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cernăuțiul și împrejurimile sale:

• pagină generată în 0.038294076919556 sec